Skocz do zawartości

Jaki sens używać DAC-a


BlackJack

Recommended Posts

1 godzinę temu, Arturro007 napisał:

Wytłumaczy mi może ktoś bo nie rozumiem jednej sprawy. W sprzęcie przenośnym/słuchawkowym siedzę od kilkunastu lat ale ze stacjonarnym stawiam dopiero pierwsze kroki.

Przeczytałem, że telewizory mają zwykle słabe dac co jestem stanie zrozumieć ale.

1- Po co poleca się łączenie telewizora ze wzmacniaczem poprzez dac jak część wzmacniaczy posiada wejście optyczne więc też powinny mieć wbudowany DAC?

2- Dlaczego miałbym do połączenia kolumn aktywnych które posiadają wejścia HDMI ARC czy też optyka używać jeszcze przedwzmacniacza? Co w zasadzie daje ten przedwzmacniacz? Jak wczoraj o nich poczytałem to wyszło mi że to chyba rozbudowany DAC?

Te kolumny (np: Klipsch the Fives) mają też chyba wbudowanego DACa??

Również nie rozumiem kto tak poleca?

1- Jeśli wzmacniacz posiada wejścia cyfrowe, to najczęściej posiada wbudowany DAC lub mamy do czynienia ze wzmacniaczem impulsowym cyfrowym, którego końcówki mocy przyjmują wyłącznie postać cyfrową dźwięku. W tym drugim przypadku potrzebne jest przetwornika analogowo/cyfrowy gdy chcemy dostarczyć sygnał w postaci analogowej. I taki zwykle jest zawarty w nim.

2- Kolumny aktywne jeśli posiadają wejścia hdmi lub inny format wejścia cyfrowego zwykle mają wbudowany DAC. Sytuacja jest tu podobna jak z wzmacniaczami, bo takie kolumny maja wbudowany wzmacniacz. Klipsch the Fives należą do grupy kolumn tego typu w których cała elektronika jest zawarta w jednej kolumnie wraz sekcją przedwzmacniacza i DAC-a. Jednak istnieje bardzo popularna grupa kolumn zwanych monitorami bliskiego pola. W takich kolumnach zwykle obie są identyczne w parze. mogą posiadać po jednym lub więcej wejść innych standardach dla pojedynczego kanału analogowego. Jeśli posiadają regulację głośności to służy ona do regulacji czułości. Takie kolumny należy podłączyć do czegoś co umożliwi ich równoczesną regulację głośności. Tym czymś może być wyjście z miksera, wyjście z karty dźwiękowej lub przedwzmacniacz. Zadaniem przedwzmacniacza jest zajmowanie się wzmocnieniem w dziedzinie napięcia i ewentualna zmiana źródeł, czyli obsługa wejść. Taki przedwzmacniacz moze posiadać dodatkowe funkcje w postaci przedwzmacniacza korekcyjnego dla wkładek gramofonowych i/lub np. DAC. Obecnie dość często integruje się DACi z przedwzmacniaczami. Przedwzmacniacz może mieć np. wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Czasem faktycznie zewnętrzny DAC może mieć lepsze właściwości dźwiękowe niż wbudowany w wzmacniacz, przedwzmacniacz lub w wzmacniacz kolumn aktywnych. Czasem komuś po prostu brakuje wejść cyfrowych. Spotkałem się kiedyś z sytuacja gdy ktoś kto miał zewnętrzny DAC z wyjściem cyfrowym i używał go podłączonego do wzmacniacza z wejściami cyfrowymi jako dodatkowy selektor źródeł cyfrowych. To też może mieć pewien sens, jeśli DAC posiada funkcję zmniejszania jittera z słabszej jakości wyjść cyfrowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często jest w tym pewien sens :) . Powodów bywa więcej. Czasem ktoś używa przedwzmacniacza np. z lampami aby nadać swojemu sprzętowo odpowiednie brzmienie które mu się podoba. Zewnętrzny przedwzmacniacz moze dawać możliwość podłączenia większej ilości urządzeń. Powodów bywa wiele. Jakość wyjścia analogowego z TV bywa różna. Często jest tragiczna, ale czasem jest zupełnie znośna. Wtedy przy określonym budżecie czasem lepiej kupić lepsze kolumny zamiast dodatkowego DAC-a. To zawsze jest inna sytuacja i na forum komuś kto radzi możesz wierzyć tylko na podstawie jego doświadczeń i jakichś założeń. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arturro007 napisał:

Czyli tak jak myślałem, jakaś obiegowa bzdura została powielona i czasem wraca na forum.

Tak, na tym forum w obiegu jest bardzo dużo bzdur i są non stop powielane. Kilka z nich jest w mojej sygnaturce, ale jest ich znacznie więcej. Bądź czujny i nie wierz w nic bez obiektywnych dowodów.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dedal75 napisał:

Faktycznie tv jako źródło wymiata 👍

Może nie wymiata, ale jest calkiem ok. I to z dziurki na słuchawki (analogowo) netflix w stereo, yt czy radio internetowe z dekodera ktory wysyła obraz i dzwiek hdmi do tv a tenże dźwięk pozyskuje go z wyjscia wlasnie 3.5mm :D

zapewniam że brzmi dobrze, ale mozliwe ze nie każdy tv ma podobna jakość na wyjsciu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dedal75 napisał:

Faktycznie tv jako źródło wymiata 👍

Zwróć uwagę na to co napisałem 

Cytat

 Jakość wyjścia analogowego z TV bywa różna. Często jest tragiczna, ale czasem jest zupełnie znośna. Wtedy przy określonym budżecie czasem lepiej kupić lepsze kolumny zamiast dodatkowego DAC-a. 

Miałem do czynienia z TV które były wyposażone w wyjścia audio RCA i zupełnie niezła jakość dźwięku jak do oglądania TV do których podłączy się niedrogie audio. Spotkałem również w innym TV wyjście przewidywane do słuchawek z niezależną regulacją głośności dla niego i głośników i tu jakość dźwięku była podobna jak w tym wcześniej. Bardzo często wyjście słuchawkowe jest podłączone do wyjść na głośniki w TV poprzez rezystory i wtedy zwykle jakość dźwięku jest bardzo marna. Jakość dźwięku z bardzo taniego DAC-a moze być na poziomie zbliżonym do tego z lepszej jakości wyjść analogowych z TV. Jeśli zaoszczędzone  przyczynią się do zakupu lepszego audio, to wyjdzie na lepiej. Taki trochę lepszy DAC można zawsze dokupić w przyszłości. Dlatego napisałem że każda sytuacja moze być inna. To że ktoś miał do czynienia wyłącznie z TV w których jakość dźwięku z wyjścia analogowego była tragiczna, nie znaczy że tak jest zawsze, chociaż jednak najczęściej właśnie tak jest. Wtedy lepiej wydać np. około 100zł na coś co zdecydowanie oprawi dźwięk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli ktoś chce sobie podłączyć do niego głośniki z wbudowanym wzmacniaczem za kilkaset zł, to stawia zupełnie w innym świetle taką sytuację. Każdy przypadek jest inny i często warto podłączyć TV do dowolnie drogiego systemu. Jeśli mamy w nim już DAC, to naturalnym będzie że zwykle z niego skorzystamy a nie będziemy używać wyjścia na słuchawki do podłączenia analogowego. Dla kogoś innego ważnym będzie w takich głośnikach obecność HDMI z ARC i CEC, aby móc sterować głośnością pilotem TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J4Z napisał:

Trochę tak nie powinieneś się zastanowić czy na pewno chcesz tu być? 

Wiem, że to "trochę" to sarkazm, zatem powiem wprost, powinien bardzo się zastanowić.

A moderacja jeszcze bardziej, bo kolejny raz wchodzi nieproszony i głosi swoje "mundrosci", czyli uprawia trolling i hejt.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, J4Z napisał:

Trochę tak jawnie zniechęcasz do tego forum nowych użytkowników zauważyłem.

Nie zniechęcam, a przestrzegam przed przyswajaniem wątpliwej jakości porad i opinii.
Które tylko robią ludziom mętlik w głowie i które potem oni muszą sobie wyjaśniać.
Jeśli tylko werbalnie tak jak tutaj, to jeszcze mała strata, ale gorzej gdy doświadczalnie.

 

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Tv mi nie pasuje jako źródło dźwięku i tyle  , a  napewno nie gdy wydaje kilkanaście tysięcy na inne graty ,no ale przecież nie każdy musi tak uważać .

No właśnie. I na szczęście.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wypowiedź miała za zadanie podkreślić, że na tym forum powielane są jakieś bzdury. A w czym rzecz, to zwracasz koledze uwagę na to co masz napisane w stopce.

Zatem nie uda ci się ta manipulacja, że to odpowiedź do czyjejś wypowiedzi.

Przypomnij nam co w tej stopce było wcześniej napisane.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dedal75 napisał:

Tv mi nie pasuje jako źródło dźwięku i tyle  , a  napewno nie gdy wydaje kilkanaście tysięcy na inne graty ,no ale przecież nie każdy musi tak uważać . Pzdr

Może to pora by zainwestować w TV za te kilkanaście a może i kilkadziesiąt tysięcy skoro jest najsłabszym elementem toru. No ale nie każdy musi tak uważać.

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

że na tym forum powielane są jakieś bzdury

Bo są, a przynajmniej wiele z tez jest bardzo przekoloryzowanych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, J4Z napisał:

Trochę tak jawnie zniechęcasz do tego forum nowych użytkowników zauważyłem. Trochę niedobrze, trochę nielegalne chyba to powinno być. 

Zniechęca? Raczysz żartować. Najwyżej nabiorą dystansu do głoszonych prawd co jest wielce pożądane.

I

7 godzin temu, DiBatonio napisał:

bo kolejny raz wchodzi nieproszony i głosi swoje "mundrosci"

Co to znaczy ???

Proszony, nie proszony  -zlituj się 

Forum nie ma (jeszcze) zasad że wypowiadać mogą sie tylko ci których "zaprosi" się do wątku

 

Edytka:

Jeszcze ew. jestem w stanie zrozumieć że wątki kablowe mogą mieć dopisek " obiektywistów prosimy o nieuczestniczenie" 

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze.

Sam autor pytania zdaje sobie sprawę że na forach jest masa bzdur (sam to napisał)

Po drugie, jeżeli na fora wchodzisz z przeświadczeniem że dostajesz tylko rzetelne informacje, to wybacz ale jesteś szalenie naiwny ALBO twoje wypowiedzi mają za zadanie manipulować resztą uczestników forum, poprzez granie na emocjach (że sie ich obraża)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TomekN napisał:

Tak, na tym forum w obiegu jest bardzo dużo bzdur i są non stop powielane. Kilka z nich jest w mojej sygnaturce, ale jest ich znacznie więcej. Bądź czujny i nie wierz w nic bez obiektywnych dowodów

@Fafniak @Kraft @J4Z @DiBatonio Każdy z Was dał się złapać na tą przynętę i niszczycie temat. Tomek działa jak Troll i najlepiej nie reagujcie bo będzie tak za każdym razem. Proszę pisać na temat. Od wypowiedzi Tomka każdy dostaje punkt za offtop. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...