Skocz do zawartości
BlackJack

Jaki sens używać DAC-a

Recommended Posts

8 minut temu, MobyDick napisał:

Największe różnice pomiędzy programami występują gdy pracują w trybach poprawiania dźwięku. Są jednak ludzie którzy twierdzą że słyszą różnice w brzmieniu pomiędzy innymi skórkami jednego playera :) .

Słyszę minimalne różnice w wersjach Jriver Media Center czy w Foobarze, ale która wersja jest faktycznie najprawdziwsza? Odpuściłem dawno temat, słucham muzyki, a nie sprzętu. Choroby tylko można się nabawić, audionerwosy. :D

Jestem osobą która słyszy kable, więc jest opcja, że różnicę usłyszę. :)

Dziękuję za odpowiedzi. 

11 minut temu, RS75 napisał:

Jestem osobą która słyszy kable, więc jest opcja, że różnicę usłyszę. :)

Dziękuję za odpowiedzi. 

Na głośnikach czy słuchawkach, słuchasz?

Różnice pomiędzy kablami to prawie każdy usłyszy :) . Z programami do odtwarzania muzyki sprawa jest znacznie bardziej śliska :) . W trybach czystego dźwięku bez wspomagaczy sądzę że większy wpływ ma kwestia psychiki i nastawienia do programu. Spory wpływ może mieć sam komputer, jego konfiguracja itd itp. 

Kolorystyka skórki wpłynie nie tyle na emisję dźwięków co nasze odbieranie muzyki.

10 minut temu, MobyDick napisał:

Różnice pomiędzy kablami to prawie każdy usłyszy :) . Z programami do odtwarzania muzyki sprawa jest znacznie bardziej śliska :) . W trybach czystego dźwięku bez wspomagaczy sądzę że większy wpływ ma kwestia psychiki i nastawienia do programu. Spory wpływ może mieć sam komputer, jego konfiguracja itd itp. 

Kolorystyka skórki wpłynie nie tyle na emisję dźwięków co nasze odbieranie muzyki.

Dlatego nie warto sobie tym głowy zawracać, wybrać program który się podoba i słuchać muzy. byle to było w bit perfect.

Ja namawiam na wypróbowanie Roona. 14 dni za darmo. Tylko trzeba pamiętać żeby przed upływem terminu wyrejestrować się bo ściągnie środki z karty 😉

9 godzin temu, Fonomajster napisał:

A czy jest sens słuchać Tidala przez Roona lub inny.

Ja korzystam z Chromecast Audio i można bez Roona, można logując się w przeglądarce internetowej lub korzystając z innej apki na kompie czy telefonie. Polecam artykuł z linku o Chromecast. Poza tym mam wzmacniacz bez regulacji barwy, a lubię pokręcić parametrami więc Roon, który ma świetnie zrobiony DSP, w tym korektor parametryczny mi to umożliwia. 

chromcast1 (Custom).jpg

cchrom2 (Custom).jpg

no ten dzwon szumu i zniekształceń wokół prążka 12kHz na wyjściu Chromecasta rzeczywiście bardzo duży, tak na oko z wykresu S/N mniejszy niż 40dB.

1 godzinę temu, wallace napisał:

no ten dzwon szumu i zniekształceń wokół prążka 12kHz na wyjściu Chromecasta rzeczywiście bardzo duży

Ale tylko jak korzysta się z przeglądarki internetowej np. słuchając Tidala. Korzystając z Roon`a, który dobrze współpracuje z Chromecastem, "dzwona" nie ma. To było w nawiązaniu do Roon`a, że nie jest taki bezużyteczny ;) 

Witam.  Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, ale mam lekką zagwozdkę; posiadam amplituner stereo Onkyo TX-8130 i chcę podpiąć do niego odtwarzacz Blu-ray; czy jest potrzeba/sens zakupu DAC-a(myślałem o Cambridge Audio DacMagic 100), czy warto wykorzystać będący w ampli przetwornik C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AKM-AK4452 ? 

Z góry dziękuję za wszelkie informacje. 

Witaj. Jak sam wiesz nie musisz kupować dodatkowego DAC-a do wzmacniacza który jest w niego wyposażony. No chyba ze odpowiednie wejście jest już w nim zajęte przez jakieś inne źródło. Jeśli nie musisz , to kwestia tego czy warto tak naprawdę zależy tylko od Twojej subiektywnej oceny. Sporo zależy od tego co ktoś lubi i np. jakie są podłączone kolumny. Nie zawsze zakup droższego DAC-a musi oznaczać dla nas subiektywną poprawę dźwięku , jeśli pójdzie on w niewłaściwym kierunku. Sporo zależy od tego co chciałbyś aby uległo zmianie. Najlepiej wypożyczyć i samemu posłuchać na swoim sprzęcie. Zawsze może się okazać że to czego oczekujesz może wymagać znacznie większych nakładów.

Witam. Dzięki za odpowiedź. Wypożyczyłem wczoraj i 2/3 osoby nie zauważyły jakiejkolwiek różnicy (ja udziału w "teście"nie biorę). Pieniądze na DACa idą na Blue-ray'a. 

Pozdrawiam 

2 minuty temu, MobyDick napisał:

nie zawsze warto wydawać dodatkowe pieniądze na zewnętrzny DAC

Tu ciekawy wątek o bardzo budżetowym DACu. Pozdrawiam.

Ten Topping D10 to dość specyficzny DAC. Wprawdzie posiada złącza coax i toslink, ale sa one wyjściami. Jedyne wejście to port USB. Wiele wzmacniaczy domowych wyposażonych w wejścia cyfrowe nie posiada portu USB do podłączenia komputera lub wtedy coś takiego może okazać się bardzo przydatne. Również może on służyć jako konwerter USB/spdif .

Dnia 2.01.2019 o 11:03, Soren Lorensen napisał:

Witam wszystkich w nowym roku 2019!!!?

Czy miał ktoś okazję porównać brzmienie sieciowca Onkyo ns 6170 z Arcam Irdac II? To będzie podobny poziom i różnica sprowadzi się do indywidualnych preferencji, czy jednak różnica klas? Szukałem porównania w sieci, ale nie znalazłem.

Może trochę późno pada odpowiedź, ale ja mam właśnie teraz takie zestawienie i mogłem porównać DAC-a w Onkyo NS-6170 z irDACiem II.
Może się komuś innemu przyda moja opinia.

To jest jednak różnica klas. DAC w Onkyo gra całkiem fajnie, ale dopiero po podłączeniu irDACa, dźwięk mam porównywalny z Arcamem CDS27.
Onkyo w porównaniu z irDACiem jest trochę przygaszone, podłączenie Arcama powoduje wzrost dynamiki, lepsze nasycenie średnicy, lepszą czytelność basu, no i przede wszystkim uplastycznienie wokali. Poprawia się dosłownie wszystko...

Aha. Wzmak mam Arcam A29, kolumny DIY Satori 2,5 drogi..

To co pawel_luk1 pisał tyczy się większości DACów , tzn. przy zastosowaniu zewn. takie są efekty. Zależne od jakości danego dac-a , ale tak czy siak są , w budżetowych sprzętach można tak sobie mocno poprawić brzmienie , i po poprzednim poście widać , iż chyba warto ? ;) 

Pewnie, że warto.
Nawet jakość radia FM mi się poprawiła. 
I tu duży plus dla Onkyo NS-6170, które na wyjściu optycznym i coax ma dostępne nawet to źródło.
Generalnie funkcjonalność tego Onkyo jest na bardzo wysokim poziomie. Z dobrym DAC-iem dostajemy świetny strumieniowiec.

Dnia 5.07.2019 o 18:39, pawel_luk1 napisał:

Może trochę późno pada odpowiedź, ale ja mam właśnie teraz takie zestawienie i mogłem porównać DAC-a w Onkyo NS-6170 z irDACiem II.
Może się komuś innemu przyda moja opinia.

To jest jednak różnica klas. DAC w Onkyo gra całkiem fajnie, ale dopiero po podłączeniu irDACa, dźwięk mam porównywalny z Arcamem CDS27.
Onkyo w porównaniu z irDACiem jest trochę przygaszone, podłączenie Arcama powoduje wzrost dynamiki, lepsze nasycenie średnicy, lepszą czytelność basu, no i przede wszystkim uplastycznienie wokali. Poprawia się dosłownie wszystko...

Aha. Wzmak mam Arcam A29, kolumny DIY Satori 2,5 drogi..

Mimo, że minęło pół roku to wcale nie za późno!! 🙂 Miedzy czasie zmieniłem wzmacniacz na Primare a20 mkIII dual mono. Źródło to cały czas Yamaha cd n500. Zrobiłem już nawet zdjęcia, żeby wrzucić na allegro i po sprzedaży kupić ns 6170. Ale w tej sytuacji znowu się zastanawiam. Kusi mnie jednak Onkyo, bo też jest dual mono tak jak wzmak. Przestrzeń i separacja kanałów może być w takim zestawieniu bardzo fajna. No i tuner FM, Dab+ tez jest mi potrzebny, bardziej niż cd w Yamaszce, bo i tak słucham z plików, więc ...

A jakbyś porównał tylko ten jeden aspekt jakim jest przestrzeń i separacja kanałów w Onkyo i w irdac? Ponoć to wyróżniająca cecha w Onkyo. Jak wypadają też oba sprzęty przy cichym odsłuchu? Duża jest różnica na korzyść Irdaca?

Hmm...
Ujmę to tak - mam wrażenie, że za przestrzeń i powietrze odpowiadają u mnie głównie kolumny i wzmacniacz. :)
To samo dotyczy się cichego słuchania. Chociaż z Irdaciem jest tu trochę lepiej.
Z kolei porównując źródło, jakim jest Onkyo NS-6170 z odtwarzaczem Arcam CDS27, ten drugi gra po prostu lepiej, a nie ma konstrukcji dual mono.
Jego DAC zbudowany jest na jednym "zwykłym" Burr-Brownie PCM1794. Więc to, że akurat w Onkyo są dwa AKM4490, osobno na każdy kanał, nie ma wg mnie aż takiego znaczenia.

U mnie NS-6170 wylądował z dwóch powodów: obecność radia FM/DAB i to że w czarnej wersji wizualnie pasuje do Arcama A29 i CDS27. :)
A kupowałem to Onkyo z zamiarem podłączenia go i tak do zewnętrznego DACa...., co nastąpiło raczej wcześniej niż później...., bo szukałem też DAC-a to telewizora.
Irdac-II załatwił mi tu sprawę kompleksowo, bo ma 4 wejścia cyfrowe i pilota, którego kody mogłem przepisać do pilota uniwersalnego i przełączać dwa źródła na raz jednym przyciskiem.
(miałem też DAC-a Cambridge Audio DAC Magic 100, ale na nim dialogi z telewizora mnie irytwały, w ogóle górna średnica z niego mnie irytowała, dopiero na IrDACu-II wokale mam takie jak lubię)

Z drugiej strony Onkyo samo z siebie gra na prawdę nieźle, więc jak Ci zależy na tunerze FM/DAB, to idź w tą stronę.
Najwyżej potem dokupisz sobie jakiś zewnętrzny DAC.

Najlepiej wypożycz gdzieś do odsłuchu NS-6170 i będziesz wiedział wszystko.

Właśnie tak zrobię! Kupię NS 6170, a jak stwierdzę, że chce czegoś więcej to poszukam daca. Na razie, nawet po analogu i tak zagra lepiej niż CD-N 500. I tak naprawdę to jest to chyba najlepiej grające źródło po analogu w akceptowalnej dla mnie cenie. Zeby było lepiej, a nie po prostu inaczej, to trzeba wyłożyć znacznie więcej niż te 2500 PLN. Dzięki za pomoc.