Skocz do zawartości

Poszukuję kolumn do wzmacniacza


PoisonAlice

Recommended Posts

Witam

Poszukuję kolumn do wzmacniacza Yamaha RX-V520RDS‏, do pokoju około 20m2. Generalnie budżet to około 1200 za dwie kolumny. Subwoofer jest.

Biorąc pod uwagę moc i impedancję rozważam takie kolumny. Czy któreś są szczególnie warte uwagi? Co byście odradzili? A może polecacie coś innnego?
Pod uwagę biorę tylko nowe głośniki.

Taga Harmony TAV-806F
Yamaha NS-555‏ (poza budżetem, czy warto do niej dopłacać?)
Magnat Quantum 673‏
Jamo S 526
Magnat Monitor Supreme 802
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłbym ostrożny, bo to nie jest wzmacniacz, tylko niezbyt wysoki model amplitunera i może mieć duży problem z dużymi kolumnami jak np.taga 806, dlaczego takie wielkie jak masz sub , a potem rozpatrujesz małe quantum 673 ?
Kolumny raczej kup średniej wielkości dla łatwiejszego wysterowania przez amplituner i bardziej 8 ohm, nie wiem czym kierowałeś się wybierając tak różne brzmieniem, wielkością i jakością kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
zwróć uwagę na bardzo dobrą, polską konstrukcję Pylon Audio Pearl 20 lub większe i mocniejsze Pylon Audio Pearl.

Zapraszam na odsłuchy jeśli masz tylko taką możliwość.

Cytat

Witam

Poszukuję kolumn do wzmacniacza Yamaha RX-V520RDS‏, do pokoju około 20m2. Generalnie budżet to około 1200 za dwie kolumny. Subwoofer jest.

Biorąc pod uwagę moc i impedancję rozważam takie kolumny. Czy któreś są szczególnie warte uwagi? Co byście odradzili? A może polecacie coś innnego?
Pod uwagę biorę tylko nowe głośniki.

Taga Harmony TAV-806F
Yamaha NS-555‏ (poza budżetem, czy warto do niej dopłacać?)
Magnat Quantum 673‏
Jamo S 526
Magnat Monitor Supreme 802


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja byłbym ostrożny, bo to nie jest wzmacniacz, tylko niezbyt wysoki model amplitunera i może mieć duży problem z dużymi kolumnami jak np.taga 806, dlaczego takie wielkie jak masz sub , a potem rozpatrujesz małe quantum 673 ?
Kolumny raczej kup średniej wielkości dla łatwiejszego wysterowania przez amplituner i bardziej 8 ohm, nie wiem czym kierowałeś się wybierając tak różne brzmieniem, wielkością i jakością kolumny.



Generalnie mocą (aby była odpowiednia w stosunku do wzmacniacza) i ceną. Nie siedzę w temacie i nie wiem jakiej jakości są poszczególne kolumny, dlatego też założyłam ten wątek. Średnie kolumny? Co byś proponował?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten amplituner już jest icon_smile.gif i zapewne znalazło by się wiele gorszych wzmacniaczy stereo do słuchania muzyki .
Teraz trzeba dobrać do niego kolumny icon_smile.gif
Kalibracja pomieszczenia Yamahy powinna dobrze dostroić do nich subwoofer icon_smile.gif
Z moich doświadczeń wynika że jeśli używamy subwoofera. Nawet w dużych pomieszczeniach mieszkalnych nie są potrzebne zbyt duże kolumny w kanałach przednich.
Z ciekawości zapytam co to za subwoofer ?

Koledzy stereomaniacy na słowo subwoofer reagują często jak wegetarianin na słowo mięso icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka Yamaha również służy do słuchania muzyki.
Wprawdzie sama sekcja wzmacniacza odpowiada wzmacniaczom stereo tańszym od niej.
Kolumn również nie rozpatrujemy tu droższych od niej samej.
A sądzę że był by sens takie rozważać.

Kupując mniejsze kolumny z mniejszą ilością głośników w tej samej cenie można uzyskać dużo lepszy dźwięk.
Przy użyciu subwoofera problem może stanowić jednak jego jakość i ustawienie.

Kiedy jednak chcemy ekstremalnie głośno słuchać muzyki wraz z dość odległa okolicą,
Wtedy taki wybór może nie być najlepszy.
Wtedy jakość dźwięku możemy sobie odpuścić.
Potrzebujemy czegoś dużego icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jest do kina domowego, zdaję sobie z tego sprawę. Generalnie cały zestaw jest jakby odziedziczony. Ostatnio, po wielu latach, popsuły się głośniki, dlatego szukam czegoś na ich miejsce. Wymiana wzmacniacza nie jest możliwa ze względów finansowych i prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie.
Zestaw obecnie ma się znajdować w domku wolnostojącym, ale ostatnecznie i tak trafi do bloków. Gdy głośniki jeszcze działały jakość dźwięku była dla nas zadowalająca na tą chwilę, dlatego też wolałabym bazować na tym co jest i do tego dobrać optymalne kolumny.

A subwoofer sprawdzę jak będzie będzie taka możliwość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Generalnie mocą (aby była odpowiednia w stosunku do wzmacniacza) i ceną.
Średnie kolumny? Co byś proponował?


Wybieranie kolumn, nawet tanich, na podstwie impedancji i mocy, to jak wybieranie partnerki na zasadzie obojetnie jaka byle 165cm. Innymi słowy nawet tanie kolumny inaczej brzmią.
Piszesz że sugerujesz się mocą, a może masz na myśli głośność ?, moc kolumn to równie ciekawy wyznacznik jak pojemność silnika, czy rozmiar felg, coś tam mówi ale nie za dużo. Moc to nic innego jak wytrzymałość głośnika na moc wzmacniacza, ciągła i chwilowa. Jak lubisz głośno to współczynnik dB, tak 88 w górę. Jak lubisz konkretne brzmienie, jakość dźwieku, no to trzeba posłuchać, poczytać o kolumnach.
Jak wspomagasz się subem ( oby tylko w filamach ) to rozpatrując monitory jak wspomniane np, quantumy możesz poczytać o Monitor Audio bx2, Boston acoustic A26, zwyczajnie jakieś dobre monitory z 16ką.
Co do sugerowania się ceną to też chyba też nie dokońca bo yamaha ns555 kosztuje 1500-1700zł ( można kupić coś innego ), a magnat supreme 802 około 800zł, jedne i drugie są tanie ale yamaha ns555 jednak produkt wyższej klasy o solidnym wykończeniu. jakbyś chciał yamahę na poziomie magnata supreme to model ns50.
Masz na kolumny bardziej 1 tys, czy bardziej 1600zł - to bardzo spora różnica.
Widzisz łatwo nie jest no, ale kupno kolumn to nie zakupy cukru w sklepie.


Cytat

Koledzy stereomaniacy na słowo subwoofer reagują często jak wegetarianin na słowo mięso icon_smile.gif


Nie reaguje tak, żaden ze mnie stereomaniak, ale jak ktoś prosi o poradę to nie przytakuje, staram dać coś do myślenia, że można lepiej za podobne pieniądze i mieć frajdę. Często ampli kinowe mają mało basu, bo mają mało siły, rozwiązaniem jest sub- bo najprostrzym. Można cały rok przletać w kaloszach - najprościej i uniwerslanie. Ja lubię bas, niski bas, krótki , energetyczny ( w każdym razie nie ciągnący) dlatego może mam nawet za duże kolumny dla ortodoksyjnych "melomanów", ale w życiu za skarby nie wybrałbym subwoofera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Generalnie mocą (aby była odpowiednia w stosunku do wzmacniacza) i ceną.
Średnie kolumny? Co byś proponował?


Często ampli kinowe mają mało basu, bo mają mało siły, rozwiązaniem jest sub- bo najprostrzym. Można cały rok przletać w kaloszach - najprościej i uniwerslanie. Ja lubię bas, niski bas, krótki , energetyczny ( w każdym razie nie ciągnący) dlatego może mam nawet za duże kolumny dla ortodoksyjnych "melomanów", ale w życiu za skarby nie wybrałbym subwoofera.



Kalosze bywają bardzo modne i fajne icon_smile.gif

jacek75 - próbowałeś dobry subwofer dobrze skalibrowany z pomieszczeniem ?

Wielu audiofilów jest zaskoczonych jak może poprawić dźwięk z dobrymi monitorami podstawkowymi.
Dużym podłogowym kolumnom tez czasem może pomóc.
Przykładem może być redaktor naczelny highfidelity który również pisze dla audio icon_smile.gif

Wielkim szokiem jest to czasem że można uzyć kilku subwooferów i nie po to zeby basu było więcej, tylko po to aby był równiejszy.
Dobre dobranie głośników subniskotonowych i ich regulacja może rozwiązać problemy z akustyką w krytycznym zakresie gdzie długości fal są zbliżone do rozmiarów pomieszczenia i niższych częstotliwości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Generalnie mocą (aby była odpowiednia w stosunku do wzmacniacza) i ceną.
Średnie kolumny? Co byś proponował?


Wybieranie kolumn, nawet tanich, na podstwie impedancji i mocy, to jak wybieranie partnerki na zasadzie obojetnie jaka byle 165cm. Innymi słowy nawet tanie kolumny inaczej brzmią.
Piszesz że sugerujesz się mocą, a może masz na myśli głośność ?, moc kolumn to równie ciekawy wyznacznik jak pojemność silnika, czy rozmiar felg, coś tam mówi ale nie za dużo. Moc to nic innego jak wytrzymałość głośnika na moc wzmacniacza, ciągła i chwilowa. Jak lubisz głośno to współczynnik dB, tak 88 w górę. Jak lubisz konkretne brzmienie, jakość dźwieku, no to trzeba posłuchać, poczytać o kolumnach.
Jak wspomagasz się subem ( oby tylko w filamach ) to rozpatrując monitory jak wspomniane np, quantumy możesz poczytać o Monitor Audio bx2, Boston acoustic A26, zwyczajnie jakieś dobre monitory z 16ką.
Co do sugerowania się ceną to też chyba też nie dokońca bo yamaha ns555 kosztuje 1500-1700zł ( można kupić coś innego ), a magnat supreme 802 około 800zł, jedne i drugie są tanie ale yamaha ns555 jednak produkt wyższej klasy o solidnym wykończeniu. jakbyś chciał yamahę na poziomie magnata supreme to model ns50.
Masz na kolumny bardziej 1 tys, czy bardziej 1600zł - to bardzo spora różnica.
Widzisz łatwo nie jest no, ale kupno kolumn to nie zakupy cukru w sklepie.



Bardziej 1200. Napisałam, że ta Yamaha poza budżetem z pytaniem czy warto do niej dopłacać. Co do ns50 - nie będą za słabe?
Pisząc o mocy mam na myśli moc, nie głośność. Po postu obiło mi się o uszy, że gdy kolumny będą zbyt słabe w stosunku do wzmacniacza, mogą ulec uszkodzeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kalosze bywają bardzo modne i fajne icon_smile.gif


Latem w tramwaju icon_wink.gif

Cytat

Yamaha NS50 będą dość kiepskie.


Chodziło mi bardziej o orientacyjną wielkość kolumn do pokoju, w którym jest już sub- proponowane taga 806 z czterema 20cm wofferami to przesada.

Cytat

jacek75 - próbowałeś dobry subwofer dobrze skalibrowany z pomieszczeniem ?


Nie lubię takiej prezentacji muzyki, jest dla mnie nienaturalna. Czy w dobrych warunkach, na godziwym sprzęcie, różnie, raz lepiej , raz gorzej. Chyba jak większość osób tu piszących. Jeden kolega warunki ma godziwe, salon 50m, dobry amplituner za kilkanaście tysięcy, zestaw kolumn klipsch na bazie rf82 z subem, dodatkowo kolumny Dali do muzyki. Koncert z subem, tak owszem, film, jak najbardziej, ale muzyka stero, nie .
Może są jakieś wymyślne systemy hi-endowe z subem które naturalnie grają? , nie wiem, w Łodzkich salonach nie słyszałem, na audio show w W-wie nie byłem .
Ja wolę pomyśleć, włożyć ciut trudu, posłuchać i kupić stero które dobrze gra-odpowiada mi, no i ma bas icon_mrgreen.gif

Cytat

Pisząc o mocy mam na myśli moc, nie głośność. Po postu obiło mi się o uszy, że gdy kolumny będą zbyt słabe w stosunku do wzmacniacza, mogą ulec uszkodzeniu.


Dawniej łatwiej było spalić np. altusa polskim cienkim wzmacniaczem unitra 2x20W, niż teraz dobrym mocnym wzmacniaczem, równie "mocne" kolumny. Na słabym wzmacniaczu odkręcasz volume na maksa- by było głośno a już od 50% skali wysyła masę zniekstałceń , których nie słyszysz tzw. THD, potem narastają ze wzrostem głośności lawinowo, idą impulsy i pali się wysokotonowiec. Dodatkowo ludzie włączają czasem loudness i kręcą tonami w prawo, to powoduje wzrost o ok. 12dB - jakieś 3 krotny przyrost głośności i zniekształconego sygnału...
Mocny wzmacniacz gra już bardzo głośno nawet przy 10-20 % swoich całkowitych możliwości, nie wysyła THD- zniekształceń, prędzej uszkodzisz sobie słuch, niż spalisz kolumny, będziesz słyszał najpierw niewydolność nisko tonowych głośników.
Pewnie, lepiej mieć kolumny 120W, niż 50W, ale to nie zwalnia od myślenia, wymagany jest zdrowy rozsądek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modnych i fajnych kaloszy większym ekspertem może być tutaj PoisonAlice icon_smile.gif

Kino domowe oparte o głośniki typu klipsh nie do muzyki nie będzie zbyt dobre.

Wiele nawet drogich subwooferów nie sprawdza się przy muzyce jesli zbudowano je wyłącznie do efektownych efektów specjalnych.

Nie lubię profesjonalnych subwooferów nawet tych z dobrych kin.

Wiele z nich wnosi dla mnie efekt kopania tekturowego pudła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalosze zawsze spoko. icon_biggrin.gif

Ten subwoofer to Yamaha YST-SW012.

Mimo wszystko dalej chciałabym się trzymać tego co już jest i do tego dopasować kolumny.
Obecnie skłaniam się do Magnat Quantum 673?. Czy to najlepszy wybór do tego zestawu w tej cenie?
Jeśli ma to znaczenie to muzyka jaka będzie grana to głównie rock (classic, hard).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat Quantum 673 na pewno najlepiej wykonane,( zaraz obok yamahy ns555), solidne, tylko czy nie za małe na oczekiwania ? Proponowane Monitor audio bx2 nie zainteresowały Cię , to dobre monitory, z dokładną górą , a w ostrym rocku też jest to ważne.
Jeśli przyszły blokowy pokój będzie miał koło 20m kw może warto. Na plus kolumn podłogowych przemawia to że obyłoby się bez suba, możnaby słuchać "naturalniej w dwu kanałach" np. z tych wspomniaych jamo 526, yamahy ns555, czy np. pylon pearl 25 mógłbys słuchać muzyki bez suba .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio bx2 też są spoko. Nie wszystkim podoba się ich dość dosadna góra. Brał bym je pod uwagę z Magnat Quantum 673 ( są chyba ładniejsze icon_smile.gif i bardziej stonowane ). Do tego te magnaty moga zawstydzić jeśli chodzi o bas nie jedne podłogówki icon_smile.gif
Yamaha YST-SW012 może nie jest jakimś cudem. Może być. Mozna w niej wymienił głośnik. Ale to może kiedyś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...