Skocz do zawartości

Kolumny stereo do 2000zł


lylon

Recommended Posts

Witam.
Chciałbym kupić kolumny podłogowe stereo. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc proszę o niezawiły język.

Cena: 1700-1900zł,
Używany czy nowy: nowy,
Czy stereo, czy kino: stereo oczywiście,
Sprzęt towarzyszący: Denon AVR x1000 (jeszcze nie kupiłem, ale to już na 90% pewne),
Powierzchnia: 25m2,
Muzyka: club, edm, pop, rock, disco,
Jakość: chciałbym, by był to sprzęt na wiele lat (za jakiś czas planuję dokupić surroundy i centralny, ale to kwestia miesięcy a nawet lat),
Wymagania: 6 lub 8 ohm, min. 100 W,
Myślałem nad Tonsil Maestro II 180 oraz Wharfedale Diamond 10.7,

Jeżeli coś pominąłem, proszę o komentarz.

Z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy stereo, czy kino: stereo oczywiście,
Sprzęt towarzyszący: Denon AVR x1000 (jeszcze nie kupiłem, ale to już na 90% pewne),
Powierzchnia: 25m2,



Skoro tak stereo i oczywiście, to przemyśl to co napisałeś potem, że prawie pewne. Amplituner kinowy jest średni do muzyki, często nie nagłośni tak dobrze dużych kolumn jak wzmacniacz stereo, może być mało basu, salon spory. Piszesz tylko o muzyce, więc to chyba ważne by dobzre grała, chyba że ma z cicha tylko plumkać


Cytat

Wymagania: 6 lub 8 ohm, min. 100 W,


Wymaganie ohm rozumiem 6, 8 ohm łatwiejsze do uciągnięcia przez kinówkę, tylko ciężko takie znaleźć icon_wink.gif
Tylko te 100W, bo, chodzi o głośność, czy bezpieczeństwo ?
Ważne jest też brzmienie, najważniejsze, a nic nie napisałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej w ogóle nie patrzyłem w stronę wzmacniaczy. Szukałem na początku kina domowego, ale po pewnym czasie zdecydowałem się na stereo, bo wiele osób pisało, że kino domowe i słuchanie muzyki mija się z celem. Tak więc zacząłem szukać kolumn. Byłem przekonany, że sprawa "serca" zestawu jest zamknięta i kupię ten amplituner. Teraz mam na to trochę inne spojrzenie. W takim razie poleciłbyś mi jakiś wzmacniacz odpowiadający klasie tego amplitunera Denon?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W takim razie poleciłbyś mi jakiś wzmacniacz odpowiadający klasie tego amplitunera Denon?


Klasie brzmienia tanich kinówek odpowiada już, a w innych aspektach ( moc) może nawet przewyższają podstawowe modele wzmacniaczy typu Denon pma520, pioneer A20, jak jeszcze wyższej jakości i mocniejsze np. Denon pma720, Marantz 6004, Pioneer A30, Yamaha as500 a to tylko z tych ogólnie dostępnych do 1500zł, jak nieco cieplejsze brzmienie jak w denonie nawet podstwowe rotele, nad'y.
Innymi słowy coś co daje prawdziwe waty i ma zasilacz mogący pokryc objetnice mocy przy 8 i 4 ohmach.
Radio można kupić używane w idealnym stanie do "zestwu" za 100-150zł. Skoro potrzebujesz wejścia optycznego dla audio z tv led to wystarczy kupić DAC fiio D3 za 130 zł i problem z głowy.
Co do klasy amplitunerów kd to znajomy miał yamahę 377( czy jakoś 3xx) i bez subwoofera frontowe kolumny prawie nie grały niskimi tonami , okazało się ze nawet pożyczony najniższy model wzmacniacza yamahy as300 (lubił markę) był przy taniej kinówce herosem siły i brzmienia. Oczywiście kinowa yamaha oferuje nieco odchudzone brzmienie w basie, jaśniejsza średnicę od denona, marantza, czy pioneera, ale tylko chciałem zobrazować częsty problem jakim jest niski model kinówki plus duże, czy nawet średnie podłogówki. Jak słuchasz muzyki na codzień, a film powiedzmy w weekend, nie ma co poświęcać jakości muzyki. Na fajnym stero filmy ogląda się świetnie i muzyka jest super, natomiast na średnim i przypadkowo( bez odsłuchów) złożonym kinie domowym muzyka brzmi kiepsko, czasem bardzo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest jednak inne w tek kwestii.
Oczywistym jest że wydając 2000zł na wzmacniacz stereo lub na amplituner wielokanałowy do kina domowego,
ten pierwszy zapewni nam za zwyczaj lepszy dźwięk na 2-uch kolumnach.
Moc wyjściowa wzmacniacza nie jest również żadnym wskaźnikiem jego jakości.
Zwykle kiedy słuchamy dość głośno muzyki nie potrzebujemy więcej niż kilka watów.
Jeśli chcemy słuchać muzyki bardzo głośno w sporym pomieszczeniu potrzebujemy wzmacniacza o mocy raczej większej niż mniejszej.
Do tego kolumny powinny być w stanie przyjąć większe ilości mocy.
Zgadzam się z tym że z przyjemnością możemy oglądać telewizje i filmy mając tylko 2 kolumny.
Jednak do oglądania filmów bardzo przydaje się głośnik centralny.
Głośniki tylne i boczne tez temu nie szkodzą.
Bardzo wskazany jest subwoofer.
Również z przyjemnością da się słuchać muzyki używając takiego sprzętu wielokanałowego.
Nie jest przypadkiem, że prawie zawsze mamy do dyspozycji możliwość słuchania stereo.
Bywa że takie bardziej skomplikowane urządzenia są źle skonfigurowane.
Problemem tu bywa to, że instrukcja obsługi jest gruba i nie che się jej czytać.
Osobiście uważam że ważniejszy jest tu odpowiedni dobór kolumn do pomieszczenia i wzmacniacza, aby sprostał naszym oczekiwaniom.
Kupując nowy sprzęt pozostaje nam metoda prób i błędów.
Znajomy kupił kiedyś amplituner Yamaha.
Podłączył go u siebie w pracy do głośników stereo.
Grały marnie.
Wziąłem go do siebie.
Zacząłem od resetu ustawień.
Po kalibracji wszystko zagrało u mnie dobrze.
Kiedy podłączyliśmy ta Yamahę u niego po instalacji wszystkich jego głośników, gra bez zarzutu.

Tonsil Maestro II 180 - Wygląda na to że to rzadki przypadek kolumn o faktycznie prawdziwej impedancji 8 ohm.
Nigdy ich nie słyszałem. Wiem że ich użytkownicy są z nich na ogół zadowoleni.

Wharfedale Diamond 10.7 - Sa naprawdę 4 ohmowe. Odpowiadają zwolenikom brzmienia z dość powolnym basem.
Dla jednych grają ciepło, inni uważaja że są mułowate i stłumione.
Ja bym je łączył z wzmacniaczem o twardym kopnięciu i żywym brzmieniu. (współczesne Yamahy ?)

Moim typem były by w tej cenie Magnat Quantum 675
Nie są zbyt efekciarskie.
Basu jest sporo.
Grają dośc naturalnym dźwiekiem jeśli im na to pozwoli elektronika i prawidłowo sie je ustawi.
Do tego są ładne.
Impedancja 4 ohmy (większość wzmacniaczy przewidzianych do kolumn 8 ohm da sobie z nimi radę)

Jeśli kupować wzmacniacz stereo,
lepiej kupić tańszy wzmacniacz i droższe kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Witam wszystkich

Poszukuję kolumn frontowych do amplitunera kina domowego Yamaha Rx-D485 pokój około 3,5 x 4,5 m. Od razu zaznaczę, że interesują mnie tylko nowe kolumny w kwocie do 2000 zł za parę, lubię oglądać koncerty i filmy oraz słuchać muzyki bardzo różnej ale też lżejsze klimaty. Wiem, że zaraz pojawią się komentarze w stylu stereo z amplitunera 5.1 to porażka idt. więc proszę sobie odpuścić. Ja mam takie warunki w małym pokoju że nie zagracę całego pokoju zestawem 2.0 i 5.0 bo nie mam miejsca. W tej chwili mam na froncie podpięte Diora Polaris 180. Poszukuję czegoś lepszego w cenie max 2000 zł za parę z bass reflexem z przodu oraz imped. min 6 ohm, co dobrze zagra w takim małym pokoju i oczywiście zgra się z ampli. Na podstawie czytanych testów i opinii rozważam: Taga tav 616F, TAV 606SE, Indiana Nota 550X , Tonsil Maestro II 180, STX Electrino 150 Tonsil Siesta, Proszę o wasze opinie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, seba3002 napisał:

Skoro nie masz miejsca na więcej niż 2 kolumny to po co kupowałeś amplituner AV ? Swoją drogą wstawienie do pokoju pięciu kolumn nie musi oznaczać "zagracania".

Na pięć kolumn mam miejsce zwłaszcza że surround to małe podstawkowe - nie mam miejsca na kolejne 2 kolumny i wzmaczniacz/amplituner stereo do muzyki. A filmy i koncerty wolę oglądać/słuchać w 5.0 niż w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, seba3002 napisał:

Ok. Nie zrozumiałem dobrze. Rozumiem, że teraz chcesz kupić 2 fronty a potem rozbudować to o pozostałe kolumny? 

Nie do końca - mam 5 kolumn a chcę zmienić tylko fronty na coś lepszego od Polaris 180 - po prostu słucham muzyki i oglądam filmy na amplitunerze kina domowego bo nie mam możliwości postawić dodatkowego oddzielnego zestawu stereo  - dlatego poszukuje kolumn w miarę uniwersalnych które będą pasowały i do kina domowego i do słuchania muzyki.

Edytowano przez Marcin Bołbot
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...