Skocz do zawartości

Zestaw stereo (~3000zł)


Piramidowy

Recommended Posts

Cześć,
Chciałbym prosić o pomoc w doborze sensownego zestawu stereo w kwocie około ~3000 zł (szczegóły niżej). Do tej pory słuchałem muzyki na kolumnach Microlab Solo 6C podłączonych pod DAC i tuner CA 640T, a także przerobiłem trochę słuchawek, m.in NuForce NE-6, NE-7, Monster Gratitude, CALe po recablingu.

Obecnie szukam zestawu stereo za około 3 tys., który będzie się docelowo składał ze wzmacniacza, kolumn i odtwarzacza cd. Chciałbym też niedługo dokupić gramofon - 'na próbę', więc fajnie gdyby wzmacniacz miał wbudowany preamp. Sprzęt jak najbardziej może być używany, byle dało się go zdobyć w sensownym stanie.

Powierzchnia pokoju, w którym wszystko ustawione to około 18 m^2. Zakładam, że powinienem się nastawiać raczej na kolumny podstawkowe? Mam możliwość ustawić kolumny w miarę na wprost i w równej odległości od miejsca odsłuchowego. Będą pewnie trochę za blisko ściany (~0,5 m) ale poza tym nie powinno być najgorzej.

Chciałbym żeby zakup był dobrą podstawą do zbudowania sensownego systemu. Tak jak pisałem, chciałbym w niedługim czasie dokupić jeszcze gramofon (na początku zdecydowanie coś taniego i prostego - sugestie mile widziane). Mam możliwość wymiany tunera ponieważ i tak czeka mnie zakup drugiego odbiornika, a nie ukrywam, że sporą zaletą byłoby utrzymanie całego zestawu w podobnej stylistyce.

Muzyka jakiej słucham to w dużej mierze muzyka filmowa (Hans Zimmer, Clint Mansell, Abel Korzeniowski, Bartosz Chajdecki), później rock/rock progresywny/post-rock (Pink Floyd, Marillion, Archive, God is An Astronaut) przewija się trochę muzyki instrumentalnej, czasem elektronicznej i chilloutu różnej maści. Zależy mi na w miarę neutralnym i analitycznym dźwięku, może być lekko ocieplony. Doskonale zdaję sobie sprawę, że sprzęt za 3k nie zagra jak sprzęt za 10-15k ale wszystko w ramach zdrowego rozsądku.

Podsumowując, potrzebuję wzmacniacza i kolumn, w drugiej kolejności odtwarzacza CD i gramofonu (zdecydowanie na początek coś taniego), może tunera. Do wzmacniacza podłączony będzie jeszcze DAC, który posiadam. Zaletą byłaby możliwość sterowania pilotem ale w żadnym wypadku nie jest to główne kryterium. Stylistycznie miło gdyby było to coś w stylu Rotela RA-980BX, Luxmana 410 lub klocków CA. Zdecydowanie wolałbym żeby wzmacniacz, cd, tuner były jednej firmy.

Mam nadzieję, że opisałem wszystko co potrzebne. Bardzo proszę o sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn, to mogą być monitory, albo niewielkie podłogowe. Ciekawe chyba zaproponowałem koledze w innym wątku.
Może nie skorzysta a może Ty będziesz szybszy icon_biggrin.gif
http://forum.audio.com.pl/Kolumny-podlogow...0zl-t40570.html
Można też poszukać lepszych kolumn, jeśliby Twój budżet był rzeczywiście tylko na kolumny i wzmacniacz a później uskładasz
na CD i tuner. O ile dobrze zrozumiałem?
Najtrudniej chyba będzie z utrzymaniem jednorodnej stylistyki. Można by pewnie kupić jakiegoś Rotela (pewnie będzie za chłodny, za jasny dźwięk) albo CA (chyba zbyt krzykliwie). Luxman? O wiele lepiej. Ale czasami można długo szukać.
Może jeszcze coś innego? Trzeba by się zastanowić.
A jakim DACem dysponujesz jeśli można zapytać i dźwięk z jakiego źródła chcesz nim poprawić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do kolumn, to mogą być monitory, albo niewielkie podłogowe. Ciekawe chyba zaproponowałem koledze w innym wątku.
....
Można też poszukać lepszych kolumn, jeśliby Twój budżet był rzeczywiście tylko na kolumny i wzmacniacz a później uskładasz
na CD i tuner. O ile dobrze zrozumiałem?


Przyjrzę się zaproponowanym monitorom.
Byłoby idealnie jeśli uda mi się zmieścić w budżecie wzmacniacz, kolumny i CD. Tuner dojdzie w późniejszym terminie.

Cytat

Najtrudniej chyba będzie z utrzymaniem jednorodnej stylistyki. Można by pewnie kupić jakiegoś Rotela (pewnie będzie za chłodny, za jasny dźwięk) albo CA (chyba zbyt krzykliwie). Luxman? O wiele lepiej. Ale czasami można długo szukać.
Może jeszcze coś innego? Trzeba by się zastanowić.
A jakim DACem dysponujesz jeśli można zapytać i dźwięk z jakiego źródła chcesz nim poprawić?


To że wymieniłem tych 3 producentów nie oznacza, że nie biorę nic innego pod uwagę. Przeglądałem trochę tematów i widziałem, że często polecany był wspomniany Rotel, dlatego pojawił się w zestawieniu, podobnie Luxmany. Zdaję sobie sprawę, że składanie całego zestawu bazując na jednym producencie nie jest najlepszym rozwiązaniem ale nie w takiej kwocie chyba nie ma aż takiej potrzeby mieszać poszczególnych elementów (chyba, że bardzo się mylę..).
DAC to Audiotrak Prodigy Cube podłączony do laptopa/media serwera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia wskazują na to, że właśnie zestawy od różnych producentów spisują się lepiej.
Nie, by była to reguła, ale po prostu łatwiej dobrać coś wybitnego w danej klasie cenowej a także lepiej grającego niż
klocek z tej samej firmy w podobnej cenie.
Nieraz bywa tak, że jakaś firma produkuje lepsze wzmacniacze a odtwarzacze takie sobie (np. Musical Fidelity) a inna lepsze odtwarzacze CD niż wzmacniacze (np. Marantz).
Oczywiście często nie będzie błędem połączyć wszystkie elementy jednej firmy.
Mając na względzie, że po kolumnach największy wpływ na dźwięk mają jednak wzmacniacze, to wybrałbym przede wszystkim
jak najlepszy wzmacniacz a do niego dopiero CD i tuner.
A przede wszystkim na samym początku kolumny. Bo to jak one grają powinno zaważyć na wyborze odpowiedniego wzmacniacza.
Kable połączeniowe (interkonekty) i głośnikowe oczywiście dobieramy na końcu.
Nie można ich także zlekceważyć. Tu myślę, że 300-400 zł minimum trzeba dać za używane. Początkowo rzecz jasna można słuchać na
takich jakie masz, najtańszych.
W zależności od jakości odtwarzacza CD, DAC mógłby poprawić jego brzmienie o ile CDk byłby niezbyt wysokich lotów. Musiałby mieć jakieś wyjście cyfrowe odpowiadające wejściu Audiotraka. Tylko z tego co widzę ma wyjścia (OUT) coaxial i optical. A przydałoby się jedno z takich wejść (IN).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu widzę to komplet urządzeń od jednego producenta jest brany ze względu na dopasowanie wizualne.
Do tego dochodzi wspólne sterowanie.
W ostatnim dziesięcioleciu staje się powszechnym to że producenci sprzętu elektronicznego dość dobrze dopasowują do siebie swoje klocki.
Tragiczne są skutki dobrania 2 źródeł o zdecydowanie niedopasowanym charakterze do połączenia wzmacniacz - kolumny
Bywa że takie połączenia są skrajnie odmiennie złe.

Audiotrak Prodigy Cube to niezłe urządzenie które wraz komputerem daje kompletne źródło dźwięku.

Dlatego na razie trzeba brać pod uwagę sam wzmacniacz z kolumnami.

Przy większym budżecie brał bym pod uwagę jako nowe: Kef Q300 i Onkyo A-5VL
Można coś z tego kupić na rynku wtórnym.
Ten zestaw oferuje lekko ocieplony i dobrze rozdzielczy , analityczny dźwięk o dobrej dynamice.
Wbudowany DAC Burr Brown oferuje brzmienie dość alternatywne. Sprawdzi się dobrze z plikami skompresowanymi.
Daje dźwięk ciepły o mniejszej rozdzielczości.
Dedykowane SACD jest również na Wolfsonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moje doświadczenia wskazują na to, że właśnie zestawy od różnych producentów spisują się lepiej.
Nie, by była to reguła, ale po prostu łatwiej dobrać coś wybitnego w danej klasie cenowej a także lepiej grającego niż
klocek z tej samej firmy w podobnej cenie.
Oczywiście często nie będzie błędem połączyć wszystkie elementy jednej firmy.
Mając na względzie, że po kolumnach największy wpływ na dźwięk mają jednak wzmacniacze, to wybrałbym przede wszystkim
jak najlepszy wzmacniacz a do niego dopiero CD i tuner.
A przede wszystkim na samym początku kolumny. Bo to jak one grają powinno zaważyć na wyborze odpowiedniego wzmacniacza.
Kable połączeniowe (interkonekty) i głośnikowe oczywiście dobieramy na końcu.



Zdaję sobie sprawę, że zestaw składający się z firm A, B, C zagra lepiej niż 3 x A. Tę kwestię może zostawię do późniejszych rozważań, na etapie zakupu kolejnych elementów. Chwilowo chciałbym przynajmniej dobrać kolumny i wzmacniacz dający możliwość swobodnej rozbudowy, które zagrają z posiadanym przeze mnie DAC. W nastepnej kolejności CD, gramofon, kable, tuner itd. Czy biorąc to pod uwagę nadal powinienem rozważyć zakup kolumn wymienionych w innym temacie, czy może szukać czegoś innego/lepszego? Ewentualnie jaki wzmacniacz zagrałby z nimi sensownie? Wiem, że mogę kupić kolumny, a później myśleć o wzmacniaczu ale jednak chciałbym mieć jakiś przybliżony obraz całości.


Cytat

Z tego co tu widzę to komplet urządzeń od jednego producenta jest brany ze względu na dopasowanie wizualne.
Do tego dochodzi wspólne sterowanie.
W ostatnim dziesięcioleciu staje się powszechnym to że producenci sprzętu elektronicznego dość dobrze dopasowują do siebie swoje klocki.
Tragiczne są skutki dobrania 2 źródeł o zdecydowanie niedopasowanym charakterze do połączenia wzmacniacz - kolumny
Bywa że takie połączenia są skrajnie odmiennie złe.

Przy większym budżecie brał bym pod uwagę jako nowe: Kef Q300 i Onkyo A-5VL
Można coś z tego kupić na rynku wtórnym.



Niestety ciężko będzie zmieścić się z zaprezentowanym zestawem w budżecie. Jestem w stanie zapłacić trochę więcej ale tylko jeśli faktycznie zestaw będzie tego wart. Biorąc pod uwagę, że nie widzę nigdzie używanych kolumn, zastanawiam się czy jednak nie lepiej będzie kupić coś używanego w nieco mniejszych pieniądzach, co jednak zagra lepiej.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się jednak zdecydować na jakieś określone konkretnie kolumny , aby dobrać do nich odpowiedni wzmacniacz.
Bardzo dobre kolumny z niedobranym do nich również bardzo dobrym wzmacniaczem zagrają często dość kiepsko.

Wzmacniacz Onkyo A-5VL jest często w Polsce lekceważony. Na innych rynkach przy cenie dużo wyższej niz obecnie był uważany za najlepszy zakup. Jest bardzo wydajny prądowo jak na wzmacniacz o tej klasie selektywności dźwięku. Warto do niego podłączyć znacznie droższe kolumny niż te które zaprezentowałem. Kolumny do niego powinny mieć jednak niska impedancje w zakresie basu i dość żywy charakter brzmienia. Lub przynajmniej neutralny. Z ciemno brzmiącymi kolumnami może zagrać mdłym i nieciekawym dźwiękiem. Brzmieniem przypomina dobre wzmacniacze lampowe. W brew utartym kiedyś schematom niema w jego brzmieniu nic cyfrowego.
Jednak nie jest najlepszy do ekstremalnie wysokich poziomów natężenia dźwięku. W tej cenie łatwo jest znaleźć mniej wyrafinowany wzmacniacz z większymi ku temu potencjałem mocy elektrycznej. Sam jest bardzo dynamiczny , lecz przy bardziej umiarkowanym obciążeniu. Jest idealny do wyrafinowanych monitorów standowych. Ale i z dużymi podłogowymi kolumnami typu JBL za kilka tysięcy będzie się sprawdzał.Dobrymi dla niego kolumnami były Kef LS50 (ale to juz zupełnie inny poziom jakości i cen). Do tego jest naprawdę dobrze wykonany i łatwo do niego dobrać sprzęt innego producenta.To jest dobry wzmacniacz dla audiofila a nie dla maniaka wysokiej mocy. Jest ładny i dlatego często traktuje się go jako sprzęt designerski icon_smile.gif

Sadzę że z tańszych kolumn dobrze powinien zagrać z Monitor Audio BX2. Ale to zaniży jego potencjał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Powinieneś się jednak zdecydować na jakieś określone konkretnie kolumny , aby dobrać do nich odpowiedni wzmacniacz.
Bardzo dobre kolumny z niedobranym do nich również bardzo dobrym wzmacniaczem zagrają często dość kiepsko.



Właśnie o to mi chodzi. Dostałem już kilka propozycji odnośnie kolumn ale zakładam, że niezależnie od wzmacniacza każde będą same z siebie lepsze/gorsze w odniesieniu do słuchanej przeze mnie muzyki - stąd pytania. Wzmacniacz oczywiście będę dobierał pod konkretne kolumny. Nie chcę się tylko wpakować w coś co na starcie nie nadaje się do słuchanej przeze mnie muzyki albo będzie bardzo wymagające odnośnie wzmacniacza (czyt. bardzo ciężko będzie dobrać odpowiedni).


Cytat

Wzmacniacz Onkyo A-5VL jest często w Polsce lekceważony. Na innych rynkach przy cenie dużo wyższej niz obecnie był uważany za najlepszy zakup. Jest bardzo wydajny prądowo jak na wzmacniacz o tej klasie selektywności dźwięku. Warto do niego podłączyć znacznie droższe kolumny niż te które zaprezentowałem. Kolumny do niego powinny mieć jednak niska impedancje w zakresie basu i dość żywy charakter brzmienia. Lub przynajmniej neutralny. Z ciemno brzmiącymi kolumnami może zagrać mdłym i nieciekawym dźwiękiem. Brzmieniem przypomina dobre wzmacniacze lampowe. W brew utartym kiedyś schematom niema w nim nic cyfrowego.
Jednak nie jest najlepszy do ekstremalnie wysokich poziomów natężenia dźwięku. W tej cenie łatwo jest znaleźć mniej wyrafinowany wzmacniacz z większymi ku temu potencjałem mocy elektrycznej. Sam jest bardzo dynamiczny , lecz przy bardziej umiarkowanym obciążeniu. Do tego jest naprawdę dobrze wykonany.



Rozumiem, że wzmacniacz jest na tyle dobry, że może konkurować z konstrukcjami starszymi i używanymi, w podobnej cenie. W takim razie poszukam o nim szerszych informacji, bo jak na razie to pierwsza konkretna propozycja zestawu. Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawu ONKYO A-5VL + C-S5VL.
Chciałem jeszcze dodać że powstał on po przeprojektowaniu produkowanych wcześniej elementów z których każdy kosztował po jakieś 5-6 tyś za sztukę.
Wykorzystano nowsze technologie. Ale zrobiono spore cięcia obniżające koszty:
np. znacznie obniżono moc wzmacniacza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do zestawu ONKYO A-5VL + C-S5VL.
Chciałem jeszcze dodać że powstał on po przeprojektowaniu produkowanych wcześniej elementów z których każdy kosztował po jakieś 5-6 tyś za sztukę.
Wykorzystano nowsze technologie. Ale zrobiono spore cięcia obniżające koszty:
np. znacznie obniżono moc wzmacniacza



Szukałem informacji na temat tego Onkyo i przyznam, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony dużo pozytywnych głosów ale z drugiej sporo komentarzy mówiących, że gra płasko i bez wyrazu. Postaram się poszukać możliwości jakiegoś odsłuchu ale liczę, że może ktoś jeszcze wypowie się w temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często w necie krytykują go ludzie którzy nigdy nie słyszeli jak gra i zakładają że jeśli wzmacniacz jest cyfrowy to musi grać cyfrowym dźwiękiem.
Z drugiej strony gra inaczej niż wiele niezbyt drogich urządzeń. Brak mu jest wyostrzających brzmienie zniekształceń wskrośnych niedrogich wzmacniaczy pracujących w klasie AB. Do tego faktycznie wskazane jest podłączenie do niego kolumn o podkreślonych skrajach pasma ( takich jest większość na rynku)
i szczególnie chodzi tu o górny skraj pasma . Ja słyszałem 2 egzemplarze. Trudno jest tez wykluczyć że ktoś kto źle się o nim wypowiada, miał może do czynienia z wadliwą sztuką. Na dobrych i analitycznych kolumnach daje bardzo dobre efekty przestrzenne. Do tego ma w sobie dużo motoryki. Może sprawiać wrażenie wzmacniacza o większej mocy niż ta którą w rzeczywistości ma. Sam jestem zwolennikiem brzmień wyrazistych i w dobrym zestawieniu z kolumnami może takie zapewnić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...