Skocz do zawartości

Heco Metas 500


Chojrak12

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Na tym forum udzielam się sporadycznie ale właśnie uznałem, że warto podzielić się z Wami moimi dośwaidczeniami. Moga byc one bardzo pomocne dla innych użytkowników kolumn głośnikowych HECO Metas 500.
Mój pierwszy zestaw to były wspomniane Metasy 500, amplituner KD Yamaha RX-V465 oraz odtwarzacz Yamaha DVD-S661. Początkowo byłem zadowolony ale w miarę osłuchania się coraz bardziej byłem przekonany, że coś jest nie tak. Dżaięk był płaski, mało dynamiczny i zamulony. Poczytałem niniejsze forum i dokupilem dwa wzmaczniacze do testów jeden Rotela a drugi NAD C350. Po testach został NAD. Miał potężny ale nie dudniący bas i mocną średnicę. Z wysokimi nadal było coś nie tak. Jednak znów przez jakiś czas byłem zadowolony. Kolejną zmianą był zakup odtwarzacza CD NAD C502 (514 nie mogłem nigdzie dostać). Zmiana jakościowa była ogromna. Średnica stała się jeszcze bardziej czytelna i przejrzysta ale nie dominowała nada basami. Wysokie tony również się poprawiły ale stały się jakby bardziej dźwięczące, piskliwe. Cały czas słysałem dzwoneczki a dźwiękowi brakowało powietrza/przestrzeni. Zaczął mi się przypominac ten okropny dźwięk moich starych Altusów 110 z tubami wysokotonowymi. Zacząłem kombinować z wymianą kabli sygnałowych a potem głośnikowych ale bez skutku a wręcz miałem wrażenie że to dźwięczenie nasiło się. W końcu doszedłem do wniosku, że w torze akustycznym pojawia się jakiś rezonans. Nie napisałem jeszcze, że każda z kolumn grała nieco inaczej w górnym zakresie pasma przez co zależnie od charakterystyki dźwięku scena przesuwała się to w lewo to w prawo. Uznałem, że coś musi byc nie tak z moimi kolumnami. Wymontowałem zwrotnice i przeanalizowałem tor akustyczny dla głośnika wysokotonowego. Odkryłem dziwną rzecz: głośnik wysokotonowy wpięty był równolegle z cewką, która wraz z kondensatorem tworzyła obwód rezonansowy. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że częstotliwość rezonansu ustawiona była na ok 3,9 kHz a więc w paśmie akustycznym (na podstawie obliczeń). Taki układ rezonansowy musiał powodować piszczący przydzwięk, który mnie tak denerwował. Co więcej jeśli układ w lewej i prawej kolumnie miał minimalnie inną częstotliwość rezonansu to scena musiała pływać to w lewo to w prawo zależnie, który akurat bardziej rezonował. Na próbę wylutowałem cewki i włączyłem muzykę. Żadnego piszczenia czy dźwięczenia nie było. Dźwięk nabrał przestrzeni i głębi. Scena jest ustabilizowana. Wysokich tonów jest jakby ciut więcej ale są absolutnie czyste czytelne i delikatne a zarazem bardzo dynamiczne. Przesłuchalem niemal całą swoja płytotekę i jednozacznie moge stwierdzić, że zmiana jest kolosalna. Jakbym kupił nowe znacznie wyższej klasy komuny.

Ponieważ opisana powyżej zmiana jest prosta do przeprowadzenia i odwracalna a co najważniejsze daje naprawdę niesamowicie dobre efekty postanowiłem się nią z Wali podzielić. W załączeniu zdjęcie zwrotnicy z zaznaczeniem wspomnianej cewki, którą należy wylutować. Z perspktrywy czasu zrozumiałe stają się wszechobecne w opisach Metasów 500 opinie, że choć wysokich tonów jest ciut mało to jednak zdecydowana większość użytkowników pozostawia ustawienia na 0db. Ja swego czasu również prówowałem słuchać na +2dB. Ilość wysokich wzrastała ale nieprzyjemne dźwięczenie narastało ponieważ w tym położeniu omija się jeden z rezystorów wpiętych szeregowo w tor HF a to powoduje wzrost dobroci układu rezonansowego. Zawsze szybko wracałem do ustawień na 0db.

Obecnie przy ustawieniu na 0 ilośc wysokich jest w zupełności wystarczająca a ich jakośc poprostu rewelacyjna. Co ciekwe średnica również stała się bardziej czytelna, wokale choć wysynięte do przodu to jedna są delikatne i wyraźnie umiejscowione na scenie. Dzwięk jest dokładnie taki jak lubię.

Pozdrawiam
Maciek

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis i rozwiązanie problemu, brawo za wiedzę i odwagę.

Ja na elektronice się nie znam, trochę bałbym się wymontować jakiś element, aby coś się potem nie spaliło. Czytałem coś o nieodpowiednim ułożeniu cewek względem siebie na zwrotnicy ( coś jak tu http://loudspeaker.pl/ulozenie-cewek-zwrotnicy/ ), że powodować mogą wzjemne zakłócenia- ciekawe jak słyszalne na końcowy dźwiek kolumny, przed i po poprawce .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obawiam się tylko że po takim tuningu potrzebna będzie zmiana polaryzacji głośnika wysokotonowego. icon_wink.gif



Wcale nie koniecznie.
Zauważ, że głosnik wysokotonowy miał juz odwróconą fazę jak to zwykle ma miejsce w zwrotnicach 2-go rzędu. Pierwotnie zwrotnica policzona była na częstotliwość podziału 3,5 kHz (wg. opisu kolum). Po wylutowaniu cewki w układzie HF zwrotnica stała się w tym torze zwrotnicą 1-go rzędu przy czym częstotliwość podziału (a właściwie spadku 3db) wypada przy ok. 7 kHz a więc o oktawę wyżej niż pierwotna częstotliwość podziału! 90 stopniowe przesunięcie fazy jest w tym przypdaku nieco zniwelowane dzięki przesunięciu charakterystyki fazowej HF w dziedzinie częstotliwości. Ciekaw jestem jak obecnie wygląda charakterystyka częstotliwościowa kolumn. Według testów w czasopismach Audio oryginalne Metasy mają super równomierne pasmo już od 300 Hz w górę (z nierównościami poniżej +/-1 db). Ja jednak wyraźnie słyszałem ten cholerny przydźwęk, którego teraz nie ma. Rozważając czysto teoretycznie po przeróbce powino pojawić się obniżenie przebiegu pomiędzy 3kHz a 7kHz o kilka db. Teoria teorią a jak jest naprawdę mogłyby pokazać tylko testy. Ale gdzie je mozna zrobić?

Zdaję sobie sprawę, że usiałbym mieć niesamowitego farta aby w sposób przypadkowy przez wylutowanie jednego elementu uzyskać taką poprawę. raczej należałoby się spodziewać znacznego pogorszenia dźwięku. A jest znacznie lepiej niż było i to nie ulega wątpliwości, taka różnica nie może być moim subiektywnym odczuciem. Wcześniej oprócz wcześniej opisanych rezonansowych dzwoneczków wyraźnie słyszałem jakby seplenienie w wokalach tam gdzie pojawiały się syczące spółgłoski s, sz, z, f. Teraz zaczynam się zastanawiać czy moje głośniki w pierwotnej fabrycznej konfiguracji miały właściwie ustawioną fazę...

Pozdrawiam
Maciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje możliwość zrobienia eksperymentu ze zmianą polaryzacji. Zwróć uwagę że usunięcie tej cewki z filtru nie może doprowadzić do zmniejszenia efektywności samego głośnika wysokotonowego przy żadnej częstotliwości. Pomijam tu oczywiście efekt rezonansu elektrycznego RLC i przesunięć fazy w stosunku do głośnika przetwarzającego średnie tony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zawsze pozostaje możliwość zrobienia eksperymentu ze zmianą polaryzacji. Zwróć uwagę że usunięcie tej cewki z filtru nie może doprowadzić do zmniejszenia efektywności samego głośnika wysokotonowego przy żadnej częstotliwości. Pomijam tu oczywiście efekt rezonansu elektrycznego RLC i przesunięć fazy w stosunku do głośnika przetwarzającego średnie tony.



Jak najbardzije masz rację. Efektywność nie zmieni się dla zakresu powyżej 7 kHz ale poniżej powinna nieco spaść. Natomiast poniżej 3 kHz a dokładniej w okolicy rezonansu mechanicznego kopułki czyli około 1,1 kHz efektywnosć wzrośnie jednak nie jest to korzystne zjawisko. Na szczęście powstały filtr 1 rzędu ma częstotliwość odcięcia prawie 3 oktawy wyżej. (mam świadomość, że słowo odcięcia zupełnie tu nie pasuje bo mowa o teoretycznym spadku o 3 db). Przy 1,1 kHz spadek powinien wynieść około 15-20 db. Nie wiem czy to wystarczy do stłumienia rezosnansu kopułki.

Poeksperymentuję jeszcze z wlutowaną cewką i zmianą polaryzacji wysokotonowego.

BTW czy jest gdzieś jakaś baza schematów zwrotnic popularnych zestawów głośnikowych? Szukałem schematu do moich ale nie znalazłem. W ogóle słabo ze schematami zwrotnic w sieci...

Pozdrawiam
Maciek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...