Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

9 godzin temu, Fonomajster napisał:

A czy jest sens słuchać Tidala przez Roona lub inny.

Ja korzystam z Chromecast Audio i można bez Roona, można logując się w przeglądarce internetowej lub korzystając z innej apki na kompie czy telefonie. Polecam artykuł z linku o Chromecast. Poza tym mam wzmacniacz bez regulacji barwy, a lubię pokręcić parametrami więc Roon, który ma świetnie zrobiony DSP, w tym korektor parametryczny mi to umożliwia. 

chromcast1 (Custom).jpg

cchrom2 (Custom).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wallace napisał:

no ten dzwon szumu i zniekształceń wokół prążka 12kHz na wyjściu Chromecasta rzeczywiście bardzo duży

Ale tylko jak korzysta się z przeglądarki internetowej np. słuchając Tidala. Korzystając z Roon`a, który dobrze współpracuje z Chromecastem, "dzwona" nie ma. To było w nawiązaniu do Roon`a, że nie jest taki bezużyteczny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.  Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale mam lekką zagwozdkę; posiadam amplituner stereo Onkyo TX-8130 i chcę podpiąć do niego odtwarzacz Blu-ray; czy jest potrzeba/sens zakupu DAC-a(myślałem o Cambridge Audio DacMagic 100), czy warto wykorzystać będący w ampli przetwornik C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AKM-AK4452 ? 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witaj. Jak sam wiesz nie musisz kupować dodatkowego DAC-a do wzmacniacza który jest w niego wyposażony. No chyba ze odpowiednie wejście jest już w nim zajęte przez jakieś inne źródło. Jeśli nie musisz , to kwestia tego czy warto tak naprawdę zależy tylko od Twojej subiektywnej oceny. Sporo zależy od tego co ktoś lubi i np. jakie są podłączone kolumny. Nie zawsze zakup droższego DAC-a musi oznaczać dla nas subiektywną poprawę dźwięku , jeśli pójdzie on w niewłaściwym kierunku. Sporo zależy od tego co chciałbyś aby uległo zmianie. Najlepiej wypożyczyć i samemu posłuchać na swoim sprzęcie. Zawsze może się okazać że to czego oczekujesz może wymagać znacznie większych nakładów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Topping D10 to dość specyficzny DAC. Wprawdzie posiada złącza coax i toslink, ale sa one wyjściami. Jedyne wejście to port USB. Wiele wzmacniaczy domowych wyposażonych w wejścia cyfrowe nie posiada portu USB do podłączenia komputera lub wtedy coś takiego może okazać się bardzo przydatne. Również może on służyć jako konwerter USB/spdif .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2019 o 11:03, Soren Lorensen napisał:

Witam wszystkich w nowym roku 2019!!!?

Czy miał ktoś okazję porównać brzmienie sieciowca Onkyo ns 6170 z Arcam Irdac II? To będzie podobny poziom i różnica sprowadzi się do indywidualnych preferencji, czy jednak różnica klas? Szukałem porównania w sieci, ale nie znalazłem.

 

Może trochę późno pada odpowiedź, ale ja mam właśnie teraz takie zestawienie i mogłem porównać DAC-a w Onkyo NS-6170 z irDACiem II.
Może się komuś innemu przyda moja opinia.

To jest jednak różnica klas. DAC w Onkyo gra całkiem fajnie, ale dopiero po podłączeniu irDACa, dźwięk mam porównywalny z Arcamem CDS27.
Onkyo w porównaniu z irDACiem jest trochę przygaszone, podłączenie Arcama powoduje wzrost dynamiki, lepsze nasycenie średnicy, lepszą czytelność basu, no i przede wszystkim uplastycznienie wokali. Poprawia się dosłownie wszystko...

Aha. Wzmak mam Arcam A29, kolumny DIY Satori 2,5 drogi..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2019 o 18:39, pawel_luk1 napisał:

Może trochę późno pada odpowiedź, ale ja mam właśnie teraz takie zestawienie i mogłem porównać DAC-a w Onkyo NS-6170 z irDACiem II.
Może się komuś innemu przyda moja opinia.

To jest jednak różnica klas. DAC w Onkyo gra całkiem fajnie, ale dopiero po podłączeniu irDACa, dźwięk mam porównywalny z Arcamem CDS27.
Onkyo w porównaniu z irDACiem jest trochę przygaszone, podłączenie Arcama powoduje wzrost dynamiki, lepsze nasycenie średnicy, lepszą czytelność basu, no i przede wszystkim uplastycznienie wokali. Poprawia się dosłownie wszystko...

Aha. Wzmak mam Arcam A29, kolumny DIY Satori 2,5 drogi..

Mimo, że minęło pół roku to wcale nie za późno!! 🙂 Miedzy czasie zmieniłem wzmacniacz na Primare a20 mkIII dual mono. Źródło to cały czas Yamaha cd n500. Zrobiłem już nawet zdjęcia, żeby wrzucić na allegro i po sprzedaży kupić ns 6170. Ale w tej sytuacji znowu się zastanawiam. Kusi mnie jednak Onkyo, bo też jest dual mono tak jak wzmak. Przestrzeń i separacja kanałów może być w takim zestawieniu bardzo fajna. No i tuner FM, Dab+ tez jest mi potrzebny, bardziej niż cd w Yamaszce, bo i tak słucham z plików, więc ...

A jakbyś porównał tylko ten jeden aspekt jakim jest przestrzeń i separacja kanałów w Onkyo i w irdac? Ponoć to wyróżniająca cecha w Onkyo. Jak wypadają też oba sprzęty przy cichym odsłuchu? Duża jest różnica na korzyść Irdaca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...
Ujmę to tak - mam wrażenie, że za przestrzeń i powietrze odpowiadają u mnie głównie kolumny i wzmacniacz. :)
To samo dotyczy się cichego słuchania. Chociaż z Irdaciem jest tu trochę lepiej.
Z kolei porównując źródło, jakim jest Onkyo NS-6170 z odtwarzaczem Arcam CDS27, ten drugi gra po prostu lepiej, a nie ma konstrukcji dual mono.
Jego DAC zbudowany jest na jednym "zwykłym" Burr-Brownie PCM1794. Więc to, że akurat w Onkyo są dwa AKM4490, osobno na każdy kanał, nie ma wg mnie aż takiego znaczenia.

U mnie NS-6170 wylądował z dwóch powodów: obecność radia FM/DAB i to że w czarnej wersji wizualnie pasuje do Arcama A29 i CDS27. :)
A kupowałem to Onkyo z zamiarem podłączenia go i tak do zewnętrznego DACa...., co nastąpiło raczej wcześniej niż później...., bo szukałem też DAC-a to telewizora.
Irdac-II załatwił mi tu sprawę kompleksowo, bo ma 4 wejścia cyfrowe i pilota, którego kody mogłem przepisać do pilota uniwersalnego i przełączać dwa źródła na raz jednym przyciskiem.
(miałem też DAC-a Cambridge Audio DAC Magic 100, ale na nim dialogi z telewizora mnie irytwały, w ogóle górna średnica z niego mnie irytowała, dopiero na IrDACu-II wokale mam takie jak lubię)

Z drugiej strony Onkyo samo z siebie gra na prawdę nieźle, więc jak Ci zależy na tunerze FM/DAB, to idź w tą stronę.
Najwyżej potem dokupisz sobie jakiś zewnętrzny DAC.

Najlepiej wypożycz gdzieś do odsłuchu NS-6170 i będziesz wiedział wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak zrobię! Kupię NS 6170, a jak stwierdzę, że chce czegoś więcej to poszukam daca. Na razie, nawet po analogu i tak zagra lepiej niż CD-N 500. I tak naprawdę to jest to chyba najlepiej grające źródło po analogu w akceptowalnej dla mnie cenie. Zeby było lepiej, a nie po prostu inaczej, to trzeba wyłożyć znacznie więcej niż te 2500 PLN. Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 12.07.2019 o 16:01, Tomasz Syta napisał:

@Soren Lorensen Ja mam NS6130 i przy nadarzającej się okazji na zakup używanego 6170 w kolorze czarnym pewnie się skuszę. Do tej pory nie rozumiem dlaczego nie dorzucili tam modułu bluetooth.

No to nie dobrze 😉 Będziesz dla mnie konkurentem do zakupu, bo ja też będę polował na czarnego NS 6170. He , he.

Tymczasem Yamaha cd-n 500 już wystawiona na sprzedaż. Z lekkim żalem, bo to naprawdę solidny sprzęt, no ale bardziej potrzebuje radia FM/DAB niż CD. I tak słucham z plików.

 

 

 

Edytowano przez Soren Lorensen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Proszę o podpowiedź.

Konstrukcja bloku w którym mieszkam (ściany żelbetowe), zakłóca fale FM w salonie. Pytanie, co zrobić by móc słuchać muzyki z innego źródła niż dekoder lub CD. Brak możliwości podpięcia komputera, laptopu.

Chyba że DAC. I na przykład taki Marantz NA 7004 ma wejście Ethernet do sieci WLAN.

I co? -Jeżeli podepnę kabel internetowy to w menu DAC-a ustawię go pod konkretne stacje radiowe w internecie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marantz NA 7004 to odtwarzacz sieciowy z DAC-iem z wejściami cyfrowymi w jednej obudowie, więc nie potrzebuje dodatkowego DAC-a. To dość zadki przypadek. Większość DAC-ów ogranicza się do tego do czego służy coś takiego, czyli do konwersji sygnałów cyfrowych audio na analogowe. Innym rozwiązaniem jest podłączenie np. Google Chromecast Audio do wejścia cyfrowego DAC-a lub bezpośrednio do wzmacniacza z wyjścia analogowego. Potrzebny jest do tego stały dostęp do internetu przez wi-fi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...