Skocz do zawartości

Finearts V4 i Tannoy M1 - mało basu


lukaszpe

Recommended Posts

Witam.

Od niedawna jestem posiadaczem zestawu GRUNDIG Finearts V4 + Tannoy M1 Shadow.

Mam to podłączone pod ONKYO DX-7111 i do słuchania muzyki się sprawdza, ale jak podłącze to pod TV albo konsole to brakuje mi trochę basu.

Chciałem zapytać czy powinienem pomyśleć o zmianie głośników na jakieś większe czy może zakup subwoofera i podłączenie go będzie lepszym rozwiązaniem ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Tannoy M1 są fajnymi kolumnami, bardzo je lubię. Ale niestety tytanami niskich tonów nie są.
Być może potrzebne Ci są większe, czy choćby produkujące więcej basu kolumny?

A nie możesz pokręcić gałką od basu (pod klapką wzmacniacza), gdy słuchasz telewizji?
Zakup subwoofera (najlepiej aktywnego) też mógłby być w takim przypadku dobrym rozwiązaniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ciekaw jestem jak duży masz pokój, bo to też istotne. M1 to niewielkie monitory i nie można oczekiwać od nich potężnych niskich. Choć jak na takie maluchy to i tak nieźle dają sobie radę.
Wzmacniacz masz bardzo fajny i możesz pomyśleć o większych monitorach, lub podlogowkach zamiast suba, ale to właśnie zależy też od tego na jakiej powierzchni mają one grać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

One ładnie grają wiec myślę o jakimś subwooferze aktywnym ale nie wiem za bardzo który dobrze zgra się z Tannoykami i da się podłączyć pod finearts v4

Potrzebny będzie subwoofer aktywny, który ma wejścia głośnikowe i wtedy podpinasz go pod między wzmacniacz a kolumny.
Ceny niedrogich firmowych subów (używanych) to kwoty od 300zł

Wzmacniacz ---kabel głośnikowy --- subwoofer ---kabel głośnikowy --- kolumny M1

Na przykład taka KODA SW-850 za 250zł (KupTeraz = 300zł)
http://allegro.pl/subwoofer-koda-sw-850-v-...5024777482.html

albo JAMO 200
http://allegro.pl/subwoofer-jamo-sub-200-i5037625027.html

Natomiast ja lubię suby Yamahy serii YSW-105, -205, -305, bo mają włącznik i regulację z przodu, oraz głośnik na frontowej ściance i są przez to ustawne icon_cool.gif
Poniżej masz link do SW-305 za 490zł w Lublinie (ale dostawa to dodatkowe 50zł).
http://allegro.pl/subwoofer-yamaha-sw-305-i5035832739.html

Aby dobrze dopasować sub do kolumn i Twojego pokoju musi mieć nie tylko regulację głośności, ale i regulacje pasma odcięcia High Cut (jedynie nieliczne suby aktywne nie mają regulacji pasma odcięcia, ale na wszelki wypadek wolę uprzedzić/przypomnieć o tym problemie).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ma 2m na 6m. Ustawienie jak na "rysunku" ;] Ciąg po prawej to meble. Między głośnikami wzmacniacz, TV, konsola i CD.
Głośniki na stojakach ok 80 cm. Skierowane na środek kanapy która jest na dole. Jakieś 28 cm odsunięte od narożników .

DSC01446.jpg



Jak bym sprzedał Tannoye i dołożył te 300-500 zł to kupił bym jakieś ciekawe kolumny czy sub by rozwiązał sprawę?
A jeśli już kupować suba to do takiego pokoju warto tą Yamache za 490zł ?

Dodam że będę zmieniał za jakiś rok pokój ale będzie to maks 20 mkw (4m na 5m)

Takie jak te będą dobrze grały z moim wzmacniaczem ?
http://allegro.pl/dunskie-kolumny-podlogow...5013030592.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali to świetne kolumny. Z pewnością nie bedziesz narzekał na brak niskich tonów. Warto też zainteresować się Dali 350, lub 450. Z tym że w pokoju o powierzchni 12 m2 możesz odnotować przesyt niskich, lepiej byłoby je wstawić do większego metrażu.
Jakiś czas temu jeden z użytkowników tego Forum kupił Grundiga Fine Artsa V4 i do tego Dali 350. Był bardzo zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się skłaniał do zakupu aktywnego subwoofera. Mam bardzo dobre doświadczenia przy łączeniu Tannoy Mercury M1 z aktywnym subem. Takie rozwiązanie daje możliwość regulowania ilości basu w zależności od warunków. Przy silniejszym wypełnieniu basem M1 mogą bardzo zyskać po wymianie kondensatorów w torze głośnika wysoko-tonowego. Można w ten sposób uzyskać dźwięk wart znacznie większych pieniędzy niż kolumny podłogowe jakie kupisz w tej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi. O tyle jest sytuacja dla Ciebie komfortowa że w przypadku wyboru suba, masz się kogo poradzić. Ja nie neguję takiego rozwiązania, po prostu jestem zwolennikiem klasycznych rozwiązań.
Co do twojego pytania na temat tego, czy te kolumny i 12 m2 to dobre połączenie.
Z pewnością Dali 450 będą potrzebować więcej powierzchni. Czy będzie przesyt niskich ? Na pewno przy głośnym graniu, przy cichym raczej nie, ale na optymalne ustawienie takich kolumn raczej bym nie liczył. Ja przez jakiś czas miałem w pokoju o takim samym metrażu wciśnięte Infinity Kappa 7.2i. Nie dlatego że tak chciałem, tylko dlatego że akurat takie, a nie inne miałem warunki. A że trafiły się kolumny, jakich szukałem, to inna sprawa. Dlatego właśnie taki ewenement miał u mnie miejsce. Obecnie kolumny stoją w pokoju o powierzchni 24 m2. Tam można posłuchać muzyki tak jak się powinno.
Jeżeli masz w planach za jakiś czas przenieść się do większego pokoju, to na Twoim miejscu kupiłbym 450-tki.
W małym pomieszczeniu można wstawić podłogówki, ale raz że jest to ciężko pomieścić i ustawić wszystko sensownie, a dwa, miałem wrażenie że tonę w muzyce przy głośniejszym słuchaniu (czytaj, jako ujemny efekt).
Większe monitory byłyby lepsze, ale jak napisałem wyżej, wszystko zależy od tego jakie masz plany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z większym rozmachem, basem, choć nieco delikatnie w górze pasma zagrają mission m31i, lub bardzo spore m32i, między 400-650zł dostaniesz. Jeśli chcesz więcej ekspreji i góry to starszy model mission m71 po 400zł para.
1tys zł to kwota gdzie można kupić, lub delikatnie negocjowac nówki np. Indiana line nota 260, Boston Acoustic A26.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by tu nie mówić subwoofer nie służy do reprodukcji śpiewów anielskich icon_twisted.gif .
Ten jednak nie służy do wgniatania w fotel. Przy rozsądnym jego użyciu może znacznie poprawić brzmienie kolumn takich jak M1.
Osobiście wolał bym takie połączenie od podłogowych M3 lub M4 i to znacznie bardziej.
Żeby się przekonać , trzeba posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to wynalazek do kina domowego, w muzyce już nie jest tak kolorowo. Dobry sub ma level, fazę, i częstotliwość odcięcia i co z tego jak zestrojenie tego z kolumnami nie będzie nigdy idealne, owszem bum bum będzie ale czy o to chodzi w stereo ?
Równie dobrze Fryderyk Chopin mógłby grać na perkusji...abo mieć wpiętego suba do fortepianu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...