Skocz do zawartości

Używany wzmacniacz, podstawki, CD do ~2000 zł.


Kasper

Recommended Posts

Jasne, myślałem o tym. Zabiorę swoje kolumny i wzmacniacz na test porównawczy do sprzedawcy, jeśli różnica będzie zauważalna i zdecyduję się na kupno to na pewno poproszę jeszcze o testy u mnie.

1. Czyli wg Ciebie f1angel nie ma co kombinować ze wzmacniaczem i zmieniać go na np AA MAP 105?

2. Czy można użyć uproszczenia, że największą rolę jeśli chodzi o przestrzeń odgrywają kolumny, a za szczegółowość odpowiada wzmacniacz i cd?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Może jest to coś warte? Ale ile? Trzeba by posłuchać i porównać z oryginałami. Wyglądać mogą podobnie. Parametry mieć podobne.
Ale grać już tak nie muszą. Rzeczywiście póki ktoś nie sprawdzi, to nie ma co teoretyzować. Ale wierzyć w ciemno też nie ma co.

Wzmacniacz MAP-105 jest bardzo dobry. Ale jego największymi atutami są ponadprzeciętna muzykalność, soczysty, gęsty dźwięk, mocne niskie tony, nasycona średnica i łagodne, nieprzerysowane wysokie tony.

Za szczegółowość też odpowiadają kolumny. Bo jeśli głośnik wysokotonowy będzie słabej jakości albo zbyt matowy, to nawet najlepsze
wysokie tony podane ze źródła czy wzmacniacza zostaną zaprzepaszczone. Tu również działa teoria najsłabszego ogniwa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o poradę odnośnie ustawienia kolumn.

Jak pokazywałem na planie pokoju kolumny muszą stać na meblach. Lewa stoi na półce zintegrowanej z biurkiem, solidnej dodatkowo podpartej. Widoczna na zdjęciu prawa na regale z wyjętą półką. Zastanawiam się czy takie ustawienie jak na zdjęciu jest dobrym pomysłem, czy może przesunąć tą kolumnę bardziej w stronę przyśrodkowej ścianki tego regału? Pomysł wynika z tego, że może wtedy kolumna "nie widziała" by tej ścianki (dzięki ustawieniu bardzo blisko niej).
Drugi pomysł polega na ustawieniu regału skośnie poprzez wysunięcie bocznej ścianki regału ku przodowi co w moim rozumieniu zmniejszyło by powierzchnię pokrywania przyśrodkowej ścianki regału dla kolumny. Kolumna oczywiście ustawiona byłaby pod dotychczasowym kątem.

O ile widoczna na zdjęciu kolumna byłaby możliwa do postawienia na standzie, tak lewa nie bardzo. Gdybym chciał postawić obie kolumny na standach to odległość miedzy nimi wynosiła by jakieś 120 cm. Dodatkowo ustawienie było by nie symetryczne, gdyż lewa kolumna stała by przy samym biurku mając do ściany poprzez przestrzeń nad biurkiem jakieś 70 cm, a prawa musiałaby być jak najbliżej ściany, żeby zachować odległość między dwiema kolumnami. Przy takim ustawieniu (120 cm miedzy kolumnami) prawa kolumna stała by od bocznej ściany jakieś 20 cm. Teraz odległość między kolumnami wynosi 160 cm. Obie kolumny oddalone od ścian bocznych o 30 cm, od tylnych również 30 cm.




Poniżej uaktualniony plan pokoju, na zielono zaznaczone obecne ustawienie kolumn, na czerwono hipotetyczne na standach. Oczywiście ustawienie na standach wymagałoby każdorazowe ustawianie kolumny lewej w rządanym miejscu, co na dłuższą metę na pewno będzie kłopotliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, chyba tym razem niełatwo byłoby mi opisać jak gra NVA i AA. Przede wszystkim nie porównywałem ich bezpośrednio w tym samym pomieszczeniu i na tych samych kolumnach. Ogólnie mogę napisac, ze w pewnym sensie wzmacniacze grają w podobnym stylu.
Więcej tu muzyki, płynności, niż jakiegoś efekciarskiego grania. Obydwa potrafią zagrać mocno jeśli potrzeba. Z mocnymi niskimi tonami. AA ma chyba lepsze zasilanie. W sumie te 90W jest nie tylko na papierze a dwa transformatory nie od parady.
Ale to raczej arsenał na duże, bardziej prądożerne kolumny o których tu nie dyskutujemy.
NVA gra trochę detaliczniej niż AA a ten drugi ma więcej "ciepełka", jest bardziej dociążony w dolnych rejestrach.

Co do ustawienia kolumn, to mnie się bardziej jednak widzi to z zielonymi gwiazdkami. Dałbym jednak kolumny jak najbardziej do przodu i do środka sceny stereo (czyli do siebie). Popracowałbym także nad kątem skręcenia kolumn w osi pionowej do środka.
Zacząłbym oczywiście od ustawienia by ścianki boczne kolumn były równolegle do ścian bocznych. I stopniowo skręcałbym kolumny o bardzo niewielki kąt do środka, słuchając co i jak się zmienia. Na końcu wybrałbym ustawienie optymalne (kompromisowe, albo takie jak się najbardziej podoba).
Ustawienie na standach, ma taką przewagę (oprócz standów), że tylna ściana jest dość daleko od kolumn. Minusy, to nierównowaga
w ustawieniu (brak symetrii, bliżej ściana z prawej strony) i węższa scena stereo (raczej zbyt wąska).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie będzie tragedii, choć to nie purystyczne ustawienie. Ale możesz pomyśleć o jakiejś desce (sklejce itp.) nawet o szerokości półki (podstawy, która by wystawała do przodu przed front półki i wówczas mógłbyś tak wysunąć kolumnę, by "widziała' się z lewą.
Tę nakładkę musiałbyś oczywiście przymocować w pewny sposób gdzieś z tyłu. By kolumna nie przeważyła swym ciężarem tej podstawy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumna będzie stała na Blu Tacku, to nie powinna zauważalnie rezonować. Jakby dać pod nią granitową czy marmurową płytę, to
byłoby jeszcze lepiej.
Cytat

Sądzę że ustawienie przy ściance regału może tu pomóc.


Ciekawe w jaki sposób? Że dźwięk z kolumny stojącej bliżej ścianki będzie się mocniej od niej odbijał powodując większe zniekształcenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli kolumna będzie stała na Blu Tacku, to nie powinna zauważalnie rezonować. Jakby dać pod nią granitową czy marmurową płytę, to
byłoby jeszcze lepiej.

Cytat

Sądzę że ustawienie przy ściance regału może tu pomóc.


Ciekawe w jaki sposób? Że dźwięk z kolumny stojącej bliżej ścianki będzie się mocniej od niej odbijał powodując większe zniekształcenia?


Ustawienie przy ściance regału to takie przy którym odległość pomiędzy kolumną a tą ścianką będzie równa 0.
Przynajmniej w części frontowej , jeśli kolumny skręcimy do środka. To sprawi że dźwięk wtedy nie będzie rezonował pomiędzy ta kolumna a regałem przynajmniej w mniejszym stopniu. Z drugiej strony można coś postawić. Postawić nie oznacza szczelnie zastawić. icon_smile.gif
Z doświadczenia wiem że kolumna ustawiona w pustym regale zwykle strasznie rezonuje z objętością okalającej ja przestrzeni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, rozumiem. Kolumna blisko prawej ścianki i skręcona trochę w lewo w osi pionowej. To może rzeczywiście zadziałać. I stąd te dwie luźne książki pod skosem. Dobrze prawisz.
Jeśli Kasper dodatkowo podstawi pod kolumnę jakąś płytę lub platformę-sandwich, albo jak pisałem wysunie kolumnę przed front szafki, to będzie jeszcze lepiej.
Innym rozwiązaniem o którym myślałem wcześniej byłoby wyłożenie (przyklejenie) do ścianek bocznych oraz dolnej powierzchni półki nad kolumną jakiejś gąbki (piramidki) albo lepiej kasetek (ramki 3-5 cm grubości, obciągnięte rzadko tkanym płótnem albo tkaniną do maskownic głośnikowych a środek wypełniony płatami luźno włożonej wełny owczej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się na płyty kamienne pod kolumny. Wymiary 30x40 pozwolą mi wysunąć kolumnę 10 cm przed półkę, chyba wystarczy. To musi być polerowana płyta, czy taka jak chodnikowa, trochę chropowata wystarczy? I tak planowałem podkleić płytę do półki Blu tackiem, więc chyba powierzchnia nie ma znaczenia... Chodnikowa w leroy Merlin wychodzi jakieś 30 zł, u kamieniarza pewnie drożej wyjdzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, dawniej kamień to był wydatek niebotyczny. W czasach kiedy jest konkurencja i na rynku są marmury i granity z Włoch, nasze krajowe i nawet z Chin za takie ekstrasy mozesz zapłacić mniej niż za cementową płytę, która wszystko porysujesz w mieszkaniu.
Jak zamówisz u kamieniarza, nie zapłacisz więcej jak 60zł za dwie sztuki ( a co dopiero za jedną), jeśli dasz do zrozumienia że kolor, kraj pochodzenia jest Ci obojętny, czy grubość nie jest tak istotna w mniejszych miejscowościach może nawet taniej. O walorach estetycznych kamienia, względem chodnika nie ma co dyskutowć , co ważne jest równy i gładki.
Proszę duży kawał granitu, fakt że cienki , ale http://allegro.pl/plyty-marmurowe-30-x-60-i5029104492.html po 9 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, bo fajnie by wyglądało jakby właśnie cała powierzchnina tej półki była przykryta "granitem" tylko czy półka ( i kołki ją mocujące) wytrzyma?
Pytanie czy powierzchnia półki jest idealnie płaska, między nią a granit może warto podłożyć jakiś wyrównywacz, coś jak 1mm biała pianka pod panele podłogowe i wtedy kamień. Taki "sandwitch" miałby chyba sens. Myślę że coś między 2 do 4 cm i w takich wymiarach waga ( 10-12 kg? ) powinna usztywnić półkę.

Cytat

Z doświadczenia wiem że kolumna ustawiona w pustym regale zwykle strasznie rezonuje z objętością okalającej ja przestrzeni.



Dodatkowo wspomniane wcześniej przez f1angel gąbkowe piramidki na przynajmniej jedną boczną i górną ściankę tej półki/wnęki w której stoi kolumna.

Znajomy wstawił całą miniwieżę w zamykaną szafkę nocną na której stoi Tv, dźwięk jak z tunelu, mocno ekscytuje się uzyskanymi właściwościami sonicznymi, echo, podbita i odbita średnica, no ale to koreańska miniwieża, oczekujmy więcej icon_wink.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze jedno pytanie. Dużym błędem będzie postawienie cd i wzmacniacza na tym samym regale co prawa kolumna? Blu tack i kamienna płyta pod cd rozwiązała by problem drgań?


Umieszczenie wzmacniacza na regale obok kolumny to nie najlepszy wybór miejsca.
Ustawienie razem z CD to duży błąd. W znaczącym stopniu może zwiększać ilość błędów odczytu.
Przy odpowiednio dużym poziomie głośności dźwięk może przerywać. W ostateczności możemy mieć porysowane płyty laserem lub nawet ten może ulec uszkodzeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Jeszcze jedno pytanie. Dużym błędem będzie postawienie cd i wzmacniacza na tym samym regale co prawa kolumna? Blu tack i kamienna płyta pod cd rozwiązała by problem drgań?


Umieszczenie wzmacniacza na regale obok kolumny to nie najlepszy wybór miejsca.
Ustawienie razem z CD to duży błąd. W znaczącym stopniu może zwiększać ilość błędów odczytu.
Przy odpowiednio dużym poziomie głośności dźwięk może przerywać. W ostateczności możemy mieć porysowane płyty laserem lub nawet ten może ulec uszkodzeniu.



Jaki ma wpływ jedno urządzenie na drugie? Czy kamienna płyta nie zapewni odpowiedniej izolacji od kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...