Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

  • 5 months later...

Witajcie.

Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość :)

Posiadam następujący sprzęt: Harman Kardon PM 655 + kolumny Wharfedale 505.2,  Akai CD-37, Akai GX-67.  Do muzyki z netu używam MiBoxa S.
Czy w tej konfiguracji sprawdzi się CA Dacmagic 100 by przepuścić przez niego sygnał Miboxa i CD?  jakiego efektu można się spodziewać? Może ktoś używa podobnej konfiguracji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czy poprawy jakości z CD również można się spodziewać? Nie mam doświadczenia w używaniu zewnętrznego DAC'a ale wydaje mi się, że 20 lat w przypadku dekodera robi różnicę.
Wcześniej używałem LG ADR620 z ponoć mega dobrym DACiem. Dźwięk z Akai CD-57 wydaje się nieco mniej szczegółowy ale o dziwo bardzo przyjemny.  Po przesiadce z mini zestawu Denona na LG nie mogłem uwierzyć, że słyszę szczegóły których wcześniej nie słyszałem. Ciekaw jestem czy po przepuszczeniu sygnału cyfrowego z CD-57 przez Dacmagic 100 też można spodziewać się różnicy słyszalnej dla zwykłego śmiertelnika jak ja :)

Najchętniej pożyczył bym na parę dni DAC'a i przesłuchał na swoim sprzęcie.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałem SMSL używkę. Dziś powinien dotrzeć i zobaczymy jak to zagra. Ciekaw jestem czy moje stare ucho, które niejednokrotnie dostało porządnego kopa na koncertach, wychwyci jakąkolwiek różnicę :)
Ogólnie zakochany jestem w brzmieniu mojego zestawu i tym jak wypełnia dźwiękiem pomieszczenie, mimo niefortunnego rozlokowania kolumn.  

Edytowano przez Flipper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi.

SMSL 10th przybył w piątek zgodnie z oczekiwaniami. Po podłączeniu byłem w szoku. Nie należę do osób, które słyszą kto jest na zmianie w elektrowni ani jaki jest kolor izolacji kabli głośnikowych :)  Powiem jednak, że tu różnica jest słyszalna. Dźwięk wydaje się być bardziej przejrzysty i krystaliczny. pewne szczegóły i niuanse są lepiej słyszalne i zdają się być lepiej odseparowane od reszty dźwięków. Scena uległa znacznemu rozszerzeniu i o ile wcześniej wykraczała nieznacznie poza rozstaw kolumn to w tej chwili zdaja się osiągać 180 st. wokół słuchacza. O ile dźwięk z CD uległ poprawie to streaming to nowa jakość. Wcześniej wydawało mi się, że jest ok i muzyce ze Spotify niczemu nie brakuje... teraz wiem że się myliłem.

Podsumowując jestem mega zadowolony, Używany DAC wyniósł mnie 280zł + koszt 3 szt. przewodów optycznych. 
 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i polecam niezdecydowanym :)              

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Podepnę się pod temat ¬¬, i ma pytanie, czy znacie convertery  WM8804,  CS8422: 24-bit, 192 kHz i DAC-i zbudowane na tych kościach.

Jestem z tego noga🤫 / nie używam/, a potrzebuję opinii, mam zamiar zamówić DAC oparty na tych kostkach, a może macie inne propozycje.

Przede wszystkim z odsłuchu, Wasze opinie, jest tutaj wielu wytrawnych specjalistów od DAC-ów:D

Dzięki , pozdr.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Karol64208 napisał:

jest tutaj wielu wytrawnych specjalistów od DAC-ów:D

😋

CS-a miał Topping D30, którego wspominam jako mało naturalnego i wyostrzonego. Z kolei E30 na Akm gra lepiej od Daca w Cyrus 8.2 dac, a na dodatek Pre w Toppingu też chyba lepiej wypada jak 8.2 podłącze jako końcówkę mocy... Więc tanie chińskie g... A gra dobrze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Siema,

To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość :)

Przebrnąłem przez ten dział ponieważ zastanawiam się nad kupnem DAC. Mam kilka pytań "wokoło Dac" które w sumie były tu poruszane ale nie dokońca zrozumiałem lub poprostu nie było dokładnej odpowiedzi. 

1) Na samym początku było wyjaśniane jak wygląda  DAC na lini PC (karta dzwiękowa). Moje pytanie brzmi: jeżeli tv jest podpięty pc i pod pc jest podpięty dac przez usb to nasza karta dzwiękowa jest zastąpiona DAC. A jak to się ma do rzeczy jeżeli nasz DAC jest podpięty tylko do tv przez opytka i tv do kompa przez hdmi?Czy to ma sens? czy to w ogóle będzie działać? jeżeli tak to czy będę stratny na jakości dzwięku? Czy jednak jedyne rozwiązanie to tv przesz optyczne do DAC i DAC przez usb do PC? (TV jest monitorem dla PC). 

2) Muzyka i filmy. 

a) Jeżeli muzyke będę odtwarzał z TV to będzie to youtube, poprostu wygoda, nie trzeba odpalać PC. 

b) Filmy również tylko z TV, ten sam powód, wygoda. Apki np. Netflix

c) muzyke z cd chciałbym odtwarzać poprostu z odtwarzacza z PC.

d) Spotify czy Tidal? Czy to naprawdę jest taka wielka różnica dla normalnego ucha? Czy jednak warto dopłacić do Tidala?

Moje pytanie do tych podpunktów jest takie czy warto podpinać pod to DAC. Czy będzie to zauważalna różnica i czy w ogóle ma sens? Zastanawiam się nad DAC Nostromo Hypnos wraz z dodatkowym zasilaczem.

Dodam że posiadam PC z jakąś zintegrowaną kartą graficzną, tv LG i monitory Kali LP-8

Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi i życzę miłego wieczoru  :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze DAC to nic innego jak przetwornik cyfrowo-analogowy, czyli zamienia sygnały ( w naszym przypadku) z postaci cyfrowej na analogową. Każda karta dźwiękowa zawiera DAC. Nawet te zintegrowane do jednego układu scalonego mają w swojej architekturze coś takiego jak DAC. Jeśli podłączysz zewnętrzny DAC pod TV i do niego będzie trafiała muzyka z PC przez HDMI możesz liczyć na to że dźwięk będzie lepszy niż niskiej jakości karty dźwiękowej PC. Jednak TV często obrabiają postać cyfrową dźwięku który do nich trafia. Łatwo to często zauważyć ze po przejściu przez TV dźwięk jest cichszy. To oznacza zwykle gorszy dźwięk, o mniejszej rozdzielczości bitowej. Wtedy TV nie jest najlepszym źródłem dźwięku cyfrowego. Co do jakości dźwięku  Spotify i Tidal zdania bywają podzielone gdy chodzi o podstawową ich jakość. Sporo tu chyba zależy od urządzenia które je dekoduje. Tidal oferuje lepszej jakości dźwięk w najwyższych swoich standardach na dzień dzisiejszy, przy droższym abonamencie. Jeśli DAC posiada wejście USB to warto w takiej sytuacji jaką masz podłączyć do niego komputer. W przypadku nowszych urządzeń tego typu jakość dźwięku z pominięciem TV powinna być lepsza gdy ten psuje go po drodze. Sam to możesz sprawdzić.

 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, BristolBristol napisał:

Zastanawiam się nad DAC Nostromo Hypnos wraz z dodatkowym zasilaczem.

Uważałbym na produkty od Nostromo i na każdy sprzęt, który rozchodzi się na zasadzie marketingu szeptanego. Miałem u siebie Wolfa i ten DAC robił dziwne rzeczy, a z konwerterem SPDIF były różne problemy pod Win10. W niemal tej samej cenie masz Topping E30, który jest sprzętem przetestowanym i powszechnie polecanym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dzik napisał:

Uważałbym na produkty od Nostromo i na każdy sprzęt, który rozchodzi się na zasadzie marketingu szeptanego. Miałem u siebie Wolfa i ten DAC robił dziwne rzeczy, a z konwerterem SPDIF były różne problemy pod Win10. W niemal tej samej cenie masz Topping E30, który jest sprzętem przetestowanym i powszechnie polecanym.

Mam dokładnie przeciwne zdanie- WOLF II uważam za godny polecenia i niewiele odstający do RME a jest bardziej  łagodny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Nie spotkałem się jednak ze złymi opiniami na temat DAC-ów z tej manufaktury. Ci którzy je mają są z reguły zadowoleni. Produkcja Toppinga jest znacznie bardziej masowa i to ma swoje zalety i wady.

Ja też nie, dlatego go zamówiłem. Potem okazało się, że przetwornik podbija najgłośniejsze partie i zaniża ciche. Potwierdziłem to nagraniami, zresztą efekt był słyszalny i irytujący. Z konwerterem nie tylko ja miałem problemy - nawet na yt ktoś wrzucił test dźwięku, na którym słychać spontaniczne trzaski (a to nie był jedyny problem). IMO kolejny dowód na to, że nie warto sugerować się opiniami na forach, zwłaszcza że nie wiadomo, kto jest kim. Zawsze lepiej kupić sprzęt, który jest sprawdzony, miast kupować jakieś polecane święte graale.

Obok RME, którego mam obecnie, to Wolf II nawet nie stał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzaski to oczywista wada. Jednak fakt że na innym przetworniku różnice w głośności pomiędzy najcichszymi i najgłośniejszymi fragmentami są mniejsze, może oznaczać po prostu że ma gorszą dynamikę. Albo jeden z nich kompresyjne dynamikę, albo drugi ma włączony jej ekspander. To raczej cecha urządzenia niż jej wada. Dlatego jest możliwość wyboru. Co kto lubi.

Kiedy występowały te trzaski?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MobyDick napisał:

Jednak fakt że na innym przetworniku różnice w głośności pomiędzy najcichszymi i najgłośniejszymi fragmentami są mniejsze, może oznaczać po prostu że ma gorszą dynamikę. Albo jeden z nich kompresyjne dynamikę, albo drugi ma włączony jej ekspander.

Ani D50s, ani RME nie mają "gorszej dynamiki" czy kompresji dynamiki. Cokolwiek było przyczyną, efekt był irytujący i nie dało się tego wyłączyć, a DAC powinien być domyślnie transparentny, a nie próbować coś "poprawiać" wg modły konstruktora. Trudno tu więc mówić o obiektywnej zalecie.

14 minut temu, MobyDick napisał:

Kiedy występowały te trzaski?

Trzaski występowały na niektórych portach USB, co nie ma i nie miało miejsca w przypadku innych przetworników. Dodatkowo były problemy ze sterownikami i konwerter co jakiś czas zawieszał systemowy suwak głośności. Pomijam fakt, że nie ma powodu, aby konwerter SPDIF sprzedawać oddzielnie, bo każdy szanujący się przetwornik ma go w dobrodziejstwie inwentarza.

Konstruktor nie zamieścił żadnych obiektywnych pomiarów swoich produktów, chociaż na oficjalnej stronie nie brakuje okrągłych zdań, tak więc SINAD tych przetworników jest tajemnicą. Co więcej czytałem, że był raczej niechętny propozycjom recenzji.

Krótko mówiąc, jak dla mnie jest to sprzęt z gatunku "podejrzany" albo co najmniej "niepewny".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MobyDick napisał:

 Jeśli podłączysz zewnętrzny DAC pod TV i do niego będzie trafiała muzyka z PC przez HDMI możesz liczyć na to że dźwięk będzie lepszy niż niskiej jakości karty dźwiękowej PC. Jednak TV często obrabiają postać cyfrową dźwięku który do nich trafia. Łatwo to często zauważyć ze po przejściu przez TV dźwięk jest cichszy. To oznacza zwykle gorszy dźwięk, o mniejszej rozdzielczości bitowej. Wtedy TV nie jest najlepszym źródłem dźwięku cyfrowego. Co do jakości dźwięku  Spotify i Tidal zdania bywają podzielone gdy chodzi o podstawową ich jakość. Sporo tu chyba zależy od urządzenia które je dekoduje. Tidal oferuje lepszej jakości dźwięk w najwyższych swoich standardach na dzień dzisiejszy, przy droższym abonamencie. Jeśli DAC posiada wejście USB to warto w takiej sytuacji jaką masz podłączyć do niego komputer. W przypadku nowszych urządzeń tego typu jakość dźwięku z pominięciem TV powinna być lepsza gdy ten psuje go po drodze. Sam to możesz sprawdzić.

 

Jak to będzie wyglądało w moim przypadku jeżeli tv spełnia role monitora PC? Już rozwijam myśl, mianowicie w następnym poście użytkownik Dzik polecił DAC Topping E30 i są tam opcje do wyboru przez co jest podpięty dac. Jeżeli mój tv jest podpięty przez hdmi do pc a mój dec jest podpięty optycznym do TV a usb do komputera to w tym przypadku, jeżeli jest włączony tylko tv (muzyka puszczona np z youtuba przez apke z tv) to sygnał idzie do tv przez dac do głośników (tu sprawa jasna) ale jak to jest jeżeli mój monitor (czyt. tv) działa razem z pc muzyka (puszczona z pc np. Tidal bądź cd) i są podpięte  do dac (tv- opt, pc- usb) to jeżeli na dac będę miał wybraną opcję USB to sygnał będzie leciał z pc do dac z pominięciem tv do głośników (czyli w sumie bez utraty na jakości dzwięku). Gdy będzie analogiczna sytuacja (tv+pc) tylko że będę miał na dac wybraną opcje przez wejście optyczne w tedy sygnał idzie pc->hdmi -> tv -> dac -> głośniki??? (może spaść jakość dzwięku). 

dobrze to rozumiem?

7 godzin temu, Dzik napisał:

W niemal tej samej cenie masz Topping E30, który jest sprzętem przetestowanym i powszechnie polecanym.

Dopiero raczkuje w temacie, więc mam jeszacze kilka pytań.

O co chodzi z tymi filtrami w tym dac Topping E30? Chodzi o zmiane brzmienia? 

Jeżeli bym się zdecydował na kupno tego dac to wyczytałem że nie ma do tego zasilacza, fakt można to zasilać przez pc i usb bądź tv, usb. Czy w tym przypadku jest sens kupować jakiś zewnętrzny zasilacz? Jeżeli tak to jest jakiś godny polecenia czy to bez żadnego znaczenia i nie ma się co nad tym zastanawiać i poprostu kupić najtańszy?

Może są jeszcze jakieś godne polecenia dac w tym przedziale cenowym bądź ciut droższe? 

PC posiada system Win10.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...