Skocz do zawartości

Zestaw Yamaha


Ados

Recommended Posts

Witam wszystkich wiec interesuje mnie zestaw stereo 2.1 lub 2.0 specyfikacja:

1 Kwota do wydania 3 tys zł.

2 Powierzchnia użytkowa około 20 metrów kwadratowych.

3 Sprzęt musi być nowy.

4 Główne wykorzystanie muzyka (techno, house ,elektro ,dubstep, trance czasami rock) i oglądanie filmów.

5 Musi być możliwość podłączenia telewizora,komputera,innych źródeł dźwięku,usb,aux,optical,hdmi,euro,wyjście na aktywny subwoofer.

Zastanawiałem się nad takim zestawem:

http://europe.yamaha.com/en/products/audio...__g/?mode=model

http://europe.yamaha.com/en/products/audio...0_w/?mode=model

ale nie wiem czy warto wiec będę wdzięczny za pomoc i słucham propozycji doświadczonych kolegów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to nie znamy wielu ważnych danych. Musisz się też zastanowić co chcesz kupić. Zestaw stereo (dwie kolumny plus wzmacniacz i jakieś źródło) czy zestaw do kina domowego. Ale wówczas to w złym dziale napisałeś.
Jeśli chcesz słuchać muzyki (jakiej?), to zestaw do kina domowego (5.1, 7.1) do tego się na ogół nie nadaje.
Poza tym czy sprzęt może być z drugiej ręki? Bo wówczas możesz kupić coś, co zagra dużo lepiej od tego nowego.
Zestaw stereo jak wyżej napisałem, to dwie kolumny. Jeśli są dobrze dobrane, subwoofer jest niepotrzebny a na ogół wręcz psujący dźwięk. Takie Yamahy PianoCraft może nawet zagrają w 20m2 ale można w takim budżecie lepiej.
Przede wszystkim napisz jednak poprawnie swój pierwszy post, daj nam więcej informacji abyśmy mogli rzetelnie Ci odpowiedzieć.
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

ps. 3000 tys. to jest trzy miliony złotych a 3 tys. o które Ci zapewne chodziło zapisujemy właśnie tak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeśli chcesz słuchać muzyki, to skoncentruj się na zestawie stereo. Subwoofer jest tu niepotrzebny a wręcz szkodliwy, bo raczej nie zgra się z resztą, nie będzie grał choćby w tempie z resztą zestawu. Lepiej kupić większe kolumny, które dadzą radę z niskimi tonami.
Stereo to źródło dźwięku, wzmacniacz (ew amplituner, jak komuś potrzebne radio w jednej obudowie) i dwie kolumny.
Ten zestaw Yamahy będzie chyba ciut za mały do 20 metrowego pokoju.
Czyli musisz mieć kolumny, wzmacniacz i ... jakie źródło/źródła dźwięku? Czyli co będzie głównym źródłem, komputer?
Albo inaczej z jakich jeszcze elementów ma się składać Twój zestaw?
Szkoda, że zestaw musi być nowy, można by naprawdę ciekawy i dobrze grający zestaw złożyć.
Jeśli muszą być te wszystkie gniazda (do podłączenia), to mi się tu jawi bardziej amplituner kina domowego niż porządny wzmacniacz.
Ale takie amplitunery, w dodatku stosunkowo niedrogie na ogół fatalnie grają muzykę w stereo. Nie polecam.
Lepiej kupić teraz albo uzbierać na DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) z kilkoma wejściami (np. optyczne i USB) i przez niego podłączyć takie peryferia, poprawiając przy okazji dźwięk z tych urządzeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem wiec powiedzmy ze podstawowym źródłem dźwięku będzie komputer a przez komputer podłącze telewizor.Zeby sprawa była nie skomplikowana zrezygnujmy z wyjść o których pisałem niech będzie możliwość podłączenia pc i wyjście na subwoofer.
Zdaje sobie sprawę ze w tej cenie ciężko o jakiś konkretny zestaw ,ale jednak wolał bym nowy sprzęt bo mam złe doświadczenia z używkami.
Wiadomo nie oczekuje tez dźwięku nie wiadomo jakiego ,ale chce żeby to grało lepiej jak każda wieża i inne tego typy sprzęty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z DACem. Ma być teraz w budżecie 3 kzł, czy dokupisz później jak dozbierasz kasy?
Bo komputer od biedy da się podłaczyć przejściówką: małyjack->2xRCA, ale rewelki nie będzie. Można kupić trochę lepszą przejściówkę za 100-150 zł.
Kolumny podstawkowe (monitory), czy podłogowe? Do monitorów trzeba by jeszcze doliczyć koszt solidnych standów. Najtaniej ok. 400 zł. Ale jeśli chciałeś używać suba, bo obawiasz się o ilość niskich tonów, to raczej proponuję podłogowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC kupił bym później, kolumny wolał bym podłogowe jednak a wyjście na subwoofer to tak żeby po prostu było.
Ale tak jak pisałeś jeżeli kolumny miały by dobre tony niskie to bym subwoofera nie podpinał.
Tak na marginesie w jakich cenach jest jakiś sensowy DAC i rozumiem ze posiada on tez wtedy właśnie jakieś inne wyjście typu optical ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety trudno koledze wytłumaczyć, że stereo to dwie kolumny. Do 20 metrów nie potrzebne są jakieś potwory. Ja w 21 metrach gram na kolumnach standowych z 15 watowym wzmacniaczem i choć mam opcję ustawienia niskich tonów na +3 i +5 decybeli gram na 0 (zero), bo niskich mam pod dostatkiem.
Uwierz, sub nie będzie Ci potrzebny. A wzmacniacz z wyjściem z preampu będzie raczej z tych droższych. No, może uda się przypadkiem taki kupić.
A DACów sam poszukaj na jakie Cię stać. W opisach jest jakie mają wejścia. I tak będzie sensowniejszy niż we wzmacniaczach czy amplitunerach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do muzyki jakiej słucha Ados wzmacniacz 15W i kolumny standowe raczej nie wystarczą icon_biggrin.gif. Tu subwoofer aktywny faktycznie może pomóc.
Nie jest to jednak łatwa droga. Faktycznie może bardzo sprawę skomplikować. Subwoofery do słuchania muzyki (a takie również bywają) zwykle posiadają wejścia wysokopoziomowe. Nie jest wtedy konieczny do tego wzmacniacz z wyjściem do tego przewidzianym. Do tego celu można z resztą wykorzystać również wyjścia z przedwzmacniacza.
A propos tego PianoCrafta
Zastanawiam się .... czyżbyś nie czytał tego ? http://audio.com.pl/testy/yamaha-piano-craft-mcr-640:9
zwraca uwagę wyjątkowo duza ilość uwag pod artykułem icon_smile.gif Zwykle mało pochlebnych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kolumny do słuchania muzyki stereo to banał icon_smile.gif
Droga bardzo prosta. Dobierasz kolumny , wzmacniacz , do tego jakieś źródło i gra to lepiej lub gorzej.
Musisz jeszcze zadbać o odpowiednia akustykę.
Kiedy dochodzi do tego jeszcze jedna zmienna wtedy zaczyna się zabawa icon_biggrin.gif.
Ale właśnie wtedy pojawiają się nowe możliwości.
Połączenie niewielkich kolumn z regulowanym dolnym skrajem pasma , które zapewnia subwoofer może dać niesamowite efekty.
Pojawia się tu jednak mnóstwo problemów.
Trzeba dobrze zszyć pasma wszystkich kolumn.
Małe kolumny zwykle nie mając zbyt rozbudowanego zakresu basu mają również dość oszczędnie podawany górny zakres pasma.
Za to wcale nie musi być to tak bardzo krytyczne, jeśli nie narzucimy zbyt wysokiej poprzeczki.

Kiedyś mój kuzyn kupił w komisie starą wieżę mini Technicsa.
Źródłem był komputer wyposażony w przyzwoita kartę dźwiękową.
Nagłośnić trzeba było pomieszczenie o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych.
Zaproponowałem mu kupno kolumn Tannoy Mercury M1 i do tego zaprojektowałem mu niedrogi subwoofer.
Kolumny nie były modyfikowane ani filtrowane od niskiego basu.
Jest tu o tyle pokrewieństwo że kiedyś w moje ręce trafiły kolumny z któregoś zestawu PianoCraft.
Przyglądając sie głośnikom , zwróciły moja uwagę bardzo podobne głośniki do tych z Tannoi
Konkretnie głośnik nisko-średnio-tonowy różnił się tylko innym materiałem membrany od następnych generacji tych małych Tannoi do tego różnił zewnętrznym pierścieniem od tych klasycznych Mercury M1.
Efekt był niezwykły i spektakularny icon_biggrin.gif

A teraz poco to robimy.
Mamy przestrzenny dźwięk z niewielkich monitorów , które dość łatwo jest rozstawić i nie zagracają nam pomieszczenia.
Musimy się jednak pobawić z dobrym ustawieniem większego suba.
Mamy tu jeszcze możliwość dopasowania basu który jest zwykle dość krytycznym punktem pracy kolumn w pomieszczeniu.
Możemy użyć wzmacniacza o stosunkowo niewielkiej mocy lecz o lepszych cechach brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

2 kolumny do słuchania muzyki stereo to banał icon_smile.gif



Nie wiem, czy piszesz serio, czy żartujesz.


Hmm , a może chodzi że skompletowanie zestwu stero to banał...jednak jak widać na forum nie dla wszystkich.
Ja mam wrażenie że nawet na pewnym etapie doświdczenia mogą czasem pojawić się pytania i wątpliwości, bo młody adept sprzętu "łyknie " wszystko co na broszurce reklamowej napisane i co w kiepskim sklepie wcisną .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartuje icon_cool.gif . A nawet gdyby pisał poważnie, to ja odradzam taką konfigurację młodym adeptom sztuki stereo.
Wiele osób jak to widać na forum ma problemy nawet z poprawnym ustawieniem dwóch kolumn a co dopiero jeszcze zabawa z subem.
Poza tym kierunek skąd promieniują niskie tony nie jest wcale tak trudny, czy niemożliwy do wychwycenia. Na ogół da się to zlokalizować i mamy kuriozalną sytuację niespójności sceny, nie mówiąc o niespójności brzmienia jeśli nie jest to dedykowany subwoofer. Tak naprawdę, to takie suby powinny być dwa. Dla kanału lewego i prawego. Niektóre ambitne firmy konstruowały dla swoich
wybitnych monitorów subwoofery jako podstawy, na których stały.

MobyDick

Cytat

Małe kolumny zwykle nie mając zbyt rozbudowanego zakresu basu mają również dość oszczędnie podawany górny zakres pasma.


Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. A za przykład podam swoje "kuchenne" BNS 232 (H 385, W 249, D 210 mm). Jeśli zakres wysokich tonów jest tam podawany oszczędnie, to ja jestem Leszek Możdżer icon_wink.gif
Jeszcze lepszy przykład, to starsze monitory JM Lab, np PS 5.1. Słuchałem ich u Filipa Kulpy m.in. na dobrze rozgrzanym Densenie B-100.
Cykały, dzwoniły i szeleściły aż "miło" icon_lol.gif Przykłady można by zresztą mnożyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze temat kwitnie to dobrze icon_smile.gif. Pierwsze lepszy nie jestem ,nie znam się na sprzęcie jakoś dobrze ale pan czy pani w super markecie nie wciśnie mi byle czego.
Bylem ostatnio w sklepie i właśnie patrzyłem te małe zestawy Yamahy i Denona i spodobały mi się bo graja w miarę ładnie, co mnie zdziwiło potem poszedłem posłuchać kolumn podłogowych pełnej nazwy nie pamiętam ale Onyx 200 prism coś takiego, podłączone do jakiego wzmaka Pioneera i o dziwo nie grały dużo lepiej od tych małych z Yamahy a były 3 razy takie.Coz ale to Media Markt wiec tam wszystko jest możliwe.
Wiec dlatego postanowiłem zasięgnąć pomocy stad ten temat i dobrze będzie jak coś pomożecie panowie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się kapkę wtrącę, na pewno lepszym wyjściem będzie posłuchać sprzętu w sklepie audio, mają zwykle ładnie urządzony pokoik do odsłuchu, a media itp, słuchasz na dużej powierzchni i pewnie jeszcze stojąc. A wystarczy usiąść by mieć głośniki zwłaszcza wysokie tony na wysokości głowy i poczuć różnicę. No i w media itp nie powalczysz o rabaty. Tylko kwestia dobrego salonu audio, czytałem o takich które pobierają opłaty za możliwość odsłuchu icon_biggrin.gif
Bynajmniej tu Cię nikt w maliny nie wpuści icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No i w media itp nie powalczysz o rabaty.


Tu się nie zgodzę, raz dostałem w Media zniżkę 600zł, kiedyśm 1600zł co stanowiło od 25% do ponad 40% ceny, koledze też opuścili 600zł ponad 20%, może to dla kogoś niewiele, ale ja byłem zadowolony z rezultatu icon_wink.gif kwestia dobrych argumentów handlowych i poczekania 10minut.
Nie każdy salon ma możliwość dużych zniżek, choć to zalezy od towaru, jaki drogi i ile leży. A z tymi malinami, to wszędzie może znaleźć się sprytny sprzedawca co znajdzie frajera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że pisanie tutaj na temat użycia subwoofera do słuchania muzyki stereo wywoła sprzeciw icon_biggrin.gif
Prawda jest jednak właśnie taka że użycie subwoofera to kolejna zmienna.
W takim świetle 2 kolumny to banał icon_smile.gif
Temat jest naprawdę bardzo ciekawy , ale i rozległy.
Jeśli małe kolumny są przewidziane do pracy same i maja dobrze zbalansowany dźwięk, to po podłączeniu subwoofera okaże się że mamy niedobór wysokich tonów.
Słowa zwykle i często nie oznaczają zawsze.
JM Lab PS 5.1 z założenia były skonstruowane do pracy z subwooferem. Często o tym zapominano że był do nich przewidziany konkretny model suba.
Nawet spokrewnione z nimi wolnostojące Zoller Imagination były przez ich konstruktora przewidziane do współpracy z bardzo dużymi subami.
Do tego, do większych pomieszczeń zalecał użycie kilku sztuk subwooferów.
Wiem że zabrzmiało to prowokacyjnie i jak żart. icon_smile.gif
Prawda jest taka że ta droga można uzyskać bardzo dobre rezultaty. Można też szybko zniechęcić się do tego rozwiązania.
Szczególnie jeśli brak nam wiedzy na ten temat i chęci do eksperymentowania.
O położeniu głośnika sub-niskotonowego zwykle orientujemy się jeśli coś drży na skutek jego działania.
Powodów może być kilka. Jest to jednak zniekształcenie któremu trzeba zaradzić. Podobnie jak przy 2 kolumnach.
Wilson Audio WATT/Puppy to właśnie połączenie monitora postawionego na subwooferze.
Najbardziej ekstremalne konstrukcje hi-end są często wielomodułowe .
Pisze to poważnie.
Do świata audio trzeba mieć trochę dystansu , którego mi chyba nie brakuje icon_biggrin.gif

Jeśli chodzi o negocjacje cenowe w marketach. Bywa z tym różnie. W niektórych czasem sami sprzedawcy zaczynają negocjować cenę. A w tym nie dla idiotów zdarzało mi się kupować bez negocjacji w cenach jakich nigdzie na świecie bym nie kupił poprzez internet. Ale to dość rzadkie przypadki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd identyfikujemy źródło dźwięku, to w pewnym uproszczeniu kwestia różnicy jego natężenia i przesunięcia fazy na skutek zmiany położenia ucha w stosunku do miejsca skąd on dobiega. Do tego dochodzi jeszcze modulowanie fali przez odległości od ucha części naszego ciała. Im dźwięk niższy tym fala jest dłuższa.
Im jest dłuższa tym przesunięcia fazowe są mniejsze przy tej samej różnicy odległości. Również łatwiej odbija się od wszystkiego. Prowadzi to do tego że nie jesteśmy w stanie określić skąd dobiega dany dźwięk. Jednak instrumenty wydaja z siebie całe spektrum dźwięków o wyższych harmonicznych. To na ich podstawie wiemy skąd grają. Jeśli przefiltrujemy kontrabas przez filtry pasmowoprzepustowe ograniczające do ich dźwięków podstawowych okaże się że zabrzmi nieprzyjemnie głucho. Paradoksalnie dobre oddanie jego naturalnej barwy wymaga dobrego głośnika wysokotonowego. Tak to możemy słyszeć bas z miejsca z którego nie jest emitowany. Sporo na nasze słyszenie wpływa też percepcja wzrokowa.
Jakieś ćwierć wieku temu skonstruowałem sobie maleńkie kolumny na biurko i subwoofer który stał z boku z tyłu za mną kiedy przy nim siedziałem. Służył on jako podstawka pod telefon. Każdy bez wyjątku słysząc jak graja szukał jakichś dużych kolumn za nimi icon_smile.gif. Było to dla wielu osób wręcz szokujące icon_smile.gif. częstotliwość podziału wynosiła ~110 Hz, czyli dość sporo. Wrażenie było jednak bezdyskusyjne.

Dla mnie ideałem jest jeśli dźwięk nie jest związany z kolumnami w ogóle. Kiedyś spotkałem się z sytuacją gdzie pewien człowiek stwierdził że nie może u mnie słuchać muzyki bo nie wydobywa się z kolumn. Przynajmniej takie ma wrażenie. A to jest dla niego irytujące icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...