Skocz do zawartości

Multimedialne Kino Domowe vs Stereo


KajtomatO

Recommended Posts

Witam, chciałbym poprosić o doradzenie przy urządzaniu mojej kawalerki.

Planuje zakup kina domowego TV + Amplituner + 5.0. Chociaż ogólnie wiem co chciałbym kupić, chętnie zasięgnął bym innych opinii i przeanalizował inne opcje.
Przeznaczenie: 50% muzyka 30% granie, 20% filmy. Audio będzie podłączone zarówno pod PC jak i pod TV (który zresztą będzie też podpięty pod PC)

Amplituner:
Denon AVR-X500 / X1000 / X1100W
Już na samym początku mam problem. W chwili obecnej muzyki słucham tylko za pomocą Spotify, a właśnie obsługę tej usługi zapewnia X1000. Zaletą X1100W jest posiadanie wifi (pociągnięcie przewodu sieciowego z powodu ułożenia pomieszczenia jest bardzo trudne). Rozważam także X500, ponieważ słyszałem że istnieje platforma podobna do Spotify ale z znacznie lepszą jakością muzyki. Jeżeli zmieniłbym platformę to zalety X1000 oraz X1100W straciłyby na znaczeniu, w tedy musiał bym odtwarzać muzykę bezpośrednio z PC.

Kolumny 5.0
Podoba mi się Jamo S628HCS. Ale jest to opinia laika. Myślałem też nad systemem stereo (co wiele osób poleca na tym forum w podobnych sytuacjach)

Mój budżet na sprzęt Audio to około 4000zł (+-500zł). Skupiłem się na kinie domowym ponieważ mam nadzieję, że to będzie to "nowa jakość" podczas oglądania filmów. Obawiam się że i tak nie usłyszę różnicy pomiędzy dobrymi głośnikami stereo a "zwykłym" kinem domowym podczas słuchania muzyki, a na pewno zauważę podczas grania i oglądania filmów.

Jednak, z chęcią usłyszę opinię innej osoby. Jaka może być zmiana jakości odsłuchu w podanym przedziale cenowym dla "zwykłego zjadacza chleba"? Zważywszy, że większość muzyki będzie ze Spotify (lub podobnego serwisu), będzie w ogóle można usłyszeć różnicę?

Pytanie odnośnie komputera: Czy zintegrowane karty dźwiękowe z płyt głównych z średniej półki są "OK"? Czy musiałbym też zainwestować w kartę dźwiękową aby odtwarzać dźwięk z komputera? (gry / muzyka / filmy ) Czy w takim wypadku nie lepiej było by skorzystać z zewnętrznego urządzenia, do którego można by streamować dźwięk, a które było by podłączone do wzmacniacza / amplitunera?

Podsumowując, boje się zakupu sprzętu stereo, ponieważ obawiam się, że nie usłyszę różnicy. Natomiast w przypadku gier i filmów różnica jest bardzo wyraźna na korzyść kina domowego.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście odradzał bym podłączanie dużych kolumn do słabego amplitunera AV. Generalnie uważam że lepiej jest użyć kolumn z mniejsza ilością lepszych głośników. Dobrze jest przynajmniej na jakiś czas zacząć od 2 głośników. W takich konfiguracjach AV bardzo dobre sprawdza się zestaw 2.1, czyli 2 dobre nieduże monitory plus subwoofer. Głośniki pogłosowe i centralny nie są niezbędne ani w kinie, ani w grach. W przyszłości można je dokupić. Dobry dźwięk zależy głównie od dobrych kolumn z dobrymi głośnikami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
aby zaproponować Ci konkretne rozwiązanie, podaj proszę więcej informacji. Przede wszystkim jak duże jest Twoje pomieszczenie odsłuchowe, jakie zazwyczaj gatunki muzyczne słuchasz, jakie preferujesz brzmienie.
Piszesz, że pewnie nie usłyszysz różnicy pomiędzy systemem stereo a wielokanałowym, ja jednak namawiałbym na odsłuch i porównanie brzmienia systemu dwukanałowego w konfrontacji do systemu kina domowego w podobnym budżecie. Uwierz mi, że różnica jest ogromna, natomiast z Twojego opistu wynika, że wiekszość będziesz słuchał muzyki. Są bardzo dobre amplitunery stereofoniczne z funkcjonalnością sieciową, na bazie których możesz stworzyć dobry system stereo.
Jeszcze jedno pytanie - czy komputer jako źródło będzie wykorzystywany wyłącznie do Spotify, czy także chcesz korzystać z jego zasobów?

Czekam na szczegóły,
Jacek

Cytat

Witam, chciałbym poprosić o doradzenie przy urządzaniu mojej kawalerki.

Planuje zakup kina domowego TV + Amplituner + 5.0. Chociaż ogólnie wiem co chciałbym kupić, chętnie zasięgnął bym innych opinii i przeanalizował inne opcje.
Przeznaczenie: 50% muzyka 30% granie, 20% filmy. Audio będzie podłączone zarówno pod PC jak i pod TV (który zresztą będzie też podpięty pod PC)

Amplituner:
Denon AVR-X500 / X1000 / X1100W
Już na samym początku mam problem. W chwili obecnej muzyki słucham tylko za pomocą Spotify, a właśnie obsługę tej usługi zapewnia X1000. Zaletą X1100W jest posiadanie wifi (pociągnięcie przewodu sieciowego z powodu ułożenia pomieszczenia jest bardzo trudne). Rozważam także X500, ponieważ słyszałem że istnieje platforma podobna do Spotify ale z znacznie lepszą jakością muzyki. Jeżeli zmieniłbym platformę to zalety X1000 oraz X1100W straciłyby na znaczeniu, w tedy musiał bym odtwarzać muzykę bezpośrednio z PC.

Kolumny 5.0
Podoba mi się Jamo S628HCS. Ale jest to opinia laika. Myślałem też nad systemem stereo (co wiele osób poleca na tym forum w podobnych sytuacjach)

Mój budżet na sprzęt Audio to około 4000zł (+-500zł). Skupiłem się na kinie domowym ponieważ mam nadzieję, że to będzie to "nowa jakość" podczas oglądania filmów. Obawiam się że i tak nie usłyszę różnicy pomiędzy dobrymi głośnikami stereo a "zwykłym" kinem domowym podczas słuchania muzyki, a na pewno zauważę podczas grania i oglądania filmów.

Jednak, z chęcią usłyszę opinię innej osoby. Jaka może być zmiana jakości odsłuchu w podanym przedziale cenowym dla "zwykłego zjadacza chleba"? Zważywszy, że większość muzyki będzie ze Spotify (lub podobnego serwisu), będzie w ogóle można usłyszeć różnicę?

Pytanie odnośnie komputera: Czy zintegrowane karty dźwiękowe z płyt głównych z średniej półki są "OK"? Czy musiałbym też zainwestować w kartę dźwiękową aby odtwarzać dźwięk z komputera? (gry / muzyka / filmy ) Czy w takim wypadku nie lepiej było by skorzystać z zewnętrznego urządzenia, do którego można by streamować dźwięk, a które było by podłączone do wzmacniacza / amplitunera?

Podsumowując, boje się zakupu sprzętu stereo, ponieważ obawiam się, że nie usłyszę różnicy. Natomiast w przypadku gier i filmów różnica jest bardzo wyraźna na korzyść kina domowego.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obawiam się że i tak nie usłyszę różnicy pomiędzy dobrymi głośnikami stereo a "zwykłym" kinem domowym podczas słuchania muzyki, a na pewno zauważę podczas grania i oglądania filmów.



Nie osądzaj się tak źle... Skoro uważasz, że nie usłyszysz różnicy to dlaczego nie wybierzesz sprzętu pokroju marki VK , czy innego chińczyka z sezonową nazwą, wydasz na zestaw kolumn 499zł , na amplituner jakiś za 500zł i na taki "system 5.1" wydasz łącznie z 1000zł, a nie 4 tys. icon_wink.gif ?
Zgadzam się z przedpiszcami.
Wypadałoby jednak nieco mocniejszy, wydajniejszy amplituner kinowy do podłogowych sporych kolumn, jeśli ma być to faktycznie zestaw 5.1. Niestety podstwowe słabe amplitunery kinowe z dużymi kolumnami, dają czasami bas jak walenie kijem w pudło, więc muzyka najbardziej właśnie cierpi, bo w kinie braki zagłuszysz sobie subwooferem. Może starczą do Ciebie mniejsze kolumny, a lepsze ( chyba że salon ogromny) i sub bo i tak jest potrzebny w 5.1
Ja napiszę tak, za 3,5-4 tys, że wzmacniacz stereo z dobrymi kolumnami świetnie sprawdzi się w muzyce i da dobre mocne brzmienie w kinie(dupnie subem jak będzie potrzebny). Natomaist zestaw kinowy, pobrzdąka sobie w muzyce, a w filmie da efekty przestrzenny( dupnie subem bo będzie musiał).

Owszem 4 tys na zestaw kinowy to nie 2,5tys bo i takie przecież są. Wszystko rozbija się o oczekiwania, dobranie do wielkości salonu, a Ty bardzo liczysz na dobra muzykę, jakieś mega doznania na w sumie nieczęsto oglądanych filmach, a na doznania prawdziwego 5.1 z tv nie ma co za często liczyć .
O ile by cieszyc się dobrym dźwiękiem ( lub być zadowolonym ) za zestaw stereo, nowy, wzmacniacz plus dwie podłogowe kolumny można wydać ok. 1200-1600 wzmacniacz i 1700-2500 na podłogowe kolumny, będą to markowe produkty z nie najniższej już półki, dla uproszczenia dajmy kwotę łączną 3500zł. To aby utrzymac jakość, trzeba kupić te same kolumny plus dodatkowe 3 jako efekty plus sub, koszt ok. 4000-4500zł, a by była podobna ilośc tych końcówek mocy w amplitunerze i podobnej jakości, plus dodatki sieciowe, wejścia, to tak prosto licząc wyjdzie też z 4-5 tys. Więc razem zestw kinowy musiałby kosztować między 8-9 tys aby był to zestaw na poziomie zestawu stereo za 3,5tys. Chcąc więc zaoszczędzić kupujesz tańsze kolumny, lub innej marki) i to słychać, chcąc dalej oszczędzić kupujesz tańszy, słabszy amplituner, to słychać coraz bardziej bo kolumny nie są już tak dobrze napędzane. Życie to kompromis ...A producent nic w gratisie do amplitunera kinowego nie włożył, włożył kosztem czegoś.
Napisz o tym metrażu salonu, Q dobrze radzi po co tracić jakość, dla czegoś z czego rzadziej w sumie korzystasz. Natomiast pojawiające się amplitunery stereo sieciowe są ciekawsze od KD .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam
Na wstępie chciałbym podziękować za odpowiedzi i przeprosić, że wcześniej sam nie odpowiadałem. Myślałem, że forum wyśle mi powiadomienia o odpowiedziach na email.

W międzyczasie zakupiłem zestaw stereo (z którego na razie jestem bardzo zadowolony):
kolumny Monitor Audio MX5 + NAD C326 BEE

Jako że będę odtwarzał dźwięk głównie z komputera, myślę nad jakimś DAC lub odtwarzaczem strumieniowym (? sieciowym? jaka jest różnica?) - Urządzeniem pozwalającym na odtwarzanie muzyki z spotify lub innych źródeł internetowych.

Jestem ciekaw, ile powinienem wydać, aby "nie marnować" potencjału powyższego sprzętu.

ps. Sprzedawca dobrze mi doradził? Za całość z rabatami zapłaciłem 3420zł, jest to dobra cena?
ps2. Analizując trochę temat, to: http://www.euro.com.pl/odtwarzacze-cd/deno...o_spo=true#opis urządzenie spełnia wszystkie moje wymagania... tylko trochę kosztuje icon_razz.gif Co o nim myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...