Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego zestawu stereo


maciej_a

Recommended Posts

Witam
Jestem początkującym na forum więc proszę na początek o wyrozumiałość gdyż kiedyś zadałem kilka pytań oraz określiłem swoje oczekiwania na innym forum i niestety odniosłem wrażenie że nie kupując zestawu za minimum 10tys zł nie mam co tam szukać...

Do rzeczy zatem...

Chcę utworzyć swój pierwszy, na miarę swoich obecnych możliwości finansowych zestaw i nie ukrywam tego że to zestaw mocno budżetowy.

- Obecnie posiadam amplituner Pioneer VSX-916 (z czasem chcę go wymienić na jakąś integrę jednak na razie musi zostać przynajmniej jeszcze kilka miesięcy). Oczywiście będę szukał jakiejś używki w granicach 300zł. Może jakieś propozycje?
- Odtwarzacz chę dopiero kupić bo mam jakieś stare DVD. Na razie wpadł mi w oko Marantz CD-62. Co Wy na to?
- Teraz kolumny... Tu mam największy problem. Szukam czegoś w granicach 1000zł za parę. Nie ukrywam że chciałbym kupić nowe koumny. Biorę pod uwagę: Taga Harmony TAV 606F v.3, Pylon Pearl 20, Magnat Supreme 1002. Na razie w tym przedziale cenowym to chyba wszystko.

Wiem że sprzęt ten szału nie robi ale trzeba znać swoje możliwości i ewentualnie do nich dobrać sprzęt. Bardzo proszę o jakąś obiektywną ocenę moich wypocin i jakąś radę co mogę przy takich możliwościach uzyskać.

Zaznaczam że mam pokój ok 20m, słucham rocka (Queen, Nirvana, Metalica, Guns N Roses itd)

Dotychczas używałem zestawu kina domowego z kolumnami małymi plastikowymi więc różnica myślę że nawewt przy najprostszych podłogówkach będzie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

gdyż kiedyś zadałem kilka pytań oraz określiłem swoje oczekiwania na innym forum i niestety odniosłem wrażenie że nie kupując zestawu za minimum 10tys zł nie mam co tam szukać...


Właśnie na innym forum ... chodzą też słuchy że samochód poniżej 200tys nie jedzie i nie skręca icon_wink.gif
A sprzet za 10tys. może grać równie źle i równie dobrze jak ten za 4 tys. kwestia zastanowienia się przy kupowaniu .

Kolumny. Idąc tropem rozumowania, że chcesz mieć chyba gwarancję, wolałbym nowe Cd, bo jest bardziej awaryjne od kolumn... Kolumny w kryterium 1 tys zł Taga 606 za 1 tys to kompet 5 sztuk do kina, a pylon pearl 20 mocno różni się "budową" od magnata 1002.

Napisz coś o dźwięku jakiś chciałbyś mieć, lubisz, kazdy słucha i lubi inaczej nawet jeśli chodzi o dany zespół.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej słucham rocka lat 70, 80 i 90tych. Lubię słyszec dobrze bas i ciepłe brzmienie. Nie wiem jak określić inaczej dzwięk jaki chce osiągnąć. Najgorsze jest to ze nie mam tez gdzie porównać kolumn bo nawet jak znajdę w sklepie zestaw to kazdy z nich jest podłączony do innego sprzetu wiec nie wiem czy ma sens porównywanie. Taga grała całkiem przyjemnie (jak na moje ucho i w porównianiu ze sprzetem który miałem). Podobno Magnaty jednak sa lepsze i dzwiek maja fajny jednak nie mam gdzie ich posłuchac. Ogólnie to chciałbym kupic kolumny do 1000zł i chodzi o to zeby wybrać to co najleosze w tej skromnej kwocie. Uzywek sie boje bo sie nie znam. Nie wiem czy np kolumny takie nie są mocno wyekspolatowane i jak to sprawdzićicon_sad.gif Dlatego szukam czegos bezpiecznego czyli z gwarancją choc kosztem jakości. Mysle jednak ze raczej niewiele stracę gdyż na sprzecie ktory bede miał aż takich różnic nie odczuję. Tak mi sie wydaje przynajmniej. Co sądzicie o tym?

No i teraz konkretnie... Co proponujecie jesli chodzi o kolumny? Taga, Pylon, Magnat czy może jeszcze cos innego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a ja myśłem też że wybierasz nowe bo chcesz je odsłuchac, a więc ten argument też odpada... Więc w zasadzie mógłbyś kupić sporo lepsze używane, które kosztowały koło 3 tys Dali 400, 450, Acoustic energy evo3, Mission m34i , widziałem nawet eposy itd wystarczy przefiltrować ceną 700-1100zł jakieś aukcje.

Obawy o sprzęt używany, kolumny, powstały na bazie kiepskich tonsili i ich piankowych zawieszeń i tego że ludzie katowali je na prywatkach, a wykonanie całości było średnie, guma w normalnych kolumnach wytrzyma 30 lat i więcej, a drogich kolumn nie wozili po remizach na wsi, słuchali normalnie.

Cytat

Mysle jednak ze raczej niewiele stracę gdyż na sprzecie ktory bede miał aż takich różnic nie odczuję. Tak mi sie wydaje przynajmniej. Co sądzicie o tym?



Bardzo się mylisz i troche lekceważysz i to samego siebie. Skoro twierdzisz że nie odczujesz, usłyszysz, to dlaczego chcesz kolumny, a nie zostaniesz przy komputerowych głośnikach . Na niektórych foracz elektronicznych "młodzi " ludzie forsuja tezy że moga nagłośnić " logitechami itp" pokój na prywatce i mieć kopa na muzyce, chyba Ty juz z tym się nie zgodzisz , bo coś usłyszałeś i słyszysz różnicę icon_wink.gif Amplituner masz dobry, seria 900, to nie 300.

Ok, Twoja zabawa, jak musisz nowe i w ten metraż to raczej te popularne Taga 606, jeśli supreme to raczej mniejsze supreme 802, niż 1002 ( skoro uważasz że 1002 dobre to czemu wybrałes malutkie pylon 20... ) no ale jak musi być dominujący bas...możesz też poczytać i zastanowić się nad Wharfedale diamond 10.5 ( ciekawsze od supreme 802) . Supreme grają tak cieplej, bułowato, taga nieco bardziej zróżnicowane ma brzmienie i łatwiesza w ustawieniu bo ma pzredni br.

edit:
Cytat

Wiadomo że wolałbym dobrej klasy kolumny używane tylko to tak jak z samochodm... Można się naciąć jeśli człowiek się nie zna.
Nie wiem czy np kolumny takie nie są mocno wyekspolatowane i jak to sprawdzić


Kolumny to nie auto i trochę mniej części ruchomych( kilkaset razy mniej) i elktroniki icon_wink.gif . Przebieg, eksplotacja w kolumnach ? Bardziej bym je pozycjonował awaryjnością i wpływem zużcia na grę, między młotkiem, szafą, a rowerem- aby zepsuć trzeba się samemu postarać . Grają albo nie, są obite, albo wymuskane, nie moga być trochę popsute.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używek sie troche boję bo wiem że nie jestem w stanie ich sprawdzić. Odsłuch to nie wszystko ale ja jako laik nie mam jak sprawdzić stanu kolumn nie licząc wrażen estetycznych. Wiadomo że wolałbym dobrej klasy kolumny używane tylko to tak jak z samochodm... Można się naciąć jeśli człowiek się nie zna.

Ale pomijając mój strach.... Podajcie mi jakieś propozycje używek w granicach 1000zł. Nie mówię konkretne oferty ale kilka modeli których warto poszukac
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem Twój wątek i zgadzam się w sumie z tym co pisali koledzy.
Takie kolumny jak Dali 800, 850 (może trochę za duże do 20 metrów a może nie, trzeba by wypróbować), Dali 400, 450,
Czy Mission M34 (trochę gorsze na górze, ale też dobre).
Ja znalazłem na Allegro jeszcze takie bardzo dobre kolumny (może nawet do Twojego metrażu lepsze), czyli:
Castle (różne modele - poszukaj, popatrz), RLS Deimos II, Dynaudio Audience 62 (tu byłoby trudno, bo wymagają wydajnego i dobrej klasy wzmacniacza - można by spróbować poszukać).
Ale też do takiego metrażu super byłyby spore monitory standowe QBA Sobieski, te trzeba by napędzić odpowiednio wydajnym i dobrym oraz grającym soczyście i bez wyostrzeń wzmacniaczem jak Musical Fidelity E-100 czy Advance Acoustic MAP-105.
Oczywiście nie można ich tak postawić jak na zdjęciach z aukcji. To profanacja o dźwięku nie wspominając.

Co do tego czy się nie zepsują, to jeśli posłuchasz i wszystko będzie dobrze grało, dasz głośniej i nie będzie jakichś dziwnych dźwięków, to znaczy, że są dobre. To będzie słychać. A stan też będzie widoczny, szczególnie jeśli nie będzie żadnych uszkodzeń membran, zawieszeń.
Bo oczywiście proponuję Ci szukać kolumn blisko Twojego miejsca zamieszkania, abyś mógł pojechać, posłuchać, zobaczyć, ocenić.
Można by najpierw kupić dobry wzmacniacz i jeździć z nim. Ale możesz też jeździć z amplitunerem Pioneera. Jasne, że on nie wydobędzie pełni brzmienia wielu z tych kolumn, ale znasz jego brzmienie i to byłby jeden stały element, przy wielu zmiennych, czyli kolumnach. A po zakupie kolumn mógłbyś dobrać do nich precyzyjniej wzmacniacz.
Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Odtwarzacz Marantz CD62 też możesz od razu kupić. Choć te niedrogie i starsze modele grają co prawda przejrzyście i dynamicznie, ale trochę sztywno, technicznie jak dla mnie. Kwestia gustu. O tym odtwarzaczu mógłby Ci wiele napisać Rafal735r o ile zniży się do poziomu tego forum a może raczej podniesie go swoim wpisem icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za konkretną odpowiedź i kilka przydatnych rad. Wreszcie coś wiem i tez wiem czego szukać, o co pytać.
Na razie popatrzę czy jest szansa kupić (najpierw posłuchać) tych Dali 400, 450. Ogólnie to jestes 3 osobą która mi o nich pisała więc to nie przypadek. Pozostałych nie znam i szczerze mówiąc nie słyszałem o nich. Jesli jeszcze cos Ci przyjdzie do głowy (jakieś solidne modele) to napisz mi... Chętnie sprawdzę je. Im większy zakres poszukiwań tym większa szansa ze coś fajnego sie znajdzie. A Tannoy Mercury? Tez słyszałem dobre opinie...
Pytanie jesczze o Marantza CD-62. Jak jest w tym modelu z laserem? Troche się obawiam kupić model ktory w razie awarii będzie atrapą nie opłacalną do naprawy.
Wzmacniacz pozostawię sobie na sam koniec jak dozbieram kasę. Na razie zajmę się poszukiwaniami kolumn i kupnem CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystkie kolumny o których Ci napisałem są dobre, każde na swój sposób. Innych bym Ci tu nie polecał.
Tak że nie tylko Dali, ale i te inne. A także wiele o których nie wspomniałem. Ale po co wspominać o jakichś, których nie kupisz
albo pojawia się może za kilka miesięcy? gdyby się coś pojawiło, postaram się Cibie o tym poinformować.

CD 62 wyposażony jest w mechanizm Philips CDM-4/19. Możesz poszukać w necie, czy jest dostępny. Choć to bardzo solidny i mało
awaryjny napęd.
Ale jeśli lubisz ciepełko, miękkość, płynność, muzykalność, to raczej nie Marantza bym szukał. Ale Fine Artsa CD 2 lub 3, jakiś wyższy model Philipsa CD 8xx lub wyższy, Arcam Alpha 5, 5+, jakiś NAD, Kenwood.
Odtwarzaczy innych firm nie polecam, bo chyba będą droższe.

A tak w ogóle, to skąd jesteś, bo chyba nie pisałeś?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Bydgoszczy.
To wszystko co mi napisałeś o akustyce, o sprzecie, pomieszczeniu odsłuchowym niestety sprawia u mnie wrażenie że moje wysiłki stworzenia przyjemnie grającego zestawu spełzną na niczym:-( i będę musiał zadowolić się jakimś prostym sprzetem. Nie chodzi tu tylko o koszty i moje finanse które nie sa zbyt duże ale przede wszystkim chodzi o to że mój pokój jest zaprojektowany tak a nie inaczej więc nie jestem w stanie nić zrobić żeby poprawić akustykę wnętrza. Nie mam możliwości odsunąć kolumn od ścian, rozstawić ich na odległość od siebie większą niż 2m (musiałbym przesuwać sciany). W związku z tym nie wiem na ile ważne jest rozpatrywanie czy kupić to czy tamto. Może teraz przesadzam ale wiadomo że efektu pełnego i tak się nie uzyska:-(.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nie masz miejsca na ustawienie kolumn, to na jakiej podstawie wybrałeś w pierwszym poście kolumny Taga czy Magnat?
Warto jest pomyśleć nad jakąś możliwością ustawienia kolumn. Jeśli możesz wklej tu rysunek (rzut z góry z zaznaczeniem mebli i wymiarów pokoju) albo zdjęcia pokoju. A najlepiej jedno i drugie. Zastanowimy się wspólnie nad tym problemem.

Moim zdaniem zawsze warto kupić lepszy zestaw, nawet jeśli nie jest on idealnie rozstawiony. Bo wolałbym nie uzyskać pełnego efektu
z lepszego sprzętu niż z gorszego. Oczywiście dużo zależy od tego ile znaczy dla Ciebie muzyka i co jesteś w stanie zrobić, by móc
jej słuchać z jak najlepszą jakością.
I nie pisz, że nie jesteś nic w stanie zrobić by poprawić akustykę wnętrza. Zawsze da się coś a nawet dużo zrobić. Tylko kwestia czy się chce? icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Odtwarzacz Marantz CD62 też możesz od razu kupić. Choć te niedrogie i starsze modele grają co prawda przejrzyście i dynamicznie, ale trochę sztywno, technicznie jak dla mnie. Kwestia gustu.


Niektoe modele sa sztywniacke np CD-72MKII na TDA1547, ale sa wyjątki np CD-50, albo CD-62. Ten jest juz gładszy. A CDM 4/19 nie ma od dawna w sprzedazy. Pozostaje kupno jakiegos taniego CD-40 czy innego Philipsa za 70zl i przeszczep w razie co.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rysunku wynika, że nie da rady zrobić jak myślę, ale może jest nieścisłość na rysunku, więc zapytam.
Czy narożnik dałoby się postawić koło ściany 2,5 metra, tam gdzie teraz stoi szafka ze sprzętem RTV?
Bo wówczas dałoby się odsunąć wszystko od okna z drzwiami balkonowymi w kierunku stołu. i tu dałoby się też wysunąć kolumny do przodu, by nie stały tak blisko tylnej ściany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety. Tu byłby problem bo wiązałoby sie to z remontem całego pokoju... Telewizor jest powieszony na ścianie:-(. Tak jak myślałem za wiele tu nie wykombinuję. Prześlę jeszcze fotki pokoju ale nic to raczej nie zmieni. Może w przyszłości jak będę robił remont (planuję w przyszłym roku) to już zaplanuję takie rzeczy jak ustawienie sprzętu audio. Mimo wszystko i tak chyba warto kupić lepszy sprzet choćby miał zagrać w pełni swoimi możliwościami dopiero za rok. Dla mnie nawet teraz przy takim ustawieniu pewnie będzie mega przeskok w dzwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. W takim układzie polecam kpić Ci dobre monitorki i standy do nich. Kierowałbym się tu zasadą mniej niskich tonów, mniej kłopotów z nimi (w tak trudnych warunkach). I choć to różnie bywa, to jednak patrzyłbym za takimi z otworem b-r umieszczonym z przodu obudowy lub z obudową typu zamkniętego. Skręcenie kolumn w osi pionowej do środka sceny mogłoby pomóc w lepszym odbiorze. Trzeba by wypróbować i ustawić doświadczalnie, na słuch.
Jeśli dałoby się wyłożyć czymś tłumiącym dźwięk te ściany za kolumnami i ile się da z ścianki z boku oraz umieścić panel rozpraszająco-pochłaniający z prawej strony w miejscu pierwszych odbić dźwięku (no chyba, ze tam jest okno - wskazałeś tylko drzwi balkonowe). Jeszcze innym a najlepiej dodatkowym rozwiązaniem byłoby kupić materiał na ciężkie kotary na ścianę z prawej. Tak by gruby materiał nawet po rozsunięciu zasłon był dość mocno pofałdowany. Używałbyś ich tylko podczas słuchania muzyki. Normalnie odsuwałbyś je w rogi pokoju. Jeśli tam z prawej strony jest okno z parapetem, to oczywiście polecam dużo roślin o gęstej fakturze listowia czy igliwia.
Będą naturalnymi dyfuzorami. Jeśli jest tam ściana, to jak wspomniałem w miejscu pierwszego odbicia dźwięku dyfuzor a obok możesz powiesić jakieś półki z płytami, książkami, obrazy na płótnie (bez szkła) a pod obrazami najlepiej płaty naturalnej wełny albo gąbki o dużej gęstości. Oczywiście to tylko pewne propozycje a wyobraźnia jest nieograniczona, więc masz pole do popisu a wszystko może być bardzo ładne, ozdobne nawet i dodające pokojowi nietuzinkowego wyglądu.
No i jakaś wykładzina albo dywan by się przydał. Najlepiej gruby o zróżnicowanej strukturze, np. typu shaggy. Nie pisałeś co masz na podłodze.
Podczas słuchania muzyki pewnie będziesz siedział na narożniku, czyli blisko tylnej ściany. Zbyt blisko. Więc za głową tez przydałby się panel mocno tłumiący dźwięk, by nie odbijał się bezpośrednio za Twoją głową zniekształcając przekaz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to przyszłościowe rozwiązanie może Ci teraz zadudnić zamiast zagrać.
Przecież jakbyś kupił dobrej klasy i cenione monitory w dobrej cenie, to za kilka lat niewiele na nich stracisz a może wcale.
A tak to będziesz się w razie czego męczył te kilka lat (pewnie) z podłogowymi?
Wiem, że podłogówki robią na Tobie większe wizualne wrażenie, ale wygląd nie gra.
Ja przed zakupem swoich pierwszych kolumn standowych byłem co do nich bardzo sceptyczny.
Ale po usłyszeniu w salonie Sonus Faber Minima Amator, zmieniłem zdanie co do możliwości monitorów. I kupiłem SF Minuetto.
Okazało się, że dobrze zrobiłem, bo mi te kolumny wreszcie przyzwoicie zagrały w moim też trudnym (wówczas mieszkałem gdzie indziej) pod względem akustycznym pokoju.
Ale jak chcesz. Jeśli się uprzesz na podłogowe, takich poszukamy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, standy musiałyby być solidne. Tu mam kilka propozycji, zobacz i zastanów się czy warto:
http://allegro.pl/standy-stalowe-65cm-waga...4935845884.html
http://allegro.pl/antyczne-standy-pod-kolu...4931552823.html
http://allegro.pl/atacama-se24-made-in-eng...4945220444.html
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...4905532020.html (tu cena za sztukę plus dodatkowa opłata za kolce i podkładki)
http://allegro.pl/oryginalne-standy-z-mdf-...4935934966.html
Ja wybrałbym w takiej kolejności jak podałem.

A kolumny podłogowe w podobnej do standowych cenie będą raczej mniej wyrafinowane, choć jakieś mniejsze podłogówki typu rozwinięcie w dół monitora, może zdać egzamin.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu dochodzi właśnie kwestia estetyki... Nie wygląda to za fajnie choć wiem że zaraz powiesz ze nie o wygląd tu chodzi. Jednak jak przekonaż żonę do czegos brzydkiego a dobrego zamiast ładnego a gorszej jakiości. Pewnie to temat rzeka dla wszystkich którzy maja drugie połówki icon_wink.gif.
Gdyby takie monitory spełniały zadanie bez tych standów to super. Mam jednak pewien pomysł... Przeslę potem foto pokoju to dokładnie wytłumacze o co chodzi. może poprostu postawić te kolumny na 2 koncach szafki rtv ale zbudować takie podwyższenie żeby ogólna wysokość kolumny odpowiadała takiej jakby stała na podstawkach? Wiem jednak że tu waga ma duże znaczenie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę dorzucić "trzy grosze" na temat standów zaproponowanych przez szanownego f1angel, to raczej odradzałbym tą propozycję:
http://allegro.pl/atacama-se24-made-in-eng...4945220444.html
Ponieważ mam takie w domu i nie są tak dobre jak się może wydawać. Mianowicie podstawy tych standów nie są z jednolitej grubej blachy, jak można odnieść wrażenie analizując ich zdjęcia. Podstawa ta jest zrobiona z dosyć cienkiej tłoczonej blachy wzmocnionej dwoma kształtownikami. Jest ona jednak na tyle delikatna, że można trochę kołysać głośnikami postawionymi na standach, blacha podstawy wtedy się wygina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłąm fotki pokoju (ściany z RTV) tej 2,5 metrowej.
Wersja 1 - kolumny podłogowe
Wersja 2 - Kolumny monitorki podstawkowe. Pytanie rtlko czy takie ustawienie ma sens? Tzn na końcach szafki wykonam z MDFu (jestem stolarzem) lub płyty wiórowej takie podstawki pod kolumny które podniosą je na odpowiednią wysokość a zarazem będa w kolorze mebli i będa estetyczne. Ciekawe tylko czy wtedy nie będzie dudnić i drżeć cała szafka.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać jest szansa na przesunięcie szafki trochę w lewo, tak aby staneły nieduże zgrabne podłogówki. Wydaje się to nieco lepszym rozwiązaniem niz stawianie kolumn podstwkowych na rtv-ce. Nie chodzi nawet o ich niskie usadowienie ( choć też) bardziej mały rozstaw względem siebie, a i statystycznie większa szansa na lepszy bas z podlogówki, niż monitora.
Dudnieć na rtvce jak ma grubszy blat nie powinno, sam mam w sypialni monitory na komodach, ale dwu oddzielnych, jednak mniej lub bardziej w jakąś reakcję akustyczną z szafką mogą wchodzić, lub między sobą. Dlatego ustawianie na dodatkowych stojakach ( koszty masz znikome bedąc w zawodzie) niewiele tu chyba zmienii. Dlatego jak dla mnie ustwieniowo i dźwiekowo małe podłogówki mają jednak w tym wypadku więcej plusów.
Podłogówka raczej z tych niedużych-w uproszczeniu 3 głośnikowa, powyżej średnic 16cm zdecydowanie nie wychodź .
Wspomniane Dali 400 są dostępne na aukcjach, Mission m34, Acoustic Energy EVO 3, czy 109 też, lub Wharfedale 9.5 ( poczytaj o AE i W testy na forum) oczywiście to tylko wycinek ofert, możesz przefiltrować po widełkach ceny oferty kolumn podłogowych, dobrze jest też po swoim województwie - posłuchasz sobie i ocenisz .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...