Skocz do zawartości

Przeskok na półkę wyżej


Maciek91x

Recommended Posts

Miałem okazję posłuchać kilku wzmacniaczy... icon_smile.gif Na kolumnach boston acoustic 260. Jest to trochę tańszy model niż mój, jednak "charakter" gry mają nieco zbliżony.

1. Nad 356 BEE - Po prostu napiszę jedno słowo: Nie.
2. Marantz 6005 - Ten wzmacniacz póki co jest moim faworytem. Pięknie prowadził bas (chociaż jego ilość nie powalała), średnie tony trochę się ożywiły, detaliczna góra. Dźwięk miał wysoką rozdzielczość, lekkość. Taki wzmacniacz bym mógł mieć.
3. Xindak A06 - Mnóstwo basu, płaska średnica, nienaturalnie podbite wysokie tony. Trochę mnie zawiódł, bo pokładałem w nim duże nadzieje. Ale za to minimalistyczny front świetnie wygląda icon_smile.gif
4. Vincent SV-400 - Wg mnie świetny wzmacniacz do kolumn z ciemną górą i do muzyki typowo rozrywkowej. Dźwięk z niego był trochę ofensywny, ale może to być uznane za plus. Niezła ilość przyzwoicie kontrolowanego basu, trochę płaska średnica, ostra góra.

Póki co moim faworytem do zmiany wzmacniacza jest Marantz.

Mam do Was dwa pytania.
1. Czy wzmacniacz marantza jest uniwersalnym sprzętem do którego w miarę łatwo dobrać kolumny?
2. Czy lepiej dobierać kolumny do wzmacniacza czy wzmacniacz do kolumn? icon_smile.gif

Jako podsumowanie - monitoruję na bieżąco allegro, ale nie zauważyłem nic wartego uwagi w okolicach 2tys używanego i max rocznego. Dlatego póki co skłaniam się ku nowemu sprzętowi.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie marantz 6005, ( a może 6004?) jest na tyle dostępny że można go łatwo posłuchać z innymi kolumnami. Jednak skoro tak Ci odpowiadał, też w skrócie tak bym określił jego brzmienie, pomyśl o nim, czy kup, a potem z czasem poszukasz odpowiednich kolumn do niego tzn. dla siebie . Choć obecna różnica ceny ( 700zł ) między pma 720 denona, a 6005 marzntza jest mocno chora, kiedy wchodziły na rynek różnica była 300zł. Owszem 6005 ma więcej góry, ciut lepszą głębię, ale 720 więcej mocy, lepszy dół pasma, ciut cieplejsza.
Owszem Denon jest postrzegany ciut gorzej i jest częściej tańszy od Marantza, bo musi, taka chyba jego rola w koncernie D&M, jak Skody u VW. Nie może być droższy, częściej ma obniżki, czasem musi dawać więcej za mniej, mniej prestiżowy ( chora rzecz w sprzęcie użytkowym do domu), większość z nas lepiej czuje się jadąc VW pasatem za 100tys., niż Skodą superb za 98tys. Słuchałeś może modelu marantz 5005, Cambridge audio topaz 5 moim zdaniem jeden z mniej ciekawych wzmacniaczy, a w przypadku tego modelu marantza płacisz mocno za sam znaczek, subjektywnie Twój Denon przy nich to coś ekstra, niestety kosztuje ciut za mało. Piszę o tym, bo mam wrażenie że skupiłeś się na markach "premium" ( choć nie top), Vincent, Xindak, a nic nie wspomniałeś o pionerze a30, yamasze as500 - a wydaje mi się ze też wpisują sie w Twój schemat dźwięku. Zwłaszcza że wspomniałeś wcześniej przy kolumnach kolumnach KEF C. Dla mnie to dość mocno efekciarskie kolumny... to też pokazuje jak najtańsze produkty tych drogich i prestizowych firm potrafią odstawać od droższej reszty produktów marki. Z drugiej strony jak lubisz jak jest więcej np. góry to może i dobrze, w sumie łatwiej zmniejszyć je pokrętłem, bo dosztukować czasem ciężko...
Wracając do sedna i do pierwszych postów tym temacie poszukałbym z obecnym wzmakiem pod pacha lepszych i inaczej brzmiących kolumn( tak pisało kilka osób), bo zwyczajnie więcej wniosą do tematu lepszego dla Ciebie brzmienia, jakie z dośc popularnych, pisałem w poście #2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to może zacznę od tego dlaczego chcę zmienić wzmacniacz.
Słuchałem swoich kolumn - Boston CS226 na wzmacniaczu Yamaha AS-500. Góra była za ostra definitywnie. Średnie tony były płaskie. Bas za to dobrze kontrolowany, lekko konturowy. Yamaha ma też znacznie szerszą scenę niż mój Denon 520.

Dlatego chcę zmienić wzmacniacz. Denon 520 dla mnie ma dość słaby dół a i scena nie powala. W porównaniu do tego jak zagrał Marantz 6005 jest ogromna różnica. Marantz zagrał szczegółowo i lekko, spodobało mi się to. Szukam czegoś co potrafi zagrać efektownie, nie efekciarsko (jak np zagrał Vincent). Na pewno nie chcę też niczego pokroju Nad 356BEE. Xindak za to nie dawał rady pod względem środka i chyba jednak za bardzo walił basem (ale poinformowano mnie, że wzmacniacz Xindak'a był nowy i nie wygrzany).

Pioneera A-30, Denona 720 nie miałem okazji słuchać. Posłuchałem wzmacniaczy jednak nie oznacza, że pierwsze co zmienię to będzie wzmacniacz icon_smile.gif

Póki co zaczynam rozglądać się za kolumnami. Za Twoją radą, Jacek75, rozglądam się za kolumnami głównie z bas reflexem wyprowadzonym w dół - z opisów wynika, że w mniejszych pomieszczeniach takie kolumny spisują się lepiej. Widziałem Canton Chrono 507.2 i 508.2, Castle Knight (trochę drogie, ale jak już to dopłaciłbym do wersji "5" żeby nie zabrakło monumentalności dźwięku - po Bostonach może mi tego brakować). Na pewno spodobały by mi się kolumny grające raczej lekko jasno. Nie podobają mi się ciemno grające kolumny typu Mission MX5 (oprócz basu niczym mnie nie porywają, nawet napędzane Yamahą AS-500). Chciałbym posłuchać QAcoustic 2050i (ale one też mają tylny bas reflex więc nie wiem czy znów nie powróci problem lekkiego buczenia basu w moim, póki co małym pomieszczeniu). Kef C7 spodobały mi się tylko za reprodukcję dźwięku gitary. I tylko tyle.

W dźwięku podobają mi się długie wybrzmienia i różnego rodzaju smaczki takie jak nisko schodzący, burczący bas w utworze Con te partiro okolice 3min10sek. Dla mnie to jest rodzaj smaczku na tle szerokiej sceny i skrzypiec. Jednak trzeba też pamiętać, że kolumny powinny poprawnie potrafić zagrać zarówno jakiś kawałek Beyonce, Eminema jak i Nightwisha czy Metallicy. Do takich efektów jestem w stanie dopłacić. Póki co marantz 6005 wpisuje się w moje oczekiwania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe doświadczenie:

Odsłuch kolumn QAcoustic 2050i ze wzmacniaczami:
Denon 720AE
Atol in 80
Rega brio-r
Cambridge 651
Marantz 6005

Wrażenia:
Kolumny - niestety porażka. Ogromna ilość lubiącego wyć i buczeć basu. Niestety, bo pokładałem w nich duże nadzieje na spełnienie moich oczekiwań. Jednak spróbuję opisać brzmienie wzmacniaczy.

Rega brio-r
- gra tak jak wygląda. Słabo kontrolowany, kluchowaty bas, przeciętna separacja instrumentów... nie dla mnie.
Denon 720AE - kompletna porażka z tymi kolumnami. W skrócie: nie podobało mi się wszystko.
Atol in 80 - Ciekawy wzmacniacz. Nieźle kontrolowany bas, w dodatku było go całkiem sporo, nie najgorzej odwzorowana średnica, grał przyjemnie i przyzwoicie.
Cambridge 651 - bardzo spokojny wzmacniacz z fajną sceną, trochę mniej basu niż w Atolu ale również interesująca propozycja. Rockowe kawałki brzmiały bardzo fajnie.
Marantz 6005 - ponownie go słuchałem i trochę się zdziwiłem. Jego brzmienie jest szerokie, trochę zapiaszczone, ale jego wysokie tony bardzo mi się podobają, średnie też są nie najgorsze, ale... w QA 2050i bas praktycznie zniknął. Było go mało, chociaż jeżeli już był to jego jakość był przyzwoita. Tylko na marantzie kolumny nie wyły i nie buczały.

Może znalazłby się jakiś niezbyt stary, używany wzmacniacz który grałby w sposób zbliżony do Cambridge 651 i Atola In 80?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanego Atolla In-80 trafisz za 2 tysiące, jednak lepiej by było dopłacić trochę do IN-100. Jest różnica icon_cool.gif

Kolejna sprawa - warto wpaść do Top-HiFi, mają trochę wzmacniaczy ROTELa w ofercie, więc jest szansa na posłuchanie.
A oferta używanych Roteli też jest spora, a zakres cen od od tysiąca w górę - i można też pomyśleć o zestawie przedwzmacniacz+ końcówka mocy.

W Warszawie jest naprawdę fajnie pod kątem ofert na nowy i używany sprzęt audio icon_lol.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ciąg dalszy "batalii". Tym razem faktycznie skupiłem się na kolumnach. I teraz mam zagwozdkę - ponieważ znacznie droższe konstrukcje niż moje brzmiały dla mnie nie lepiej niż moje bostony cs226.
Słuchałem: Monitor Audio Silver 6, Monitor Audio Silver 2, Tannoy (jakieś małe monitorki), Bazarowe Kefy (monitorki), Studio 16 Hertz Canto.
Wszystko pod wzmacniaczem Atoll in 80.

Zacząłem od Monitor Audio Silver 6 - bardzo duże nadzieje pokładałem w tej konstrukcji. Ładnie wykonane i wyglądają przyjemnie, jednak... Brzmienie mnie odrzuciło dosłownie po 30 sekundach odsłuchu. Bas wył, wokale brzmiały tragicznie, w sposób ocieplony i nienaturalny (Chris Rea zaczął śpiewać basowo). Kompletnie nie mój styl grania.
Następnie Monitor Audio Silver 2 - Zaskoczenie. Mniejszy brat silver 6 a brzmiał całkiem przyjemnie. Ładny, nisko schodzący, czysty bas, wyraźna góra, jednak wokale i średnie tony nie pasowały mi zdecydowanie.
Następnie były dwie pomyłki. Monitorki Tannoy z dziurawym głośnikiem (nie mial kopułki tylko dziurę) kompletna masakra, zero energii. Druga pomyłka: Malutkie monitorki kefa wyglądające jak z bazaru i tak samo grające.
Ostatnie monitory to (z tego co wiem Polska produkcja) Studio 16 Hertz Canto - Najbardziej mi się spodobały z tych wszystkich których słuchałem. Co prawda grały trochę nudno, jednak separacja powalała, szczegółowość była na bardzo przyzwoitym poziomie. Brakowało im tylko energii, wykopu.

Po powrocie do domu, włączyłem swój zestaw: Denon 520AE + Boston Acoustic CS226 i miałem wrażenie, że moje kolumny wcale nie odstają od tych których słuchałem (silver 6 są od nich prawie 3x droższe). Co prawda brakło najniższego basu, separacja była znacznie gorsza niż w Studio 16 Hertz Canto jednak całokształt brzmienia dla mnie jest przyjemniejszy. Przyszło mi na myśl jeszcze jedno - czy wzmacniacz na którym słuchałem był jakiś nieszczególny? Czy może z moimi uszami jest coś nie tak? icon_biggrin.gif

Aha, dodam jeszcze jeden aspekt który zauważyłem. Wszystkie kolumny z przednim bas reflexem brzmią dla mnie odrzucająco. Nie wiem z czego to wynika, ale słyszę w nich buczacy bas (przypomina mi czasem dźwięk z odkurzacza który wpadł w rezonans). Słuchałem MR4, BX6, BX5, Silver 6. Każda jak jedna brzmiała tragicznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek91x
To co opisałeś jest najlepszym przykładem, że wybór kolumn i wzmacniacza jest bardzo osobisty, skomplikowany i tak należy go dobierać zupełnie niezależnie od sugestii i kwoty. Sam napisałeś że po powrocie do domu jakaś różnice słyszałeś a to oznacza że uszy są ok.

Weź pod uwagę pierwszą kwestię salon odsłuchowy jest urządzony (a właściwie nie jest) zupełnie inaczej niż typowe mieszkanie i już mamy różnicę w dźwięku.
Nie wszystkie kolumny dobrze zgrywają się ze wzmacniaczami i odwrotnie.

Na temat Atol In 80 nie wypowiem się bo nie słuchałem.
Słuchałem natomiast wiele kolumn z przednim tylnim i bez bas refleksu.

Wybór ten powinien być podyktowany warunkami jakie mamy w pokoju i ustawieniem kolumn.
Nie postawimy tylnego bas refleksu pod ścianą ani tym bardziej gdy za nim będzie jakaś tafla szkła, a nawet nierówne wnęki za prawą i lewą kolumną.

Bass nie jest kierunkowy rozchodzi się po całym pomieszczeniu i ma swoje punkty wzmocnienia i osłabienia.
Niewykluczone że słuchając kolumny z bass refleksem z przodu byłeś w takim punkcie i ten bas jest najsilniejszy.

Tak dla przykładu możemy się z tego śmiać ale jak ktoś ma subwoofer to najlepszym miejscem dla niego jest środek pokoju. Oczywiście ze względów praktycznych nikt go tam nie postawi, choć warto na chwilę go tam postawić i posłuchać odniesienia i dopiero szukać właściwego dla niego miejsca.

Pogoń za basem stworzyła bas refleks choć najlepiej bas kontroluje obudowa zamknięta ? jak mało teraz jest takich kolumn.

Świetnie robisz że chodzisz, słuchasz, oceniasz i wybierasz dla siebie najprzyjemniejszy dźwięk tak trzymaj.

Najgorsze co można zrobić to poczytać że ten wzmacniacz w tej klasie cenowej jest oceniany super te kolumny też i na tej podstawie w ciemno to kupować . Zazwyczaj jest klapa.

Ze swej strony proponuję abyś tam gdzieś przypadkiem posłuchał kolumn Sonus Faber może na początek jakaś taniocha venere 2.5 z jakiś innym wzmacniaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonus Faber - jak by jeszcze były o 100zł tańsze... No nie wysupłam tej stówki - nie ma żadnych szans.

A tak serio - Moje kolumny mają tylny bas reflex. W dodatku stoją w niesamowicie małym pomieszczeniu które ma około 10m2. Od ścian odsunięte są po około 0,5 metra, od bocznych również. Takie ustawienie pozwala mi ich słuchać - wcześniej miałem spory problem z ich ustawieniem, a i tak wiem, że obecnie do ideału jest jak z Gdańska do Krakowa - samolotem oczywiście.

Wydaje mi się, że po prostu przesiąkłem brzmieniem które jest efektowne, niezbyt poprawne a w dodatku muzyka rozrywkowa której głównie słucham (Pink Floyd, Dire Straits ale czasem i coś co obecnie wpadło do radia i robi bum bum) nie jest repertuarem który pokaże jakieś niuanse lepszych (droższych?) konstrukcji. Oczywiście czasem wpada Happysad lub Nightwish i na moim zestawie te zespoły brzmią średnio... Dlatego właśnie szukam czegoś lepszego, czegoś co ładnie odda średnie tony, będzie wiało dynamiką ale gdy trzeba zagra analitycznie i dokładnie. Ot, taki paradoks które połączyć się praktycznie nie da.

Co do konstrukcji kolumn - nie miałem okazji słuchać konstrukcji z dolnym bas reflexem (na zamknięte się nie zdecyduję, bo tak jak napisałem lubię efektowne brzmienie gdy trzeba). Pokój mam mały więc przedni bas reflex jak znalazł... tylko, że mi się bardzo nie podoba brzmienie. W teorii najlepsze by były kolumny pokroju BX5 jednak... definitywnie to nie gra tak jak lubię.

Sam nie wiem, jestem w kropce. Może szukam czegoś czego nie ma? Moje kolumny nie są idealne, ale grają poprawnie w każdym z 6 aspektów jaki oceniam: Scena, Separacja, Wysokie tony, Średnie i Niskie oraz Ekspresja. Jeżeli znajduję produkt który ma świetną scenę brakuje mu innego z wymienionych... i tak w kółko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

muzyka rozrywkowa której głównie słucham (Pink Floyd, Dire Straits ale czasem i coś co obecnie wpadło do radia i robi bum bum) nie jest repertuarem który pokaże jakieś niuanse lepszych (droższych?) konstrukcji.


Oj baardzo Ci pokaże, te płyty są świetnie ( najczęściej ) zrealizowane i można odkrywaćć takie smaczki których wcześniej nie słyszałeś, albo usłyszeć rzeczy zupełnie inaczej brzmiące. Ja często zabierałem składanki z Floyfami i Straitsami, choć nie tylko.

Jakbyś słuchał Britney, czy jakiś discorolo pewnie byłoby wsjo radno, byle basior szedł.


Ostatnio postawiłem dla "innych doznań i eksperymentów" na kolumnach podłogowych swoje monitory z sypialni i tu też jest zabawa -nie skala brzmienia, bas, ale przestrzeń. Zawsze jest różnica.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - póki co nie znalazłem zestawu który zabrzmiał by dla mnie w każdym z aspektów lepiej niż mój. No, ale - nie poddaję się i szukam dalej. Musze poszukać w Warszawie tych Castle Knight które mi polecałeś. Może one zachwycą icon_smile.gif
Zastanawiam się też nad zrobieniem eksperymentu i zakupem do testu Pioneera A-30 i podpięcia go pod moje kolumny. A nóż widejec brzmienie się poprawi... i wtedy kupię sobie rower icon_smile.gif

Jeżeli się uda to przy okazji zajrzę do jakiegoś salonu audio który dysponuje Faberami. Ot w zakresie Fa|na|berii w celu ich posłuchania icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz że każdy odbiera dźwiek inaczej, a jak jeszcze słuchasz w innych warunkach, masz inne oczekiwania to juz w ogóle może być zupełnie inaczej niż czyjaś opinia, ba nawet profesjonalny test. Czy te castle teraz sam nie wiem, może, bo skoro MA bx5 i MA silver 2 bardziej Ci podchodzą- czyli dokładniej, analityczniej, sprężysty bas, to coś może innego, nie chcę mówić że teraz np. jbl icon_wink.gif , no ale zawsze można posłuchać. Może czas na jakieś niemieckie dokładniejsze, twardszy bas ?

Cytat

Nie wiem z czego to wynika, ale słyszę w nich buczacy bas (przypomina mi czasem dźwięk z odkurzacza który wpadł w rezonans). Słuchałem MR4, BX6, BX5, Silver 6. Każda jak jedna brzmiała tragicznie.


Kurcze nawet jeśli tych kolumn nie nazwiemy mistrzami świata ( choć niektóre są przecież przyzwoite) to jednak są inne. Seria MR, a BX / silver to jednak inne brzmienie. To też nie są jacyś wielcy dmuchacze portem br. choć mniej kontolowany bas w tych tańszych łatwo wzbudzić głośniej grając, lub krecąc gałka tonów, bo idą w taką sprężystą, bułowatość .

Cytat

Następnie były dwie pomyłki. Monitorki Tannoy z dziurawym głośnikiem (nie mial kopułki tylko dziurę) kompletna masakra, monitorki kefa wyglądające jak z bazaru i tak samo grające.


Rośnie Ci apetyt, niby dobrze, z drugiej strony to kosztuje i nachodzić się trzeba icon_wink.gif faktycznie seria C kefa brzmi nieco efekciarsko, bo mam nadzieje nie piszesz o serii R, lub Q ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamotałem swoją wypowiedź. Zobacz, dla mnie MA Silver 6, BX6, BX5 są nie do przyjęcia (po prostu wyją, wokal Chris Rea brzmiał basowo, nienaturalnie) natomiast MA Silver 2 są jak najbardziej w porządku. W sumie to mógłbym je kupić tylko nic przez to nie zyskam, bo moje Bostony (na moje ucho) grają nie gorzej a dźwięk z Bostonów jest potężniejszy gdzie trzeba w prosty sposób łupnąć icon_smile.gif

W ogóle, każda kolumna która ma bas reflex wyprowadzony do przodu mi nie pasuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie odpowiadają Ci kolumny z przednim b-r, to czas pomyśleć o takich z tylnym.
Warszawa, jest dużym miastem. Dużo sprzedających, więc nie patrz za nowymi kolumnami, tylko szukaj używanych.
Sam sprawdzisz w jakim są stanie, posłuchasz. Tym bardziej, że masz spore wymagania.
Znajdziesz na pewno jakieś, które Cię zauroczą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B-R przód czy tył kluczem nadrzędnym jest pomieszczenie i ustawienie kolumn...
Mądrzy ludzie powiadają, że większe znaczenie ma akustyka pomieszczenia niż sprzęt

http://www.acoustic.ua/forms/calculator1.en.html

Tam wczęsniej przeczytałem że testowałeś Q Accustic te do odpuszczenia bo szukasz półkę wyżej tam gdzie ich produkty się kończą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...