Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Gdy mamy doby DAC to praktycznie nie słychać żadnych szumów. W tych gorszych szumy są na tyle niskie że nie mogą przeszkadzać. Jest to poziom nieporównanie niższy z tym co mamy w przypadku najlepszych gramofonów podpiętych nawet do najlepszych preampów gramofonowych. Problemem z współpracą DAC-a z komputerem ( najczęściej z pod okien ) jest to że działające w tle procesy mogą dawać drobne przerwy w dźwięku. Szczególnie gdy dzieje się to często jest dość nieprzyjemne w słuchaniu muzyki. Dobrze działający system jednak nie doprowadza do takich sytuacji. Inną sprawą mogą być przedostające się na masę urządzenia zakłócenia z komputera ( malina też jest komputerem ). Niektóre DAC-i pozwalają na odłączenie masy komputera od masy DAC-a. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam ten zapodany przez Was temat Maliny i znalazłem na Alledrogo dodatkowe karty z DAC. Czyli można z Maliny PI zrobić stram/DAC. Próbowaliście ? Nawet znalazłem taki z 32 bitowym BurrBrown TI! Kolejny z jakimś dobrym Wolfsonem.

dlaczego korzystacie z zewnetrznego DAC?

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Inferno napisał:

Przeglądam ten zapodany przez Was temat Maliny i znalazłem na Alledrogo dodatkowe karty z DAC. Czyli można z Maliny PI zrobić stram/DAC. Próbowaliście ? Nawet znalazłem taki z 32 bitowym BurrBrown TI! Kolejny z jakimś dobrym Wolfsonem.

dlaczego korzystacie z zewnetrznego DAC?

To jaki się uzyska dźwięk z DAC-a zależy nie tylko od samych chipów zawartych na nim, Bywają lepsze i gorsze DAC-i. Tak samo można zapytać poco podłączać CD do wzmacniacza skoro są takie gdzie jest wzmacniacz i CD w jednej obudowie i do tego jeszcze zazwyczaj można tam znaleźć jeszcze tuner radiowy. Po prostu też tak można.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inferno, a ja uważam, że malina to tylko jak komuś zależy na małym rozmiarze. Wg mnie lepiej rozejrzeć się za używanym małym lapkiem typu zenbook i dokupieniem osobnego DAC`a z USB bo do maliny i tak potrzebna klawiatura i ekran do programowania, a te dac`ki do maliny to jakieś minimalistyczne są i pewnie jakość niezbyt (przypuszczam, bo nie słuchałem i nie porównywałem). Popatrz na SMSL Sanskrit 10, Topping D10 ... na najnowszych kościach XMOS, AKM i ESS Sabre. Nic nie szumią, a jakość rewelacyjna. Koszt większy, ale jak pomyślę o inwestowaniu w plastikową malinę to wolałbym dozbierać 500 i wyłożyć na takie rozwiązanie. Pozdrawiam

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MariuszZ napisał:

 a te dac`ki do maliny to jakieś minimalistyczne są i pewnie jakość niezbyt (przypuszczam, bo nie słuchałem i nie porównywałem). Popatrz na SMSL Sanskrit 10, Topping D10 ... na najnowszych kościach XMOS, AKM i ESS Sabre. Nic nie szumią, a jakość rewelacyjna.

No faktycznie cała masa konkretów ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1921 postów szacun! Pozdrawiam wszystkich pomocnych!

Problem stary jest w tym że teoretyzowanie w tym przypadku jest obarczone błędem wartym około 500pln i oczywiście zdaje sobie sprawę ze zewnętrzny DAC lepiej itd.. ale pytanie było kierowane do tych co to mają. A sporo osób się wypowiadało w tym wątku o Malinie wiec z tego powodu zapytałem. Wiem też że każdy ma inny sprzęt i inaczej to brzmi ale nie o brzmienie raczej mi chodziło tylko o takie fakty techniczne jak szumi, nie szumi. Nie zrozum mnie źle ale jak nie słuchałeś takiej konfiguracji to nie chce od Ciebie pomocy. Nie powinieneś się wyśmiewać tez z kogoś kto bardziej niż ty chciał pomóc  i się wysilił na bardziej merytoryczną odpowiedz.

Postaraj się docenić rozmówcę, to że masz 10 czy 20 razy więcej postów wcale nie musi znaczyć że masz większe doświadczenie audio, na 100 % masz większe doświadczenie w używaniu tego forum.

To ja w takim razie bardzo grzecznie proszę o odpowiedź osobę co słyszała, powtórzę Malinę z dołączoną płytką DAC Burr Brown albo Wolfson. Jestem ciekawy czy są jakieś rzeczy które uniemożliwiają bądź utrudniają używanie takiej konfiguracji.

widzialem zestaw do Maliny z dodatkowym zasilanie które było odseparowane o zasilania płyty głównej do zminimalizowania szumów, może ktoś coś wie?

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik Maliny z nakładką hifiberry dac+pro moge ją z czystym sumieniem polecić.Mam zainstalowane Moode bo Volumio grało mniej detalicznie,bez dynamiki.Grało to u mnie z Marantz PM 8005 i Kef R300.Grałem Tidal Hifi oraz pliki Flac i Mp3 z wpiętego w Maline Pendrajwa 128 Gb.Sterowanie aplikacja na Android i Ios.Tidal Mqa w aplikacji desktopowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Fafniak napisał:

No faktycznie cała masa konkretów ;)

No nie mam dowodów tylko intuicję i Sabaja DA3 na XMosie i ESS, i jest GIT (SMSL`a słuchałem u kogoś) ale jak popatrzę na aplikację elektroniczną  DAC`a do maliny to wiara w dobre brzmienie kłóci się z moimi doświadczeniem ... wyraziłem tylko moją opinię i nie neguję cudzych, tych którzy mieli te DAC`ki na malinie i słuchali ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...