Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Dnia 15.11.2018 o 14:35, slaw0001 napisał:

Czy ktoś z drogich forumowiczów wie czy są jakiegoś rodzaju przejściówki, konwertery żeby można było połączyć wyjście dygital (coaxial/optyk) z wejściem asynchronicznym USB w DAC-u?

Nic niestety jak wyżej nie znalazłem, ale będę drążył temat dalej. W związku z tym stety/niestety "usłyszałem" duużą różnicę jakościową na DACu między wejściem USB (+laptop) a pozostałymi (+N-50AE; Panasonic DVD-S 100) to tak kombinuję co by tu włożyć pomiędzy aby wszystko przekierować na wejście USB.  Czy "malina" dałaby radę? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, slaw0001 napisał:

Nic niestety jak wyżej nie znalazłem, ale będę drążył temat dalej. W związku z tym stety/niestety "usłyszałem" duużą różnicę jakościową na DACu między wejściem USB (+laptop) a pozostałymi (+N-50AE; Panasonic DVD-S 100) to tak kombinuję co by tu włożyć pomiędzy aby wszystko przekierować na wejście USB.  Czy "malina" dałaby radę? 

https://botland.com.pl/pl/arduino-moduly-glowne/1060-arduino-uno-rev3-a000066-8058333490090.html

taki moduł znalazłem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Inferno napisał:

OK dzięki, ale ten wydaje sie już bardziej kompletyny.

https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-karty-dzwiekowe-i-hifiberry/12132-hifiberry-digi-io-karta-dzwiekowa-do-raspberry-pi-32ba.html

Pytanie tylko czy mój tok rozumowania jest słuszny.

To co chcę osiągnąc to taką sama jakość jak przy połączeniu laptopa z DAC-em po USB. 

Jeżeli połączę streamer N-50AE coaxialem do Maliny a Malinę do DAC-a po USB czy powyższy cel mam szansę osiągnąć czy np. ograniczenia w budowie in/out coaxial-a to uniemożliwiają?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mkk napisał:

A po co chcesz łączyć N50 i laptopa przez Malinkę ? Sama Malinka zastąpi Ci te dwa urządzenia. 

Po pierwsze, bo już oba urządzenia posiadam. Być może jak sie przekonam do maliny to sprzedam streamer, ale obecnie poszukuje rozwiązań do bieżącego układu.

Po drugie nie tylko ja z tego korzystam a Malina póki co jest jak mi się wydaje jednak troszkę bardziej wymagajaca w obsłudze.

A wracając do mojego pytania....

4 godziny temu, slaw0001 napisał:

To co chcę osiągnąc to taką sama jakość jak przy połączeniu laptopa z DAC-em po USB. 

Jeżeli połączę streamer N-50AE coaxialem do Maliny a Malinę do DAC-a po USB czy powyższy cel mam szansę osiągnąć czy np. ograniczenia w budowie in/out coaxial-a to uniemożliwiają?

...czy możesz podzielić się swoja wiedzą? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radził zakup Maliny z hatem USB ( tylko jako transport ) , skoro Twój DAC lepiej brzmi po USB. 

Obsługa Maliny przez aplikację Volumio ( tablet, telefon ) jest banalnie prosta i poradzi sobie spokojnie każdy. 

Po trzecie , nie znam nikogo kto kombinował z Maliną na zasadzie coax/opt in , USB out , i nawet nie wiem jak to zaimplementować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Coaxial tak jak i BNC , RCA czy optical w nakładkach do maliny to wyjścia, więc niczego nie podłączysz

No tu chtba sytuacja uległa zmianie. Tu sa dwa przykłady nakładek I/O

https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-karty-dzwiekowe-i-hifiberry/13084-hifiberry-dac-dsp-karta-dzwiekowa-do-raspberry-pi-332bazero-4260439550576.html

https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-karty-dzwiekowe-i-hifiberry/12132-hifiberry-digi-io-karta-dzwiekowa-do-raspberry-pi-32ba.html

ale faktem jest, że nigdzi nie znalazłem info czy da sie sygnała z wejścia digital przesłać do USB jako wyjście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

cześć,

nie siedząc w audio, nie mając wiedzy sprzętowej jakkolwiek słuchając sporo muzyki (głównie jazz i klasykę),
mam pytanie oraz prośbę o radę w kwestii następującego ewentualnego układu:

smartfon - DAC (Shanling M0) - aktywny głośnik (Marshall Kilburne)


Trochę szukałem informacji na własną rękę w sieci ale nie posiadając wiedzy pewnie popełniam jakiś błąd. Ale do rzeczy.
Słucham nie dbając specjalnie o źródło materiału, nie znam się na parametrach, formatach, "słucham na słuch" -
mam sporo ulubionych stacji radiowych via radio.pl, czasem YT itp. A jednak lubię - jak każdy - dobry czysty barwny dźwięk.
Nie używam słuchawek.
Otóż, Marshalla nabyłem 2 miesiące temu (specyfikacja: https://hifi24.pl/marshall-kilburn-black.html ).
Ma on zarówno wyjście jack jak i BT (v4.0 + EDR). Wiem, że BT obsługuje (czy też posiada) aptX (Nie obsługuje LDAC).
Z Marshallem łączyłem zarówno jackiem jak i BT Iphona 5s (IOS nie posiadaL aptX).
Grało to moim zdaniem dobrze, ale chyba przede wszystkim dzięki Marshallowi.

Ponieważ Iphone uległ zniszczeniu zacząłem czytać o możliwych konfiguracjach domowego
"smartfonowego" sprzętu, szukać informacji o kodekach etc. i stanąłem ostatecznie przed wyborem między dwiema opcjami:

1_kupić dobry smartfon, który łączyłby się z Marshallem przez BT i współpracował z aptX a jednocześnie mając
własny DAC ("obsługujący" LDAC) mógł spiąć się z Marshallem jackiem (czyli jakby "narzucając mu" LDAC, głosnik wtedy nie musiałby by go mieć?).
Takim smartfonem jest podobno LG v30.
Ma własny układ ESS Sabre Quad DAC (z LDAC podobno), który jednak o ile dobrze zrozumiałem związany jest wyłącznie z jackiem.
Natomiast BT obsługuje kodek aptX znajdujący się w Androidzie Oreo.
Jego cena to ok. 1800zł, probowałem jednak znaleźć jakieś tańsze rozwiązanie i pojawiło się następujące:

2_kupić dwolony stary smartfon (np. jeszcze raz Iphone'a (4s,5s,SE) lub Xperię XZ1 - około 700zł) - zatem coś co nie obsługuje ani aptX ani LDAC,
natomiast całość uzupełnić o Shanlinga M0 (400zł) ( https://kropka.audio/test/odtwarzacze/shanling-m0-recenzja/ )
Ma on tę zaletę, że będąc odtwarzaczem z aptX, łączy się w obie strony przez BT (mógłbym przez BT połączyć z nim  
z jednej strony Marshalla a z drugiej jakiegokolwiek smartfona) a zarazem ma funkcję DAC/USB - rozumiem przez to fakt, że da się go połączyć
"na sztywno" przez jacka z Marshallem i z drugiej strony przez port usb-c (taki ma Shanling obok słuchawkowego) przez przejsciówkę - np. z Iphonem.
Ponieważ Marshall aptX ma związanego z BT, to przy połączeniu przewodowym DAC pozwalałby słuchać także z użyciem LDAC...

Wydaje mi się, że ta DRUGA konfiguracja pozwala przede wszystkim nie martwić się o drogiego smartfona - jest praktyczniejsza i bardziej uniwersalna
(smartfon może być nienadzwyczajny a ja będę mimo to słyszał świetny dźwięk?)
TYLKO CZY TO BY DZIAŁAŁO?
Czy dobrze myslę, czy też czegoś istotnego tutaj nie uwzględniam?
Czy może któraś z tych 2 opcji ma bezdyskusyjną przewagę
(przede wszystkim w kontekście jakości słuchania muzyki)?

Może ktoś pomógłby mi w rozwiązaniu tej "technicznej" kwestii.
Pozdrawiam

Edytowano przez JacekA
ort
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie miałem do czynienia z głośnikiem Marshall Kilburne. Wydaje mi się że za dużo zachodu do takiego źródła dźwięku. Myślę że dla wygody powinien wystarczyć mu dowolny smartphon z bluetooth niekoniecznie z aptX. Czy z  Iphona 5s była duża różnica po kablu i bluetooth ? Gdyby chodziło o słuchanie  na dobrych słuchawkach, to na pewno było by warto. Jeśli zrobisz próby, to pochwal się odczuciami. Możliwości jest sporo, lecz jak już napisałem do takiego głośnika to moim zdaniem niema sensu, mimo że to dobry głośnik jak na tego typu sprzęt. Myślę że do słuchania w domu lepiej zaopatrzyć się w jakiś wzmacniacz i kolumny i wtedy źródło będzie miało większe znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istotnie, słuchając z Iphone'a różnic wielkich nie słyszałem (tylko, że podobno Iphone nie obsługuje aptX, który znajduje się w Marshallu) - wszystko prawdopodobnie zależy od jakości dźwiękowej streamu, stacji radiowej itp. a do tego nigdy nie przywiązywałem uwagi. Kryterium stanowi zawsze raczej repertuar (bo, co chyba ważne slucham stacji internetowych radiowych oraz wyłącznie z glosnika zewnętrznego). Ale gdybym np. wykupił abonament w Tidalu (HiFi etc.) szukanie lepszego brzmienia - nawet przy użyciu takiego głosnika jak Marshall - mogłoby mieć sens? Jeśli wejdę w którąś z tych konfiguracji (najprościej chyba to zrobić z LG) - bo w sumie w takim razie mogę wrócić do dotychczasowej, dam znać.

dzięki za radę

Moje rozumowanie było następujące:
1 Marshall ma 2 opcje, moge podłączyć go albo przez BT (i wtedy jak rozumiem uruchamia się DAC w Marshallu wraz z aptX)
albo przez jacka (i wtedy to "goły" głosnik?)


Mogę teraz kupić ALBO smartfona (LGv30) za 1800 zł, ALBO Shanlinga M0 (400zł) + jakiegokolwiek smartfona, byleby z Oreo, które
ma aptX (np. XZ1 za 1000zł, albo np. uzywanego OnePlus 3T za 800zł)

W obu wypadkach pojawia sie możliwość połączenia się ALBO przez BT z wykorzystaniem aptX, ALBO przez kable (wówczas DAC w Marshalu nie jest już uzywany, tak?)  
i wtedy zaczyna grać DAC z LG (a on posiada LDAC, który jest jeszcze "lepszy" niż aptX?) albo w drugiej konfiguracji DAC z Shanlinga, ktory też ma LDAC.
Oba - i LG i Shanling - mają rowniez aptX i moga obsluzyc DACa w Marsahalu, ktory ma wlasnie aptX ALE który uruchamia się tylko przy połączeniu BT a nie jackiem (tak?)

Moim zdaniem korzyść z drugiej opcji to:
1 cena
2 znika troska o smartfona (jesli zgubię LG, to wszystko idzie w cholerę, gdy smartfona podpietego do Shanlinga połowa sprzętu ocaleje:)
3 no i podobno, brzmienie DACa w Shanlingu jest - jak wyczytałem - bardzo ładne, ciepłe, czyste, dynamiczne i muzyczne
4 Shanling - maciupkie ustrojstwo bedące jeszcze DAPem, na microSD, czyli mam w domu jeszcze odtwarzacz:)


Wszystko oczywiście pod warunkiem słuchania muzyki z formatów, które potrafią taka zmianę wykorzystać.
Ale może ta zmiana skłoni mnie np. do wykupienia tego Tidala..


FAKTEM jest, że słuchając Iphonem żadnych róznic BT/kabel nie słyszalem, pewnie z winy niskiej jakości zrodłowego materiału
(zwykle 128 kkbs)

Edytowano przez JacekA
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym podłączyć DAC SMSL793II do laptopa, tak aby uzyskać lepszą jakość dźwięku.
Czy wszystko co powinienem zrobić to użyć przewodu mini jack - 2 x RCA ?
Zrobiłem tak i nie mam możliwości np. zmiany głośności z poziomu dac, muzyka leci bardzo cicho i jest stłumiona - dac jedynie pośredniczy, ale nie ma żadnego efektu.
Co robię źle ?

 

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
chciałbym podłączyć DAC SMSL793II do laptopa, tak aby uzyskać lepszą jakość dźwięku.
Czy wszystko co powinienem zrobić to użyć przewodu mini jack - 2 x RCA ?
Zrobiłem tak i nie mam możliwości np. zmiany głośności z poziomu dac, muzyka leci bardzo cicho i jest stłumiona - dac jedynie pośredniczy, ale nie ma żadnego efektu.
Co robię źle ?
 
Dzięki za pomoc.
Ten DAC ma 2 wejścia cyfrowe ale nie ma USB audio, który byłby najbardziej naturalnym połączeniem z laptopem. Proponuję poszukać jakiegoś taniego konwertera USB/SDIF i połączyć DAC na wejściu Coax. Modelu konwertera niestety nie podam bo jedyny, który kojarzę to m2Tech za ponad 600 zł więc droższy od Twojego DACa ale chyba coś pasującego cenowo też się znajdzie.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpiąłem się mini jackiem do wyjścia słuchawkowego laptopa, ale po reakcjach zakładam, że to nie zadziała... ?
wyjść cyfrowych nie posiadam, więc będę chyba musiał użyć innego DACa czyli wspomniany M2.
Dzięki za szybkie wsparcie.

PS. jakiś inny, dobry wzmacniacz słuchawkowy do laptopa możecie polecić ? w kwocie do 300zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpiąłem się mini jackiem do wyjścia słuchawkowego laptopa, ale po reakcjach zakładam, że to nie zadziała...
wyjść cyfrowych nie posiadam, więc będę chyba musiał użyć innego DACa czyli wspomniany M2.
Dzięki za szybkie wsparcie.

PS. jakiś inny, dobry wzmacniacz słuchawkowy do laptopa możecie polecić ? w kwocie do 300zł.
To może kup DAC w formacie "pendrive" z wyjściem mały jack? Np. AudioQuest DragonFly (nie pamiętam czy w tej cenie - są 2 modele). Jest sporo produktów tego typu. Ja akurat mam SMSL Idea(500 zł) ale od tego producenta są też chyba tańsze propizycje.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...