Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Nie mam go. Wiem tyle że ma dobre opinie i to z dość wiarygodnych źródeł. Do tego ta narka stara się trzymać poziom jakości dźwięku i wykonania. Wiele wskazuje na to że starają się w miarę możliwości zachowywać swój charakter brzmienia, połączenie dynamiki z dobrą detalicznością, lecz bez nieprzyjemnych naleciałości cyfrowych.

Na aliexpress mają teraz urodziny i z tego powodu jest sporo zniżek. Dlatego ceny takie jakie są nie będą się trzymać długo. Zauważyłem że ostatnimi czasy ceny SMSL-i na ali dość mocno wzrosły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Audrey Spency

and with my configuration and requirements I must have a DAC, but that does not mean that you have to have it with your configuration and requirements. 
There is no rule that the DAC must be.
DAC gives you great opportunities, but you have to pay a lot for them.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@JohnDoe

Od dzisiaj mam tego DACa na tydzień, na testy ...

Wiem jedno - koleś który zaprojektował sterowanie, przełączanie itd. powinien pochylić głowę, rozpędzić się i przypier.... łbem w mur przynajmniej kilka razy. Toż to są rozwiązania sprzed 20 lat !!!!

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Fafniak napisał:

Ale jeżeli mam być szczery Nostromo WOLF 2 naprawde niewiele odstaje !

To mnie przeraża. Powoli myślę o wymianie elementów systemu stereo i czytając wypowiedzi różnych osób dochodzę do wniosku, że cena nie zawsze czyni jakość. Jako posiadacz DACa Topping D10 pomyślałem o 4x droższym ale i tak budżetowym Topping D50. Przeskok jakości wg użytkowników znikomy. Za DACa za 4k pln przy obecnej konfiguracji nie dam ale w przyszłości kto wie ;) Może ktoś miał przyjemność z Pro-Ject Pre Box S2 Digital? Cena przystępna, produkt austriacki znanej marki, obsługuje MQA nawet. W podobnej cenie można już polować na Sabaj`a D5 na kości ESS Sabre 9038pro link, tylko czy warto? Czy dopłacając do DACa ok. 1k- 1,5k pln odczuję różnicę jakości na korzyść, która usprawiedliwi wydatek?  Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Fafniak . To fajnie, testuj go parę dni i daj znać.   Tak po jednym dniu  ciężko coś powiedzieć.  Ja mam pod ręką książeczkę manual, często tam zaglądam bo faktycznie ciężko to wszystko zapamiętać. Na słuchawkach też chciałem sprawdzić ale mam jakieś kiepskie stare senki 518 to odpusciłem a na nowe lepsze mi szkoda bo i tak wolę kolumny ;) .

Zobacz na YT są jakieś wskazówki obsługi ,  takie ogólne.  Resztę z książki. Na pewno jesteś bardziej doświadczony niż ja, więc ogarniesz.

Z pierwszego wrażenia widzę że tak średnio Ci pasuje, raczej nerwowo 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, MariuszZ napisał:

To mnie przeraża. Powoli myślę o wymianie elementów systemu stereo i czytając wypowiedzi różnych osób dochodzę do wniosku, że cena nie zawsze czyni jakość. Jako posiadacz DACa Topping D10 pomyślałem o 4x droższym ale i tak budżetowym Topping D50. Przeskok jakości wg użytkowników znikomy. Za DACa za 4k pln przy obecnej konfiguracji nie dam ale w przyszłości kto wie ;) Może ktoś miał przyjemność z Pro-Ject Pre Box S2 Digital? Cena przystępna, produkt austriacki znanej marki, obsługuje MQA nawet. W podobnej cenie można już polować na Sabaj`a D5 na kości ESS Sabre 9038pro link, tylko czy warto? Czy dopłacając do DACa ok. 1k- 1,5k pln odczuję różnicę jakości na korzyść, która usprawiedliwi wydatek?  Pozdrawiam.

Jeżeli będzie mieć chociażby dual mono czyli odseparowania kanałów to warto , jak będę szukać lepszego DACa to na to będę zwracać uwagę , do tego może wyjście na 2 wzmaki , pilot , wyświetlacz hud na ścianę/sufit itd. :D

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Jakie są realia "separacji kanałów"

A czym jest dual mono

A w konsekwencji, jaką ściemą są XLRy montowane w większości urządzeń

Myślałem ,że jak dadzą 2 kości + zasilanie podzielą na 2 kanały to zagra to lepiej , coś czuję ,że taki dac dobrze grający może nie mało kosztować , chociaż np. cambridge audio plus ma 2 kości wolfsona i cenowo okolice 1500zł hmm.

Ktoś zgłębiał temat jak to z tym jest ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2019 o 18:26, MariuszZ napisał:

To mnie przeraża. Powoli myślę o wymianie elementów systemu stereo i czytając wypowiedzi różnych osób dochodzę do wniosku, że cena nie zawsze czyni jakość. Jako posiadacz DACa Topping D10 pomyślałem o 4x droższym ale i tak budżetowym Topping D50.

nie wiem czy to pomoże :

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-topping-d10-dac.2470/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-topping-d50-dac.2403/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witajcie.

Takie pytanie nieco techniczne, coraz więcej w sieci plików FLAC, które czasami kupuję, zastanawiam się na DAC'iem, podłączyć z laptopa przez USB. Aktualnie słucham na odtwarzaczu Micromega Stage 6, ale jak pisałem, popularność plików dobrej jakości w sieci wzrasta. Czy na jakość dźwięku ma wpływ program z którego słucham muzyki ? Aktualnie jest to foobar. 

W jakich pieniądzach muszę się obracać aby konkurować z moim odtwarzaczem ? Na co zwracać uwagę przy zakupie DAC'a ?

Dziękuję za info.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, RS75 napisał:

Czy na jakość dźwięku ma wpływ program z którego słucham muzyki ? Aktualnie jest to foobar. 

Oczywiście, że ma. Każdy z programów wykorzystuje swoje algorytmy dotyczące obróbki sygnału audio. Konkurencja jest spora. Foobar jest popularny, więc jest dużo materiałów w sieci co i jak, a przede wszystkim jest darmowy. Korzystam i mam porównanie do Jriver Media Center, z którego korzystałem jakiś czas i uważam, że ten drugi lepiej sobie radzi z odtwarzaniem muzyki. Można pobrać wersję próbną więc nic nie stoi na przeszkodzie byś wypróbował. Aktualnie wykupiłem roczny abonament na Roona (ok.470 pln) i powiem szczerze, wg mnie jest bardziej funkcjonalny i uwzględniając, że korzystam z Tidala i Chromecasta Audio to chyba nie ma konkurencji. Popatrz na graf Chromecast using Roon i wnioski link

Jeżeli szukasz DACa to zwróć uwagę na wejścia i wyjścia, które będziesz wykorzystywał. Warto mieć wybór więc im więcej tym lepiej ;) W zależności jakie kości ma DAC (AKM, ESS, CirrusLogic itd) to można się spodziewać różnych sygnatur dźwiękowych. Powiadają, że kości AKM brzmią cieplej niż ESS Sabre ale chyba najważniejsze są sekcje analogowe DACów i zasilanie. Warto więc zwrócić uwagę na jakość komponentów elektronicznych i zastosowane rozwiązania. Dobrze mieć możliwość wymiany wzmacniaczy operacyjnych jak są czyli mieć wlutowane podstawki pod opampy. Nie będę uczulał na możliwości konwersji DA bo teraz większość urządzeń radzi sobie z nawiązką konwertując DSD i inne stratne i bezstratne formaty bez problemów. Nowością jest kodek MQA wykorzystywany między innymi przez Tidala więc można rozejrzeć się za DACiem, który ma zaimplementowany dekoder MQA.  Podstawową zasadą doboru sprzętu audio jest odsłuch. Pożycz, posłuchaj i dokonaj wyboru. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to skomplikowane, czyli zakupiony FLAC będzie grał inaczej na Foobarze a inaczej WMP ? Skoro nie ma equlizerów, czyli "poprawiaczy" dźwięku, jest opcja, że sygnał cyfrowy (po usb chyba inaczej się nie da) który dotrze do DACa będzie grał inaczej z jednego a inaczej z drugiego playera ? Chodzi mi głównie o to, aby sygnał dostarczony do DAC'a był jak najmniej zaśmiecony czymkolwiek. To jest przecież istotą sprawy. Kupuję FLAC'a po to, aby go dostarczyć w postaci takiej, jakiej zamieszczono go do pobrania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy kablami to prawie każdy usłyszy :) . Z programami do odtwarzania muzyki sprawa jest znacznie bardziej śliska :) . W trybach czystego dźwięku bez wspomagaczy sądzę że większy wpływ ma kwestia psychiki i nastawienia do programu. Spory wpływ może mieć sam komputer, jego konfiguracja itd itp. 

Kolorystyka skórki wpłynie nie tyle na emisję dźwięków co nasze odbieranie muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...