Skocz do zawartości

Yamaha RN 301


scr55

Recommended Posts

Czyli dopiero model RN 500 ma USB wchodzące :/

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak duża będzie różnica w dźwięku między amplitunerem Yamaha HTR 4066, a wzmacniaczem stereo RN 301?
Pierwszy to kombajn więc siłą rzeczzy ma więcej rzeczy, ale gorszej jakości. Drugi mniej fajerwerków, więc pewnie lepsza muzyka.

Tylko pytanie czy jestem w stanie dostrzec różnicę?

Głośniki wybiorę najprawdopodobniej Mission MX4 lub Magnat Quantum 675.

Zależy mi na podłączeniu pena przede wszystkim, bo jest wygodny.
Mam jeszcze bluray philips BDP3100 z opcją usb, a on ma koncentryczne wyjście cyfrowe lub analogowe audio (nie wiem czy nie utracę jakości przekazywanej muzyki do wzmacniacza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o BD jako źródło dźwięku liczył bym raczej na wyjście koncentryczne. Przy podłączeniu do wzmacniacza bez przetwornika CA , trzeba się zaopatrzyć w takie urządzenie zewnętrzne.
Jeśli chodzi o wybór kolumn, 2 przytoczone modele oferują zupełnie inne brzmienie. Warto je posłuchać przed zakupem z posiadanym sprzętem.
Ja nie ukrywam że bliższe są mi Magnaty Quantum ze względu na bardziej energiczny bas i większą analityczność. Tu wybór to kwestia gustu.
Jeśli chodzi o porównanie RN 301 i HTR 4066 nie jestem w stanie wypowiedzieć się obiektywnie. Dobrze by było je porównać odsłuchem.
Wiem ze wielu powie ze RN 301 musi zagrać znacznie lepiej , bo to stereo. Ja uważam że to bardziej kwestia gustu i doboru kolumn do pomieszczenia. Bardziej bym tu celował w Yamahe RX-V577.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RN 301 ma wejście cyfrowe koaksjalne i optyczne plus wejścia analogowe. Czyli to oznacza, że musi mieć wbudowany przetwornik C/A. Dobrze kombinuję?

Mój blu ray wg instrukcji może połączyć się koaksjalem z amplitunerem cyfrowym/wzmacniaczem AV lub połączeniem analogowym z analogowym wzmacniaczem (2 kabelki biały i czerwony).

Co do kolumn to będę analizował na "żywym organizmie" bo dostałem wskazówki z poprzedniego mojego postu.

Ciężki ten wybór :/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o porównanie RN 301 i HTR 4066 nie jestem w stanie wypowiedzieć się obiektywnie. Dobrze by było je porównać odsłuchem.
Wiem ze wielu powie ze RN 301 musi zagrać znacznie lepiej , bo to stereo. Ja uważam że to bardziej kwestia gustu i doboru kolumn do pomieszczenia.


Ta yamaha htr4066 to jakby rozwinięcie dotychczasowej serii rxv377,czy 4xx itp. natomiast yamaha rn301 to sprzęt stereo, acz też wielofunkcyjny, też niedrogi. Tych modeli nie znam bardziej rs300, as500, wspomniane kina rxv 377, serii 4xx.
Zobacz że ta kinowa yamaha 4066 ma w zasadzie cenę wzmacniacza as300, a dodatkowo ma funkcje sieciowe, cyfrowe wejścia dac, 5 końcówek mocy, kodeki audio, mikrofon kalibracyjny, radio, radio www, funkcje bezprzewodowe, czyli dostajesz "gratis" ok 1200-1500 zł które musiałbys wydać na oddzielny odtwarzacz sieciowy, lub odtwarzacz sieciowy z odtwarzaczem CD jak u Yamahy cdn301. Pytanie czy faktycznie dostajesz gratis i czy 377, 4066, znaczy więcej i lepiej niż 300, 500, czy gorzej icon_wink.gif
Różnice w dźwięku są, choć zdaje sobie sprawę że dla wielu minimalne, istotna jest i ważna inna kwestia tani amplituner kina ( a często nawet droższy) ma problem z dobrym nagłośnieniem średniej wielkością kolumn podłogowych. Przewijały się tematy właśnie serii yamahy377, pioneera 329, a ostatnio ktoś pisał o kinowym denonie x2000 z dużymi kolumnami. Objawia się do słabym basem na kolumnach, nieco płaskim graniem. Do niedrogiej kinówki kolumny trzeba dobrać właściwie, ostrożnie, poprzedzić odsłuchem.

Cytat

RN 301 ma wejście cyfrowe koaksjalne i optyczne plus wejścia analogowe. Czyli to oznacza, że musi mieć wbudowany przetwornik C/A. Dobrze kombinuję?


Więc sprawę podłączenia i nagłośnienia tv w systemie masz z głowy, nie potrzebujesz dodatkowego daca( jak to jest z klasycznymi wzmacniaczami).

Oczywiście do rn301 też podszedłbym ostrożnie, porównał z as300/500 czy coś nie jest kosztem czegoś(choć juź nie tak i na taką skalę jak w kinówkach) i czy tak samo daje radę z dużymi kolumnami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem też modele AS500 i rs300.
RS300 ma mniejszą moc bo chyba 55 W i tu obawiałem się napędzania kolumn.
AS500 nie ma wyświetlacza i myślałem, że tym różni się od serii RN.

Mój pokój ma 16 m2 więc zastanawiam się teraz czy nie przesadzam patrząc na moc wzmacniacza, bo może się okazać, że nigdy nie dojdę nawet do połowy skali bo szyby wypadną.

Też mam obawy, że amplituner sieciowy w cenie wzmacniacza stereo ma więcej "chińszczyzny" icon_smile.gif co prawda ma prawie wszystko.

Dużym plusem wzmacniaczy stereo jest możliwość błyskawicznej zmiany tonów niskich i wysokich bez konieczności grzebania w ustawieniach przez TV. Wiem, że to jest bardzo wygodne i praktyczne.

Czyli wychodzi na to, że pozostaje tylko posłuchać

Jeszcze mały OT dotyczący bi-wire - jeżeli kolumna ma łącznie 4 wejścia (2x biegun + i -), a amplituner ma tylko 2 wejścia (biegun + i -) dla jednej kolumny to będę miał bi-wire? czy to jest tak, że każde gniazdo z kolumny ma przyporządkowane jedno gniazdo z amplitunera (czyli w amplitunerze powinny być 4 wejścia na 1 kolumnę)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bi-wire wystarczy 1 komplet wyjść głośnikowych po stronie wzmacniacza. Do tego celu przewody często preparuje się właśnie w taki sposób że łączy się je np. wtykami bananowymi od strony wzmacniacza. Więcej sensu ma bi-amping. Wtedy potrzeba do tego do stereo 4 końcówki mocy. Wtedy zniekształcenia od mocniej obciążonej końcówki mocy niskimi tonami nie przenoszą się na końcówkę mocy przetwarzającą pasmo podłączone do głośników pasma wyższego.
HTR 4066 ma być odpowiednikiem serii rxv 4xx. Z tego co widzę RN 300 jest niewiele tańszy od Yamahy RX-V577 i to z nią powinien konkurować. Wtedy jej dodatki uzasadniają wyższą cenę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS300 prawda dużo słabsze od "podobnego nazwą" as300... Powiem też że 45-60W w innych klasycznych wzmacniaczach zagra lepiej i mocniej ( no bo rs300 to amplituner, na czymś przyoszczędzili, gorszy zasilacz, kondensatory itd.)
Owszem normalnie z dobrym piecykiem koło 2x50W i z dobrymi kolumnami pograsz nawet nie na 50%, a najczęściej na 20-30 % możliwości wzmacniacza, ale to dobrze bo na niskich poziomach głośności wzmacniacz ma małe zniekształcenia.

As500 to dobry przyzwoity niedrogi wzmacniacz, a RN301 amplituner stereo sieciowy, jest jeszcze RN500, no i ten tani rs300( często obecny na aukcjach po 500-600zł.) Jak bym kupował to zamiast amplitunera typu RS300, zdecydowanie wzmacniacz as i potem używany tuner, taniej, lepiej i mocniej to zagra. Jak Cie kuszą sieciowe amplitunery stereo to tą RN500 ( rn301 jest skromniejsza poro).

Dostep do pokręteł tonów jest wygodniejszy niż grzebanie w menu kinówki.

Lepiej kupić jeden dobry kabelek, niż kombinować z dwoma i różnych skutkiem. Połączenia moga byc różne zobacz grafiki na google.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba muszę zweryfikować swój wybór (postawiłem na muzykę).

Poczytałem trochę o Yamahach i biorę pod uwagę RS700/ AS500-700. Pytanie tylko czy będzie dobry do rocka i muzyki pop z ciepłym dłuższym basem?

Chciałbym przeznaczyć ok 1800 zł na wzmacniacz.
Co polecacie w tej kategorii cenowej (nowe sprzęty)?

Dodam, że nie jestem przywiązany do Yamahy więc jestem otwarty na propozycje innych firm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...