Skocz do zawartości

Sony CDP 791 - czy warto za 100 zł. ?


Perkoz_1

Recommended Posts

Witam ponownie.
Bardzo dziękuję Koledze hybyrd83 za pamięć i pilnowanie moich spraw. Jeszcze raz dzięki. Ale jako, że jestem w gorącej wodzie kąpany a miałem w ostatnim czasie troszkę tzw. groszowych lewizn, dlatego sfinalizowałem transakcję dotyczącą wymienionego powyżej CDP-990. Przed krótka charakterystyką mojego nowego nabytku, przyznam się jeszcze szczerze, że zakup za TAKIE pieniądze poprzedniego CDP-690 to była, jest i będzie długo jedna z moich największych porażek w audiofiliźmie. Ale jak ktoś nie zapyta najpierw na forum to potem kwiczy. Teraz wiem, że owszem, grało to ciut lepiej od mojego Philipsa ale tylko ciut. Grało to tylko i wyłącznie bardzo zapiaszczoną górą oraz średnicą. Dół był, ale typowo monitorowy, czyli w średnim jego zakresie. O jakiejkolwiek głębi czy przestrzeni nie było co mówić. Czyli po pierwszym zachwycie przyszło zgrzytanie zębów. Do tego doszła jeszcze przypadłość przeskakiwania od czasu do czasu lasera. Reasumując - typowy Japończyk z najniższej półki. Ostrzegam wszystkich co wpadli by na pomysł zakupu tego modelu - nie warto nawet za 50 zł. Tym bardziej, że rzeczywiście do moda się też nie nadaje.
Od dwóch dni prawie bez odpoczynku testuję nowo zakupione Sony CDP-990. Stan wizualny tego odtwarzacza wiernie oddają zdjęcia na aukcji ( link podawałem powyżej) a może i nawet są one ciut na niekorzyść tego klocka. Sprzedający przywiózł go z Vaterlandu. Wygląda tak jakby był zdjęty z półki sklepowej. O jakichkolwiek zarysowaniach nie ma mowy.
Sam odtwarzacz - prawie 6 kg. wagi, 11 cm wysokości, chyba 35 cm głębokości. Kawał kloca. Po pierwszym włączeniu wpada najpierw w oko przepiękny wyświetlacz, składający się z bardzo dużych znaków wyświetlanych punkcikami. Do tego są jeszcze różne kolorowe ikony i inne znaki. Na wyświetlaczu nie ma ikon "PLAY" "Stop" " Pause".Ikony te wyświetlają sie na klawiszach wyświetlacza w odpowiednich kolorach. Przez to na wyświetlaczu jest przestrzennie i przestronnie bo nie jest naciapciane. Klawiszowcem ten Soniak jest wysoce rozbudowanym. Jeszcze z braku instrukcji nie połapałem sie nawet w 20 % jego klawiszowych możliwości. Ale wiem już, że ma jedną rewelacyjną funkcję, a mianowicie takie ustrojstwo, że zapamiętuje ustawienia poziomu dźwięku iluś tam płyt i sam potem reguluje sobie to na wyjściu słuchawkowym kręcąc automatycznie bez mojej ingerencji potencjometrem wyjścia słuchawkowego. Pierwszy raz się z takim czymś spotykam. Napęd jest szybki i bardzo cichy - KSS240A. Szuflada też otwiera się w miarę szybko i cicho. Panel przedni oczywiście to aluminium. Obudowa jest skręcana nie tylko z boków ale i na górze. Z tyłu komplet gniazd czyli analog, analog z regulowanym poziomem wzmocnienia i TOSLINK optyczne. Rodowód - Made in Japan.
Teraz krótko o dźwięku. Na Audiostereo ktoś napisał, że to ostatni szczebel przed ES-ami. Może i tak jest. Muszę wierzyć na słowo, bo dawno żadnego ES-a nie słuchałem. Inny znowu pisał, że w USA szedł on pod nazwą ES. Nie wiem. Nie widziałem. Nie wiem także, czy ES-y mają taki sposób prezentacji ale tą 990-tkę cechuje to co lubię: wszystko poukładane jak diabli i poukładane na takim przeciepłym aksamicie. Inaczej tego nazwać nie można. Nie ma piasku czy syczeń. Głosy wokali są takie prawdziwe. Niskie tony są dobrze kontrolowane i jak potrzeba schodzą bardzo niziutko. Stopa perkusji jest tak świetna i naturalna, że aż czasami uderzenie czuć we wnętrznościach. Jak się słucha np. Diany Krall to tak jakby się na żywo w pubie siedziało a ona by pod ścianą grała. Miotełki na blachach iskrzą. Słychać po prostu, że ktoś nimi szura po blachach a nie po pudełku po butach. Przyjemność słuchania w całej okazałości.
Odnośnie wnętrza i elementów z jakich jest ta 990-tka zbudowana to na razie nic nie mogę napisać bo zgodnie z umową ze sprzedającym jest ona zaplombowana i mam 7 dni na przetestowanie tego odtwarzacza. Jak tylko ten termin się skończy to postaram się napisać co w środku siedzi i dam parę fotek. Dla porównania dam też fotki bebechów 690-tki.
Jeżeli 990-tka nie sprawi mi kłopotów i zostanie u mnie w domu to najprawdopodobniej, nawet jak będzie to możliwe technicznie, to nie zdecyduję się na jej modyfikację. Bo i po co? Znalazłem to co szukałem to co innego można jeszcze wymyślić aby cokolwiek w niej poprawić. Teraz zbieram kasę na porządny wzmacniacz stereo. Oczywiście używany. Nie wiem tylko w jaką firmę sie pchać i jakie modele aby nie zepsuć tego dobrego co daje w dźwięku CDP-990. Myślę, że będę miał na to ok. 500 -800 zł. I musi to wystarczyć.
Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dzięki za dobre rady i podpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perkoz
No chyba nie jest tak źle z Twoją poprzednią transakcją icon_cool.gif
Pisałeś, że masz już kupca na "690", a dzięki wcześniejszemu zakupowi w komplecie do nowego nabytku zostawiasz sobie oryginalnego pilota do "990".
Czyli dość tanim kosztem jesteś posiadaczem niezłego, kompletnego CD, a dodatkowo jeszcze zaliczyłeś nowe doświadczenia. icon_lol.gif
Pozdrawiam
PS. To naprawdę nie była droga nauka, a poza tym płacisz za expres...
PSS. Pewnie się powtarzam, ale jak nie zaczniesz używać funkcji EDYTUJ, to się zapłaczę icon_wink.gif
No ale ponieważ masz wreszcie co chciałeś i jesteś HAPPY, to tylko gratulacje - bez złośliwości, mam nadzieję że zauważyłeś icon_lol.gif No i fajny post napisałeś powyżej, na chwałę i przestrodze młodym audiofilom!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

690 - tka jeszcze zalega w kąciku ale muszę się nią zająć bo po co ma mnie swoim widokiem wpieniać. W plery i tak będę miał ale jak dobrze Kolego RoRo skwitowałeś - przeżyłem nowe doświadczenie icon_confused.gif i rzeczywiście w miarę niedrogą naukę icon_wink.gif ale za to JUŻ za drugim razem trafiłem chyba to co chciałem a z poprzedniego nieudanego związku został mi w posagu pilot. I tak trzymać :!:
A swoją drogą to dzięki za słowa otuchy i podtrzymywanie desperata na duchu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perkoz_1

Opis bardzo entuzjastyczny icon_smile.gif Niestety zbyt entuzjastyczny. Dzwiek, ktory opisujesz moglby pasowac do CD ze znacznie wyzszego przedzialu cenowego. Niestety nie majac porownania do wyzszej polki, bardzo ciezko jest obiektywnie ocenic dany klocek. Jak wiekszosc starych CDP, przed modyfikacja graja tak sobie, a nawet slabo.

Ciesze sie, ze dzwiek sie Tobie podoba, ale wierz mi, jak juz wykonasz pozadnego moda na tym CD, bedziesz zaskoczony jak on naprawde potrafi zabrzmiec.

Proponuje bys posluchal w przyszlosci CD/sprzetu z wyzszych polek. Wtedy czlowiek nabiera doswiadczenia/osluchania, ma porownanie - tak latwiej oceniac swoj sprzet.
Oczywiscie moze to byc dla Ciebie bolesne, bo okaze sie, ze to co uwazales za dobry dzwiek okaze sie kompletna klapa.
Pamietaj w audio jest tylko jedna droga - do przodu ! icon_smile.gif Gdy poslucha sie czegos lepszego, nie ma juz odwrotu, zawsze w podswiadomosci bedziesz porownywal ten dzwiek do tego czego sluchasz obecnie.

Widac, ze jeszcze sporo przed Toba, "choroba" dopiero sie zaczyna - powodzenia icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kolego hybyrd83 i wierzę ci na słowo. Opis mój jest entuzjastyczny ale dotyczy tylko stanu na dzień dzisiejszy i w porównaniu do Philipsa DVD 763SA i Sony CDP-690. Zdaję sobie sprawę, że porządnie wykonany mod takiej np.990-tki pokazał by prawdziwy potencjał tego odtwarzacza. Jest tylko jedno ale. Otóż na dzień dzisiejszy muszę dalej męczyć się z prawdziwym hamulcem w postaci ampltunera KD czyli Philips FR 984 oraz, czego nie wstydzę się wcale napisać, z Kodami AV702.
Najpierw postaram się powymieniać te 2 elementy bo teraz nawet gdyby modyfikację 990-tki zrobiła mi stajnia Kena Ischiwaty z Marantza to szkoda czasu i pieniędzy bo pozostałe elementy działają jak dźwiękoszczelna zasłona. Oczywiście nie jestem krezusem i planuję jeszcze w tym roku to wymienić, ale będę mógł przeznaczyć na wzmacniacz + kolumny nie więcej niż 2 tys.zł. Kolumny mam już na oku i długo ich słuchałem. To Mission M34. Co do wzmacniacza to będę czekał na rady Kolegów z Forum. Musi on być kompatybilny z CDP-990, czyli razem muszą dać mi ciepły dźwięk. Po prostu słucham takiej muzyki, że jaskrawość nie jest w sprzęcie wskazana.
I na koniec mam do Kolegi hybyrd83 perspektywiczne pytanie: czy w razie życiowej potrzeby icon_biggrin.gif podjął by sie kolega modyfikacji mojej 990-tki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perkoz_1

Niestety elektornik ze mnie zaden, mody dla mnie wykonywali moi znajomi. Mysle jednak, ze nie bedzie problemu z zalozeniem watku na audiostero z prosba, kto podejmie sie modyfikacji. Niestety trzeba uwazac, zrobic pozadny mod nie jest latwo, trzeba wiedziec jak sie za to zabrac. Poza tym wazny jest zegar z oddzielnym zasilaniem. Mysle, ze ten element daje 50% dzwieku na plus, reszta to inne elementy (kondensatory, diody, rezystory).

Zastanow sie jeszcze nad Mission M34. Nie sluchalem tych kolumn, ale wydaje mi sie, ze gdziesz czytalem niezbyt pochlebne opinie. Poza tym mozna zrobic zakup bardziej "bezpieczny", sprawdzona konstrukcje.

Jaki masz metraz pokoju ?
Jesli okolo 15m2 polecam Tobie monitory Dynaudio Audience 42. Podlaczylismy kiedys te monitorki do naprawde bardzo drogiego sprzetu i przyznam, ze mnie pozytywnie zaskoczyly !
Nowe to koszt okolo 2kzl
http://www.ceneo.pl/240090

Mysle, ze uzywane moglbys trafic za okolo 1-1,1kzl. Polecam to rozwiazanie, na pewno lepiej zagraja niz wyzej wymienione Mission.

Jesli potrzebujesz podlogowki to cos innego wymyslimy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_rolleyes.gif - to odnośnie metrażu. Właśnie w nim tkwi problem bo wynosi on 38 m.kwadratowych. Idealny prostokąt 5 x 7 z groszami. Jest i będzie średnio wytłumiony bo takie są moje i żony założenia dekoracyjne. Dlatego chyba każde monitorki za rozsądne pieniądze padną na zadyszkę. Zresztą już to ćwiczyłem. Z poprzedniego miejsca zamieszkania, czyli Malborka, z pokoju blokowego o powierzchni 17,10 m. kwadr. przywiozłem do Lublina fajne monitorki Mission 772 na porządnych standach. Nie dały rady w przedbiegach. Dlatego z braku pieniędzy kupiłem na razie Kody 702 a te robią w tym pokoju dosłownie co chcą. Skuteczność ich to 89 dB. Dlatego słuchałem Mission M34 bo jak dobrze pamiętam to ich skuteczność wynosi 91dB.W bodajże HiFi Choice w jednym z ostatnich numerów ( o ile wierzyć angielskiej prasie piszącej o angielskich kolumnach icon_wink.gif ) właśnie za dynamikę i ciepło dostały wysokie noty. Zresztą w JEDYNYM specjalistycznym salonie audio w Lublinie też takie oceny potwierdzali. No i kosztują ok. 1500 zł. za parę. Zresztą , nie założyłem w ich przypadku klapek na oczy i dopuszczam też inne możliwości głośnikowe. Po drugie - słucham tylko i wyłącznie muzyki w stylu: Diana Krall, Norah Jones, troszkę klasycznego jazzu i bluesa i odrobinę klasyki a z cięższej muzyki trawię tylko taką w stylu Dire Straits i Pink Floyd. Czyli potrzeba mi ciepła i przestrzeni. Zresztą mój zmysł słuchu najbardziej trawi dół i średnicę. Wysokie tony w nadmiarze mnie drażnią.
I tak właśnie to wszystko się ma. Ale najpierw wzmacniacz, bo z KD całkowicie rezygnuję. Zostawię tylko DVD Philipsa i chętni będą oglądać filmy w stereo. Zresztą i tak nikt nic na DVD nie ogląda. Zakupowy niewypał pod presją moich latorośli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiscie pokoj duzy icon_sad.gif , ale do tej muzyki ktora sluchasz te Dynaudio by Ci sie spodobaly !
38m2 to naprawde sporo, jakos trudno mi sobie wyobrazic te mission w takim pokoju. Wydaje mi sie, ze potrzebujesz wiekszych kolumn. Ja do 38m2 zastanwailabym sie nad wstawieniem swoich Focal JMLab Electra 926. Uwazam, ze te kolumny to tak okolo 30m2, by naprawde dobrze zagraly.

Sam zobacz jakie to duze kolumny:
http://forum.audio.com.pl/index.php?act=at...post&id=229
http://forum.audio.com.pl/index.php?act=at...post&id=230
2x18 cm woofer, 16cm sredni

Na moje oko Mission ma 2 x 16cm. W prawie 40m2 to zdecydowanie za malo by cieszyc sie odpowiednim wypelnieniem i basem.

Z drugiej strony tak maly budzet znacznie ogranicza wybor duzych kolumn, a i odpowiedniego wzmacniacza do takich trzeba. Niestety nie wiele moge doradzic w sprawie kolumn, w tym przedziale cenowym zupelnie "nie siedze"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te Focale.Zazdroszczę szczerze. Ale niestety jak to mówił mój znajomy proboszcz:" żeby mieć na dachu plebanii miedź to trzeba grubą kabzę mieć". Focale poza zasięgiem. Amen. Co do Dynaudio to wierzę, że masz rację. Naczytałem sie o nich sporo i wiem, że to referencyjne podstaweczki. Ale nawet referencyjność w moim hangarze im nie pomoże. Będzie kaszlowato. Nie napisałem jeszcze, że wysokość tego pokoju to prawie standard czyli 2,90 metra icon_wink.gif . To też ważny czynnik.
W moim zasięgu poza Mission M34 są jeszcze JBL ES 80. Ale jakoś mam uczulenie do kolumn z otworem basowym z tyłu, tym bardziej przy moim średnio wytłumionym pokoju. Może być akustyczny problem. A zresztą po ostatnim przypadku mojego znajomego jakoś JBL-e ES 80 nieaudiofilsko mi podpadają. Zapewne sie mylę, i dlatego kiedyś je wypożyczę z salonu audio na sobotę i niedzielę do posłuchania. Ale w tej chwili moim priorytetem jest wzmacniacz. Czekam na podpowiedzi. Pamiętajcie tylko koledzy, że nie dam więcej niż 500-700 zł., no góra 800 icon_lol.gif Jak będzie dobry wzmacniacz to i Kody zagrają ciut lepiej pomimo iż do jakichś Sonusów Faberów i innych ProAc-ów trochę im brakuje icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tu masz do kupienia Focale .Za drogie.
http://www.hifi.pl/gielda/kolumnyponad5000/20704.php



Zaraz, zaraz. Z tym, ze ja nie polecalem tych focali dla Perkoza icon_smile.gif Pokazlem zdjecia swojego pokoju i glosnikow tylko dlatego by uzmyslowic wielkosc kolumn/wielkosc wooferow/ilosc, ktora nie jest bez znaczenia dla prawie 40m2 pokoju jaki ma Perkoz.
Niestety, ale te malutkie mission i inne kolumny tego pokroju, nie wypelnia prawidlowo pokoju odsluchowego.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys slyszalem dobre opinie o denon pma 1500 i 1560. Nastepca to Denon PMA 1500 AE (kosztuje okolo 3kzl).

http://www.allegro.pl/item342492908_denon_...an_idealny.html

Mozna go dostac chyba za okolo 1kzl. Niestety przekracza budzet.

Znajomy polecal Musiacl Fidelity A1. Integra grajaca w klasie A. Cieple, muzykalne brzmienie. Kolega ma powazny sprzet, a MF A1 stoi w sypialni jako grajek alternatywny do snu. Kolega bardzo go sobie chwali. Jesli sie nie myle to koszt takiego wzmaka okolo 500zl. Problem w tym, ze pewnie nie wysteruje poprawnie duzych kolumn w 40m2.

Niestety masz duzy pokoj i maly budzet, a to nie idzie ze soba w parze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...