Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Najczęściej takie niedowierzanie @MobyDick że jak to? Chiński DAC za 500PLN i tak gra, niemożliwe ..... zgadzam się w zupełności. Dobrze też pamietam te sprzęty od Krafta z achami i ochami recenzentów gdzie zwykły CD ktoś przełożył do ładnej skrzynki i cena wzrosła naście czy dziesiąt razy i wystarczyło żeby było lepiej.

Ja osobiście chętnie bym tego D50 wypróbował, ten RME tez mnie korci 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kukocz Postawiłem sobie za cel,że kupię zewnętrzny DAC, który poprawi brzmienie a jako transport użyję streamera Onkyo ns-6130. Dodatkowo chciałem mieć bluetooth. Parę tygodni temu wypożyczyłem DX3 Pro i tak: wzmacniacz słuchawkowy - BAJKA , funkcjonalność taka jak potrzebuję ( wejścia , bt, pilot ), ale kiedy przełączałem źródło we wzmacniaczu między streamerem po RCA a streamerem puszczonym przez DAC to nie słyszałem różnicy ( albo bardzo niewielką ). Raczej nie słucham po słuchawkach więc go nie zostawiłem. Przy D50s kiedy robię taki sam test słyszę różnicę, nie jest ogromna ale spokojnie zauważalna. Nie miałem ich w jednym czasie obok siebie więc ciężko porównać. Nie wiem czy ma to też znaczenie,że mój streamer ma kość AKM, DX3 Pro też,  poprzedni DAC również, a w tym jest Sabre więc może i charakterystyka dźwięku się różni. W temacie audio jestem raczej świeży więc wszystko staram się sprawdzić czy posłuchać samemu ale , jeżeli nie słyszę równicy to na siłę nie cisnę. Z mniej istotnych rzeczy, D50s ma mniej zwracający na siebie ekran / wygląd co nawet mi się podoba. Główne pytanie tutaj jeżeli wybiera się między tymi dwoma to czy potrzebny jest wzmacniacz słuchawkowy. Jeżeli tak DX3 pro, jeżeli nie D50s ( zwłaszcza ,że DX można go kupić za 159 funtów na amazon.co.uk z wysyłką do PL - to jak pół darmo :) )

 

* jeszcze musze dopisać ,że w obydwy testowałem spdif,bt i coax, nie wiem czy są różnicę na USB.

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne właśnie to że jeśli porównujesz 2 urządzenia na podobnych lub identycznych układach sprawia że grają podobnie. W zależności od selektywności systemu różnice te mogą być większe lub praktycznie niezauważalne. Stosowanie zewnętrznego DAC-a do streamera , jeśli wbudowany w niego DAC gra identycznie jest pozbawione sensu. No chyba ze potrzebujesz innej funkcjonalności np. wzmacniacza słuchawkowego lub możliwości podłączenia komputera po USB. Jeśli DAC gra trochę inaczej i nie jesteś w stanie stwierdzić ze jest lepiej, to również wydaje się mieć mało sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Staram się tylko zbadać w praktyce teorię, że zewnętrzny dac zawsze jest lepszy i z czego to wynika. Taki mały oftopic ale wczoraj byłem w Rzymie i na ulicy grała taka dziewczyna, ślicznie śpiewała, była bardzo miła i po chwili rozmowy powiedziałem, że napiszę na forum, żeby inni mogli też posłuchać. Ma jedną płytę na Spotify. Nazywa się Malena di Bello . Posłuchajcie, bardzo przyjemnie spokojne plumkanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodów sadzić ze zawsze zewnętrzny DAC musi grać lepiej niż wbudowany w urządzenie. Przez pewien czas dość popularne były odtwarzacze CD z wejściami cyfrowymi lub inaczej to ujmując DAC z wbudowanym transportem optycznym. Coś takiego jest bardzo racjonalnym rozwiązaniem. Jednak przez to że obecna popularność płyt CD jest niewielka, a dostępność transportów CD w różnych postaciach rozwiązanie to staje się mało popularne.  Częściej w jednej obudowie łączy się DAC i urządzenie sieciowe. Jeszcze częściej DAC ze wzmacniaczem lub jeszcze z elektroniką sieciową. Umieszczając takie urządzenia w jednej obudowie zwykle w popularnym sprzęcie nie traci się na jakości dźwięku a obniża koszty w stosunku do zestawu osobnych urządzeń. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam. Byłem już zdecydowany na zakup odtwarzacza CD do swojego systemu, ale po przestudiowaniu opinii, testów i technicznych aspektów odtwarzaczy, coraz bliższy jestem zakupu DAC lub streamera z asynchronicznym wejściem USB, które likwidowałoby w 90% problem jittera. I teraz pytanie: czy DAC jest wg Was lepszym lub co najmniej równorzędnym pod względem jakości dźwięku rozwiązaniem, eliminującym np. kwestie napędu i odczytu danych cyfrowych przez odtwarzacz (oczywiście zakładamy, że WAV=CD 😉 ) a do tego bardzo uniwersalnym i przyszłościowym?  Wszelkie drogi prowadzą mnie do tego stwierdzenia, ale chciałem poznać Waszą opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2019 o 11:02, Inferno napisał:

Taki film mi się wyświetlił na YouTube, amerykanie widzą to w sposób prosty. Więcej wydasz lepiej masz. Zastanawiam się w tym miejscu co by było gdybys mi sprzedał tego D50 za 2500$ czy poprawa byłaby tak znaczna 😁

 

8D94B034-FFF2-4B64-BA0D-44F7AD4588B0.jpeg

To bzdura. Zrobiłem osobiście zupełnie inny wykres który jest tutaj na forum. Wypadkową owszem jest logarytmiczna.ale wykres zdecydowanie nie wygląda tak gładko. Dla nich wszystko jest proste. Kupując bez vatu przy ich zarobkach też bym sobie często zmieniał. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. 

       Nie chcąc zakładać nowego tematu: posiadany przeze mnie zestaw to Oppo 103Eu połączony z Rotelem RA 1572 za pomocą RCA Melodika Purple Rain. Najczęściej jednak słucham muzyki z Tidala za pomocą TV PUS7303. O dziwo, większość muzyki słuchanej z TV, która jest dobrej jakości, co nie jest zbieżne z opiniami osób narzekających na jakość dźwięku z TV. W moim wzmacniaczu jest DAC i być może to jego zasługa? Rozglądam się ostatnio za streamerem z DAC, ale co czytam, to targają mną całkowicie odmienne emocje. Według jednych Cambridge CXN jest najlepszym rozwiązaniem, według innych nie. Rozważałem też Oppo Sonica, ale po tym również pojechano jak po dzikiej świni.  Przeczytałem również zdanie że do TV wystarczy DAC za 60 złotych. Tak więc jestem pełen rozterek. Nie mam szans na odsłuchy u kogoś, ponieważ w mojej okolicy forumowiczów zarówno tego forum jak i AS praktycznie nie ma. Rozważałem również kupno magnetofonu DAT (np: Sony DTC 59ES) ale opinie rzecz jasna zgoła odmienne na ten temat. Nie chciałbym przeznaczać nie wiadomo jak dużej sumy na poprawę brzmienia, a czytając o malinie to tematy oprogramowania itd. są nie dla mnie. 

Urządzenie musi mieć możliwość odtwarzania Tidal, tak więc Cambridge starsze są wykluczone.

Co radzicie?

Reszta mojego systemu: Infinity Kappa 8,2 po modzie Audio Autonomy. Kabelki Audioquest Rocket 33

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 23.11.2019 o 11:02, Inferno napisał:

Taki film mi się wyświetlił na YouTube, amerykanie widzą to w sposób prosty. Więcej wydasz lepiej masz. Zastanawiam się w tym miejscu co by było gdybys mi sprzedał tego D50 za 2500$ czy poprawa byłaby tak znaczna 😁

 

8D94B034-FFF2-4B64-BA0D-44F7AD4588B0.jpeg

Świetny wykres i jak już Ktoś wspomniał rzetelny pod warunkiem ,że producent DAC`ów jest wiarygodny , obecnie jestem na poziomie HiFi +  z DC-37 i chyba ( po przerzuceniu kilku ton sprzętu) na jakiś czas przy nim zostanę . W tym przypadku cena okazała się adekwatna do moich potrzeb higieniczno/akustycznych:-) 

Edytowano przez Kite2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do wykresu najgorsze jest to, że ze wzrostem ceny nie zawsze jest adekwatne polepszenie parametrów technicznych i paradoksalnie czasami dużo droższe urządzenia mają gorsze parametry od tych tańszych. Cene robią metki w dużym uproszczeniu oraz opinie środowiska. Audiofil i recenzent napisze w prasie, że gra wybitnie, jest koherencja, dźwięk jest plastyczny i namacalny i pozamiatane. Marka z rewelacyjnymi parametrami będzie do kupienia za grosze, a wychwalany markowy produkt od producenta, który wydał krocie na reklamy i pochlebne recenzje z pieniędzy kupujących zresztą znajdzie się na szczycie. Są wyjątki ale uważam, że ten wykres to duże uproszczenie i kolejny sposób na naganianie klientów do zakupów drogich sprzętów. Pozdrawiam.

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony dobre parametry techniczne nie musza gwarantować dobrego dźwięku. Same liczny często niezbyt wiele mówią o rodzaju zniekształceń i jak są rozłożone. Z drugiej strony sprzęt hi-end zwykle specjalizuje się w jakiejś dziedzinie i jest adresowany do konkretnych odbiorców i nie musi od odpowiadać innym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MobyDick napisał:

Z jednej strony dobre parametry techniczne nie musza gwarantować dobrego dźwięku.

Z reguły parametry przypisane są do danego egzemplarza sprzętu, a to jak zagra sprzęt zależy od wielu środowiskowych czynników i całego otoczenia. Dlatego uważam, że parametry nie zagrają w wielu przypadkach ale w wyidealizowanym środowisku urządzenie o lepszych parametrach powinno zagrać lepiej. To mój punkt widzenia ;) 

47 minut temu, MobyDick napisał:

Same liczny często niezbyt wiele mówią o rodzaju zniekształceń i jak są rozłożone.

To oczywiste dlatego bada się również sprzęty wyspecjalizowanymi programami i osprzętem za gruby hajs i tam wyniki już pokazują co i jak. Niestety drogim producentom nie zalezy na ujawnianiu badań wykonanych przy użyciu spektrometrów i innych analizatorów z wiadomych przyczyn. Z tych samych powodów niektóre kobiety się mocniej niż inne pudrują zanim wyjdą na ulicę. Kto by chciał oglądać ich zmarszczki prócz ich wielbicieli i ukochanych ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...