Skocz do zawartości

Kolumny + wzmacniacz do 2500 zł


DjObama

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum, a co więcej nie znam się za bardzo na sprzęcie, stąd też moja prośba o pomoc. Szukam wzmacniacza i kolumn do pokoju 18m^2.

- budżet to 2500 zł
- sprzęt może być używany
- muzykę będę odtwarzał z laptopa (FLAC), planuję dokupić DACa, ale dopiero w przyszłości.
- słucham głównie muzyki gitarowej: rock psychodeliczny, indie, stoner rock/metal, rock progresywny (np. Hendrix, Fruupp, Ash Ra Tempel, Alice In Chains, Funkadelic, Grails, Satriani, Judas Priest, Kansas, Pink Floyd, Pixies, Wo Fat)
- od dźwięku oczekuję przede wszystkim szczegółowości i dynamiki. Linia basowa musi być wyraźna, jednak bez przesady, a perkusja powinna grać realistycznie. Dźwięk miękki, ale z pazurem. (podkreślam raz jeszcze, że jestem raczej zielony, jeżeli chodzi o te sprawy, ale staram się być w miarę rzeczowy icon_smile.gif )

W tej chwili korzystam ze starej mikrowieży JVC UX-1 podłączonej do laptopa.

Bardzo proszę o pomoc profesjonalistów icon_smile.gif Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk miękki, ale z pazurem i zarazem szczegółowy oraz dynamiczny w kwocie 2,5 kzł. za wzmacniacz i kolumny, to raczej zahacza
o wyższą klasę średnią.
Sprzęt musi być używany icon_biggrin.gif , jeśli tak, ale mimo wszystko będzie trudno znaleźć taki dźwięk.
W takim pomieszczeniu mogą się sprawdzić zarówno kolumny podłogowe albo standowe. Ale do tych drugich potrzebne będą dobre, stabilne standy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, człowiek orze jak może icon_smile.gif Nie oczekuję, że znajdę w tym budżecie jakieś cudo. Zależy mi po prostu na porządnym dźwięku. Na podłogowe kolumny nie mam niestety miejsca, więc w grę wchodzą kolumny, które będę mógł postawić na biurku, ewentualnie czasami na standach(generalnie wydaje mi się, że poradzę sobie bez standów, ale mogę nie mieć racji) Wymagania może rzeczywiście mam trochę za wysokie, ale wierzę, że coś się znajdzie icon_smile.gif

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do tych co słyszałem.
- Elac 63.2 to bardzo żywo, energrtycznie grające kolumny, bardzo detalicznie w górze, nagranie podane jest jak na tacy , bas jest raczej twardszy, dokładny i szybki .

-Wspomniałeś o niedużym Monitor audio RX1, proponowałbym w sumie w podobnej cenie poszukać większych RX2, a jak zbyt drogie to coś pośredniego Monitor Audio Bx2 ( rx jest w naturalnym fornirze, jest seria wyższą względem BX i jeszcze niższych MR ). RX2 ma spory głośnik niskotonowy, natmiast BX2 popularną i wystarczającą 16kę, gra "trochę" podobnie do elaka, może bardziej miękko.

-Na drugim biegunie do elaca 63.2 czy MA jest Castle knight 2 bardzo dobra kolumna ( w drewnie) ale grająca bardziej relaksująco, ciepło, wysokie tony sa tu mięko zaznaczone, takie bardziej lampka wina i wieczorne odsłuchy do rana.

-B&W 685 słyszałem dwa razy ale tylko z yamahą i wydała mi się nieco twarda, sucha, dobrze trzymająca rytm nagrania, ale mało w tym emocji, może lepiej byłoby z czymś innym jesli chodzi o wzmacniacz.

-Natomiast Epos 14 nie wiem, słyszałem nowszego Eposa epic 1, bardzo dobre kolumny, z dobrym basem, wyraźną nie ostrą górą, fajnym rytmem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź jacek75,

No te Elaki wydają się być rozwiązaniem icon_smile.gif

Znalazłem również model 205 JET tylko nie potrafię znaleźć o nim żadnych recenzji - może ktoś miał okazję słuchać?
ELAC 205 JET (1670zł) - http://allegro.pl/elac-205-jet-i4928041520.html

Pogrzebałem jeszcze trochę i znalazłem jeszcze:
MAGNAT QUANTUM 753 (1650zł) - http://allegro.pl/magnat-quantum-753-glosn...4941819765.html
MONITOR AUDIO RX2 (1800zł) - http://allegro.pl/monitor-audio-rx2-jak-no...4952571985.html
MONITOR AUDIO BX2 (1390zł)- http://allegro.pl/monitor-audio-bx2-raty-3...4889903663.html
DYNAUDIO AUDIENCE 42 (1800zł) - http://allegro.pl/dynaudio-audience-42-sup...4938745315.html

I tu miałbym do Was pytanko - jak się to wszystko ma do ELAC-ów 63.2 i mojego budżetu 2500 zł na kolumny + wzmacniacz?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta linia kolumn ELAC z głośnikami JET jest bardzo dobra. Duża rozdzielczość, wyrazistość a przy tym brak wyostrzeń i świetna spójność dźwięku, niezłe niskie tony, nawet zadziwiająco mocna jak z tak małych skrzynek.
MA RX2 też są bardzo fajne, cieplejsze niż ELACi, ale nie tak wyrafinowane, szczególnie w górnych rejestrach.
Oczywiście T+A czy Spendor to są również dobrej klasy kolumny, które mogłyby się wpasować w Twój gust.
W każdym przypadku przypominam o jak najlepszych, masywnych standach i przyzwoitym odsunięciu kolumn od ścian.
Ale przede wszystkim dobry, energetyczny wzmacniacz do tych kolumn (do kolumn ELAC i T+A lekko ocieplony a do MA i Spendorów bardziej neutralny) i niepoślednie źródło. A masz szansę na naprawdę dobrej klasy dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elac 205 to taka " poprzednia " seria obecnych Elac BS, słuchając modeli elac BS244, czy nawet mniejszych, czy tańszych z jetem BS 243, 142, czy bez jeta 63.2 łatwo znaleźć wspólny mianownik marki. Tak więc jak chcesz coś więcej doczytać o elacach poczytaj o http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-list...lac-bs-244.html , http://audio.com.pl/testy/elac-bs244:1, . Posłuchać też możesz, bo w Sopocie salon, gdzie posłuchasz i Elac i B&W. ( Tych marek, zreszta MA też raczej nie podpinał bym pod yamahy as, rs 300/500, ale coś cieplejszego, masywniej grającego, mniej ostro)
W ciemno kupująć, choć dlaczego w ciemno Monitor Audio też jest popularny i jest w 3mieście, najbezpieczniejsze są właśnie MA. Choć jak to jest z czymś bezpiecznym i popularnym różnie może być na dłuższy czas, może zakochałbyś się w Castle knight 2- które dla wielu owszem oczywiste nie są. Warte poszukania byłyby Eposy epic 1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!

Dzisiaj byłem na odsłuchu, porównywałem MA bx2 z Castle Knightami 2. Wygrały oczywiście Knighty icon_smile.gif Tak się jednak szczęśliwie (a może nieszczęśliwie) złożyło, że porównałem je dodatkowo z Dynaudio DM 2/7, co po paru testach skończyło się zakupem tych ostatnich icon_smile.gif Różnica w stosunku do Knightów była ogromna.

I teraz pozostało już tylko pytanie o wzmacniacz do tych Dynaudio. Budżet się trochę zwiększył, ale chcę na niego(wzmacniacz) przeznaczyć około 1000 zł. Polecano mi NADy, a jakie jest wasze zdanie?

Znalazłem używanego NADa c355bee za 1100zł - warto? Czy może jakiś inny model?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że był by lepszy.
Z moich obserwacji kolumny Dynaudio z dużymi cewkami głośników nisko-średniotonowych nie sa aż tak bardzo krytyczne , jak to się zwykło opowiadać jeśli chodzi o dobór wzmacniacza. Trzeba go jednak dobrać do pomieszczenia i własnych upodobań.
Do tego wymagają troszkę czasu aby zaczęły grać w ustabilizowany sposób.
Dlatego lepiej jeśli pograją ze 2 tygodnie z tym co masz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że udało Ci się posłuchać i nie poszedłeś utartym szlakiem " bezpieczny zakup.... uniwerslany dźwięk" i Castle Knight się spodobały bardziej niż MA.
Cóż, oczywiście to że kolumny są droższe nie znaczy zawsze że lepiej grają, a juz z pewnościa że bardziej spodobają się słuchaczowi, jednak te Dynaudio i sporo droższe, a i marka też Chińczykom z pod ogona nie wyskoczyła, ma renomę.

Jak możesz to opisz parę spostrzeżeń o kolumnach w dziale stereo "wasze systemy".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, czy jest o czym pisać, bo na razie nie posiadam wzmacniacza, który by te skrzynki porządnie rozruszał, są w tej chwili podpięte pod starą miniwieżę, która nie spełnia chyba nawet połowy minimalnej wydajności prądowej, nie mówiąc już o samej barwie dźwięku icon_sad.gif Wstrzymam się więc z opiniami, aż znajdę jakiś fajny wzmacniacz. Jak znajdę jakąś fajną propozycję to oczywiście najpierw spytam was o radę icon_smile.gif A jak ktoś coś zaproponuje to tym lepiej, bo doświadczenie macie z pewnością większe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...