Skocz do zawartości

Orotofon OM5 E Pytanie


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Podłączę się pod temat. Zakupiłem gramofon Pioneer PL-445. Jest tam założona igła autio-techika ANT 71 (grała może kilkadziesiąt godzin). Do tej pory słuchałem gramofonu Akai AP-Q41 z wkładką ortofon SMB 5 (niestety nie jest mój i będę musiał go oddać). Niestety Pioneer w porównaniu do Akai gra tragicznie (wszystko jest stłumione i przesunięte w dół dynamika też do bani) . Czy do tego gramofonu można założyć taką wkładkę? Mocowanie powinno na oko jest takie samo. Czy wkladki OMB 5 zapewniają podobny poziom dźwięku? Ewentualnie proszę o polecenia jakiejś dobrej wkładki to tego sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon gramofonem, ale wkładka i tak ostatecznie ma najistotniejszy wpływ na brzmienie. Proponowałbym Ci kupić tego Ortofona.
Nie wiem ile chcesz na wkładkę przeznaczyć, bo w sumie nie napisałeś, więc można się domyślać po cenach wkładek, o których piszesz. Jednak warto byłoby dołożyć trochę jak szczególnie zależy ci na lepszym brzmieniu.
I mam tutaj na myśli zakup wkładek używanych, o czym dał mi do myślenia Kolega z tego Forum. Niedawno rozmawiałem z innym Kolegą i sąsiedniego Forum i potwierdził to samo. Ma wkładkę używaną, taką o których się mówi, że już sie nie nadają, a jednak nowe do paru stówek nadal nie mają do niej startu. A jego gramofon (tak na marginesie, żeby nie było, że nie ma to znaczenia) to Thorens TD320.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile na wkładkę? Ciężka sprawa. Dopóki nie słyszałem gramofonu na przedwzmacniaczu lampowym średnio mnie ok kręcił. Nawet nie brałem pod uwagę zakupu gramofonu. Przedwzmacniacz zrobiłem w ramach "ćwiczeń" przed większymi projektami. Ale po odsłuchach zaczęło mnie to kręcić. Niestety wkładka którą mam obecnie to przepaść w porównaniu z tą Ortofona (a przecież to w sumie jeden z najtańszych ortofonów). Na szczęście nie słyszałem lepszych icon_smile.gif
Do 200zł na razie byłbym w stanie przeznaczyć (muszę też przecież pomyśleć o płytach bo z tym u mnie skromnie a pożyczać ciągle mi nie wypada).
Czy warto kupować używane wkładki? Jeśli tak to jakie i na co zwrócić uwagę? Ile rozsądnie trzeba by przeznaczyć na wkładkę? Jeśli trafiłaby się okazja może bym wysupłał coś więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seyv, jak mnie pamięć nie myli, to pisałem o tym z Audionetem, bo między innymi, mamy takie same gramofony. Skrobnij do niego na PW, to się dopytasz dokładnie co i jak. Ja nie mam nic na stanie obecnie, bo bym Ci podesłał na test.
Jak idzie o tego drugiego Kolegę, to ZukZukZuk, ale on tutaj rzadko bywa, prędzej złapiesz go na Audio Stereo.

Powodzenia icon_wink.gif .

A, no i oczywiście dawaj znać, jak coś ogarniesz. No i jestem bardzo ciekaw tego Twojego pre do gramofonu. Nie wiem czy masz już zamknięte w obudowie. Jeżeli tak, albo jak już ukończysz, to proszę wrzuć fotę.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Obudowy do pre nie ma bo czasu na nią brak. Z drugiej strony planuję wymianę choćby kondensatorów na typowe audio o obudowa tylko w tym przeszkadza icon_wink.gif (w miedzy czasie wymieniałem inne części strojąc pre na "ucho", wskazania miernika swoją drogą ale przede wszystkim musi to brzmieć). Póki co brakuje czasu a i worek z kasą ma dno (bo dobre części też swoje kosztują).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć Cie nie myli icon_lol.gif Jeden z moich gramofonów to Thorens 318 .W tej chwili gra z ortofonem 510 mk 2 .To brzmienie tak mi sie podoba że nie zmieniłem wkładki od dłuzszego czasu .Upolowałem ja na Niemieckim E Bay za niewielkie pieniądze.
Moge także polecić drugą wkładkę .Brzmienie nieco chłodniejsze ale także ok nawet wiecej jak ok .Wkładka do gramofonu Audio Technica AT 120 MK II naprawdę przyzwoita.Moze kieddyś porównam je bezposrednio po sobie wtedy nie wiadomo która zostanie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Audionet !

No widzisz, fajnie, że się odezwałeś w tej kwestii. Ja sobie jakiś czas temu upatrzyłem właśnie tą wkładkę. Powiedz mi tylko jedno, czy będzie ona pasować pod względem mocowania do headshella w TP21 ? Myślę, że tak, bo ono chyba jest standardowe. Jednak facet w Audio Forte zbił mnie z tropu, twierdząc, że tej wkładki nie da się zamontować w tym przypadku.
Jednak nie sądzę, że miał rację. Mylę się ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem dołożyć i kupić wkładkę Red. Najbardziej przekonał mnie silny sygnał tej wkładki jest dużo większy od Om 5. Większa jest też dynamika. Pomiędzy Audio Techniką jaka była założona do Pionnera a Ortofonem Red jest przepaść, pomiędzy oboma Ortofonami już przepaści nie ma bo z Om 5 dźwięk jest jak najbardziej poprawny ale różnica jest spora. Przy okazji wymiany wkładki wymieniłem kondensator w przedwzmacniaczu obciążający wkładkę. Można za jego pomocą dość precyzyjnie ustalić ilość niskich tonów i z balansować górę z dołem. Rezystorem obciążającym już mi się bawić nie chce. Najlepiej było by wykonać system regulacji jak w tym modelu
http://www.highfidelity.pl/@nowosci-2240&lang=
oczywiście z selektorem mechanicznym a nie elektronicznym icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Odnieść się mogę tylko do dwóch wkładek. Audiotechnika AT 71 tu szkoda nawet słów na porównanie. I właśnie Ortofona OM5E. Jeśli chodzi o te wkładki do RED ma zdecydowanie silniejszy sygnał. Sprawia to, że lepiej są słyszane drobne dźwięki niejako z tła. Bardziej podkreślona jest góra (ja ją od razu skorygowałem dobierając odpowiedni kondensator obciążający wkładkę). Ostatnio mogłem zestawić mój zestaw (wzmacniacz + pre + gramofon) z dość wysokim modelem DACa (nazwy nie pamiętam - kosztował tyle co cały mój zestaw) i jakimś wzmacniaczem McIntosch i powiem szczerze z dobrze wytłoczonym winylem to nawet w jednej lidze nie mógł się równać (choć nie jest to zasługa samej wkładki gramofonowej).
Osobiście jestem bardzo zadowolony z zakupu tej wkładki, oczywiście aby docenić jej zalety trzeba słuchać dobrych winyli (o to jest chyba najciężej) - najlepiej brzmią maxi single w dobrym stanie oczywiście i z dobrej wytwórni.
Czasem gdzieś jeżdżę na odsłuchy (może nie są to hi-endowe zestawy) i napiszę nieskromnie jak na razie lepszej nuty jak na moim zestawie nie słyszałem.
Może muzykę wybieram trochę tendencyjną (bo w większości instrumentalną) ale jak mam już słuchać to tego co lubię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...