Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

11 godzin temu, sofasurfer napisał:

nie chce słuchać muzyki z internetu. tylko wybrane rzeczy, które mam zamiar przechowywać na dysku. co do mp3 320 czytałem ( no bo sam nie mam obecnie porównania), że jest dla ucha praktycznie nie do rozróżnienia od FLACa. Słuchanie z komputera ma być jedynie lepszą alternatywą dla gniazda usb w CD. najgorsze jest to, że nie mam możliwości posłuchania i samemu ocenienia czy warto inwestować w DAC i pliki FLAC. Jeśli już to jakiego DACa proponujecie? ma być podłączony do Denona PMA 710 albo Heed Canamp. budżet ok 500 zł. No chyba , że naprawdę warto dołożyć i kupić coś lepszego. dzięki za odpowiedzi. 

Jeżeli słuchanie plików ma być lepszą alternatywą od CD no to niestety mp3 320 nie jest właściwym formatem. Musisz uderzyć w formaty bezstratne np. FLAC. Zobacz ile tracisz przy 320kb/s względem formatów bezstratnych fota w załączeniu. To jest plik ściągnięty ze strony Reference Recordings. Używam lokalnego serwera DLNA zainstalowanego na Kompie wpiętym w sieć domową. Czyli 4224kb/s 176,4kHz - to jest HiRes Audio i dla takich plików warto się bawić. 320 to jakość Spotify z tego powodu zaproponowałem strumieniowanie ale spoko nikogo nie namawiam?5C78AC55-BB08-4B54-A255-9E75216CA295.thumb.png.d85eb876d3c667db78240e42ac858c6b.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, nowy78 napisał:

@Inferno, a porównywałeś czy faktycznie jesteś w stanie rozpoznać format "na ucho"? Zapraszam do testu - wav vs mp3/320 vs mp3/128. I koniecznie pochwal się ile razy "trafiłeś" wav a ile mp3/128 :D

Specjalnie załączyłem fotę z takiego utworu na którym rozdzielczość robi różnice, nie wiem czy zwróciłeś uwagę ?

To jest symfoniczne wykonanie motywu ze StarWars. I różnice jestem w stanie wychwycić czy coś gra z mojego Stream X czy z Chromecast audio jakieś 6 do 7 na dziesięć bawiłem się jakiś czas temu w takie zagadki na moim sprzęcie z włączonym dodatkowo gramofonem. Z tym że musi być to muzyka jaką znasz i wiesz co w niej jest, jakie smaczki, jak chodzi bas, jakie detale zostały dodane podczas aranżacji nagrania i wtedy rozpoznasz. Im bardziej wymagający kawałek tym łatwiej. 

Tyle ze moja odpowiedz była na pytanie brzmiące „ co może być lepsza alternatywą dla CD” no to odpowiedzią na pewno nie jest format MP3 320 a czy rozpoznam na utworach których nie słucham i zwyczajnie nie znam to już inna historia pewnie nie i zupełnie mi nie wstyd. Mam dystans do siebie i nie jestem wyznawcą teorii jedynie słusznych plików FLAC. W znakomitej większości przypadków korzystam z TIDAL lub Spotify - ale te źródła przedmówca wykluczył jako sferę zainteresowania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym rzecz. Skoro sam twierdzisz, że nie bardzo jesteś w stanie rozpoznać różnicę pomiędzy np CD a mp3/320 (ja zresztą też), to zwiększanie jakości ponad tą oferowaną przez CD wydaje się bezcelowe, gdyż ewentualne różnice będą jeszcze trudniejsze do uchwycenia. Chodziło mi o zwrócenie uwagi - czy w ogóle warto szukać takiej alternatywy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pliki mam tak z ciekawości, nie kupuje tego niewiadoma ile. Taki już jestem lubię się przekonać sam nie wystarcza mi poczytać o czymś. Najlepszy test był z utworami London Grammar. Słucham TIDAL vs gramofon i nie słyszę zbytnio różnicy.

zdziwiony zaczynam szperać i co? Okazuje się że na TIDAL’u jest zdigitalizowany vinyl nawet szumy i trzaski były ?

Na koniec dnia nie chodzi o pogoń za bitami czy Hz’ami tylko o przyjemność. A moja odpowiedz była na gruncie matematyki i informatyki ( taka moja profesja) 320kb/s nie może być lepsze niż 4200kb/s zwyczajnie z matematycznego punktu widzenia nie dotykając nic a nic żadnego Audiofila?

Otwartą kwestią pozostaje fakt czy dany zestaw jest w stanie w odpowiedni sposób przetworzyć te dane jezeli tak to pewnie różnica jest. Pytanie czy Twój i mój zestaw to właśnie takie zestawy czy nie.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni gdzie mam Regę z Missionami jest słychać wszystkie te smaczki jak coś jest dobrze nagrane.

Dodatkowo dzisiaj doszedł do mnie kabelek jack 3,5mm na cinch  i podpiąłem Airport Express do wzmacniacza no i powiem że tam jakiś dość porządny DAC musi być w środku. Właśnie staram się wyszukać w necie ale w Apple to chyba lubili Texas Instruments.

daje radę do strumieniowania z telefonu czy tabletu. Mam ten Airport od kilku lat apierwszy raz podpiąłem do wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponowie pytanie bo na razie nic się nie dowiedziałem. czy komputer ( z plikami FLAC ) z dac ( w granicach tysiaka, nie koniecznie nowy) zagra na poziomie CD? bo nie wiem czy wywalać kasę. nie mam możliwości posłuchania bo nie mam skąd wziąć sprzętu. nie chodzi mi tutaj o jakieś audiofilskie niuanse. poziom przeciętnego CD w zupełności mi wystarczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tu zależy od tego co uważasz za przeciętny CD. Generalnie można się spodziewać lepszego dźwięku z DAC-a w tej samej cenie co CD. Oczywiście mowa o sprzęcie nowym lub używanym po obu stronach. Pozostaje jeszcze kwestia tego co ktoś lubi. DAC daje większe możliwości. Oczywiście z poziomu komputera można bardzo zepsuć dźwięk przez np. przesterowanie cyfrowe sygnału z poziomu jakiegoś korektora który będzie źle użyty. Oczywiście są zwolennicy CD którzy będą przekonywać ze niema jak sobie potrzymać płytę i pudełko w ręce, bo to fizyczne obcowanie z nośnikiem. Jednak posiadaczowi DAC-a nikt tego nie zabroni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sofasurfer napisał:

ponowie pytanie bo na razie nic się nie dowiedziałem. czy komputer ( z plikami FLAC ) z dac ( w granicach tysiaka, nie koniecznie nowy) zagra na poziomie CD? bo nie wiem czy wywalać kasę. nie mam możliwości posłuchania bo nie mam skąd wziąć sprzętu. nie chodzi mi tutaj o jakieś audiofilskie niuanse. poziom przeciętnego CD w zupełności mi wystarczy. 

Moim zdaniem dac z asynchronicznym wejściem USB + kompo odpowiednio ustawiony zagra lepiej od CD za tysiąc złotych.

Dac za tysiąc + malinka za 500 zł zagra natomiast lepiej niż CD za więcej 2.5-3k

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem dac z asynchronicznym wejściem USB + kompo odpowiednio ustawiony zagra lepiej od CD za tysiąc złotych.

Dac za tysiąc + malinka za 500 zł zagra natomiast lepiej niż CD za więcej 2.5-3k

Piotr

Dzięki za odp. A co to jest malinka za 500? zdaje się że jakieś źródło zamiast kompa tak? a coś bliżej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, S4Home napisał:

Rassberry pi wersja 3 + hifiberry digi one plus lub jest nawet nowszy lepszy dodatek. I tyle. 

Całość zamknięta w małym pudełeczku. Chwila cierpliwości i masz wszystko załatwione.

Piotr

i co się z tym kurna robi? ;)

Edytowano przez sofasurfer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale jak się z tego gra? wsadza się pendriva albo kartę SD? jakiś wyświetlacz? cokolwiek ? :) jak się to łączy z dac? dlaczego to jest lepsze od kompa? bo jest mniej zniekształceń? lepsze zasilanie? a no i jak to złożyć do kupy? nie jestem elektronikiem. mam w  domu młotek i wiertarkę ale to chyba nie ten poziom wtajemniczenia ;)

Edytowano przez sofasurfer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się robi z malinką ...wszystko :) 

Masz gotowe playery oparte o RB , i w zależności co chcesz , albo kupujesz razem z DAC , albo też z hatem wypuszczającym dźwięk po cyfrze. 

U mnie gra Digione + DAC xiangsheng , bardzo mi się to podoba. RB ogarnia Tidala, Spotify , radio internetowe , dysk z flacami .... Żyć nie umierać :)

 

Na szybko : 

https://www.allo.com/sparky/boss-player.html

https://www.allo.com/sparky/piano-2-1-player.html

https://www.allo.com/sparky/digione-player.html 

 

Dwa pierwsze nie potrzebują DACa, trzeci potrzebuje

 

Edytowano przez mkk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...