Skocz do zawartości

Zestaw do słuchania muzyki w domu


Eduardo9210

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym kupić dobrej klasy zestaw do pokoju 35-40m2. Służyłby do słuchania muzyki (hip-hop, disco, trance itp. ).
Szukam 2 kolumn(mogą być wysokie), subwoofer (jeśli będzie potrzebny do uzyskania w miarę dobrego basu), wzmacniacz ?

Jestem w tym kompletnie zielony, czytałem coś o firmie denon. Rozumiem, że istnieją dużo lepsze firmy niż te popularne, marketowe np. kenwood, jbl, blaupunkt, pioneer itd.
Muzyka będzie puszczana głównie z telewizora w którym mam wejście usb, wifi, takżę słucham muzyki z pendriva lub youtube.

Nie wiem w takim razie czy jest sens kupowania np. odtwarzacza CD Denon DCD-520AE lub 720AE (z wejściem USB).

Suma jaka moge na to przeznaczyc to powiedzmy 2000-2500 ale jesli bedzie trzeba ja przekroczyc o 100-200zl nic sie nie stanie.(chodz znajac moja kobiete lepiej zeby zmiescic sie w 2tys.)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw audio do dużego 40metrowego pokoju za 2000-2500zł i dodatkowo nowy, będzie zdecydowanie średni, a nie dobrej klasy. Kupisz za to najwyżej nowy wzmacniacz i nowe ale słabej/średniej jakości duże kolumny podłogowe( tylko duże wchodzą w grę)
- Tym bardziej bardzo średni, jeśli źródłem dźwieku będzie tv, muzyka przetworzona przez jego wewnęrzną elektronikę, podaną mu przez usb czy wifi jest w porównaniu do tego samego materiału podanego przez CD jest jak przykryta kocem. Nawet jakbyś miał 10tys i puszczał muzykę z tv będzie nadal kiślowaty dźwięk.
Jak nie masz innej możliwości to lepiej już postawić "laptop" przy wzmacniaczu, niż wykorzystywać do tego dodatkowo telewizor, dźwięk (mimo że laptop to nie hifi) i tak będzie 2 klasy lepszy od tego z tv.
- Wydaje mi się ze w tym budżecie w grę wchodzi sprzęt używany, a jeśli musi być coś nowego to może bardziej wzmacniacz, a wystarczy wtedy na używane ale nieco lepsze duże kolumny podłogowe ok 1300zł, plus konieczny DAC dla sygnału audio z tv.
Tu masz świetne kolumny mission w okazyjnej cenie, sub będzie zbędny http://allegro.pl/kolumny-mission-m35i-sta...5028663720.html, lub taniej http://allegro.pl/dali-concept-6-stan-idea...5029220818.html, http://allegro.pl/kolumny-jbl-es80-i5002049548.html , z koncertowym brzmieniem http://allegro.pl/klipsch-synergy-f2-para-...5024404234.html
- Jeśli dźwięk bedzie w formie jaką jednak planujesz proponuje bardziej szybkie i rozdzielcze wzmacniacze typu ogólnie pojętego dźwieku np.Yamahy as500, Pioneer a30.

- Co do popularnych firm, czy jak napisałeś marketowych to bardziej bym wymienił marki Prism, Vkraft, MAudio, Pure Acoustic. Zaś wyrobów blaupunkta, kenwooda raczej nie kupisz ( nie widziałem sprzętu audio do domu blaupunkta), natomiast niektóre wyroby Pioneera, Jbl'a kosztują po kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy zł (JBL Everest DD66000) i w czasie sobotnich zakupów w markecie, od tak do koszyka ich się nie kładzie. Choć faktycznie w dzisiejszych czasach nawet zacne firmy starają się zarobić i mieć "jakis wyrób" poniżej 200euro , wstawić go dla szerokiej publiczności do marketu.
- Co do odtwarzacza CD i to nowego to w tym budżecie byłoby to kosztem czegoś innego, choć faktycznie ten model świetnie obsługuje katalogi z nagraniami i ma cdtext. Rozumiem też, że nie masz duzej kolekcji płyt Cd ? Z korzyścią dla lepszej jakości kolumn i wzmacniacza lepiej zostać przy PC jako źródle muzyki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy na to, że wezmę kolumny za 1200-1300zł, jaki wtedy wybrać wzmacniacz i DAC?

rozumiem, że dźwięk z tv nie będzie dobrej jakości, ale nie posiadam kolekcji płyt CD, a nagrywane mp3 też nie są najlepszej jakości.
Czy dobrym rozwiazaniem bedzie wybranie dac z portem USB czy to bez różnicy czy podlacze Pendriva do telewizora czy do DAC?

oczywiście laptop też wchodzi w grę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wzmacniacz. Zależy jakie kolumny, ( wybrałes konkretne ? )co prawda to od nich zależy w lwiej części końcowy dźwięk jego barwa, precyzja, ale wzmacniacz też jest ważny, też daje sporo od siebie, kontroluje kolumny. Np. klipscha z yamahą bym nie łączył ( ale może Tobie pasuje) natomiast yamahę z mission'em tak, jest ciekawie. Poczytaj testy i opinie o tych sprzętach w neecie, czy dziale testy.
Z pewnością lepszym rozwiązaniem byłby DAC z wejściem usb na pendriva, ale raczej nie starczy kasy na takowy, bo to droższe i inne urządzenia niż tania "przelotka" z optycznego sygnału tv na analogowy typu fiio D3, czy muse. W drugiej kolejności pozostaje laptop, potem telewizor jako źródło dźwięku.
Teraz oraganizując pliki z muzyką, staraj się o te w formacie np. FLAC, a jak mp3 to te lepsze niż 48/128 kb/sek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny wybrałbym:
http://allegro.pl/kolumny-jbl-es80-i5002049548.html
lub
http://allegro.pl/kolumny-mission-m35i-sta...5028663720.html

Albo zrobię inaczej..
kupię głośniki jedne z dwóch podanych wyżej.
narazie podlacze je sobie do jakiegos dvd, a DAC kupie za miesiac, a za kolejny miesiac wzmacniacz.

DAC do ok. 1000zł
Wzmacniacz do ok. 1000zł

będzie dobrze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zastanowić i poczytać, bo to bardzo różne kolumny i nie chodzi o rozmiar, czy wygląd.
Nie bardzo wyobrażam sobie jak chcesz podpiąć kolumny pod dvd... które to służy do odtwarzania.
Ten DAC pod pliki z pendrivea ? to musiałoby być coś bardziej w stronę odtwarzacza sieciowego, z obsługa plików ( typu np.pioneer N50) , bo jeśli myślisz o dac'u do poprawy brzmienia muzyki z komputera, czy tv to drogawo w kontekście reszty elemntów. DAC za 1kzł i wzmacniacz za 1kzł. Zdecydowanie lepiej byłoby kupić lepszy wzmacniacz

-Mam wrażenie że mylisz pojęcie DAC, albo je mocno poszerzasz. Po myślisz o nim kiedy chcesz zmienić sygnał z tv z optycznego na analogowy (RCA do wzmacniacza) i ok. Tyle że jak w przysłowiu z "g...a bata nie ukręcisz" dźwiek z YT i tv nie wzniesie się na wyżyny stereo. Tu ma dac zwyczajnie ten sygnał tylko zmenić w formie i takie są tanie, od 130zł wzwyż.
Natomiast jeśli myślisz o "DAC" który obsłuży Ci pendriva, no to bardziej wspomniane odtwarzacze sieciowe, czy odtwarzacze Cd z wejściem usb i obsługą plików, mówimu o kwocie powyżej 1-2 tys.
Jeśli myślisz o "poprawie" brzmienia nagrań z komputera najwyższej próby to są DAC z tzw. wejściem USB asynchronicznym typu B, ale taki sprzęt jest bardzo drogi i ma sens z dobrej klasy sprzętem i nagraniami wysokiej jakości. W poście np.14 i 15 koledzy to mądrze wyjaśnili http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=128462
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
witam,
zdecydowałem się na słuchanie muzyki z laptopa, ale chciałbym mieć też możliwość podłączenia telewizora. Do tego wzmacniacz (do niego nie podłącze laptopa?) i głośniki. Maksymalna cena 3500zł łącznie za wszystko. Jaki zestaw polecicie? może coś taniej kupie? nie znam się na tym na prawde, nie mam czasu żeby poczytać (dziecko, praca), także bardzo proszę o pomoc w wyborze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie prościej będzie kupić dowolny* amplituner audio-video z wejściami cyfrowymi i "uniwersalny" odtwarzacz bluray typu np. Pioneer BDP-170?

Ten bluray odtwarza wszelakie pliki video i audio załadowane z pendriva, z płyty z danymi, twardego dysku - do wyboru do koloru (nawet SACD), a także ma wifi i DLNA i wyjście audio coaxial, co pozwala na wyprowadzenie dźwięku "po cyfrze" do czegoś lepszego, ale ma też wyjście audio cinch, no i oczywiście HDMI.

Natomiast amplituner z wejściami cyfrowymi i HDMI pozwoli na podłączenie telewizora i tego bluraya, co ograniczy liczbę koniecznych urządzeń i pętających się kabelków.

Odnoszę wrażenie (z całym szacunkiem, bez złośliwości), że jakość brzmienia nie jest głównym priorytetem eduardo9210, tylko raczej wygoda i uniwersalność.

*oczywiście w granicach rozsądku. Tu na pewno inni forumowicze lepiej doradzą jaki model wybrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

witam,
zdecydowałem się na słuchanie muzyki z laptopa, ale chciałbym mieć też możliwość podłączenia telewizora. Do tego wzmacniacz (do niego nie podłącze laptopa?) i głośniki. Maksymalna cena 3500zł łącznie za wszystko. Jaki zestaw polecicie? może coś taniej kupie? nie znam się na tym na prawde, nie mam czasu żeby poczytać (dziecko, praca), także bardzo proszę o pomoc w wyborze.



Jeśli laptop ma wyjście hdmi , to można nim podłączyć go do TV.
Ewentualnie potrzebny jest DAC z wejściem USB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak podłączyć aby się przekonać jak jest lepiej icon_smile.gif
TV co najwyżej zajmie się przetwarzaniem sygnału do PCM jeśli z komputera takiego nie dostanie i jeśli DAC będzie takiego wymagał. ( TV musi być podłączony do wzmacniacza poprzez DAC-a)
Jakość dźwięku na drodze analogowej z wyjścia słuchawkowego laptopa prawie na pewno będzie niższa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy nie prościej będzie kupić dowolny* amplituner audio-video z wejściami cyfrowymi i "uniwersalny" odtwarzacz bluray typu np. Pioneer BDP-170?



Lub lepiej i wygodniej od kinówek w coś pokroju Yamaha RN-500, Onkyo TX-8050, sprzęt stereo mający wejścia optyczne dla "telewizyjnych doznań", wejście usb dla plików z pendriva i radio internetowe . Natomiast pioneer 170 jako odtwarzacz filmów i niewielkiej kolekcji płyt to całkiem fajny sprzęt za rozsądne pieniądze .
Choć skoro autor pisze, że źrodłem muzyki będzie PC ( może czasem jakiś dvd/bluray) to lepiej kupić klasyczny wzmacniacz stereo, plus małego daca typu Fiio D3 dla zamiany dźwięku optycznego audio z tv na analogowy dla klasycznego wzmacniacza.


Cytat

Cytat

Jeśli laptop ma wyjście hdmi , to można nim podłączyć go do TV.



No tak, ale w ten sposób przetwarzasz muzykę przez telewizor, co zapewne nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego nie podłączyć laptopa do amplitunera A/V?


Faktycznie telewizor jako element na torze ścieżki audio nieźle masakruje dźwięk. Jak zrobiłem takie porównanie to ta sama piosenka która przeszłą przez tv była tak mało dokładna, rozmyta, miękka, względem tej samej i to w formacie mp3 z odtwarzacza, jakby kolumny przykryć kocem.
Reasumując lepiej wyłączyć "korektory audio" w laptopie i z niego wyprowadzić dźwięk kabelkiem minijack/2rca wprost to wzmacniacza. A jak nie lubisz czekać aż windoza w PC się uruchmi, to zgrać sobie ulubione płyty na cdry, lub na pendriva ( jeśli ampli obsługuje katalogi z płytami)


Cytat

, nie mam czasu żeby poczytać (dziecko, praca), także bardzo proszę o pomoc w wyborze.


Szkoda, Eduardo9210 prawie każdy ma pracę, dziecko/dzieci, nieraz inne czasochłonne obowiązki rodzinne, hobby, jednak to niepowinien być powód abyś w sprawie swoich zakupów mówił wszystko mi jedno icon_confused.gif
Czy chociaż wiesz, zastanowiłeś się, czy wolisz wzmacniacz stereo, amplituner stereo sieciowy typu rn 500, tx8050, czy amplituner kinowy?
Kolumny z pewnością duże, no ale jak pisałeś prawie miesiąc temu miałeś wybierałeś między jbl es80, a mission m35, napisałem że te kolumny to jednak różnica, może nie tak duża jakbyś wybierał między kolumnami typu monitor, a podłogowymi, ale jednak. Coś przez ten miesiąc udało Ci się poukładać w temacie "co chcę", może posłuchać, aby było wiadomo co Ci zasugerować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podłączanie laptopa do telewizora przez HDMI jest słabe z organizacyjno-estetycznego punktu widzenia. Muszę przyjść, położyć lapka gdzieś koło telewizora, podłączyć kablem, odpalić i dopiero potem słuchać. Za takie rozwiązania moja dyrekcja wystrzeliłaby mnie w interkosmos icon_smile.gif I tak już ma problem, że odpalenie CD wymaga jeszcze dodatkowo włączenia DAC i ustawienia w nim źródła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Faktycznie telewizor jako element na torze ścieżki audio nieźle masakruje dźwięk. Jak zrobiłem takie porównanie to ta sama piosenka która przeszłą przez tv była tak mało dokładna, rozmyta, miękka, względem tej samej i to w formacie mp3 z odtwarzacza, jakby kolumny przykryć kocem.
Reasumując lepiej wyłączyć "korektory audio" w laptopie i z niego wyprowadzić dźwięk kabelkiem minijack/2rca wprost to wzmacniacza.


jacek75
Rozumiem że podłączyłeś TV na drodze analogowej bezpośrednio do wzmacniacza ?
Wyjścia analogowe w TV również bywają rożnej jakości. Zwykle jest ona jednak bardzo niska. I to nawet w TV wysokiej klasy.

Cytat

Dla mnie podłączanie laptopa do telewizora przez HDMI jest słabe z organizacyjno-estetycznego punktu widzenia. Muszę przyjść, położyć lapka gdzieś koło telewizora, podłączyć kablem, odpalić i dopiero potem słuchać. Za takie rozwiązania moja dyrekcja wystrzeliłaby mnie w interkosmos icon_smile.gif I tak już ma problem, że odpalenie CD wymaga jeszcze dodatkowo włączenia DAC i ustawienia w nim źródła.


W ogóle używanie laptopa ( który jest zabierany i odłączany) do dobrych rozwiązań od strony ergonomii , nie należy do najwygodniejszych. Jednak po to się wyposaża je w wyjścia tego typu złącza, aby można je było łączyć ze sprzętem AV i jest to metoda zdecydowanie lepsza niż podłączanie laptopa poprzez wyjście słuchawkowe.
Długi przewód HDMI można przeprowadzić do miejsca gdzie stawiamy laptopa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie odtwarzania przez telewizor, to w moim przypadku TV (Sharp) łączy kanał prawy i lewy, co się okazało ewidentnie po puszczeniu płyty testowej. Łączy na tyle bezmyślnie, że pojedynczy kanał słychać z taką samą głośnością w obu głośnikach, a gdy podawane jest stereo, to głośność jest minimalnie większa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozumiem że podłączyłeś TV na drodze analogowej bezpośrednio do wzmacniacza ?
Wyjścia analogowe w TV również bywają rożnej jakości. Zwykle jest ona jednak bardzo niska. I to nawet w TV wysokiej klasy.


Do telewizora wchodził w teście sygnał audio dobrej jakości, kablem hdmi, lub rca, a wychodził z niego sygnałem optycznym do amplitunera kina domowego, lub wzmacniacza( po drodze z dackiem) nie wyjściem słuchawkowym, choć tak teź sprawdzałem, ale tv degradował dźwięk zawsze i mocno, względem ścieżki audio bez niego.
Zresztą co za poroniony pomysł, że aby posłuchać muzyki włączać komputer( no to jestem w stanie zrozumieć), ale włączać jeszcze do tego tv. Efektem tego palą się dwa monitory, jak muzyka ma relaksować w takim otoczeniu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zresztą co za poroniony pomysł, [...] włączać jeszcze do tego tv. Efektem tego palą się dwa monitory, jak muzyka ma relaksować w takim otoczeniu ?



To był jeden z aspektów, który ostatecznie odwiódł mnie od zbudowania komputera multimedialnego.
Dlatego uważam, że amplituner (czy wzmacniacz, jak sugeruje jacek75) z wejściami cyfrowymi i USB będzie wyjściem optymalnym, bo nawet uniwersalny odtwarzacz bluray też wymaga włączenia telewizora do obsługi menu.

Można jeszcze poszukać amplituner sterowany smartfonem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku icon_smile.gif musisz mieć jakiś fatalny telewizor.
Monitor przy komputerze można wyłączyć jeśli jest niepotrzebny. Bywają TV w których obraz można również wyłączyć.
Wejście USB w niedrogich DAC-ach często jest kiepskiej jakości.
Komputer multimedialny jest najwygodniejszym sposobem posługiwania się plikami muzycznymi i video. Problemy może nastręczać organizacja.
Można podłączyć komputer np. do TV (jako monitorem) i obsługiwać go klawiaturą i myszą bezprzewodową.
Wiele nowych TV może stanowić opcję dla komputera multimedialnego. Moc obliczeniowa ich procesorów wraz z odpowiednim oprogramowaniem może dawać możliwość budowania w oparciu o TV centrum rozrywki. Jednak komputer pozwala na większa łatwość instalowania potrzebnych nam programów kodeków.
Amplitunery wyposaża się w oprogramowanie sterujące do urządzeń mobilnych. Możliwości jest wiele. To jakie wybierzemy i kiedy nam to najbardziej odpowiada zależy od nas samych.

Jeśli do TV dostarczymy poprzez HDMI sygnał LPCM to na wyjściu (cyfrowym) z niego powinniśmy mieć nadal ten sam LPCM (nieprzetworzony) To że na wejściu jest prąd a na wyjściu może być światłowód nie zmienia faktu że to ten sam sygnał 01
Problemy przy przetwarzaniu dźwięku cyfrowego nastręczają zwykle sygnały takie jak DTS lub Dolby Digital konwertowane do LPCM dla potrzeb DAC-a. Problem ten dotyczy jednak produkcji filmowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

witam,
zdecydowałem się na słuchanie muzyki z laptopa, ale chciałbym mieć też możliwość podłączenia telewizora. Do tego wzmacniacz (do niego nie podłącze laptopa?) i głośniki. Maksymalna cena 3500zł łącznie za wszystko. Jaki zestaw polecicie? może coś taniej kupie? nie znam się na tym na prawde, nie mam czasu żeby poczytać (dziecko, praca), także bardzo proszę o pomoc w wyborze.


Jeśli chcesz podłączyć tv do wzmacniacz to wystarczy taki adapter http://sklepwideo.pl/images/przejsciowka_scart_rca.jpg kupisz go za paręnaście złotych:) Jest jeden minus tylko nie będzie dźwięku z pendriva podłączonego do tv, będziesz mieć dźwięk programów tv ale fajnie bo niezależnie sterowana głośność na tv i wzmacniaczu tak że będziesz mógł wyciszyć tv całkowicie lub ustawić tak żeby ci się ładnie zgrał z głośnością kolumn. Nie jest ci potrzebny tutaj dac. Ja w tym tygodniu złożyłem zestaw za 2000zł tylko z podstawkowymi głośnikami ale odtwarzacz cd ma już wejście na pendriva i mam podłączony tv. http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...41021&st=30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jacku icon_smile.gif musisz mieć jakiś fatalny telewizor.


Ot zwykłe ze średniej półki, kupiłem takie ze względu na "ładny obraz" i dobre menu, a nie jako odtwarzacz muzyczny do zestwu stereo...
Opisałem tylko swoje spostrzeżenie że tv na torze audio ( czy jako odtwarzacz plików) nawet na cyfrowych łączach jest średni. Mniejsza o to, taka rola telewizora w ogóle mnie nie kręci i nie dotyczy.
Czy modele telewizorów za np. kilkanaście- kilkadziesiąt tys zł mają lepszy tor audio "in-out", złocone wejścia usb i lepszy optyk, wątpię, nawet jak mają to tv do tego mnie nie służy icon_wink.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa że i niedrogi TV nie degraduje dźwięku w dziedzinie cyfrowej i wyjście analogowe może być ok ( jak na TV ) . Dlatego nie podważam tego że w Twoim przypadku drogi Jacku tak było . Tyle że tak nie musi być zawsze. Często wyjście słuchawkowe z TV to wyjście ze wzmacniacza napędzającego głośniki telewizora , przepuszczone przez rezystory. Podobnie często tak się to rozwiązuje w wzmacniaczach stereo. Tyle że niska jakość chipa odpowiedzialnego za dźwięk głośniczków TV sprawia że takie wyjście jest niewiele warte. Bywa że wyjście słuchawkowe jest zasilane osobnym wzmacniaczem słuchawkowym. Regulacja poziomu wyjściowego jest niezależna od głośności głośników i nie jest powiązana z wyciszeniem dźwięku w głośnikach telewizora. Wykorzystanie takiego wyjścia jako wyjście audio daje niezłe skutki ( jak na TV ). Jednak nawet niedrogi DAC daje lepsze rezultaty. Jeśli mamy wzmacniacz AV z wbudowanym przetwornikiem CA i ma on wejście HDMI to najbardziej naturalnym jest podłączenie do niego komputera poprzez to złącze. Opcji jest bardzo wiele. Do nas należy wybór. Dobrze jest wypróbować różne opcje aby wybrać co nam odpowiada. Nie zawsze priorytetem jest jakość dźwięku czasem ważniejsza jest wygoda. Ja zwykle wybieram lepsza jakość dźwięku. Dla kogoś innego ważniejsza jest akceptacja żony dla danego rozwiązania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam telewizor samsunga kupiony 2 lata temu (nie jest to żaden topowy model, raczej średniak) po podłączeniu do wzmacniacza puszczam jakiś kawałek muzyczny z tv i do porównania ten sam utwór z odtwarzacza cd w różnej jakości mp3. Z tv dźwięk jest doby trochę "jaśniejszy" odpowiadający 192-256 kb/s. Jednym słowem jest całkiem nieźle i myślę że do filmu i okazjonalnego słuchania muzyki z tv wystarczające. Warto sprawdzić czy nasz telewizor ma wyjście na SCART.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...