Skocz do zawartości

Kolumny + wzmacniacz ~5000zl, pod konkretne wymagania


code

Recommended Posts

Cześć,

dosyć mocno siedzę w słuchawkach, ale teraz przyszedł czas na coś większego i tu jestem kompletnie zielony.

Potrzebuję zbudować zestaw stereo, salon 22m2 + wylot na korytarz, za źródło robi u mnie chwilowo Hegel HD11, jednak rozważam opcję wymiany na coś bardziej użytecznego, np M-DAC. Za transport będzie robił netbook lub laptop z foobarem + Spotify/WIMP. Ze źródeł znam jeszcze Bursona, Bifrosta, AudioGD 10ES3?, i kilka innych, tańszych DACów na Sabre. Przy sprzedaży Hegla można do budżetu doliczyć 2000 zł.

Słucham bardzo wielu gatunków, więc nie chciałbym się skupić na sprzęcie pod jeden konkretny, ważna jest dobra średnica, naturalny, przestrzenny dźwięk, i dobra dynamika przy odsłuchu na niższych poziomach głośności (mieszkanie w bloku). Chciałbym zapolować na jakieś używane, smukłe kolumny podłogowe, które przy okazji nie odstraszają wyglądem + wzmacniacz tranzystorowy. Wizualnie bardzo podobają mi się KEFy, a więc prosta forma, bez udziwnień.

Ze stereo miałem kontakt tylko z Castle Knight 2 (całkiem fajne, romantyczne granie) oraz przez moment Monitor Audio, nie pamiętam modelu, też jakiś budżetowy podstawkowy. Oprócz tego miałem jeszcze przez moment u siebie monitory aktywne Yamahy HS80. Interesuje mnie raczej sprzęt używany, więc z odsłuchami może być średnio. Podziękuję także za propozycje sprzętów słabo dostępnych, nie chcę czatować wiele miesięcy aż coś się pojawi.

Kolumny, które mnie zainteresowały:
- Castle Knight 4 (boję się, że będą miały za mało góry, zbyt ciepłe granie, wniosek po przesłuchaniu modelu 2, za to średnica bardzo na plus)
- KEF Q700
- KEF R500 (ponad budżet, ale piękne)
- Dali IKON 6 MKII
- Monitor Audio RX?

Ze wzmacniaczy - nic konkretnego. Chyba najlepiej dobrać go do konkretnych kolumn, jeśli się na jakieś zdecyduję.

Może sprzedać DACa i kupić coś zintegrowanego, np Marantz PM7005? Mam jednak wątpliwości, czy tam przetwornik nie jest potraktowany po macoszemu?

Wieloletnia zabawa sprzętem głównie słuchawkowym pomogła mi określić moje potrzeby, wiem czego chcę, jaki dźwięk lubię - nie wiem tylko jak to przełożyć na duże stereo. Nie chciałbym się także wpakować w jakieś kolumny, które np. są trudne do wysterowania.

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek porady, pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Kolumny z zasady są znacznie bardziej nieliniowymi elementami toru audio niż pozostałe jego części , dlatego zwykle to one determinują brzmienie. Reszta toru audio nie jest bez znaczenia. Ale to właśnie drobnymi korektami elektroniki można złagodzić to co nam nie opowiada w brzmieniu kolumn. Dlatego właśnie najlepiej jeśli punkiem wyjściowym są właśnie kolumny grające w naszym pomieszczeniu. Pominąłem tu kwestie tego że i kolumny można dostosowywać do naszych oczekiwań. Ale to już trzeba umieć zrobić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chodzi o to, że Cantony RC-L to świetne kolumny za niską cenę - w cenie do 3k zł są to prawdopodobnie, zdaniem niektórych, najlepsze podłogówki. W Polsce rzadkie a w Niemczech jest ich na kopy i stąd pewnie relatywnie niska cena. Polecane nie są może często ze względu na barierę językową oraz trudności (pozorne) w transporcie z Niemiec.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie coś z wyższej serii niż najtańsze modele GLE- te są nieco efekciarskie. Tak więc jak nowe to przynajmniej chrono, potem vento. Te droższe prezentują właśnie tą niemiecką dokładność, większy ukłon w stronę kontroli, dokładności, a nie ilości dźwięków, czy ich dominowania jednych nad drugimi.
Podobnie jest w Heco np. tania victa 700 maskruje dźwiekiem majestatyczny model Statement , który mimo dwu głośników 20 cm w niskich tonach gra zwiewnie i delikatnie, bas subtelnie pomrukuje kiedy trzeba( mimo zejscia do 18Hz), a średnica tworzy spektakl. Mimo że pozornie jego głośniki niskotonowe i wielkość mogłyby burzyć ściany jest inaczej, nieco tańsze modele od stetmenta np. Celan, Aleva też grają precyzyjnie, spójnie i nie efekciarsko. Najtańsze Magnat supreme 2002 to też producent basu i daleko mu do modeli z serii quantum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bardziej skłaniałbym się ku Chrono 508.2 jeśli idzie o Cantona.

A czy jesteście w stanie polecić mi jakiś wzmacniacz o możliwie neutralnej charakterystyce? Chyba zrobię tak, że zamówię sobie wzmacniacz najpierw, a później jeden komplet z polecanych mi kolumn (jakie się trafią) żeby wiedzieć na czym stoję. Jak nie podejdzie to sprzedam i zamówię inne kolumny, ale ciężko to ogarnąć jak się nie ma do czego ich podłączyć, tak jak ja w tej chwili.

W słuchawkach ten system się sprawdzał. Jak znajdę kolumny, które mi podpasują to wtedy ewentualnie wymienię wzmacniacz na bardziej do nich dopasowany, co by doszlifować dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi. Dodatkowo mając wzmacniacz mogę do siebie zamówić kolumny, żeby posłuchać ich u siebie. Krótkie odsłuchy w zaadaptowanym pomieszczeniu niewiele mi dają szerze mówiac.

Nie wiem, 1000-1500zł? Żadnych konkretnych funkcji, ma możliwie neutralnie wzmacniać jak najmniej dodając od siebie, a więc być w miarę uniwersalny i dosyć mocny, a końcowe brzmienie dobiorę sobie kolumnami. Może jedynie pilot do regulacji głośności.

Dobrze żeby był w miarę nowszy (nie chcę starszych klocków, które mogą wymagać renowacji - takie zostawiam dla zapaleńców z umiejętnościami...) i łatwo dostępny, żebym nie musiał pół roku czatować aż akurat jakaś oferta się pojawi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...