Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

Może uściślijmy że ten DAC FiiO od dawna nie jest oparty o układ Wolfsona lecz o układy Cirrus Logic.  Jego maksymalny poziom wyjściowy to 1,6 V wg danych producenta , czyli mniej niż 2 V z jakim masz do czynienia w większości odtwarzaczy CD i poważnych DAC-ów. To wymaga trochę mocniejszego odkręcenia pokrętła głośności, ale nie powinno to stwarzać problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o głośność, to jeśli pokrętło głośności po ustawieniu na max nie zapewnia nam potrzebnego poziomu głośności to nie jest to problem. W praktyce nie istnieją wzmacniacze o czułości wejściowej na poziomie 1,6V. Standardem jest zwykle około 0,2V . Rzadko spotyka się wartości na poziomie nieco poniżej 1V. Pozostaje niewiadome na jakim poziomie jest sygnał w tym Cabletechu. Wielu ludzi dość idiotycznie rozpacza że musi odkręcić trochę mocniej pokrętło głośności. Potencjometry analogowe najlepiej działają z reguły w rejonie połowy poziomu ich skali i wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mam obeznania z tymi dacami i porównuje do poziomu w poprzedniej konfiguracji tj Jack z tv i 2x RCA do wzmaka i grało na godzinie 9 tak jak teraz na godzinie 12. Dla przykładu puszczając muzykę CD z blu-ray przy ustawieniu na 12 jest mega wystarczająco i aż nad to przy moich warunkach w bloku na 17m2.

Myślałem że wymiana na inny niedrogi dac rozwiąże problem i jest to tylko kwestia urządzenia i jego specyfikacji ale takiego parcia nie ma aby kupować dac za 2-3 tys PLN bo to więcej niż mój sprzęt he he

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że w starym TV wyjście słuchawkowe było podłączone  pod wyjścia do których są podłączone głośniki w TV plus odpowiednie rezystory.  W takim przypadku przy wysokiej impedancji wejściowej wzmacniacza jest sygnał o poziomie prawie takim jak na głośnikach. To nie jest dobre. Dlatego trzeba było tak bardzo przyciszać.

Wyjście słuchawkowe z zasady jest przewidziane do podłączenia do niego słuchawek. Zastępczo sprawdzić się może do podłączenia do wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam. 

Właśnie zakupiłem RME ADI 2 DAC, delivery jutro. Mam zamiar  podłączyć  Node 2i  > RME >  Roksan K3.

Czy coaxial będzie lepszy niż kabel optyczny? Na przykład Van Den Hul The Digi-Coupler 75 Ohm?

Pytam bo teraz kupuję kabel i nie wiem co wybrać. Wiem że to nie temat o kablach ale będę wdzięczny za sugestie jak najlepiej podłączyć RME do mojego zestawu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są dostępne obie opcje, można sobie porównywać i oceniać które połączenie bardziej nam odpowiada lub czy słychać jakąkolwiek różnicę. Zwykle urządzenie ma jedno wyjście. W przypadku połączeń elektrycznych łatwiej osiągać przenoszenie wyższych częstotliwości przesyłanych danych. Złącza optyczne są niewrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne i nie przenoszą zakłóceń tego typu  pomiędzy połączonymi urządzeniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dzięki za rady Panowie.

RME dac już włączony do systemu, na razie optykiem, jutro będę miał coax. Dzisiaj sprawdzam tylko filtry i ogólne funkcje tego dac. Muszę poczytać podręcznik bo jest tego sporo.   Pierwsze wrażenie jest takie, że dzwięk jest bardziej szczegółowy i taki  "crisp",   góra na pewno zyskała w porównaniu z samym Noide 2i  - pojawiło się więcej odcieni.  Czasu jak zwykle wiecznie mało na ulubioną zabawę z dzwiękiem, resztę ogarnę w weekend. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję się na weekendowe testy porównawcze:  Node 2i    oraz     RME ADI2 DAC.

Ponieważ przepinanie kabli nie jest zbyt wygodne, wymyśliłem sobie żeby połączyć wszystko na raz i w czasie gdy muzyka gra po prostu przełączać pilotem od K3 source input.   Raz Node, potem RME dac.    Szybko i wygodnie, pilotem z fotela 😁

Mam teraz pytanie do szanownych Panów, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla sprzętu oraz czy nie wniesie to jakichś zniekształceń?

Chcę się upewnić żeby nic nie zepsuć. 

Rysunek tak na szybko żeby zobrazować zamysł, mam nadzieję, że widać:

EDIT  -   Kable digit coax oraz digit optyczny będą podłączane zamiennie, nie oba na raz.

 

 

Untitled.png

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick   dzięki, czyli bezpieczniej połączyć Node z RME dac optycznie. Elektrycznie coax w takim razie odpuszczę. 

To tylko do testu aby porównać jak każde urządzenie gra. Normalnie mam podłączone przez coax i jedna para analog.

Dziękuję i pozdrawiam.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIc nie powinno się od tego popsuć :) . Jednak połączenie coax używał bym jako jedyne bez równocześnie podłączonego wyjścia analogowego. Również równoczesne podłączenie obu złącz cyfrowych nie ma sensu , nawet do porównań bo nie daje ujawnić się zaletom podłączenia optycznego. Wszystko sprowadza się do tego że należy podłączyć tylko na jeden sposób a nie na 2 lub 3 na raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od rana testy wspomnianych: Node 2i oraz RME ADI2 DAC.   Sąsiedzi mają trochę przesrane 😉 

Test mój nie ma na celu wyłonienia zwycięzcy a jedynie zaspokojenie ciekawości. W mojej ocenie RME jest po prostu produktem z innej półki.

I faktycznie, słychać różnicę na korzyść RME. Nie jestem wachowcem od recenzowania produktów hifi ani nie połknąłem książki z przymiotnikami

aby móc opisać dzwięk w sposób profesjonalny. Na warsztat poszło: Stevie Ray Vaughan, Sons of Kemet, Roger Waters, Kokoroko, Dire Straits, Larry Carlton, potem jeszcze coś innego (łubu dubu) PSY Trance - ale bałem się, że sąsiedzi zadzwonią po policję bo dom zaczął się ruszać 😂.

Moje wrażenia są takie, że dzwięk jest bardziej wyrazisty, ale nie kłuje w uszy, można się wręcz zanurzyć w detalach. Instrumenty perkusyjne brzmią wręcz nieziemsko,

każde najdelikatniejsze muśnięcie pałką o talerz jest eksponowane wybornie. RME dac daje niesamowitą klarowność i jakość słuchanej muzyki, bez względu chyba na gatunek. 

Oczywiście zdaję sobię sprawę, że zaawansowany audiofil nie potrzebuje regulacji bass/treble , EQ, odwracania fazy, crossfeed czy filtrów DA

a jedynie przycisk "włącz". Ale ja nie jestem audiofilem i lubię nieco dopasować dzwięk do mojego narządu słuchu (bo każdy ma go inny).

A skoro mam taką możliwość to chętnie z tego korzystam 🙂.

Nie wiem czy jest na rynku urządzenie które mogłoby równać się z funkcjonalnością RME ADI2 DAC.

Dla mnie ten DAC to jest mała bestia i diament w moim zestawie 🙂.  Jak dotąd nie zauważyłem absolutnie żadnych wad tego produktu

i jestem w 100% zadowolony.

 

@Fafniak    szczerze polecam Ci ten dac, jeśli możesz go gdzieś wypożyczyć na odsłuch to nawet się nie zastanawiaj bo koparka opada! 😉 Tutaj w UK nie jest to do nabycia w normalnych salonach audio ale w profesjonalnych sklepach. Ja kupiłem w jakimś sklepie z instrumentami w Londynie.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...