Skocz do zawartości

Yamaha rx-v675 dobór kolumn


chmurekxxl

Recommended Posts

Witam, posiadam ampliturer Yamaha rx-v675 teraz muszę dokupić jakieś kolumny. Z racji małej kwoty jaką mogę na to przeznaczyć (około 1200, no może max 1500) myślałem na początek o 2 kolumnach i może jakiś sub, chyba że w tej cenie znalazł by sie jakis zestaw 5.0, 5.1 było by świetnie. Pomieszczenie niecałe 20m, z racji umeblowania myślałem o jakiś kolumnach podstawkowych ewentualnie jakieś mniejsze podłogowe. Zestaw będzie obsługiwał filmy i muzyke mniej więcej 50/50 w większości z tv, usb, internet. Muzyka typu radio eska troche hh ale ogólnie z przewagą rocka, dużo solówek gitarowych na to kłade największy nacisk.

Jak narazie moje typy to
boston acoustic a25 lub podłogówki a250 ale troche mało miejsca na nie
mission mx1


czy jamo 606 lub 626 5.0 pasowały by ? zmieściły by sie w tej cenie

czekam na wasze propozycje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej wybrać na początek (lub nawet docelowo) 2 małe kolumny lepszej jakości + ewentualny subwoofer.
Kolumny najlepiej jest posłuchać u siebie w domu. Lub przynajmniej w salonie z własnym wzmacniaczem.
Ich wybór to kwestia indywidualna. Kolumny Boston Acoustic a25 uważam za sensowny wybór.
Z mojej strony uważam że warto jest również brać pod uwagę Magnat Quantum 673.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boston acoustic, tak ale model A26, tak jak np. Monitor Audio bx2, i Mission mx2 ( ale raczej nie A25, czy bx1, mx1 bo są do malutkiego pokoiku, i grają dużo gorzej niż ciut więksi bracia, a różnica w cenie raptem 200-300zł na parze).
Dziwne że z jednej strony myślisz o najmniejszych możliwych monitorkach, owszem fajnych firm, a potem pytasz o taką krowę jak jamo 626. Monitory z tzw.16kami dadzą radę, ewentualnie jakieś gustowne nieduże podłogówki Indiana line 550, Pylon pearl 25.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę dodać że monitory z pojedynczym 13 cm głośnikiem zwykle dadzą sobie spokojnie radę jeśli ustawi się jako małe i wspomoże subwooferem. Bywają również przypadki głośników o małej średnicy i długim liniowym skoku. Zwykle takie są nisko efektywne. Mogą się jednak sprawować lepiej przy dużych natężeniach dźwięku niż głośniki o większych membranach i wyższej sprawności. Przykładami takich kolumn mogą być np. Kef Q100 lub spokrewniony z nim Kef Ls50.
Sama średnica głośnika jeszcze nie świadczy o jego zdolności do wytwarzania dużych natężeń dźwięku , czy większej skuteczności.
Jest jednak taka ogólna tendencja. Nie każdy też oczekuje ekstremalnie dużych głośności. Wtedy lepiej użyć czegoś mniejszego i bardziej wyrafinowanego. Nie zgodzę się również z tym ze zawsze głośnik o większej średnicy gra lepiej. Często bywa zupełnie odwrotnie. W układach 2.1 właśnie raczej za tendencje uznał bym lepsze użycie głośników z tej samej rodziny o mniejszych średnicach niskośredniotonowych.
Dla ortodoxów nie uznających wyspecjalizowanych głośników subniskotonowych zwykle 16cm jest lepsze niż 13. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem też uważam że nie rozmiar, a technika mogą zrobić zawodnika, ale wtedy jak to coś jest droższego w konstrukcji. Bardziej wyrafinowanego nawet mniejszego , no ale poruszamy się w takim, a nie innym budżecie i autor wymienia nowe sprzęty. Ciężko powodzieć że bx1 jest bardziej wyrafinowany od bx2, czy a25 od a26, bo to ta sama klasa. Choć nie, te mniejsze wypadają jednak często nieco gorzej i nie chodzi tu nawet o bas, ale średnicę, pewną dynamikę, kreowanie przestrzeni z dużo mniejszej i lżejszej skrzynki, a nie zapominajmy, że chodzi o pokój 20m, gdzie częściej poleca się już podłogówki .
Ja w sypialni zawsze miałem, mam monitory z 13ką i są najczęściej więcej niż ok, ale w 20 metrów lepsze i bezpieczniejsze byłyby z 16ką. Jeśli jednak z 13 ką to koniecznie poprzedzone wcześniejszym testem.
Mając taki budżet lepiej kupić większą wersję za te dodatkowe 20% różnicy, które w tym wypadku często nie sa duża kwotą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zastanawiałem czy jest duza różnica między np. na A 25, a A 26 bo wydawały mi się trochę małe jak na taki meteraż. Te magnaty też ciekawa propozycja jednak za te pieniądze narazie na sub nie starczy. Dodam, że sprzęt używany też biorę pod uwagę, nawet było by to lepsze rozwiązanie, wtedy na 2.1 może by starczyło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem że można podłaczyć je w bi-ampingu co też jest na plus dla mnie, co byś mógł polecić z używanych ?
Podejrzewam że bez suba z basem będzie cieżko na tym ampli, boję się też troche o wysokie tony, połączenie z altusami 200 (nie miałem innych) w celu sprawdzenia ampli po kupnie bardzo drazniły ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha rx-v675 nie powinna mieć problemu z napędzeniem Quantum 673.
Jeśli chodzi o wysokie tony to o ile zapewniają te kolumny naprawdę dobrej klasy, to jest ich raczej mniej niż więcej.
Sadze że nie powinny drażnić z Yamahą.
Bi-amping uważam za bardzo wskazany. Zniekształcenia od niskich tonów nie będą się przenosić na końcówkę obsługującą głośnik wysokotonowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, Magnat Quantum 673 już od dwóch dni się wygrzewają i naprawdę jestem mile zaskoczony, z Yamahą pracują bardzo dobrze, nie gryzą się.
Piszą, że mogą pracować od 4-8 ohm, na ampli mogę sutawić 6-8 ohm, jak będzie lepiej ? Jak długo muszą się wygrzewać i kiedy mogę je bardziej rozkręcić ? w instrukcji nic o tym nie pisze.
Jaki sub by do nich pasował ? najlepiej używany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam
Szukając w google trafiłem do tego tematu bo mam dokładnie ten sam dylemat.
Posiadam Yamahe TX-V765 i potrzebuje ją doposażyć w kolumienki. Na początek będa to 4 monitory, niestety podłogówki nie wchodzą tera w grę... Ale zaplanowałem sobie tak że kiedy sprzęt trafi już do właściwgo salonu a skoro ampli ma 7 kanałów to kiedyś 4 monitorki wykorzystam na 4 kanały tylne, a na przód pójdą podłogówki do danego zestawu (oczywiście centralny i sub również w swoim czasie)
I tak wpadły mi w oko i ucho monitory Yamahy NS-333 dosć długo obecne już na rynku a można i używki znaleźć w fajnej cenie...
I teraz pytanie co w podobnym budżecie godne jest jeszcze uwagi w konfiguracji którą opisałem czyli na początku monitory na 4 kanałach - przód i tył, fajnie było by gdyby monitory również ładnie reprodukowały muzykę w trybie stereo
Ktos kiedys polecał Melodike... czego szukać czego posłuchać?
Będę wdzięczny za sugestie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam ponownie, Magnat Quantum 673 już od dwóch dni się wygrzewają i naprawdę jestem mile zaskoczony, z Yamahą pracują bardzo dobrze, nie gryzą się.
Piszą, że mogą pracować od 4-8 ohm, na ampli mogę sutawić 6-8 ohm, jak będzie lepiej ? Jak długo muszą się wygrzewać i kiedy mogę je bardziej rozkręcić ? w instrukcji nic o tym nie pisze.
Jaki sub by do nich pasował ? najlepiej używany.


Umknął mi Twój ostatni post i dlatego nie odpisywałem.
Po kilku dniach grania głośniki powinny być wstępnie wygrzane.
A jaki sub ? Najlepiej najlepszy icon_smile.gif . To głównie kwestia ile można na ten cel przeznaczyć.
Te magnaty to tak naprawdę kolumny dość łagodnie 4 Ohmowe i należy ustawić amplituner tak żeby obsługiwał takie kolumny. Yamaha ma taki zwyczaj że często do oficjalnej obsługi kolumn 4 Ohmy wymaga ustawienia na 6 Ohm. To jest zupełnie normalne, choć nieco wprowadza w błąd. I nawet jeśli piszą że tylko w kanałach przednich mogą być kolumny 4 Ohmy to bez problemu poradzą sobie z wszystkimi kanałami obciążonymi takimi kolumnami jak te Quantumy.

Cytat

Witam
Szukając w google trafiłem do tego tematu bo mam dokładnie ten sam dylemat.
Posiadam Yamahe TX-V765 i potrzebuje ją doposażyć w kolumienki. Na początek będa to 4 monitory, niestety podłogówki nie wchodzą tera w grę... Ale zaplanowałem sobie tak że kiedy sprzęt trafi już do właściwgo salonu a skoro ampli ma 7 kanałów to kiedyś 4 monitorki wykorzystam na 4 kanały tylne, a na przód pójdą podłogówki do danego zestawu (oczywiście centralny i sub również w swoim czasie)
I tak wpadły mi w oko i ucho monitory Yamahy NS-333 dosć długo obecne już na rynku a można i używki znaleźć w fajnej cenie...
I teraz pytanie co w podobnym budżecie godne jest jeszcze uwagi w konfiguracji którą opisałem czyli na początku monitory na 4 kanałach - przód i tył, fajnie było by gdyby monitory również ładnie reprodukowały muzykę w trybie stereo
Ktos kiedys polecał Melodike... czego szukać czego posłuchać?
Będę wdzięczny za sugestie


Yamahy NS-333 kupuje się głównie po to aby mieć komplet jednego producenta. Ewentualnie kupujemy je w zestawie ze sprzętem Yamahy. Są dość ładne. Jeśli takie są priorytety i można je tanio kupić, bo ktoś się ich pozywa bo zależało mu na lepszym dźwięku. Wtedy można je kupić. Nie zawsze najlepszy dźwięk jest najważniejszy. Te kolumny nie są złe. Jednak nawet sprzedawcy , którzy sprzedają sprzęt Yamahy ich nie polecają. Wśród nowych kolumn za podobną kwotę można kupić znacznie lepsze. Np. takie jakie kupił chmurekxxl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamha ns333 to nic specjalnego, niestety kierując się tylko wyglądem dobrze na tym nie wyjdziesz. Połączenie amplitunera yamahy (nawet takiego nienajtańszego ) z tylko efektownie wyglądającym, z monitorem tej firmy to nic nadzwyczajnego. To kolumna gra pierwsze skrzypce i ona musi być dobra, albo chociaż pasować włascicielowi dźwiękiem.
Czasami producenci poza tradycyjną linią oklein drewnopodobnych, lub czarnych w kolumnach oferują wersję piano black, jednak za dopłatą i jest to widoczne na stronie producenta( nie zawsze sklepu).
Skoro żona akceptuje np. Boston acoustic to na przód kup model A26, a na tył A25. Choć przeszukaj dobrze internet, sklepy może wpadnie coś jeszcze w oko....

Cytat

Niestety wygląd musi być akceptowalny przez moją żonę icon_smile.gif zestaw ma pasować do salonu więc niestety magnat odpadają. Kolumny muszą być w czarnym połysku lub macie okleiny drewnopodobne odpadają w tym czarne...
Komplet rocznych ns333 można mieć za 400 zl


Jak żona tak się wtrąca w sprawy sprzętu, to daj jej pełne pole do popisu np. obsluga samochodu, jego naprawy, remonty w domu itd. czy Ty wtrącasz się jak ma się umalować, czy jakie ma kupić sobie ciuchy, garnki, no chyba że to mieszkanie tylko żony icon_wink.gif
Skoro roczne pianoblack są już za 40% pierwotnej ceny to już wiesz jakie są.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście nie brałem nawet pod uwagę by monitory grały bez sobą nawet w stereo.


A to dlaczego?
Uważasz że monitory mają mało basu w muzyce ?-dobre mają . Czy salon jest aż tak wielki? Czy może lubisz dodatkowy trzeci kanał- pewien bałagan w stereo i sub jest lekarstwem ?
Missiony m ( 31, czy 32) basu mają sporo, a nawet dużo, taką mają budowę i nieźle im to wychodzi, rzekłbym nawet mają wiecej niskich tonów niż chińskie marketowe podłogówki i lepszy styl dźwieku jak i budowy. Co do stylu grania to jest releksacyjny-nie ma w nim ostrości, natarczywości tzn. mięsisty wyższy bas, ciepła średnica, delikatna góra .
Dobrze by było jakbyś powiedział jaki masz budżet i jaki meraż salonu, bo parametr "only pianoblack" sugeruje że szukasz przyklaśnięcia na dokonany chyba wybór ns333. Magnat quantum 673 są czarne i piano black, mają sporo basu, indiana line nota 260 jest czarna( nie piano) gra dobrze, wspomniane Boston A26 .
MobyDick często poleca suby do monitorów, do kina tym bardziej. Jednak takie 2+1 w stereo wymaga dobrego zgrania całości, ustwień, wiedzy itd.
Takie przypadkowe zestwienie i rozwiązanie problemu "niema basu to kupię sub" najczęściej kończy się chmurą basu, ruchami tektonicznymi mebli, a reszty i istoty muzyki nie słychać .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon jest spory 27 m2 wysoki bez stropu (atresola) wiec nie są to wyrażone warunki ale później całość trafi na antresole 45 m2 o fajnej akustyce... Wiec jak w tej chwili monitory dadzą radę bez suba to raczej zrezygnuje z niego tym bardziej że po przeniesieniu sprzętu na przód pójdą podłogowki a 4monitory na tył...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to piano black... Byle czarne i nie drewnopodobna okleina czarna - czarny połysk lub czarny mat. I nie jest to dla mnie wyznacznikiem. Co do 333 decyzji nie podjąłem dlategobtez prowadzę dyskusje. Co do budżetu to jest to drugorzędne sprawa ale może nie więcej jak 1000 na 2 szt monitorów. Jestem w trakcie zmiany sprzętu więc i tak będę systematycznie uzupełniać resztę nagłośnienia.
Missiony słuchałem u kumpla pod HK370 i gra to średnio mało wyraźnie trosze zagłówek zamulam brzmienie nie bardzo mi się podoba no chyba że pod yamaha będzie inaczej.
Magnat są czarne ale w okleinie drewnopodobne tylko przód na połysk więc odpada
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakier fortepianowy to mają raczej nówki sztuki, więc w budżecie 1500zł będzie ciężko coś dobrego trafić.

Natomiast widziałem na niemieckim ebayu kolumny, które Niemiec przemalował lakierem fortepianowym. Może to jest jakieś rozwiązanie? Kupić dobre kolumny w dowolnym kolorze, oddać do fachowca, żeby je rozkręcił a następnie oddać skrzynki do drugiego fachowca na profesjonalne malowanie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znalazłem Boston a26 za 800 zł lepszej oferty chyba nie znajdę...
...choć pewnie zestawione są pod maraantza i demona...


Pierwsze słyszę że Boston jest w kooperacji z koncernem D&M. Wyczytałeś to, czy wywnioskowałeś na podstwie kilku "zestawów" z jakiegoś salonu ?
Taka informacja, dwie, zestwione, czy jak napisałeś zestrojone pod jakąs miniwieżę są najczęściej głośniki tej amej firmy co miniwieża.
Dużo by pisać ale miniwieża czasem ma swoisty wewnętrzny filtr, który powoduje że tanie głośniczki do niej dołączone grają jako tako akceptowalnie- choć same są nic nie warte. Lecz dotyczy to paździeżowych kolumienek z miniwież, które mają niewiele wspólnego ( poza kształtem) z kolumnami podstwkowymi wyspecjalizowanych producentów głośników.

Druga sprawa, to jest to co może zauważyłeś, niektóre salony, łączą jakieś wzmacniacze z pewnymi markami kolumn, bo dobrze się "dogadują" uzupełniają swoje braki wzajemnie, lub ich nie uwydatniają. Dlatego można czasem spotkać nieco "jasno grającą" elektronikę yamahy, marantza z nieco "cieplej grającymi" kolumnami typu Mission, Boston acoistic, Indiana line. Lub odwrotnie, kolumny klipscha, jbl, łagodzi i nasyca czasami nieco elektronika Harmana.
Wybierając model monitorów na "front-przód" warto wybrać nieco większy model ponieważ np. A26 vs. A25, Monitor audio bx2 vs. bx1, mission mx2 vs mx1, czy Indiana line 260 vs 250 to nie zawsze tylko "więcej" basu, czy lepsza efektwność, ogólnie radzenie sobie z dźwiekiem jest często lepsze, lepsza średnica itd. niż w tych oczko mniejszych. Natomiast na tył, tzw. efekty wystrczą maluchy.
Tu masz opis A26 http://www.hi-fi.com.pl/testy/kolumny/1944...stics-a-26.html tu może coś znajdziesz http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1
Jak pisałem wcześniej dużo producentów kolumn ma możliwośc wielu typów wykończenia i kolorów np. firma Quadral ma kilkadziesiąt kolorów lakierów ( jak w salonie samochodowym) ale takich przypadków jest sporo. Z czarnych pianoblecków interesujace są też kolumny QAcoustic np. 2050i , 2020i, zaś kolumny marki Melodika grają bardzo energetycznie, żywiołowo i dość detalicznie, ale słuchałem tylko raz, dość przypadkowo.
Poszukaj testów, lub najważniejsze salonu z odsłuchem, skoro planujesz rozbudowę do 7.1 to nie może być zesatw złożony przypadkowo icon_confused.gif . Dźwięk kolumn jest bardzo różny, co w zestwieniu ze wzmacniaczem daje rozmaite rezultaty, nie zawsze pasujące słuchaczowi, czasem zaskakujące, trzeba się umówić i posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...