Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

10 minut temu, Kubakk napisał:

@Mobydick ale ten zestaw jest ze sobą zestrojony ,a zobacz na nostromo , nie ma szans takiej "wieży" złożyć :D 

Do Nostromo można kupić zwykły zasilacz impulsowy typu wtyczka do gniazda. Ten liniowy zasilacz tak wygląda, bo z założenia jest "lepszy". Czy w rzeczywistości to tego nie wiem. Natomiast większość obecnie małych gabarytowo DAC-ów nie posiada zasilaczyw obudowie. Dac magic 100 również! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DAC SMSL-a i wzmacniacz słuchawkowy są również sprzedawane z zasilaczami wtyczkowymi i lepszy zasilacz do nich jest opcją do dokupienia.,

Tylko że ten producent robi do nich ferowane obudowy z kawałka aluminium i łatwo jest w ten sposób zmieniać ich gabaryty. Za to technologia jest droższa niż ciecie profilu aluminiowego.

W przypadku droższych DAC-ów z wbudowanymi zasilaczami często właśnie różnica polega na tym że zasilacz jest lepszej jakości niż w tych tańszych z tanimi zasilaczami wtyczkowymi i dokupienie zasilacza w cenie samego DAC-a może dać tyle co kupienie 2 razy droższego DAC-a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dobry wieczór,

Mam kilka pytań i prośbę o uwagi/sugestie/opinie odnośnie poprawności/błędów w mojej konfiguracji sprzętowej/toku myślenia:

układ: laptop (wyłącznie do odtwarzania audio - tylko oryginalny flac 16/44 trochę 24/96) dalej poprzez USB Creative X-Fi dalej optyk i wzmacniacz Yamaha "501".

- czy w momencie podpięcia dźwiękówki poprzez optyk do wzmacniacza (posiadającego własny DAC) automatycznie DAC dźwiękówki w procesie przetwarzania sygnału zostaje pominięty?

- czy w momencie podpięcia dźwiękówki poprzez czincz do wzmacniacza automatycznie pomijany jest DAC wzmacniacza i pracuje DAC dźwiękówki?

DAC dźwiękówki obsługuje max 24/96, DAC wzmacniacza może więcej - z tym, że to już chyba nie jest istotne (?) gdy max dla plików jakie posiadam wynosi 24/96, zatem: czy jest rzeczywiście istotne na jakim etapie wejdę na wzmacniacz z sygnałem? czy z optyka cyfrowym? czy z czincza analogwym?

- czy w w/w konfiguracjach głośność odtwarzacza (AIMP) oraz głośność systemowa (WIN7) może być/powinna być ustawiona na max tzn. 100% czy powinna zostać zredukowana do np. 75%? jeśli zredukować to: zarówno tę dla odtwarzacza jak i systemową? czy tylko odtwarzacza? a może tylko systemową? Właściwie oprócz samej zmiany głośności nie zauważyłem żeby między 75% a 100% dla dowolnej głośności powstawały jakieś przesterowania/zniekształcenia.

Ripowanie CD EAC czy AIMP? Rzeczywiście EAC jest bardziej skrupulatny i uratował mi kilka mocno zniszczonych krążków, których nie dawało się odtworzyć na zwykłym CD, jednak przy bardzo ładnie zachowanych płytach chyba nie ma to różnicy? Kombinowałem na kilka sposobów: CD/EAC/WAV/FLAC; CD/EAC/FLAC; CD/AIMP/WAV/FLAC; CD/AIMP/FLAC rozmiary plików były identyczne, więc wydaje mi się, że EAC jest skuteczniejszy od AIMPa tylko w przypadku płyt, które są w słabszym stanie.

Loudness w Yamaha A S-501 - działa dość specyficznie, niestety nie udało mi się namierzyć wykresu częstotliwości w jakim ustawieniu co dzieje się z dźwiękiem, Przyzwyczajony byłem do funkcji Loudness, która działała w trybie on/off linia/linia z podbitym konturem, natomiast w "Yamasze" pojawił się potencjometr który w swym zakresie dość różnie (wydaje mi się) wygina tę korekcję, ostatecznie zostałem przy Pure Direct i śladową korektę musiałem zrobić na laptopie (tu niestety także pojawiają się do wyboru dwa Equalizery: AIMP ma swój, ale jest i drugi od oprogramowania karty dźwiękowej - ciężko mi wybrać który jest lepszy (przy tych samych ustawieniach przełączając się między jednym a drugim nie słyszę różnicy).

Bardzo proszę o uwagi/sugestie/opinie - z tym, że: nie planuję wymiany sprzętu a jedynie od dawna walczę z dylematami co i jak lepiej ustawić :)

Edytowano przez Beatlesiak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Jeśli korzystasz z wyjścia cyfrowego karty dźwiękowej to automatycznie rezygnujesz z używania jej DAC-a. Gdybyś jednak korzystał z wejścia analogowego i przesyłał sygnał dalej z wyjścia cyfrowego to korzystasz z konwertera analogowo/cyfrowego (ADC). 

W przypadku podpięcia wyjścia analogowego karty dźwiękowej do wejścia analogowego wzmacniacza gdy nie korzystasz z obróbki cyfrowej sygnału, nie używasz DAC-a wbudowanego we wzmacniacz. Jednak gdy poddasz obróbce cyfrowej to sygnał przejdzie przez jego DAC i wcześniej ADC. Dlatego jeśli potrzebujesz obróbki cyfrowej dźwięku to lepiej doprowadzić sygnał w postaci cyfrowej.

Wyjście cyfrowe karty dźwiękowej zwykle ma jakieś ograniczenia i jeśli posiadasz pliki o wyższych parametrach to na wyjściu optycznym otrzymasz sygnał ograniczony do poziomu możliwości karty. Jeśli doprowadzasz sygnał o parametrach niższych, to może on zostać upsamplowany do poziomu możliwości wyjścia.

Loudness regulowany zwykle polega na tym ze można zmniejszyć intensywność jego działania. Obróbka cyfrowa powinna dawać mniejsze zniekształcenia niż filtry działające w dziedzinie analogowej.

Jeśli wyprowadzasz sygnał cyfrowy z komputera w postaci cyfrowej do DAC-a, zasadą jest używanie maksymalnego poziomu wyjściowego głośności systemowej. Niektóre odtwarzacze programowe potrafią zwiększać cyfrowo poziom głośności do poziomu ponad 100 % oryginału i tego robić w zasadzie nie należy poza sytuacjami gdy mamy sygnał zbyt słaby np. z amatorsko zapisanym dźwiękiem na rejestratorze którego poziom jest zbyt słaby. Sprawa wyglądać może inaczej w przypadku DAC-ów działających po USB, których poziom wyjściowy jest sterowany przez źródło cyfrowe (np. komputer lub smartphon ). Tu sprawa ta jest kwestią indywidualną określonego sprzętu.

Polecałbym tryb pure direct na wzmacniaczu i jeśli potrzeba skorygować dźwięk to zrobić to delikatnie w komputerze.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Rozglądam się za DACiem do Grado SR80e. Czy Fiio E10k w 2019 nadal jest wart swojej ceny ?

Głównie będę używał DACa z laptopem Della, więc jeśli w cenie 300 zł jest coś co zagra lepiej to mogę zrezygnować z zalet mobilności (iPhone SE + E10K+ powerbank) Pytanie czy te wszystkie DSD i 192 khz są warte zawracania głowy przy tak budżetowym sprzęcie i SR80e ? Połowa słuchanej przeze mnie muzyki to będą flaci, a druga połowa to tidal/mp3. Piszecie też, że warto wymienić kiepskie zasilacze na mniej szumiące więc na tą chwilę zniechęcają mnie DACi z zewnętrznym zasilaniem. W skrócie potrzebuję jakieś opinii o E10K + SR80E, bo jeśli Fiio nie da rady ich napędzić to go sobie odpuszczę.

PS Dodam że zależy mi na możliwie najlepszej jakości dźwięku w tej półce cenowej, wystarczy mi tylko wyjście słuchawkowe i wyjście żeby podłączyć microlaby solo7c.

Zależy mi na szybkim zakupie więc tylko polska dystrybucja.

Edytowano przez butadbut
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są trudne do napędzenia słuchawki i powinien sobie z nimi poradzić chyba każdy DAC z wzmacniaczem słuchawkowym. Inna sprawa to kwestia tego czego oczekujesz po tym źródle. Jeśli chcesz niekoniecznie zbyt przejrzyste brzmienie , za to przyjemne i podkreślonymi skrajami pasma to E10K powinien się sprawdzić. Ostatnio dobre opinie zbiera Sabaj DA3 na niemieckim amazonie za 99€, na aliexspress z angielskiego magazynu wychodzi trochę taniej. Drożej, ale powinno być lepiej i z dostawą najpewniej w ciągu kilku dni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szybkim sprawdzeniu ten sabaj da3 wydaje się interesujący. Myslalem tez nad fiio k3 ale 550 zl to juz spora kwota a ludzie piszą że e10k w pewnych aspektach gra lepiej. Nie zależy mi na upiększaniu audio i dlatego jakos obawiam się fiio ... z drugiej strony fajnie jakby dac posluzyl mi pare lat więc z czasem w e10k może faktycznie bedzie mi czegos brakować. Kupować tego sabaja w ciemno na aliexpress.com ? widzę że jest za niecałe 100 baksów więc  jeszcze rozsądna cena jeśli faktycznie jest lepszy od e10k.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadamy już w miarę wydajny laptop (Win/Mac OS), polecam spróbować taką małą „ciekawostkę”: https://www.ceneo.pl/29272735

 

Test jego „większego brata” (oba urządzenia grają bardzo podobnie): http://hd-opinie.pl/26478,audio,interfejs-dsd-i-nie-tylko-test-korg-ds-dac-100-audiogate.html .

 

Dodam jedynie, że niedawno gościł u mnie (na krótko) Bluesound Node 2i. Rozważałem zastąpienie nim Korga 100m, ale... nie podołał. Komfort obsługi, MQA itp. nie zdołały przeważyć tego, co dźwiękowo oferuje Korg. Podejrzewam, że za ~ 600 zł trudno będzie znaleźć coś, co byłoby w stanie zbliżyć się do tego przetwornika.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MobyDick napisał:

Przy tym Sabaju warto w przyszłości pomyśleć o rekablowaniu słuchawek do wyjścia symetrycznego. mając kabel z taką wtyczką bez problemu można zaopatrzyć się w przejściówkę na wtyki niezbalansowane ( 3-pin ).

Nie dają mi spać te DACi, więc zamówiłem przed chwilą Sabaj DA3 :) wyszło 385 zł z UK. Mam nadzieję, że będzie też hulał z iPhonem SE + Grado SR80e.

laptop Dell > Sabaj DA3 > Głośniki solo7c też będą działać po zwykłym jacku 3,5mm? 

Rozumiem, żę bez żadnych sterowników będę mógł korzystać z gorszej rozdzielczości dźwięku Sabaja i dopiero po zainstalowaniu jakiś sterowników DA3 będzie pracował w swojej maksymalnej jakości ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, janek007 napisał:

u mnie musi byc dac posiadajacy wejscia aby podpiac pc ale tez cd a ten korg 100m chyba nie daje takiej mozliwosci chyba ze sie myle

Niestety, taką funkcjonalność (umożliwiając zgrywanie winyli lub CD do DSD) posiada Korg DS-DAC-10R, ale to już zupełnie inne pieniądze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, butadbut napisał:

Głośniki solo7c też będą działać po zwykłym jacku 3,5mm? 

Rozumiem, żę bez żadnych sterowników będę mógł korzystać z gorszej rozdzielczości dźwięku Sabaja i dopiero po zainstalowaniu jakiś sterowników DA3 będzie pracował w swojej maksymalnej jakości ?

Będzie działać. Tu są pomiary DA3 link lub tu dyskusja link. Tu znajdziesz niezbędny sterownik Link Żeby odtwarzać pliki DSD należy pokombinować trochę. Tu znajdziesz jak skonfigurować foobara link. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, Trafiłem przed zakupem na te wykresy i lekko mnie to zaintrygowało. DSD jednak zostawię na później bo nawet dobrze foobara nie ogarniam.

Ktoś z was w ogóle miał okazję używać DA3 i SR80E ? 

Może jeszcze spytam o kable jack 3,5 mm > 2 RCA , mianowicie zwykłe prolinki za 30 zł starczą ? I czy dłuższy kabel (np 3metry) wpłynie negatywnie na jakość /moc dźwięku ? Jak są obecnie jakieś niezniszczalne/niedrogie kable to coś polećcie bo miałem prolinki i nie do końca byłem zadowolony.

Ps Jak to wszystko będzie działać to chyba będę musiał odkopać winyle...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, butadbut napisał:

Ktoś z was w ogóle miał okazję używać DA3 i SR80E ? 

Może jeszcze spytam o kable jack 3,5 mm > 2 RCA , mianowicie zwykłe prolinki za 30 zł starczą ? I czy dłuższy kabel (np 3metry) wpłynie negatywnie na jakość /moc dźwięku ? Jak są obecnie jakieś niezniszczalne/niedrogie kable to coś polećcie bo miałem prolinki i nie do końca byłem zadowolony.

Ja używam z Ulttrasone pro 750i i nie mam co marudzić. Z 80 ohm AKG pro 612 już było gorzej. Ten mały mocarz nie mógł w pełni tych słuchawek rozbujać. Twoje mają 32 ohm więc nie powinno być problemów. Co do synergii dźwiękowej to już kto co lubi. Sabaj wg mnie jest raczej neutralny i nic nie podbija więc raczej dźwięk zdominują słuchawki. Próbowałem tego DACa że wzmakiem na 1m kablu. Nie było problemów ale głośność trzeba było ustawić prawie na max bo przy ustawieniu jak do słuchawek to cicho grało. Ogólnie jestem zadowolony z połączenia z Ultrasone. Z AKG nie polecam. Jako DAC do wzmaka są lepsze rozwiązania i chyba nawet tańsze. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pisze na ten temat producent

Wersja rozszerzona różni się od wersji podstawowej wizualnie panelem przednim grubości 3mm, wykończenie na wysoki połysk (w wersji podstawowej 1,5mm, matowy). Najważniejsze jednak zmiany są w środku. Rezystory w torze analogowym wszystkie są wysokiej jakości przewlekane, kondensatory w LPF dedykowane do audio, wzmacniacze operacyjne na precyzyjnych podstawkach - umożliwia łatwą, ewentualną wymianę w przyszłości na inne w-g własnych upodobań.

http://nostromo.audio/pl/przetworniki-cyfrowo-analogowe-dac/36-dac-nostromo-wolf-2-wersja-rozszerzona.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...