Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

12 godzin temu, S4Home napisał:

Musiałbyś Nowy wyjść cyfrowo z na6006 i podłączyć do daca a później z niego analogowo do wzmacniacza. 

Powiem tak, może i warto ale to kwestia ceny. Pytanie rodziło się inne. Czy nie trzeba było kupić w takim razie taniego playera a lepszy dac. 

Nie kumam.

Po co w takim razie dac w marantz-u skoro mam wychodzić cyfrowo z niego do zewnętrzego dac-a i dopiero do wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami wyjście cyfrowe z jednego DAC-a może poprawić jakość sygnału cyfrowego i wtedy faktycznie łączy się szeregowo DAC-i jako urządzenia. Generalnie ten na6006 ma wejście i wyjście cyfrowe które rozszerzają jego możliwości. Jednak jeśli jakość dźwięku z jego wyjść analogowych jest wystarczająca to niema sensu używać dodatkowego DAC-a i wystarczy ze go podłączysz do wejścia analogowego wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie przesłuchałem tą samą nutę :

- flac 16/44 - dac z ampli kd onkyo

- cd player technics (jego dac)

Zupełnie inne brzmienie , inny układ sceny , na cd-ku wysokie tony są tak jakby cofnięte względem tego co ampli kd oferuje. Przyjemniej słuchało się rockowego grania z płyty aniżeli z pliku , jestem zaskoczony :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd ma wyjście cyfrowe ale nie chce mi się podpinać by testować. Zastanawiam się czy z PC-ta to nie jakiś jitter czy co ,że tak lekko jakby jakieś "zanieczyszczenie" było głównie przy rockowych kawałkach...

Z płyty wokal też sporo lepszy , więcej stęknięć słychać , itp. cmoknięć :D , niby oczywiste , ale tak to jest jak się z pół roku nie słuchało na cd-ku ;)

Czyli jednak winyl->cd->pliki , a niedawno stawiać chciałem pliki z cd na równi

 

technics sl-pg590 <-- takie coś mam , pewnie jest sporo lepszych na rynku , więc nawet nie chce myśleć ile tutaj można poprawić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też sporo zależy jaki jest DAC przez który przejdzie dźwięk. Generalnie SACD nie wymaga większej ingerencji aby dźwięk był dość naturalny. Na odbiór płyty CD większy wpływ ma rodzaj użytego filtra cyfrowego ograniczającego pasmo od góry.

No ja bym stawiał wyżej pliki nad CD , pod warunkiem że mają przynajmniej te same parametry i są bez kompresji stratnej. Winyl to inna bajka. To trochę jak porównanie książki z filmem :) . Spory wpływ na dźwięk ma jednak sprzęt na którym się odtwarza muzykę.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Z SACD jest pewien problem z podłączeniem do DAC-ów :) . Dźwięk musi zostać przetworzony zwykle do postaci PCM aby przeszedł przez wejścia SPDiF lub Toslink. Jeśli jedna częstotliwość próbkowania jest wysoka to wpływ flitów DACa będzie mały. Łatwiej przesłać z komputera pliki z zapisem tego typu co na SACD.

10 minut temu, Kubakk napisał:

Obstawiam iż płyta jest lepiej zrealizowana a z plikami bywa różnie , i trudniej z nimi trafić szczególnie przy muzyce rockowej gdzie góra potrafi mocno zniechęcić ;)

 

Pliki są zwykle wynikiem konwersji zawartości płyt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie przesłuchałem tą samą nutę :
- flac 16/44 - dac z ampli kd onkyo
- cd player technics (jego dac)
Zupełnie inne brzmienie , inny układ sceny , na cd-ku wysokie tony są tak jakby cofnięte względem tego co ampli kd oferuje. Przyjemniej słuchało się rockowego grania z płyty aniżeli z pliku , jestem zaskoczony  
To teraz tę płytę zripuj sam przy pomocy EAC, sam zrób FLAC, puść to przez ten sam DAC i dopiero wtedy porównaj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kubakk napisał:

Właśnie sobie przesłuchałem tą samą nutę :

- flac 16/44 - dac z ampli kd onkyo

- cd player technics (jego dac)

Zupełnie inne brzmienie , inny układ sceny , na cd-ku wysokie tony są tak jakby cofnięte względem tego co ampli kd oferuje. Przyjemniej słuchało się rockowego grania z płyty aniżeli z pliku , jestem zaskoczony :P 

No i to normalne. Dwa różne daci pracowały i dwa różne obwody zasilające daci. 

Podłącz go cyfrowo :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

witam. chciałbym się dowiedzieć czy warto kupić DAC. rzecz w tym, że chciałbym słuchać muzyki z innego źródła niż CD. z Formatu FLAC albo mp3 320 kbps. odtwarzacz CD ( Denon DCD 710) posiada wejście USB ale czyta tylko mp3 i WMA. i teraz pytanie: czy warto kupić DAC i odtwarzać pliki z komputera w formacie mp3 lub FLAC. a może to nie zmieni jakości dźwięku i nie ma sensu wydawać pieniędzy? z góry dziękuje za odpowiedzi. pozdrawiam. Paweł 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak zawsze gdzieś musi być ten DAC :) . Obojętnie czy jest on w odtwarzaczu CD, w kardzie dźwiękowej komputera lub osobnej obudowie. Może być lepszy lub gorszy, tańszy lub droższy. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy. Sygnału cyfrowego moze mu dostarczyć komputer PC , Mac lub Raspberry Pi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sofasurfer napisał:

 i teraz pytanie: czy warto kupić DAC i odtwarzać pliki z komputera w formacie mp3 lub FLAC. a może to nie zmieni jakości dźwięku i nie ma sensu wydawać pieniędzy? 

Zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że pliki brzmią lepiej, szczególnie te odtwarzane z komputera. Są też tacy, którzy głoszą, że CD bezwzględnie góruje nad plikami. Myślę, że najrozsądniej jest wyciągnąć z powyższych sądów średnią;). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MP3 320 nie zmieni ale formaty bezstratne zmienią. Jezeli chcesz słuchać takiej jakości to Spotify podaje w 320. Polecam jakiś odtwarzacz sieciowy z DAC. Dwie pieczenie przy jednym ogniu coś jak Cambridge Audio CXN on odtwarza praktycznie wszystko. W wersji pierwszej jest dobry DAC Wolfson 8740 w wersji 2 nie jestem pewien czy Wolfson czy Analo Devices... ale oba bardzo dobre z fajnym brzmieniem

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Inferno napisał:

MP3 320 nie zmieni ale formaty bezstratne zmienią. Jezeli chcesz słuchać takiej jakości to Spotify podaje w 320. Polecam jakiś odtwarzacz sieciowy z DAC. Dwie pieczenie przy jednym ogniu coś jak Cambridge Audio CXN on odtwarza praktycznie wszystko. W wersji pierwszej jest dobry DAC Wolfson 8740 w wersji 2 nie jestem pewien czy Wolfson czy Analo Devices... ale oba bardzo dobre z fajnym brzmieniem

nie chce słuchać muzyki z internetu. tylko wybrane rzeczy, które mam zamiar przechowywać na dysku. co do mp3 320 czytałem ( no bo sam nie mam obecnie porównania), że jest dla ucha praktycznie nie do rozróżnienia od FLACa. Słuchanie z komputera ma być jedynie lepszą alternatywą dla gniazda usb w CD. najgorsze jest to, że nie mam możliwości posłuchania i samemu ocenienia czy warto inwestować w DAC i pliki FLAC. Jeśli już to jakiego DACa proponujecie? ma być podłączony do Denona PMA 710 albo Heed Canamp. budżet ok 500 zł. No chyba , że naprawdę warto dołożyć i kupić coś lepszego. dzięki za odpowiedzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...