Skocz do zawartości

Przeskok na półkę wyżej


Maciek91x

Recommended Posts

Witam,

Zakładami nowy temat ponieważ chcę przeskoczyć na półkę wyżej.
Mój obecny zestaw:
Wzmacniacz : Denon 520AE
Kolumny: Boston Acoustic CS226
DAC: Muse Nos Dac 4x na 4 kościach philips TDA1543
Kable:
Optyczny: Prolink Futura FTC111
RCA: Prolink Futura FTC101
Głośnikowe: QED Classic 79 2x2,5mm

Słuchałem swojego zestawu w dwóch pomieszczeniach. Zestaw stoi głównie w pokoju 3,3x3,2m. Niestety jest to pomieszczenie bardzo kiepskie pod względem akustycznym ponieważ odbicia od ścian oraz sam fakt, że jest to tak małe pomieszczeni powoduje bałagan w dźwięku. W planach jest zmiana mieszkania więc kolumny będą stały w pokoju o powierzchni około 20m2. Również miałem okazję posłuchać ich w takim właśnie pomieszczeniu.
Tu już nie było bałaganu w dźwięku. Odbicia od ścian były zredukowane więc ogólnie zestaw miał się gdzie wybrzmieć.
Zacznę od tego co mi się w moim zestawie podoba. Są to wysokie tony. Są subtelne, lekkie, nie natarczywe. Takich właśnie oczekuję i to jest wg mnie najmocniejsza strona mojego zestawu. Niestety dalej jest trochę gorzej. Średnie tony mnie już nie porywają tak jak w momencie zakupu. Rockowe kawałki brzmią mi płasko, bez emocji. Brakuje takiej neutralności i pięknego brzmienia gitary jaką oferują np głośniki KEF C7. Kefy zaoferowały mi brzmienie gitar jakiego oczekuję. I ostatnia kwestia: Bas. Tu jest ciekawe - z rozmachem, efektownie ale brakuje mi czystości i konturowości. Bas jest bardzo mocno wypełniony... dla mnie chyba za mocno. Słuchałem zestawu Mission MX5 i Yamahy A-S500 i tu jest moim zdaniem przegięcie w drugą stronę. Basu jest mnóstwo ale jest on dla mnie zbyt konturowy. Szukam czegoś pośredniego, ale jednak bardziej w stronę basu z kolumn Mission.
Miałem okazję podłączyć w domu do swoich Bostonów w/w wzmacniacz Yamahy i bas był trochę lepszy, ale nadal to nie jest to. Średnie tony się nie zmieniły, nadal są bez energii i płaskie natomiast góra stała się ostra. Spowodowała ból głowy po półgodzinnym odsłuchu. Plusem yamahy jest fakt, że wyciągnęła z kolumn jeszcze szerszą scenę niż Denon. To mi się spodobało.

I teraz pytanie do Was. Co zmieniać? Kolumny, wzmacniacz? Może i to i to? Czego spróbować posłuchać? Chciałbym mimo wszystko sprzęt nowy lub jeżeli używany to max roczny, na gwarancji i w dodatku z odbiorem osobistym w województwie mazowieckiem. Czy możecie mi coś zaproponować?
Co do finansów. Jestem otwarty na propozycje jednak zakładając, że przykładowo za wzmacniacz odzyzkam 600zł a za kolumny 1100-1400? mogę dołożyć kolejne 2-2,5tys.

Tu jest temat gdzie wybierałem swoje pierwsze stereo:
http://forum.audio.com.pl/Zestaw-Stereo-w-...0zl-t37538.html

Obecnie jak to czytam to widzę jak mało wiedziałem w chwili gdy szukałem sprzętu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pokombinowałbym z innymi kolumnami. Tych Twoich konkretnie nie słuchałem, ale jak dla mnie są powodem niezadowolenia ze średnicy i basu, w każdym razie oczekujesz innego.
Mały problem włożyć pma 520 do torby i iść posłuchać innych kolumn. Faktycznie z wielkością nie ma co szaleć, mx5 dobre, ale na metraż spooro większy od Twojego, pewnie lepsze byłyby mx4, jak nie mx3, missiony mają masywną średnicę. Proponowałbym zapoznać się z kolumnami Castle Knight 4- rozmiarowo i dżwiękowo pasowały by u Ciebie, tanie nie są, prawdziwy fornir, ale może trafią sie używane. Jeśli niechcesz wydawać za dużo to z nowych jakby wpisujących się w "przyszłe plany dźwiękowe" polecam Indiana line nota 550, denon mógłby też nieco ocieplić nieco szorstkie, ale szeroko grającego Tannoy V4, jeśli bas miałby być niski, a dobrze kontrolowany, bez dudnienia zapoznaj się Elac 67.2, lub 147- modelem z wysokotonowym jet'em. Monitor Audio bx5, mają co prawda sporo góry, ale chyba dolne partie pasma wpisałyby się też w Twoje plany, podobnie jak nieco missionowato grające QAcoustic 2050i, jednak z lepszą górą i dokładnością .
Wydaje mi się że szukając, czy czekając na propozycje może lepszych używanych kolumn, warto te poznać, od czegoś przecież trzeba zacząć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Miałem przed chwilą okazję posłuchać swojego Denona z kolumnami Mission MX5. Ciekawe doświadczenie moim zdaniem. Okazało się, że MX5 potrzebują wzmacniacza który ma naprawdę podbitą górę. Czyli zgodnie z tym co czytałem kilka razy - Yamaha się z nimi ładnie zgrywa. Ale za to ich górne partie brzmią dla mnie zbyt mało detalicznie - ze zbyt małą rozdzielczością? Nawet pod yamahą. Pod Denonem było jeszcze gorzej. W dodatku wydaje mi się, że Denon ma kłopot z kontrolą basu - tu yamaha wychodzi znacznie na prowadzenie.
Dlatego też chciałbym zmienić wzmacniacz. Tylko na jaki?
Też Denona tylko 720? A może Marantz 5005 lub Pioneer A-30 lub nawet A-50?
Jestem też bardzo ciekaw Waszego zdania na temat Xindak A-06. Czytałem test który na papierze mówił, że trafi on w mój gust brzmieniowy. Tylko nie było tam nic wspomniane o scenie i jej "napowietrzeniu" (istnieje w ogóle taki termin? icon_biggrin.gif )
Jeżeli moglibyście powiedzieć tak w praktyce co nowego może wnieść któryś z tych wzmacniaczy?
Yamaha zrobiła w moim zestawie dużo zamieszania i wniosła kompletnie inne brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt który masz uważam za bardzo dobrze dobrany. Wzajemnie maskuje swoje wady. I daje pole do popisu zaletom. Teraz żeby pójść na przód trzeba wymienić zarówno wzmacniacz i kolumny. I to dobrze wiesz. Żeby to ocenić trzeba słuchać jednak nowego całego zestawienia. Jeśli chodzi o bas, większość . Większość znajdujących się w sprzedaży kolumn ma problemy z dobrą reprodukcja dolnego skraju pasma. Samo pomieszczenie rodzi to prawie zawsze ogromne kłopoty.
Kiedy wchodzimy w zakres częstotliwości o długości fal zbliżonych do rozmiarów pomieszczenia robi się nierówno. Poniżej tego zakresu wzrasta skuteczność w stosunku do idealnej komory bezechowej. Do pewnego stopnia można na przetwarzanie basu wpływać ustawieniem kolumn. Warto jest też poeksperymentować z zamykaniem tunelu BR a bardziej z zmianami jego podatności. Można zmniejszać jego średnice lub go wydłużać. Można to robić równocześnie. Jeśli chodzi o wzmacniacze to uważam że Xindak może dobrze zagrać z niezbyt analitycznymi kolumnami jakie masz. Choć chyba lepsze były by kolumny z mocniej zaznaczona górą pasma. Wydaje mi się że dobrym krokiem było by przejście do Denona 720. Ma czystszy zakres średnich tonów. Do tego myślę że warto abyś wziął pod uwagę kolumny Magnata do odsłuchu z tym wzmacniaczem. Takie jak Quantum 675 lub 673. Sadze że wymagały by one jednak korygowania basu. Modele wyższe z serii Quantum były by bardziej wskazane. Wtedy wchodziły by w grę raczej używane. Sądzę że wato je posłuchać, ale nie każdemu muszą przypaść do gustu.
Innym ciekawym zestawieniem było dla mnie połączenie wzmacniacza Onkyo A-5VL z kolumnami KEF Q300. Uważam je za bardzo wyrafinowany zestaw o pełnym lecz nie przesadzonym ilościowo basie, gładkiej średnicy dobrze różnicującej faktury i detalicznej lecz nie narzucającej się górze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do missiona to z yamahą dobrze się zgrywa, oczywiście kwestia gustu. Co do mx5 to te kolumny podobnie jak mission m35,potrzebuja czegoś mocniejszego, jaka Yamaha dała radę pewnie 500, lub 700, bo 300 gra słabiutko. Wspomniany marantz pm 5004 ( o to chyba chodziło?) to poziom mocy i zasilnia jak w denonie 520( choć 520 jest bardziej dociążona w basie względem 5004, która ma jasną górę).
Jak pisałem mx5 są zbyt duże do Twojego metrażu, a swoje propozycje wymieniłem, np. MA bx5, Qacoustic 250isą w sumie dość popularne, łatwe do odsłuchu.
Co do wzmacniaczy to pioneer A30 gra dla mnie przyjemniej względem A50, słuchałem co prawda w średnich warukach i na niedużych tanich Cantonach, od wymienionego pioneera, nieco mniej technicznie, melodyjniej grał denon 720, ich moc była praktycznie taka sama. Pewnie miałeś na myśli Yamahę 500, mnie się średnio podoba, ale tylko ze względu że z moimi kolumnmi grała nie tak jak lubię.
Jednak jak juz pisałem i f1angel też, lepiej poszukaj ciekawszych kolumn, bo łatwiej chodzić ze wzmacniaczem w torbie, a dwa więcej uzyskasz z dobrymi kolumnmi ) tylko przecież nie tak wielkimi jak mx5 )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że z tego co mi radzicie warto zostawić swój wzmacniacz? Bardzo spodobał mi się opis brzmienia Xindak'a A06 i myślę, że chciałbym zapoznać się z jego brzmieniem nawet ze swoimi kolumnami. Moje naprawdę grają ciekawie, tworzą ładną scenę i jeżeli istnieje jakiś wzmacniacz który by zrównoważył braki w niskich tonach to z chęcią się w niego zaopatrzę. Nie ukrywam, że patrzę też na kasę. Na sprzedaży tych kolumn stracę więcej niż na sprzedaży wzmacniacza.

Jacek75 - słuchałem na odtwarzaczu sieciowym Yamaha w połączeniu ze wzmacniaczem A-S500.

F1angel - wydaje mi się, że od chwili gdy zacząłem szukać pierwszych kolumn zmienił mi się trochę gust - dojrzałem. Zaczynam szukać w dźwięku czegoś innego niż na początku. Zaczyna mi się podobać lekko konturowy bas. Yamaha wyciągnęła z moich kolumn ciekawsze brzmienie pod względem basu i takie mógłbym póki co zaakceptować. Niestety nie porywają mnie nadal średnie tony zwłaszcza podczas słuchania rockowych kawałków. Do wysokich tonów się nie przyczepiam bo są na moje ucho naprawdę dobre. Na pewno lepiej i detaliczniej brzmią niż w Mission MX5.
Jestem gotów kupić używane jednak muszą być blisko i mogą być max roczne. Zależy mi mimo wszystko na gwarancji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz pozostać przy kolumnach które masz to dobrym wyborem może faktycznie okazać się Xindak. Trudno będzie potem znaleźć kolumny które sprostają dość sporym oczekiwaniom odnośnie barwy średnich tonów. Jeśli chcesz się stopniowo przesiadać to lepiej zmień kolumny. Wtedy tylko na jakiś czas musisz przymykać oko na niedociągnięcia obecnego wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Denon nieco uwypukla niski zakres basu a Yamaha go wyszczupla. Dlatego bas brzmi na tych kolumnach lepiej w tym właśnie pomieszczeniu. Dobrze jest dobierać do Denona kolumny z lepszą kontrolą niskich tonów. Warto tez spróbować coś zrobić z basem na własna rękę. Jak pisałem to dość newralgiczny problem w pomieszczeniach. I jakby na to nie patrzeć to jednak a-s500 jest wzmacniaczem droższym. Ma swoje zalety. Dla mnie bardziej interesujące były by wnioski w porównaniu tej Yamahy z Denonem PMA720AE na lepszych kolumnach. Kwestia budowania efektów przestrzennych w większym stopniu zależy od kolumn i towarzyszącej im akustyki niż samego wzmacniacza (od niego również to zależy, lecz często jest to problem z sztucznym uprzestrzennieniem). Denon PMA520AE potrafi dać bardzo dobrą przestrzeń w głąb sceny. Jednak ta przestrzeń jest wypełniona rodzajem szumu zalewającego odstępy pomiędzy instrumentami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale Yamaha as500 to bardziej półka cenowa, czy jak kto klasa jak w Pioneer A30, Denon pma720, Marantz pma6004, Nad c326bee.
Natomiast denon pma520 to bardziej klasa tańszych np. Yamaha as300/200, Pioneera a10/20. Yamaha as500 to 2x85W na kanał, Denon 520 2x50W, według testów więcej, ale nadal mniej niż as500 yamahy.
Inna sprawa że Yamaha oferując, co nie jest tajemnicą, dość detaliczna górę ( jednak bardziej niż w denon 520) i grając w średnicy i górze bardziej jasno, sprawia wrażenie lepszej separacji kanałów-szerzej, dokładniej etc., a Bostony może tego potrzebują.
W końcu po trzecie i może czwarte może faktycznie as500 dobrze zgrywa się z Twoimi obecnymi kolumnami i co ważne bardzo Ci to odpowiada- w końcu chodzi by to wszystko zgrabnie połaczyć i byc zadowolonym. Metodą prób i błędów, testów. Czasem łacząc nieoczywiste, kolumny i wzmacniacze.

Pewnie Twoje Bostony grając takim stylem, lepiej zgrywają się dla Ciebie z jaśniej grającą w górze i bardziej konturowym szybkim basem Yamahą, pewnie dość podobnie byłoby z pioneerem. Natomiast denon, czy grający też w sumie ciepło nad, rotel byłby w tym wypadku mniej trafiony.

Cytat

Dobrze jest dobierać do Denona kolumny z lepszą kontrolą niskich tonów.


Właśnie. Nastawione na efekt(ciarstwo) kolumny może zgubić, czasem wzmacniacz. Kiedy testowałem moje Elacki 68.2, jak dotychczas na żadnej piosence nie poległy i się nie pogubiły, w filmie też. Jest porządek, głębia, zróżnicowanie basu, duże zejście, siła bo słucham na góra godz. 9/10, tak grają jak opisał redaktor w teście. Natomiast na wcześniejszym ampli pioneera, czy z yamahą basu nie było z powodu słabej mocy sprzętów i stylu grania marek, dobrych, ale źle dobranych, niepasujących do konkretnych kolumn. Poszukiwania i droga to fajna rzecz, koniec i zwieńczenie czasem też .
Innym przykładem popularnych i w sumie niezłych wyrobów może być połaczenie jaskrawo grającej Yamahy as500 i Monitor audio bx5 z mocno zaznaczonymi nieco metalicznymi wysokimi tonami, ale już razem robi się bardzo ostro.
Oczywiście każde kolumny, czy wzmacniacz ( bądź prawie) można pokazać w złym świetle odkręcić w wzmacniaczu basy i wysokie na full, wcisąć loudness, puścić jakiś umcumc z mp3 i tragedia gotowa. Potem napisze jakiś "mendrzec i miszcz " na porównywarce że Xindak jest fee bo mu "altusy" nie cykały, albo kolumny Dali Ikon 8 są do d..py , a ma świetny wzmacniacz unitra diora po tatusiu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok icon_smile.gif Panowie, bo trochę się robić bałagan zaczyna.
Szukam wzmacniacza który da: Bass Yamahy 500, górę i scenę chociażby tak dobrą jak Denon 520AE i środka lepszego niż w tych dwóch. Nie słyszałem jeszcze wzmacniacza który mnie zachwyci pod względem środka. Jest dobrze, ale nie zachwyca icon_smile.gif

Z tego co sam wyczytałem Xindak A06 powinien dać radę. Wy radzicie Denonka 720 (najczęściej ten wzmacniacz się przewija). Jestem otwarty na propozycje i na wzmacniacz mogę przeznaczyć do około 2tys. Tylko chciałbym coś fajnego dobrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wolisz brzmienie yamahy z twardszym basem i jaśniejszą gôrą - bo tak Ci pasuje do tych kolumn, posłuchaj jeszcze pioneera a30, marantza 6004, skoro mowa o nowych.
Jesteś gotowy na wzmacniacz xindaka6 , jesteś pewny swoich kolumn, kolekcji płyt ? Ja mam tyle płyt które lubie, a niektõre są dziwnie nagrane, nawet źle, a przecież ich nie wywalę, i mimo że z kolumn jestem mega zadowolony ( a słuchałem sporo) i znam je to czasem na wzmacniaczu muszę zrezygnować z source direct i dać poprawkę tonami...a w xindaku nie masz tej opcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście w Xindaka A-06 wniesie najprawdopodobniej tylko lekką poprawę w brzmieniu.
Wg mnie również przejście z Twojej 520 na 720 to będzie za mało, by to miało sens (no chyba, ze gdzieś trafisz dużą okazję i kupisz coś używanego, tak by dużo nie dopłacić za przejście z 520 na 720).

Skoro napisałeś, ze po sprzedaniu obecnie posiadanego Denona - możesz wydać na wzmacniacz nawet do 2 tysięcy, to już można by się zastanawiać np. nad Rotelem. Jest przełom roku, w salonach pustka - więc można posłuchać np. w TopHifi co mają na składzie i potargować się mocniej (oraz oczywiście szukać czegoś wśród używek z gwarancją, bo na szczęście dałeś sobie i nam taką "furtkę").

Poza tym w tej cenie również wejdą 2 dolne modele Advance Acoustic... Też znajdzie się parę miejsc w Wwie do odsłuchu wzmacniaczy tej firmy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

O. No i właśnie mamy już jakiś konkret apropo Xindak icon_smile.gif Czyli twierdzisz, że jeżeli chodzi o średni zakres pasma to tam nie porywa separacja instrumentów i wierność ich brzmienia?
Czyli lepiej sprobować przeskoczyć na Denona 720 lub może Pioneera czy Marantza. Ok icon_smile.gif



Przejście z Denona 520 na 720 poprawi głównie separację instrumentów. Reszta cech nie ulegnie dużym zmianom. 720 ma znacznie niższe zniekształcenia.
Sadzę że na kolumnach które masz nie odczujesz dużej różnicy. Dlatego pisałem że taka zmiana będzie miała sens przy przejściu na lepsze kolumny.

Dlatego od początku pisałem że warto zwrócić szczególna uwagę bardziej na kolumny.
A te muszą być dobrane do pomieszczenia i preferencji. Do nich trzeba dobrać odpowiedni wzmacniacz.
Bardzo dobre kolumny mogą zagrać kiepsko z bardzo dobrym wzmacniaczem jeśli są niedobrane do siebie.

Jeśli chodzi o Xindaka to zakres wysokich tonów raczej nie będzie przypominał Yamahy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

O. No i właśnie mamy już jakiś konkret apropo Xindak icon_smile.gif Czyli twierdzisz, że jeżeli chodzi o średni zakres pasma to tam nie porywa separacja instrumentów i wierność ich brzmienia?
Czyli lepiej sprobować przeskoczyć na Denona 720 lub może Pioneera czy Marantza. Ok icon_smile.gif



Przejście z Denona 520 na 720 poprawi głównie separację instrumentów. Reszta cech nie ulegnie dużym zmianom. 720 ma znacznie niższe zniekształcenia.
Sadzę że na kolumnach które masz nie odczujesz dużej różnicy. Dlatego pisałem że taka zmiana będzie miała sens przy przejściu na lepsze kolumny.

Dlatego od początku pisałem że warto zwrócić szczególna uwagę bardziej na kolumny.
A te muszą być dobrane do pomieszczenia i preferencji. Do nich trzeba dobrać odpowiedni wzmacniacz.
Bardzo dobre kolumny mogą zagrać kiepsko z bardzo dobrym wzmacniaczem jeśli są niedobrane do siebie.

Jeśli chodzi o Xindaka to zakres wysokich tonów raczej nie będzie przypominał Yamahy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przejście z Denona 520 na 720 poprawi głównie separację instrumentów. Reszta cech nie ulegnie dużym zmianom. 720 ma znacznie niższe zniekształcenia.
Dlatego pisałem że taka zmiana będzie miała sens przy przejściu na lepsze kolumny.


Zgadza się chociaż dodam że według mnie 520 gra bardziej miękkim właśnie zlepionym dżwiękiem, mocniej ocieplonym w wyższym basie .
W 720 jest więcej powietrza, głębi, dokładności, ocieplenia i miękkości jest mniej, siły w basie nieco więcej. W czasie odsłuchu słychać też że 720 bez problemu radzi sobie z duzymi kolumnami 4 ohm, podczas gdy 520 ma juz mniej zapasu mocy(zwłaszcza przy 4 ohm) , volume w 720 będąc na godz. 9 w 520 musi być na 12 ( choć to tez dobry wynik i zaskoczenie z dużymi kolumnami) http://audio.com.pl/testy/wzmacniacze-stereo/2/1
JednakTwoje obecne kolumny nie sa jakieś wyjątkowo duże czy wymagające prądowo.
Musisz się zastanowić, oczywiście propozycje pioneerA30, marantza 6004 i używanych warte odsłuchu, może jak podobała Ci się yamaha as500, pomyśl nad modelem yamaha RN500 ? Jednak posłuchałbym też kolumn o których pisałem wcześniej, bo jak dla mnie obecne kolumny są źródłem braków i chcesz więcej i lepiej. Kupujc inne kolumny, miałbyś bardziej namacalną zmianę i lepszą bazę wypadową na kolejne zmiany właśnie wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok icon_smile.gif To też jest mądra uwaga.
Póki co, nie ma mnie w warszawie. Jak wrócę to na spokojnie zacznę odwiedzać salony i słuchać. Jak będę miał nowe spostrzeżenia, na pewno się nimi podzielę icon_smile.gif
Oczywiście, jeżeli ktoś coś jeszcze może dorzucić to bardzo chętnie przyjmę uwagi icon_smile.gif
W A-S500 spodobało mi się to, jak kontroluje bas. Jednak reszta mnie nie porwała - zwłaszcza wysokie tony. Były za ostre i zbyt "twarde?".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz ostatni, by nie zawracać Ci niepotrzebnie głowy napiszę.
Mieszkasz w Warszawie, czyli rejonie niezwykle obfitym w sprzedających sprzęt używany. Nie inwestujesz więc dużo w podróż, by posłuchać takiego wzmacniacza a nawet możesz się dogadać, by ktoś podjechał z nim do Ciebie.
Za dwa kzł. możesz kupić już naprawę dobrej klasy wzmacniacz a nie jakiś Denon PMA-720, bo to zwykły średniaczek. Pomyśl o tym.
No, chyba, że musi być zdecydowanie nowy i zdecydowanie gorszy brzmieniowo wzmacniacz icon_idea.gif
Ale tytuł wątku sugeruje coś innego, czyli przeskok na półkę wyżej. Więc się naprawdę w dobrej wierze "czepiam".
Tu jak na razie szykuje Ci się nie przeskok, ale uskok... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...