Skocz do zawartości

Używany wzmacniacz, podstawki, CD do ~2000 zł.


Kasper

Recommended Posts

Witam. Na początek bardzo dziękuję za kopalnie wiedzy jaką jest to forum. Jestem na etapie poszukiwań pierwszego sprzętu audio. Początkowy pomysł zakupu miniwieży, dzięki lekturze forum, zmienił się w bardziej zaawansowany projekt icon_smile.gif. Starałem się przeczytać możliwie dużo tematów, z cyklu 'dla nowych' jednak żadnen nie odpowiadał w pełni na moje wymagania. Chciałbym kupić zestaw za plus minus 2000 zł, zdecydowanie używany. Pokój ma 15 m2, zestaw ma służyć głównie do słuchania jazzu, nie nastawiam się na chwilę obecną na rozwojowość przedsięwzięcia, więc zależy mi aby kupić zestaw możliwie najlepszy. Chciałbym poskładać go ze wzmacniacza i tunera, odtwarzacza CD i głośników podstawkowych. Co do bardziej szczegółowych wymagań to zestaw musi być wyposażony w USB i czytanie mp3. Tuner może być najbardziej podstawowy i kupiony później, gdyż ograniczam się do słuchania jednej stacji radiowej. Reszta bez szczególnych upodobań. Nastawiam się na słuchanie płyt. Bardzo proszę szanowną społeczność o porady co do elementów składowych zestawu, których najlepiej szukać używanych w tej cenie. Mnogość konfiguracji jest tak duża, że przerasta moje możliwości percepcji icon_smile.gif. Z góry dziękuję za porady, również odsyłające do lektury wybranych tematów icon_wink.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

A czemu sprzęt ma być wyposażony w USB i czytać mp3? To ogranicza zestaw do elementów składających się ze sprzętu nowszego i droższego.
Mp3 potrafi odczytywać komputer i wiele odtwarzaczy DVD. Może masz taki? Komputer posiada także wejścia USB.
Może więc skorzystasz z jego możliwości a do słuchania muzyki wybierzesz zestaw stereo na dobrym poziomie.
Budżet na zestaw podzieliłbym mniej więcej tak. Na kolumny ok. 50-60 %, na wzmacniacz ok. 25%, a na CD i tuner (kable) resztę.
Do takiego metrażu proponuję kolumny podstawkowe. Ale wiadomo, ze od razu lub po pewnym czasie trzeba będzie dokupić stabilne, ciężkie standy. Można się także rozglądać za niewielkimi kolumnami podłogowymi.
Dobrze by było, gdybyś napisał jakie brzmienie lubisz. Cieplejsze, bardziej soczyste, miękkie czy chłodniejsze, twardsze, jaśniejsze itp...?
Napisz także, czy masz gdzie ustawić kolumny, gdzie będą stały? Czy masz możliwość odsunięcia ich od ścian bocznych (ile cm.) i ściany tylnej (ile cm.)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Powiedzmy, że mogę zrezygnować z tego USB i mp3, nie planuję używać komputera do słuchania muzyki, ale chyba mogę się bez tego obejść.
Dlaczego proponujesz taki rozkład tej kwoty?
Niestety kolumny podłogowe nie wchodzą w grę. Mam taki rozkład pokoju, że nie ustawię ich na ziemi. Pokój ma 5x3 z oknem w centrum na krótkiej ścianie. Wg pierwotnego projektu głośniki miały stać na parapecie okiennych, wtedy odsunięcie od ścian bocznych było by możliwie, ale z tyłu mało miejsca... Na siłę powinno mi się udać trochę je odsunąć, powiedzmy 15 cm wolnego z tyłu i 20 po bokach.
Brzmienie, które lubię chyba określił bym jako lampowe, ciężko nazwać mi to innymi przymiotnikami...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej jednak zależy w dźwięku od kolumn. Dlatego dobrze jest przeznaczyć na nie więcej. Nie jest to reguła zawsze obowiązującą. Jednak przy takim budżecie faktycznie warto przeznaczyć więcej na kolumny. Kiedy musimy wydać mniej, jeszcze większe schodzenie z ceny elementów elektronicznych traci sens. Wtedy trzeba oszczędzać na kolumnach. Jako tani napęd można użyć faktycznie coś ze sprzętu AV , czyli jakiś BD za 300 zł do tego niedrogi DAC za nieco ponad 100 zł <ceny nowych urządzeń>. Do tego potrzebny jest jednak jakiś TV lub przynajmniej monitor z wejściem HDMI.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlaczego proponujesz taki rozkład tej kwoty?


Lepszy efekt i najczęściej lepiej zagra zestaw z dobrymi kolumnmi, pierwotnie sporo droższymi od wzmacniacza, niż odwrotnie. Wzmacniacz za kilka tyś i kolumny za 400zł raczej zagrają mniej ciekawie niż kolumny za kilka tys i i tani wzmacniacz ( byle w miarę mocny)
Kolumny nawet małe na parapecie przy oknach, trochę kiepski pomysł . Moze chciaż jakieś komody. Lub wersja podłogowa monitora , nieduże podłogówki ( jest sporo takich wersji) mają lepszy bas, a może by staneły na podłodze pod tymi oknami.

Kolumna podstawkowa ma ok. 25-30 cm głębokości plus piszesz, że odstęp od szyby koło 15cm wychodzi że masz glębokie parapety koło 45- 50cm ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja słówko, na temat ustawienia kolumn. Piszesz, że kolumny podłogowe odpadają, ze względu na ograniczone miejsce w pokoju, w którym sprzęt będzie grał. Jednak należy pamiętać o tym, że kolumny podstawkowe (jeżeli nie masz zamiaru postawić ich na półce, biurku, komodzie itp...), powinny stać na solidnych standach. Tak więc powierzchnia potrzebna do ustawienia kolumn, podstawkowych i podłogowych będzie podobna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem, że kolumny podstawkowe będą krótsze niż 30 cm, stąd myślałem, że zmieszczą się na parapecie. Mogę mieć problem, żeby postawić kolumny na podłodze, sprzęty w pokoju są tak rozmieszczone, że rozsądne rozstawienie kolumn może być trudne... A oddalając się na chwilę od tematu kolumn i przechodząc do wzmacniacza. Na co z używek w granicach 500-700 zł można liczyć? Onkyo, Denon, Marantz? O odtwarzaczu CD myślałem pokroju Marantza CD 63 za ~300 zł, wystarczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bym prosił w tej sytuacji o rysunek pokoju (rzut z góry) z zaznaczeniem gdzie chcesz ustawić kolumny i gdzie będziesz siedział podczas słuchania. Zaznacz tam w odpowiedniej proporcji meble, okna, drzwi.
Albo zrób zdjęcia pokoju, dookólnie, tzw. panoramę. Coś, co pozwoliłoby nam się temu wszystkiemu przyjrzeć.
A najlepszy byłby rysunek i zdjęcia. Sądzę, że niemal w każdym pokoju da się jakoś rozsądnie ustawić kolumny.
To jest najważniejsze i pewnie po tym jakoś ruszymy z miejsca. A wybór wzmacniacza i CD zostawiłbym na później, po wyborze kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jak rozstawić kolumny mniej więcej mam, zachowując odległości od ścian min 20 cm. Na pewno muszą to być kolumny podstawkowe, które będą stały na meblach, inaczej nie da rady. W tym momencie nie mogę wykonać rysunku, wrzucę później. Wybrałem parę pozycji kolumn, bardzo proszę o radę:
KEF IQ30
Pylon Topaz
Castle Knight 2
Rega RS1
Monitor Audio RX1
Acousitic Energy Aelite 1
B&W DM-602 S2

Wzmacniacz:
Rotel RA-01
Rotel 8xx 9xx BX
Cambridge Audio A500
Denon PMA 8xx 9xx


CD:
NAD C 520
Cambridge Audio D500

Bardzo proszę o opinie na temat tych elementów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel ra10, czy Nad 316 wydają się mieć trochę więcej możliwości i lepszy dźwięk niż najsłabszy Cambridge topaz 5. CA wydaje się grać w najtańszych modelach raczej płasko, jasno i bez emocji, droższe modele jednak inaczej. Jak koniecznie musi być wzmacniacz poniżej 800zł to chyba lepiej zamiast ca5 denon 520 ( skoro wymieniasz nówki)
Zrezygnowałeś z wejscia usb w CD- cóż w tym budżecie to zdecydowanie niemożliwe do realizacji na fajnym poziomie z odczytem katalogów (jak u marantza dcd 6004, denona dcd720 nie starczy). Warto i trzeba więc kupić prostszy klasyczny, działający.
Co do kolumn to Castle knight i Monitor Audio rx oba modele to dobre kolumny, ale inne w brzmieniu ( poczytaj o nich). jak wymieniasz monitor audio to pomyśł też o BX2, są ciut tańsze od serii RX, i BX2 są minimalnie większe od RX1, ale bx2 mając przedni basrefleks łatwiejsze w ustawieniu jak jest ciasno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony potwierdzam że dobrym wyborem był by Denon PMA520AE lub 510AE jako wzmacniacz lecz do kolumn KEF IQ30.
Jako źródło uważam za sensowne użycie niedrogiego nowego BD za ~300zł + tani DAC (Do tego niezbędny jest jednak jakiś ekran z wejściem HDMI ) Wtedy nie będzie problemu z czytaniem również innych plików muzycznych ( jeśli takowe odtwarza ten model BD ) Jako BD uważam za sensowne Sony BDP-S4100 i DAC FiiO D-03K Taishan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Biorę pod uwagę tylko sprzęt używany. Denon PMA520AE nowy kosztuje 700-800 zł, opłaca się go kupić zamiast wymienionych przeze mnie, skoro ich cena w wydaniu sklepowym jest znacznie wyższa? NAD'a 316 nigdzie używanego nie widzę. Rotel RA-01 wypada lepiej iż CA A5?

Jeśli miałbym się skupić na kolumnach z przednim basrefleksem to zostają tylko MA BR2 i KEF IQ30. W tym porównaniu chyba KEF wypada lepiej, przynajmniej takich głosów wyczytałem więcej. Tylko czy jest sens ograniczać się do kolumn jednak niższej klasy niż Knight II, Rega czy RX1, nawet mając problemy z przestrzenią do ich ustawienia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rotel RA-01 wypada lepiej iż CA A5?


Raczej tak, lepiej wybrać coś ciut mocniejszego, lepiej sprosta kolumom, starczy na dłużej do może nowszych, większych konfiguracji . Obie firmy są zacne, ale nieraz tak jest, zwłaszcza wśród prestiżowych marek, że najtańszy wyrób mocno odbiega od jakości i stylu, droższych modeli.
Kef Q3 czy lepszy, czy gorszy, trochę inaczej grający od tamtych, chyba gra bardziej jasno i detalicznie od nasyconych masywniejszym dźwiekiem Castli 2 i zapewne od br2, poczytaj test http://www.highfidelity.pl/@main-354&lang=

Cytat

Tylko czy jest sens ograniczać się do kolumn jednak niższej klasy niż Knight II, Rega czy RX1, nawet mając problemy z przestrzenią do ich ustawienia?


Oczywiście że lepiej zagrają dobre kolumny nawet nienajlepiej ustawione, niż kupione jakie bądź, dwie klasy niższe też nienajlepiej ustawione. Jak to mówią panie lepiej płakać w nieudanym związku w mercedesie, niż w maluchu icon_wink.gif
Poczytaj podobny wątek, może napisz do kolegi co różniło Castle od MA.
http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=126635
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wciąż nie bardzo potrafię sobie wyobrazić gdzie postawisz te kolumny. Bo prędzej czy później będziesz musiał się z tym zmierzyć.
Rozsądniej byłoby to wiedzieć już teraz. Przede wszystkim po to by jednak wybrać odpowiednie. Jakiej klasy by nie były te kolumny. Szkoda, że nie pokazałeś tu żadnego planu czy zdjęć pomieszczenia. Naprawdę postawisz kolumny na parapecie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to chyba i tak lepiej niż na parapecie. Może uda Ci się odsunąć je tak od ścian, by to jakoś grało.
Rega RS1, to bardzo przyzwoite kolumny. Ja bym szukał jeszcze Spendor S1 (ten na Allegro ma klejone zawieszenie).
Wzmacniacz Rotel RA-01 jest niezły, ale trochę brak mu soczystości, wybarwienia średnicy. Zagra dość jasno, choć na pewno dynamicznie.
A tu jeszcze inne wzmacniacze do przemyślenia:
http://allegro.pl/pm-665-vxi-dual-mono-har...4959544386.html
http://allegro.pl/sansui-au-x517r-pilot-po...4943430939.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. Ma takie samo gniazdo jak RA-05, do którego podłączałem lepszą sieciówkę (warto).
Interkonekty i głośnikowe (o nich też nie zapominaj) proponuję dobrać już po zakupie kolumn i elektroniki.
Będziesz mógł trochę skorygować nimi brzmienie. Teraz nie ma sensu kupować nic lepszego, pograsz początkowo na zwykłych kablach, osłuchasz się z brzmieniem i napiszesz wówczas w którą stronę ma pójść ostatni szlif brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam nic. Do głośników mam jakieś dostać, więc na razie zostaną. Interkonektów nie mam, znalazłem na allegro Klotz AC 110 za 74 zł. Kupić na początek coś tańszego czy dopłacić do np Klotz R- audio za 130 zł? Przewód zasilania też muszę kupić, bo brak go przy wzmacniaczu, a nawet zwykłego do komputera już nie mam. Jeśli radzisz kupić lepszy to w jakich kwotach go szukać? Na allegro są obecnie dwa w okolicach 100 zł http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-lappa-a...4942082117.html, http://allegro.pl/kabel-zasilajacy-mono-so...4959548093.html. jest sens?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...