Skocz do zawartości

Kolumny do 1000 PLN


scr55

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy na forum więc na początku chciałem się przywitać.

Od miesiąca szukam kolumn podłogowych do salonu 16 m2.
Jako baza posłuży Yamaha HTR 4066 lub R-N 301 (jeszcze się nie zdecydowałem czego potrzebuję, ale raczej pójdę w stronę R-N 301)

Do wyboru mam głośniki budżetowe do ok. 1000 zł/szt i wybór padł na:

1. Wharfedale Diamond 10.6
2. JBL ES 80 (wg mnie mają za ostrą górę - 2 tweetery - trochę były męczące przy odsłuchu)
3. Magnat Quantum 675
4. Monitor Audio M6
5 Monitor Audio MR6

W MediaMarkt słuchałem Wharfedale 157 i ładnie brzmiały, JBL miał za ostre górne dźwięki, heco 701 od razu wyłączyłem, Magnat supreme monitor 2002 całkiem ok ale straszne krowy.

Mój problem jest taki, że w Gdańsku nie ma gdzie posłuchać wszytkich głośników dlatego proszę Was o pomoc w wyborze. Może macie jakieś doświadczenia z tymi kolumnami? A może polecicie coś innego? Chcę kupić nowe bo boję się używanych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak w sąsiednim wątku napiszę Ci tak.
Gdańsk, to duża metropolia (plus Gdynia i Sopot). Jest tam mnóstwo sprzedających dobrej klasy sprzęt z drugiej ręki, czyli używany.
Masz okazję kupić fajne kolumny używane a nie takie sobie kolumienki. Możesz pojechać ze swoją elektroniką na odsłuchalbo nawet dogadać się ze spzredającym kolumny, gdybyś jakieś wybrał, by podjechał z nimi do Ciebie. Odsłuch we własnym pokoju, to najlepsze, co można zrobić.
W 16 metrach dobrze zagrają nawet monitory, czyli kolumny podstawkowe, ale potrzebne będą dobre standy. Takie używane plus standy, też można w takim budżecie znaleźć.
No, chyba, że chcesz takie niezbyt wyrafinowanie grające kolumny jakie zaproponowałeś?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna to nie samochód (np.20letni). Konstrukcją jest pomiędzy młotkiem, solidnymi meblami i szklna kulą. Innymi słowy nic samo z siebie się nie psuje i nagle nie pada-musisz się sam postarać. Monitor Audio MR6 ściana basu, a zwłaszcza w 16m, prędzej juz model MR4. JBL es80 z propozycji najciekawsze, ale nie do Yamahy, quantum ok, ale jak quantum to nie patrz na taniego suprema.
Opisałeś że nie lubisz ostrej góry , a jakiego tybu ma być bas ?
Popatrz na jakies wyprzedaże noworoczne, albo używane, bo za 2 tys można kupić kolumny bardziej wyrafinowane, ładnie grające, albo na szybko tylko banalne modele z modnymi znaczkami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75, dzięki bardzo za opinię, właśnie o taką pomoc mi chodziło.

Lubię słuchać rockowych gitarowych brzmień (gunsi, slash, metallica itp), ale nie ciężkich dźwięków szlifierki rodem z behemota.
Jeśli chodzi o bas to lubię taki jak np. z utworu lorde - tennis court czyli "dłuższy" ciepły, nie rąbnięcia w stylu umca umca (bez urazy dla zwolenników umca umca icon_smile.gif)

Czytałem recenzję tych MR6 i faktycznie torchę się boję tej ściany basu, a nie mam nawet gdzie tego posłuchać.

Co do Magnatów to wykombinowałem, że skoro supreme brzmiały całkiem ok to Quantumy będą super, ale nie wiem czy to dobre rozumowanie.

Pewne jest to, że wybiorę wzmacaniacz R-N 301 czyli stereo.

Przy szukaniu używek to na jakich modelach powinienem się skupić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz coś więcej napisałeś. Biorąc też pod uwage przyszłą yamahę to raczej jbl odpada, ostra góra i twardy, pusty bas, z propozycji faktycznie bardziej mięsiście zagra quantum. Opcja yamaha stereo zagra zdecydownie lepiej niż yamaha kinówka, gdzie jest te ryzyko że tania kinówka nie zawsze napędzi w basie kolumny podłogowe, niestety.
Z używanych, ale nie starych i dostępnych proponuje mission m34i, lub nawet nowe mx4. Dobrze zgrywa się z yamahami, gra masywnie z pazurem i jak znajdziesz używki za 1 tys to możesz wybrać może wyższy model yamahy, lub odtwarzacz Cd, dobre kable ? Kurczej jest troche marek, ale yamaha spowoduje że będzie nieco twardo i ostro, a inaczej chcesz. Może popatrz za używanymi kolumnami Dali, Focal, a z nowych popularnych gra ciepło bez ostrej góry np. Boston acoustic.
Dobrym pomysłem jest też przefiltrować na portalach aukcyjnych kolumny po cenie , potem jeszcze mieście/województwie, może cos innego godnego uwagi jest blisko koło Ciebie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, ale ceny nie ktorych tych kolumn to chyba cena 1000zl za SZTUKE.

Cytat

Co do Magnatów to wykombinowałem, że skoro supreme brzmiały całkiem ok to Quantumy będą super, ale nie wiem czy to dobre rozumowanie.


To fakt, seria Quantum jest juz sporo lepsza. Tez przez to przechodzilem, zaczynalem od serii Monitor. Supreme jeszcze nie było. Ale jak napisalem wyzej nie kupisz ich za 1000zl. Moze uzywki 655 bys wyrwal za 1200zl, ale rzadko sie pojawiaja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dobrze, że zapytałem Was o pomoc przed zakupem icon_smile.gif

Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy, że różne wzmacniacze różnie grają. Kierowałem się Yamahą bo słyszałem, że ma dobrą opinię.
Może powinienem zwrócić uwagę na inną firmę w tej klasie cenowej?

Kabelki wybrałem takie
Melodika MDC2415 Purple Rain Przewód głośnikowy bi-wiring OFC klasy 4N 2x1,5mm2 + 2x4mm2 z żyłą BassCore za 45zł/metr

Chodzi oczywiście cena za sztukę czyli za 2.0 chciałbym wydać do 2000 max plus wzmacniacz.

Mission MX4 też się ładnie prezentują i są w mojej kategorii cenowej.
Quantumy 657 mam za ok 1000 zł/szt, a 655 za ok 800 zł.

Super, dzięki Wam mam już większy pogląd w czym "grzebać" icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przewód głośnikowy bi-wiring OFC klasy 4N 2x1,5mm2 + 2x4mm2 z żyłą BassCore za 45zł/metr


Trochę przerost formy nad treścią, bi-wiring, jeszcze nie masz , a już musisz mieć bi-wiring 2x1,5mm 2x4mm wow. Co jak kolumna będzie miała normalnie jedno wejście ?
Za 45zł można kupić już posrebrzany kabelek 1,5mm- fakt, też może nie potrzebny, bo całość zagra dobrze i wystarczająco dla Ciebie, a moze względem zwykłego kabla ale markowego za 10-15zł różnica będzie rzedu 1-2% lub na granicy percepcji ?
Lepiej te (zgaduje) nadpłacone 200zł przeznacz na lepsze kolumny- jak takowe się trafią i będziesz się zastanawiać..a kable kup sobie tańsze lub markowe używane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...