Skocz do zawartości

Uszkodzony wzmacniacz


PiotrekSGL

Recommended Posts

Witam

Zakupiłem używany wzmacniacz na allegro - Yamaha AX-397. Niestety okazało się, że sprzęt jest nie do końca sprawny. Lewy kanał gra ciszej i nie ma takiej głębi basu i wyraźnych sopranów jak prawy. Ogólnie lewa strona gra płytko. Jest to ciężkie do zauważenia od razu, w trakcie odtwarzania na obu kanałach jednocześnie, jednak już po porównaniu prawego i lewego osobno, łatwo to wychwycić.

Jest to na pewno wina wzmacniacza, ponieważ sprawdzałem na różne sposoby (zamiana kolumn lewo-prawo, inne źródła dźwięku, kable) i za każdym razem lewe wyjście gra gorzej.

Zaproponowano mi naprawę w ramach gwarancji.
Teraz mam pytanie - czy da się takie coś naprawić na nieoryginalnych częściach? Czy dźwięk będzie tak dobry jak w oryginale? Obawiam się, że sprzęt już raz był naprawiany i dla tego występuje opisany problem.

Nie chcę się niepotrzebnie pakować w wileką niewiadomą. Jak się okaże, że dostanę wzmacniacz w takim samym stanie, lub gorszym (oby nie), to stracę niepotrzebnie czas i nerwy.

Edit: Cholerna literówka w podtytule. Proszę moderację o poprawę, gdyż nie wiem jak to zrobić (czy w ogóle się da) samemu. Z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo częsta przypadłośc używek. Stawiam na potencjometr. Przypuszczam, że istnieje możliwość wymiany na nieoryginalny. Czy zauważyłeś jeszcze, czy potencjometr bierze ,,równo"? Tzn, czy jadąc od zera, dźwięk pojawia się najpierw w jednym kanale, potem w drugim? (objawy typowo dla uszkodzonych potencjometrów). Pozostaje jeszcze przeczyszczenie, aczkolwiek... lepiej wymienić. Jeśli zabieg taki nie przyniesie rezultatów, trzeba bedzie sprawdzić tor audio etc...

Nawiasem mówiąc -> wyszukiwarka i ,,jeden kanał gra ciszej/inaczej". Miłego czytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci zaproponowano wymianę, to raczej skorzystaj. W sumie sprzedający powinien to zrobić i dobrze, ze się nie uchyla jak inni.
Mógłby napisać, ze wzmacniacz został wysłany w pełni sprawny.
Zresztą dlaczego Ty miałbyś się zajmować naprawą, pokrywać jej koszty itp? Pewnie, ze szkoda czasu, ale co zrobić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bardzo częsta przypadłośc używek. Stawiam na potencjometr. Przypuszczam, że istnieje możliwość wymiany na nieoryginalny. Czy zauważyłeś jeszcze, czy potencjometr bierze ,,równo"? Tzn, czy jadąc od zera, dźwięk pojawia się najpierw w jednym kanale, potem w drugim? (objawy typowo dla uszkodzonych potencjometrów). Pozostaje jeszcze przeczyszczenie, aczkolwiek... lepiej wymienić. Jeśli zabieg taki nie przyniesie rezultatów, trzeba bedzie sprawdzić tor audio etc...

Nawiasem mówiąc -> wyszukiwarka i ,,jeden kanał gra ciszej/inaczej". Miłego czytania.



Rzeczywiście prawy kanał zaczyna grać minimalnie szybciej na samym początku skali. Łapie wcześniej dosłownie "o grubość włosa".

Cytat

Jeśli Ci zaproponowano wymianę, to raczej skorzystaj. W sumie sprzedający powinien to zrobić i dobrze, ze się nie uchyla jak inni.
Mógłby napisać, ze wzmacniacz został wysłany w pełni sprawny.
Zresztą dlaczego Ty miałbyś się zajmować naprawą, pokrywać jej koszty itp? Pewnie, ze szkoda czasu, ale co zrobić.



Bardziej chodziło mi o to, czy po naprawie sprzęt będzie grał jak oryginał? Jeżeli żeczywiście jest to wina potencjometru, to myślę że poczekam aż wzmacniacz zostanie naprawiony. Jeśli wymiana nie pomoże, to chyba wolę zrezygnować z zakupu i poprosić o zwrot pieniędzy, bo nie wiadomo co jeszcze trzeba będzie naprawiać i jaki będzie tego efekt. Szkoda czasu i nerwów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się kiedyś spotkałem z wzmacniaczem naprawianym, w którym został wymieniony jeden tranzystor mocy na nieoryginalny(inne oznaczenie). Na stronie płytki po której nie były oryginalnie lutowane elementy elektronicznie przylutowano 1 rezystor. Prawdopodobnie po to żeby ten jeden tranzystor nie od kompletu mógł zadziałać w tym układzie.
Tak się czasem naprawia stare wzmacniacze icon_smile.gif

Oby nie naprawiono go tak że oba kanały będą grały tak samo jak teraz ten jeden gorszy.

Spotkałem się tez kiedyż z wzmacniaczem Arcama który był kupiony używany. W nim oba kanały grały tak samo źle i nie sądzę żeby tak miało być.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oby nie naprawiono go tak że oba kanały będą grały tak samo jak teraz ten jeden gorszy.

Spotkałem się tez kiedyż z wzmacniaczem Arcama który był kupiony używany. W nim oba kanały grały tak samo źle i nie sądzę żeby tak miało być.


Tego boję się najbardziej.

Ogólnie nie lubię powierzać swoich rzeczy w ręce innych osób, ale to jest trochę inna sytuacja. Po pierwsze otrzymałem sprzęt nie do końca zgodny z opisem, a po drugie nie znam się na tyle (i nie mam odpowiednich przyrządów) aby samemu próbować dochodzić do tego co jest przyczyną takiego "zachowania". Koniec końców będę zmuszony jeszcze trochę poczekać w niepewności, aż wzmacniacz zostanie naprawiony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...