Skocz do zawartości

Kolumny do Sony 570ES podstawkowe


maniek221

Recommended Posts

Witajcie.
Poszukuję kolumn do 500 zł do wzmacniacza Sony 570ES.
Zakupiłem go do moich Tannoy M2, ale średnio się ze sobą zgrały. O ile bas w porównaniu do Yamahy A-520 wzrósł znacznie, o tyle straciłem trochę w średnich tonach, zniknęła przestrzeń i czar/oddech. Sony to leciutko ocieplony wzmacniacz na Sankenach, o dużej dynamice i naprawdę dobrej budowie.

Pomyślałem nad wymianą kolumn i znalazłem jaśniej grające:
Arcus TM68
Celestion DL4 (tytanowa kopułka, zalecana do Sony).

Jest inna opcja- pozbywam się Sony i kupuję A-720/AX-700, co przywróci moją średnicę. Stwierdziłem tylko po prostu, że to Sony to dużo lepszy wzmacniacz od w/w Yamaszek, stąd trudna decyzja czego się pozbyć.

Zestaw gra w pokoju 12m2, dość dobrze wytłumionym, choć kolumny nie są idealnie ustawione.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jakie duże masz pomieszczenie ?
Te dwie kolumny wydaja mi się niezbyt dobrze dobrane do wzmacniacza.



Napisałem tam u góry - 12m2 icon_smile.gif

Tannoy lepiej grały z Yamahą, bardziej przestrzennie i średnica była lepsza. Obecnie gra, ale troszkę dźwięk stłumiło. Z Yamahą był oddech, ale basu mało o dziwo.
Sony pięknie prowadzi linię basową, ale wszystko się zlało.
Teraz zastanawiam się po prostu czy wymienić wzmacniacz z powrotem na jakąś Yamahę czy już go zostawić i kombinować z kolumnami.
Jako, że Sony był drogi, to już trochę uszczupliło budżet.

Edit:
Kolumny to znaczy Tannoy, czy kolumny z tych dwóch powyżej źle dobrane?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że przede wszystkim kolumn wyższej klasy niż Tannoy Mercury M2.
Takich które mniej maskują wady i niedociągnięcia wzmacniacza.
W tym problem ze takie kolumny zwykle były drogie jako nowe.
Jako używane zwykle też nie będą zbyt tanie.
Potrzeba dobrze analitycznych kolumn o dobrej rozdzielczości.
Raczej mniejszych od Arcus TM68 do tego pomieszczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za porady.
Generalnie wynika z tego, że wzmacniaczem wskoczyłem w wyższą półkę i teraz nie stać mnie na kolumny icon_smile.gif

Myślę, że powrót do wzmacniacza do Tannoy M2 będzie rozsądniejszy, bo pewnie nic ciekawego z jasnych kolumn nie znajdę do Sonego.

Sony + Tannoy - nie jest tragicznie, ale magia troszkę uciekła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że warto poszukać właśnie jakichś lepszych kolumn.
Może trafi się coś ciekawego.
Lepiej jest właśnie wejść w sprzęt lepszy.

Na początek warto by poprawić Tannoye M2.
Warto w nich wymienić kondensatory w torze głośnika wysokotonowego na polipropylenowe.
Np. Jantzen Cross-Cap
Przy okazji można tez wymienić rezystory tłumiące ten głosnik na metalizowane ( nie muszą być drogie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego momentalnie nie oddałem wzmacniacza tylko został, bo stwierdziłem, że to inna półka jednak już niż Yamaha.
Szczególnie, że żeby kupić np. A-720 muszę dać tyle samo.

Nie wiem tylko jakie to będą rozdzielcze kolumny.
Właśnie kojarzyłem Arcusy jako jasne, np. TS-100.
MB Quart? Quadral? Canton?

Mam na oku też KEF Cresta 2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o konkretne modele kolumn niż jakiegoś konkretnego producenta.
Takie kolumny będą zwykle źle brzmiały z nadmiernie wyostrzonymi w brzmieniu wzmacniaczami.
Ich brzmienie może się okazać zbyt metaliczne i wyostrzone. Niekoniecznie przez ich jasne brzmienie.
Cytat

Mam na oku też KEF Cresta 2.


Bardziej zwrócił bym uwage na KEF iQ
Tyle że to są na tyle nowe kolumny ze będą zwykle poza budżetem.

Dlatego lepiej na razie poprawić Tannoye.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te powinny dać właściwy efekt i nie kosztują majątku icon_smile.gif
Użycie innych może dać inny skutek.
Żeby dokładnie ocenić jakie były by najlepsze , trzeba posłuchać kolumn z wzmacniaczem z którym grają (najlepiej tam gdzie grają) i się dobrze zastanowić.
To że inne są droższe lub ktoś pisze że są lepsze nie musi oznaczać że będą lepsze w naszym przypadku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Te powinny dać właściwy efekt i nie kosztują majątku icon_smile.gif
Użycie innych może dać inny skutek.
Żeby dokładnie ocenić jakie były by najlepsze , trzeb posłuchać kolumn z wzmacniaczem z którym graja (najlepiej tam gdzie grają) i się dobrze zastanowić.
To że inne są droższe lub ktoś pisze że są lepsze nie musi oznaczać że będą lepsze w naszym przypadku.



Ok, dzięki. Pomyślę co zrobić. Tuning M2 uniemożliwi powrót do jaśniejszego wzmacniacza, bo może być za ostro icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można znowu wlutować te badziewne kondensatory do zwrotnicy. Ja bym stawiał na poprawę dźwięku z przyzwoitym wzmacniaczem. No chyba że z Yamahą na której słuchasz, narzekasz już na nadmiernie wyeksponowane wysokie tony na Tannoyah M2. Te kolumny są niezłe, ale obawiam się ze przywiązujesz zbyt dużą wagę do wzmacniacza i zbyt małą do głośników.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zawsze można znowu wlutować te badziewne kondensatory do zwrotnicy. Ja bym stawiał na poprawę dźwięku z przyzwoitym wzmacniaczem. No chyba że z Yamahą na której słuchasz, narzekasz już na nadmiernie wyeksponowane wysokie tony na Tannoyah M2. Te kolumny są niezłe, ale obawiam się ze przywiązujesz zbyt dużą wagę do wzmacniacza i zbyt małą do głośników.


Yamahy już nie posiadam niestety. Planowałem tylko wymienić A-520 na A-720. Grało to ładnie, na A520, ale brakowało uderzenia basu czasem. Sądziłem, że wyższy model poprawi dźwięk. Do A720 nigdy nie dotarłem, bo kupiłem Es icon_smile.gif Na kolumny więcej nie mam więc nawet sprzedaż M2 i kupno czegoś do 500 zł nie przyniesie chyba nic dobrego. A520 ma lekko wycofane wysokie i gra muzykalnie jak na Yamahe więc nic nie kluło w uszy. Za to średnica była chłodna i w efekcie M2 nie muliły. Sony ma cieplejszą średnicę i nie wiem czy Tuning M2 sprawi, że średnica nabierze przestrzeni oraz zniknie ten nalot na wokalach. Zdaję sobie sprawę, że w tym budżecie za dużo wymagam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze że poprawa M2 da lepszy skutek niż wymiana na inne kolumny za 500 zł. A one zostały tak zrobione żeby mogły grać z wzmacniaczami kosztującymi tyle samo co one lub tańszymi kiedy były nowe. Ten wzmacniacz kiedy był nowy kosztował chyba tyle co stado takich M2. Przytłumione wysokie tony są największym problemem M2. W M2.5 ten problem częściowo rozwiązano. Ten zakres częstotliwości mocno rzutuje na średnie. Nawet kontrabas zabrzmi dużo lepiej z dobrym głośnikiem wysokotonowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej szukaj takich jaśniej, bardziej rozdzielczo grających kolumn w swojej okolicy. Abyś mógł pojechać ze wzmacniaczem i posłuchać, czy zagrają jak lubisz. Bo znów możesz nie trafić. Szukaj Arcus,Celestion, starszych modeli Monitor Audio, Canton, Acoustic Energy, Infinity z serii Reference, IQ, może Triangle?

Oczywiście wyższy budżet na kolumny dałby dużo lepsze efekty.
Swoją drogą co Ci szkodzi stuningować Tannoye? Może to akurat bedzie strzał w dziesiątkę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...