Skocz do zawartości

Pierwsze Stereo do 2500zł.


arthus1993

Recommended Posts

Dzień Dobry.

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi użytkownikami forum. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zakupu zestawu stereo, a teraz kiedy pozostałem bez żadnego źródła dźwięku temat ten towarzyszy mi coraz częściej. Do tej pory byłem użytkownikiem zestawu głośnikowego 5,1 firmy Logitech model Z-5400. Przez długi czas świetnie służył mi ten sprzęt, a jego choć pewnie biedne brzmienie w pełni mnie zadawalało (może poza wysokimi, które często wywoływały ból w głowie). Dużą zaletą tego zestawu był w moim odczuciu subwoofer, dzięki któremu zestaw grał mocno i wyczuwalna była spora energia. Jednak przyszedł czas na zmianę i pierwsze dwa kanały.
Jakiej muzyki słucham ?
Głównie rap !, stąd też lubię sporo basu w brzmieniu, ale wcale nie rzadko lądują na głośnikach zespoły jak: Queens, Led Zeppelin, Arctic Monkeys, Coldplay, The Black Keys, Pink Floyd, a także Sinatra, Fogg, Kunicka, Grechuta, Polskie ballady rockowe jak Budka Suflera, Rezerwat, Deep House cąły czas staram się poszerzać repertuar
Wielkość pomieszczenia
Około 24m2 (3,5m*6,icon_cool.gif
Kwota jaką chcę przeznaczyć
2500 ,-
Brzmienie jakiego oczekuję
Żaden ze mnie audiofil. Chciałbym, aby kolumny grały możliwie równo we wszystkich pasmach, bez trzeszczącej góry. Dźwięk raczej gęsty i "ciepły", ale dające możliwość zagrania jakiejś imprezy (efektywność) ?
Stan sprzętu
Jako, że jestem studentem a wyżej wymieniony budżet specjalnie nie będzie do ruszenia po za małymi niuansami jestem świadom, że będzie to w większości sprzęt używany
Funkcję jakie będzie spełniał zestaw
Odtwarzanie w pierwszej kolejności plików z pośrednictwem komputera, ale nie ostatecznie i jedynie. W przyszłości chciałbym zakupić jakiś pleyer (chyba, że w tych pieniądzach da się już coś dobrać do wzmaka, w dalszej perspektywie gramofon).
Sprzęt, który posiadam
Poza kartą dźwiękową wbudowaną w płytę główną i ewentualnie zewnętrznym interfejsem Maya U5 nic icon_smile.gif

Jeśli jakiś danych brakuję czekam na kluczowe pytania.
Co mi zdążyło wpaść w oko ?
Optowałbym za wyborem kolumn Mission M35i - odpowiada mi bardzo ich wygląd i rzekomo ciemne brzmienie przez, które rozumiem dobrze grający, nisko i dosyć równo bas.
Moją uwagę zwróciły także kolumny Jamo s608 oraz s718 (te ostatnie rzekomo charakteryzuję ekstradowy bas, a ich wygląd ze względu na młodzieżowy może mi szybko się znudzić, a wolałbym kupić sprzęt, którego posłucham kilka sezonów).
Jeśli chodzi o wzmacniacze na oku mam Marantza PM5003+ CD6004/5004 oraz Cambridge Azur 640a V2,0. Ciekawą propozycją wydaję się także Yamaha R-N500 Aplituner stereo z funkcjami grania sieciowego (trochę większy wydatek, ale daje mi możliwość podłączenia zarówno konsoli, jak i komputera, ponadto zagra już jakieś radio, a w przyszłości wymagany będzie już tylko jakiś CDek, to rozwiązanie wydaję się ciekawą propozycją, ale nie wiem gdzie osiągnę lepszej jakości dźwięk). Rotel RA-10 jak się trafi jakaś okazja, teraz tylko niestety dostępne w sklepach. Jeśli chodzi o wygląd wzmacniacza, to nie ma większego znaczenia, ale zdaję sobie sprawę, że zewzględu na linię wzorniczą Marantza, CA czy Rotela w przyszłości będę chciał zakupić sprzęt tej samej marki aby nie gryzło się to optycznie, z kolei do Yamahy będzie łatwiej dopasować jakiś sprzęt innej marki np. Pioneer, Sony (dosyć podobna linia wzornicza).
Czy połączenie komputera przez Maya U5 ze wzmacniaczem da "satysfakcjonujący dźwięk" (na zestawie, który jak dotąd posiadałem różnica była odczuwalna, a gdy odtwarzałem MPtróchę i Audio ten sam utwór brzmiał całkiem inaczej).
Liczę na pomoc i z góry dziękuję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru kolumn masz rację co do jamo to sprzęt bardziej kinowo brzmiący, lub koncertwo, taki miękki bas, nieszczególna góra. Mission to inna klasa, grania i wykonania. Jednak co do wymienionego wzmacniacza np. marantz pm 5004 raczej nie da im rady, nie będzą grały tak jak mogą. Są lepsze nowe niedrogie wzmacniacze. Potrzeba czegoś oczko wyższego, ciut mocniejszego z mobniejszym zasilaczem. Sieciowa Yamaha rn500, lepszy były sam wzmacniacz, ale generalnie yamaha fajnie zgrywa się z missionami, może pioneer A30.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co myśleć o Mission M35i (trudnych do napędzenia, ustawienia i nie jakoś rewelacyjnie grających) nie mówiąc już o Jamo, skoro można kupić o wiele bardziej wyrównane, nieco ocieplone, do długiego słuchania i dużo łatwiejsze do napędzenia Dali 400:
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-4...4873095214.html
Jeśli ma być bardziej z wykopem oraz detalicznie i konturowo, to Quadral z serii Phonologue:
http://allegro.pl/quadral-amun-phonologue-...4880361477.html
Tu już bardziej trzeba się zastanowić nad wzmacniaczem, ale chyba warto.
To tylko dwa przykłady, ale myślę, że warte zastanowienia. Różnych tego i innego typu dobrych kolumn jest więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko się pewnie z wami nie zgodzić, ale gdybym, to wszystko wiedział, to na pewno nie zakładałbym tematu, a już cieszył się ich brzmieniem. Jeśli chodzi o Quadrale, to już za duży Vintage dla mnie. Ale w takim razie proszę polecić mi jakiś wzmacniacz do Dali 400 i ewentualnie wypowiedzieć się na temat Missionów Mx-4 ewentualnie Mx-5. W takim razie kolumny jamo odpadają w przedbiegach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Missiony mx są ogólne udane brzmieniowo, i bardzo solidnie zbudowane, bas jest ładnie nasycony wraz ze średnicą, góra nie agresywna- nie metaliczna. Twój salon sprawdził by się i w modelu mx4 i mx5, jak urzadzony to bardziej mx4. mission całkiem dobrze brzmi z yamahą o której wspomniałeś, na miśki mx4 ( ok. 1600-1700) i np, yamahę as500 ( 1150) starczy może funduszy, na amplituner nr500 (1750) musiałbys dołożyć.
Tu masz podobny temat http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=113040
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może nie będę śpieszył się z zakupem i spokojnie wyczekam na oferty i może coś się jeszcze odłoży, ale pozostanę przy wyborze missionów serii MX, jeśli chodzi o różnicę między mx5 a mx4, to w brzmieniu będzie duża czy raczej chodzi o ich energię i moc. Jako, że jestem studentem sprzęt będzie wykorzystywany w lecie w innym pomieszczeniu, jego powierzchnia jest bardzo zbliżona, ale zdecydowanie jest to pomieszczenie jakieś 90 cm niższe i trochę silniej umeblowane aniżeli pokój na stancji. Co do napędzenia tych kolumn czy wzmacniacz w kwocie 1200 zł (as500) da dużo lepsze brzmienie czy porównywalne jakościowe z trochę droższym amplitunerem (R-500N) a dającym spore pole manewru ? Rozumiem, że do tego typu amplitunera można opticalem podłączyć PC i konsolę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, można kupić amplituner z funkcjami sieciowymi, ale ta wygoda i nowoczesność będzie Cię kosztowała utratę dobrego dźwięku.
Coś za coś.
Kolumny Mission z serii MX są całkiem udane, choć nie jakieś szczególnie wyrafinowane. Ale ogólnej kultury i neutralności nie można im odmówić.
Natomiast niskie tony są dość obszerne, duże, ale raczej niezbyt szybkie. I tu przydałby się naprawdę dobry wzmacniacz
(jak przy kolumnach M35I, choć może nie aż tak dobry), który chwyciłby te niskie tony za uzdę.
Kolumny MX5 nie będą bardziej mocne ani dynamiczne bo to domena wzmacniacza. Jaki podłączysz tak będą grały.
Są to kolumny jedynie do większych pomieszczeń. Moim zdaniem MX4 dadzą sobie radę w 24 metrach.

Ale jeśli chcesz bardziej wyrafinowane kolumny, o bardziej wyrównanym brzmieniu, lepszym, szybszym i zróżnicowanym basie, a także
trochę lepszych wysokich tonach, to polecam właśnie Dali 400 albo 450.
Do tego dobry wzmacniacz, klasyczny, stereo i mamy dźwięk, który zdystansuje powyższe propozycje bez dwóch zdań.
A to jakie wzmacniacze znalazłem:
http://allegro.pl/rotel-ra-05-se-pilot-pol...4892537006.html Rotel RA-05, tu w wersji SE (lepsze komponenty, ciekawsze brzmienie) bardzo dobrze napędzi te kolumny. Jest dynamiczny, detaliczny, szybki ale nie nadmiernie ostry. Bardzo fajnie spasuje się z tymi kolumnami.
Nie gorszy a nawet pod pewnymi względami lepszy (pełniejsza średnica) będzie Arcam Alpha 10
http://allegro.pl/arcam-alpha-10-i4903050546.html
Również bardzo dobrze zgra się z Dali 4XX. Jest tylko może mniej szczegółowy od Rotela.
Pewne rzeczy da się delikatnie skorygować w obydwu przypadkach kablami.
Oczywiście te wzmacniacze są dobre, ale to przykłady, bo takie udało mi się teraz znaleźć. Bywają w tej cenie lepsze, ale trzeba by poczekać. Ile? Allegro to wie... icon_wink.gif
A co do podłączenia do wzmacniacza komputera czy innych źródeł, to się da. Na początek zwykłymi przejściówkami np. mały jack - 2XRCA a później można dokupić przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) i dźwięk stanie się jeszcze lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Wzmacniacz
Odświeżam temat bowiem stało się. Choć na drodze pojawiło się kilka trudności stałem się posiadaczem kolumn Dali 850. Trochę za namowami f1angel, który zachęcał do firmy Dali a trochę w wyniku własnego grzebanie w odmęcie sieci.
Teraz potrzebuję dobrać wzmacniacz do tych kolumn (aby na pewno dobrych?) w kwocie do 1000 zł. ( Liczę, że pojawi się kilka ciekawych propozycji za którymi mógłbym znowu polować uzyskując ciekawą ofertę). Tak jak nadmieniłem wyżej na drodze pojawiły się trudności i tym razem nie będzie łatwo, bo zakup planuję z początkiem kwietnia. Póki co będę grał na jakimś alternatywnym pożyczonym wzmaku.

Problemy laika
Jako, że jest to mój pierwszy system wiem, że przy użytkowaniu takiego sprzętu może dojść do uszkodzeń. Lubię od czasu do czasu głośniej słuchać muzyki - czego powinienem unikać i jak zachowywać się przy ustawianiu mocy potencjometrem itp. Czego uszkodzeniem bardziej ryzykuję grając średniej (lub niskiej) klasy wzmacniaczem z tymi kolumnami ? Myślałem o podłączeniu systemu dwoma przewodami o długości 2-2,5 m (żeby mieć ewentualny zapas na przyszłość) - czy kolumny muszą stać w równej odległości od wzmacniacz czy jeden z przewodów może być zwinięty czy powinny być rozprostowane ?

Akustyka
Z tego co się zorientowałem tutaj będzie niezła kaszanka, ale chciałbym się poradzić w kilku sprawach - najpierw jednak zmykam na uczelnię i opracuję rysunek pokoju icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, temat ciekawy. Jakby co, to ja Ci polecałem Dali 400 - 450 na nie 850 icon_wink.gif Żartuję oczywiście, bo 850 są lepsze ale też i większe.
Twój pokój, to chyba minimum dla nich. Ale jak ich nie oddalisz po kilkadziesiąt (tak z 80) centymetrów od ścian, to nie gwarantuję, że dobrze zagrają. Choć oczywiście wymagają także dobrego wzmacniacza. Ale bez przesady. Słyszałem jak grają na średniej klasy Pioneerze (nie pamiętam modelu) i nie było źle. A nawet mi się podobało. Rzecz jasna lepszy wzmacniacz wydobędzie z nich dużo więcej.
Ja lubię te kolumny. Grają mocno, majestatycznie, ale nie muląco. Krzepkie lecz nie przewalone niskie tony, pełna, barwna i soczysta średnica, wysokie dobre, gładkie, pokryte lekką satyną ale jak dla mnie wystarczająco szczegółowe. Można by bardziej rozdzielczo, ale
trudno tu na ogół uniknąć pułapki ostrości.
Wzmacniacz? Hmm, musisz trochę więcej napisać o budżecie na niego i swoich wymaganiach. Może jak posłuchasz kolumn ze wzmacniaczem pożyczonym od kolegi, to będziesz wiedział więcej czego chcesz.
Mam nadzieję, że opiszesz swoje wrażenia z tych odsłuchów. Co Ci się podoba a co nie bardzo. Wówczas można będzie z większą trafnością polecić Ci odpowiedni wzmacniacz. Myślę, że czeka Cię poważniejszy wydatek jeśli chcesz się przekonać jak dobrze grają
te kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka
Na początek wrócę do akustyki jeszcze na chwilę, pokój mierzony na kroki wydawał się mieć inne wymiary, a złudzenie związane z ustawieniem szafy na krótszym boku pogłębiło to złudzenie (lustro) icon_wink.gif Problemem wydają się być gołe ściany z tynku gipsowego a także gołe okna. Poniżej wrzucam fotkę z wymiarami. Zapomniałbym wysokość pokoju, to dobre trzy metry.

DSC01446.jpg



Wracając do wzmacniacza, co do tego co w brzmieniu zestawu kolegi mi nie odpowiada będę dopiero informował w poniedziałek. Kolumny sprawdzałem na amplitunerze 2x30 w rozmiarów zeszytu A4 i tutaj nie przesadzam no i muszę przyznać, że w dźwięku nie było wiele fajerwerków raczej pozwolił sprawdzić czy wszystko działa i pracuję. Jeśli chodzi o moje odczucia po tej któtkiej analizie, chciałbym żeby nie grały tak przeraźliwie, brzmienie było płytkę jak z telefonu (nie było czuć majestatu brzmienia) tylko wyczuwalna była spora moc zestawu głośnikowego. Wydaję mi się że przyczyną takiego stanu rzeczy był mimo wszystko sygnał radiowy i kiepski amplituner.

Jeśli chodzi o mój gust i to na ile rozumiem nomenklaturę preferuję ciepłe gęste pełne dające się wyczuć w powietrzu brzmienie od analitycznego ostrego, który dosyć szybko męczy.

Myślę, że budżet na sprzęt, to 1000-1500 zł (nie wiem jakiej, klasy będzie to sprzęt, ale wydaję mi się, że coś używanego wydajnego prądowo można już znaleźć. Górny limit proszę traktować szacunkowo wolałbym się zamknąć w 1000)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozstawienia kolumn, to chyba lepiej będzie dać je nieco szerzej. Ale to oczywiście ustalisz odsłuchowo.
Bo miejsce z którego będziesz słuchał znajduje się na łóżku?
Pewnie, że ściany dobrze by ustroić akustycznie, na okna dać grube zasłony, mocno pofałdowane.

Co do wzmacniacza, to znalazłem takie:
http://allegro.pl/wzmaczniacz-xindak-6800r-i5133885787.html
Nie wiadomo jak wysoko pójdzie licytacja, ale warto by się nim zainteresować.
Albo takie:
http://allegro.pl/avance-at-51-idealny-stan-i5126843034.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-thule-audio-i...5115453116.html (niestety bez pilota)
http://allegro.pl/wzmacniacz-musical-fidel...5130725602.html (choć w podobnej cenie można by już szukać E100)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra w takim razie wzmacniacze wędrują na listę "warto o mnie pamiętać" wraz z E100 i czekam na przypływ gotówki, a w następnej kolejności na okazje.
A co gdyby ustawił całe stereo wzdłuż krótszego boku pod oknami po te 80 cm od ścian. Jaką powinienem mieć odległość od ściany bocznej tej kolumny ? Wtedy ustawiłbym je tak, aby nie były za mocno skręcone i trójkąt pomiędzy nimi był możliwie jak największy. A na oknach pojawiłyby się jakieś zasłony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wzmacniacz
Jako, że jest to mój pierwszy system wiem, że przy użytkowaniu takiego sprzętu może dojść do uszkodzeń. Lubię od czasu do czasu głośniej słuchać muzyki - czego powinienem unikać i jak zachowywać się przy ustawianiu mocy potencjometrem itp. Czego uszkodzeniem bardziej ryzykuję grając średniej (lub niskiej) klasy wzmacniaczem z tymi kolumnami


Grając bardzo głośno na wzmacniaczu z regulacją tonów ( niskie, wysokie ) trzeba uważnie kręcić wysokimi tonami w prawo, albo wtedy nie kręcić i ustawić na zero.
Często podbicie tonów wysokich/ niskich jest rzędu +/- 6dB, czasem 12dB, a to znaczy że dane pasmo zagrać może nawet 2/3razy głośniej.
Tak więc wzmacniacz sobie gra np. mocą ok. 40-60W na kanał, a wysokie tony są dodatkowo dwukrotnie podkręcone i można spalić, mając pecha, głośnik wysokotonowy.
Myślę że z tak dużymi kolumnami i nawet przeciętnym wzmacniaczem nie będziesz jednak w stanie wysiedzieć kiedy będzie ustwiony na więcej niż 30% jego możliwości, więc nawet jak wysokie będą ciut w prawo, to raczej nic się nie stanie.
Paradokslanie czasem łatwiej spalić kolumny słabym 2x25W wzmacniaczem niż mocnym, bo słaby chcąc zagrać bardzo głośno, musi grać na maksa swoich możliwości wtedy wysyła sporo zniekształceń ( to słychać ), podczas gdy mocny gra tak samo na 1/3 skali i nie zniekształca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa ścieżka sygnału (poprzez potencjometry regulacji tonów, loudness itp.) to są straty tego sygnału, często jego dodatkowe zniekształcenia.
Dlatego wiele wzmacniaczy nie ma pokręteł regulacji tonów. A wiele z tych, które je mają, posiada wyłącznik odcinający wszelkie regulacje. Nazywa się to "tone defeat", "direct" albo podobnie.
W dobrze dobranym zestawie stereo na ogół nie ma potrzeby użycia takich regulacji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słówko na temat MF. Ta cena to przesada. Jak pisze F1angel, za takie pieniądze (no może z lekką górką) można trafić E100 który z pewnością dużo lepiej napędzi te Dali. Obecnie nie znalazłem nic na eBayu, ale to tam raczej proponowałbym szukać.
Ja jakiś czas temu kupiłem z Anglii E10 za 100 funtów. E100 widywałem za 200-250/280 funtów. Można znaleźć i E10 w takiej cenie, ale jak i u Nas i tam co niektórzy sprzedający mają zawyżone ceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba z niego zrezygnuję. Nasi sprzedawcy pewnie będą kurczowo trzymać się określeń typu klasyk, legenda i cena będzie wygórowana.
Coś czułem, że z tymi pokrętłami nie do końca . Dzięki za doprecyzowanie. Może jakieś propozycję zieluwid może znasz kolumny i pasujący do nich wzmak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie z wymienionych tutaj modeli zbierają pochlebne opinię na forach naszych i zagranicznych. Jeśli chodzi o wybór bardzo zainteresował mnie Thule, ale będę się kierował dostępnością i ceną wyżej wymienionych wzmacniaczy. Ciężko jest znaleźć tylko jakieś opinię na temat aveance at 51 czy nawet jakąś specykikację. Ciężko nie zainteresować się cenionymi Mf i popularnymi chinolami (niezły klamot 20 kg, robi wrażenie). Zastanawiam się tylko czy do każdego z nich można będzie w przyszłości podłączyć gramofon (widziałem, że co niektóre modele mają wejście typowo oznaczone Phono i jakby trochę zboku w celu rozpoznania go).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avance jest mało popularny, ale fajnie gra. Można go posłuchać w wielu salonach audio.
Do każdego wzmacniacza można podłączyć gramofon, tylko nie każdy ma wbudowane pre gramofonowe icon_wink.gif .
Zazwyczaj i tak taki preamp nie prezentuje zbyt wysokiej jakości. Lepiej dokupić osobny moduł i tak słuchać.
Przyzwoite przedwzmacniacze gramofonowe są właśnie we wzmacniaczach Musical Fidelity.
A wejścia na gramofon są często odsunięte od innych, by zminimalizować ryzyko, że ktoś podłączy źródło liniowe pod takie wejście,
co mogłoby spowodować nawet jakąś awarię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Odświeżam, bo wszystkie polecone tutaj modele były poza moim zasięgiem i okazały się faktycznie trudno dostępne. Obecnie na allegro pojawiły się aukcje z takimi modelami:
Musical fidelity E101 - E101
i pod ręką Thule spirit balance one - Thule ?
O tym drugim ciężko cokolwiek znaleźć może model nie tak odczytany ?
Podobnie nie wiem jak mam traktować ten model AMP3.
Coś może jeszcze ciekawego jeszcze jest, bo już wyczekuję jednak kiedy będę mógł posłuchać icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście to wszystko mniej znane modele. W dodatku MF-101 jest tuningowany. Choć jeśli w dobry sposób, to tylko może być plusem.
Który wybrać? Sądzę, że zagrają podobnie do innych produktów swoich firm. Można też patrzeć na cechy funkcjonalne jak wejścia (np. phono w MF), wejście XLR, czy wyjście z przedwzmacniacza i wejście na końcówkę mocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Co powiecie o produktach firmy NAD do tego zestawu jakiego brzmienia się spodziewać ? Mam na oku model C350.
Dostępne też są modele Rega Brio 3, udało mi się wypatrzeć Arcama A9 (ależ on brzydal).

Cały czas niczego z polecanych modeli nie mogę trafić i co rusz pojawiają się różne wątpliwości w mojej głowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...