Skocz do zawartości

Sieciowy odtwarzacz mp3


kapeluszowy

Recommended Posts

Witam,
zastanawiam się nad wyborem odtwarzacza mp3 sieciowego i mimo, że mam kilka typów, chciałabym prosić o jakieś sugestie. Może opiszę dokładniej w jaki sposób będę go użytkowała. Chodzi o słuchanie muzyki z przenośnych urządzeń: pendrive, przenośny hdd, ale także o odtwarzanie bezpośrednio z komputera. Odtwarzacz ma być podłączony na pomocą kabla chinch z wzmacniaczem.
Na czym mi zależy:
1. W miarę dobry, czytelny wyświetlacz. Dobrze by było gdyby oprócz nazwy albumu i wykonawcy wczytywał jeszcze okładkę albumu. Wiem, może i zbędny gadżet, ale widziałem coś takiego u znajomych i bardzo mi się spodobało. Dla kobiet ważna jest estetyka.
2. Możliwość sterowania urządzeniem za pomocą sieci. Np wybieram sobie utwór na laptopie, telefonie klikam i mam możliwość odsłuchania go na tzw dużych głośnikach.
3. Cena max do 2 tyś zł
4. Zasilany z sieci.

Tu przykład:
Pro-Ject Stream Box DS

Bardzo Was proszę o pomoc, nie za bardzo siedzę w temacie, a muzyki słucham sporo. Za wszystkie propozycje bardzo Wam dziękuję.

pozdrawiam
Paulina
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Idąc Twoim tropem znalazłam coś takiego jak Pioneer N-P01 (jest stosunkowo nowy). Mam kilka pytań, które wysłałam już do technicznych z Pioneera, ale może i ktoś tutaj udzieli mi odpowiedzi:

1. Chciałbym używać go do odtwarzania muzyki z dużego przenośnego dysku twardego 1TB, wiem, że jest tam wejście USB, ale jak to wygląda w praktyce? Czy możliwe jest wyszukiwanie po katalogach? Jak długo trwa katalogowanie? Czy lepiej podłączyć dysk bezpośrednio pod USB czy może lepiej do routera wyposażonego w port USB?

2. Używam systemu android. Czy urządzenie kompatybilne jest z tym systemem? Czy możliwe będzie sterowanie telefonem z androindem?

3. Mam laptop wyposażony w system windows 8, czy będzie możliwość odtwarzania muzyki z laptopa za pomocą sieci po wi-fi?

4. Na jakiej zasadzie wczytywane są okładki albumów? czy wystarczy plik o rozszerzeniu .jpg w folderze z którego odtwarzana jest muzyka? Czy na jakiejś innej zasadzie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka odpowiedzi na szybko. Postaram się jeszcze uzupełnić.

Cytat

1. Chciałbym używać go do odtwarzania muzyki z dużego przenośnego dysku twardego 1TB, wiem, że jest tam wejście USB, ale jak to wygląda w praktyce? Czy możliwe jest wyszukiwanie po katalogach? Jak długo trwa katalogowanie? Czy lepiej podłączyć dysk bezpośrednio pod USB czy może lepiej do routera wyposażonego w port USB?



Do wszystkich znanych mi urządzeń można podłączyć pen drive albo twardy dysk. W niektórych instrukcjach ostrzegają przed zbyt dużym poborem prądu przez dysk i sugerują dyski twarde z własnym zasilaniem. Domyślnie przeszukujesz dysk/ pendrive klikając strzałkami góra-dół. Skatalogowanie pendriva 32 GB (kilkadziesiąt katalogów, część z podkatalogami) zajęło małych kilka sekund. Duży dysk może zająć kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund, ale potem urządzenie już powinno strukturę mieć w pamięci (dopóki nie dodasz czy nie skasujesz plików). To raczej zależy od procesora w urządzeniu. Mój streamer nie czyta urządzeń przez hub, tylko podłączone bezpośrednio.
Zwykle dużo większe możliwości przeglądania i zarządzania muzyką daje aplikacja, nie sterowanie bezpośrednio pilotem.

Cytat

2. Używam systemu android. Czy urządzenie kompatybilne jest z tym systemem? Czy możliwe będzie sterowanie telefonem z androindem?



Chyba każde z urządzeń, które obwąchiwałem przed kupnem Cambridge Audio Stream Magic 6 v2 ma do ściągnięcia aplikacje na android i iphone, umożliwiające kontrolowanie urządzenia z tableta czy smartfona. Opinie nt. jakości tych aplikacji są różne... Sam osobiście nie używam, bo nie mam tableta ani smartfona icon_razz.gif

Cytat

3. Mam laptop wyposażony w system windows 8, czy będzie możliwość odtwarzania muzyki z laptopa za pomocą sieci po wi-fi?



Tak. Problemem może być strumieniowanie po wi-fi plików bezstratnych o wysokiej rozdzielczości (FLAC 24/96, 24/192).

Cytat

4. Na jakiej zasadzie wczytywane są okładki albumów? czy wystarczy plik o rozszerzeniu .jpg w folderze z którego odtwarzana jest muzyka? Czy na jakiejś innej zasadzie?



Nie wiem icon_sad.gif


Zwróć uwagę, bo nie wszystkie urządzenia oferują odtwarzanie muzyki w trybie gapless - tzn. bez takiej krótkiej ciszy jeśli piosenki przechodzą płynnie jedna w drugą. Jeśli to jest dla Ciebie istotne to brak gapless może być bardzo wkurzający.
Denon DNP-720ae nie odtwarzał muzyki gapless. DNP-730AE już tak (chwalą się tym).

Urządzenie Projecta chyba sporo droższe od 2000 zł?

Czy raczej będziesz słuchał plików mp3, czy bezstratnych?

///

Czy interesuje Cię połączenie odtwarzacza sieciowego z odtwarzaczem CD?:

http://www.onkyo.pl/pl/News/Nowosci/2014-0...y_odtwarzacz_CD

Kosztuje akurat 2 kPLN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mieliśmy płyty analogowe fajnie się to trzymało w rękach miało urok, później CD już mniejsze trochę mniejszy urok, teraz odtwarzacze sieciowe jeśli tylko mp3 pożegnamy i przejdziemy na format bezstratny to już właściwie możemy pomału CD żegnać, pewien urok też pożegnamy niestety.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl sobie ile uroku miały patefony na korbkę icon_smile.gif
Wolałbym się skupić na jakości dźwięku.
Jeśli ktoś lubi sobie posłuchać nagrań na patefonie , zawsze ma taka możliwość i nikt mu jej nie odbierze.
Zawsze podstawowym celem urządzeń reprodukujących dźwięk był właśnie dźwięk.
Mogą temu towarzyszyć inne efekty.
Do tego powstawały np. kolorofony. Czyli oświetlenie zmieniające barwy w rytm muzyki.
Jednie tego potrzebują a inni nie. Nikt nikomu nie zabroni używać tego co mu się podoba.
Jeśli osób takich które potrzebują określonych wrażeń i doznań jest niewiele, trudniej jest dostać do tego celu sprzęt i to co mu towarzyszy.
Kiedyś jeździło się wozami konnymi i powozami. W dużej mierze zastąpiły je samochody. Są wygodniejsze i bardziej praktyczne.
Jeśli jednak ktoś zapragnie przejechać się mając przed sobą koński zad nikt mu tego nie zabroni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zwróć uwagę, bo nie wszystkie urządzenia oferują odtwarzanie muzyki w trybie gapless - tzn. bez takiej krótkiej ciszy jeśli piosenki przechodzą płynnie jedna w drugą. Jeśli to jest dla Ciebie istotne to brak gapless może być bardzo wkurzający.


Tak urządzenie Pioneer'a jest wyposażone w tą funkcję. Dzięki za zwrócenie uwagi, bo nie miałam o tym pojęcia.

Cytat

Urządzenie Projecta chyba sporo droższe od 2000 zł?

Czy raczej będziesz słuchał plików mp3, czy bezstratnych?


Tak, zdecydowanie droższe, ale znalazłam alternatywę w postaci wspomnianego wcześniej Pioneera, a że mam sentyment do tej marki to chyba się zdecyduję.
Mam sporo plików w formacie mp3, ale i bezstratnych też sporo, dlaczego pytasz? Czy ma to jakieś znaczenie, biorąc pod uwagę inne rzeczy niż jakość dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea odtwarzaczy sieciowych mi się podoba, na dobrą sprawę studia nagrań bezpośrednio mogłyby FLAC-i (hehe fajna nazwa flaki) sprzedawać od razu po realizacji bez pośredników i czekania aż wytłoczą. Wygoda w użytkowaniu też jest nie ma co ukrywać i nie kurzy się...nie rysuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strim, wiele "płyt" jest już sprzedawanych przez wytwórnie w postaci plików FLAC. Niektóre orkiestry np. sprzedają nagrania własnych koncertów wyłącznie w postaci plików.
Wygoda odtwarzania jest niewątpliwa. Nie kurzy się owszem, ale niech Ci padnie dysk... tracisz wszystko. A porysowaną płytę CD jeszcze można jakoś odratować.

Wygoda nośnika fizycznego jest niewątpliwie taka, że jak coś tam odtwarzasz, to zawsze możesz zerknąć na numer ścieżki, zorientować się "gdzie jesteś na płycie". Na wyświetlaczu odtwarzacza tego nie widzisz - tylko tytuł odtwarzanego w tym momencie pliku (i to nie zawsze cały, jak jest długi i nie mieści się w wyświetlaczu). Tu na pewno pomocne są aplikacje na smartfona.

Odpowiadając na pytanie kapluszowego (sorry - nie zauważyłem, że kapeluszowy to tak naprawdę kapeluszowa) - jeśli głównie słuchasz mp3, to tryb gapless nie będzie Ci bezwzględnie potrzebny, bo te urządzenia zapewniają odtwarzanie gapless tylko dla plików FLAC i WAV. Tego chyba jasno nie powiedziałem.

///

Wstępnie chyba idź w Pioneera N50. Jego dodatkową zaletą jest nie tyle wyjście cyfrowe co wejście - może służyć jako DAC i przy okazji uwolnić wejścia analogowe we wzmacniaczu (jeśli Ci ich brakuje). Nie ma natomiast wi-fi - tzn. trzeba dokupić antenkę, co trochę zalatuje dziadostwem, no ale cóż. U mnie to na przykład byłaby katastofa, bo router mam w drugim końcu mieszkania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzięki wszystkim za odzew i właściwie pomoc w podjęciu decyzji.
W dużej mierze dowiedziałam się wszystkiego co chciałam nt tych odtwarzaczy, ale jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju.

Chodzi mi o słuchanie radia na odtwarzaczu. Mianowicie czy są tam 'zapisane' pewne popularne stacje radiowe i mój wybór ograniczony jest tylko do nich, czy jest możliwość słuchania radia, które np znajomi podsyłają mi w postaci streamu? Ot taki eksperyment dostaję link http://divbyzero.de/chill.pls i czy jest możliwośc odtworzenia go na którymś z wspomnianych Pioneer'ów.

I czy możliwe jest odtwarzanie za pomocą laptopa np utworów z Youtuba czy Soundclouda? Na zasadzie włączam sobie jakiś kawałek na YT, i słychać go na 'dużym' soundsystemie?

Obiecuję o nic więcej nie pytać i jeszcze raz dziękuję, jesteście wielcy :***
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to bardzo polecam wnikliwą lekturę instrukcji obsługi sprzętu przed jego kupnem. Stamtąd można się bardzo dużo dowiedzieć. Niejednego urządzenia nie kupiłem, bo z instrukcji wynikało, ze nie posiada funkcji, które mnie interesują.

Mój Cambridge korzysta z bazy danych ok. 20 000 adresów radia internetowego - zarówno stacji radiowych nadających na żywo (np. Trójka, Zetka) i klasycznych "streamów" internetowych. Nie pamiętam teraz czy można adres streamu wpisać w urządzeniu "na piechotę", ale generalnie wyszukiwanie stacji internetowych i programowanie urządzenia odbywa się za pomocą specjalnej strony internetowej, przez którą łączysz się z urządzeniem i programujesz zapamiętane stacje. Jeśli znajdzie się stacja, której nie ma w bazie danych (szanse małe, bo te bazy są cholernie duże), to przez tę "dedykowaną" stronę internetową można wpisać adres streamu (jeśli urządzenie może go odtworzyć) i dodać do zapamiętanych stacji.
Możesz też wyszukiwać stacji (tych znajdujących się w bazie) z poziomu samego urządzenia - według kraju "pochodzenia" lub rodzaju muzyki lub według nazwy. Jest to trochę upierdliwe, ale można się przyzwyczaić.
Twój przykład divbyzero jak najbardziej jest w bazie mojego Cambridga (wraz z trzema innymi odmianami tegoż icon_smile.gif )

Odtwarzane są tylko streamy internetowe. Filmiku youtube (tzn. samego dźwięku) nie odtworzysz. Bezpośredni dostęp do youtube mają raczej odtwarzacze bluray - zresztą ja taki mam - Pioneer BDP-170.

Nie jestem zresztą pewien, czy chodzi Ci o odtwarzanie soundcloud i youtube za pomocą urządzeń, o które pytasz? Bo oczywiście możesz podłączyć laptop do wzmacniacza przez wyjście słuchawkowe i w ten (mało audiofilski) sposób odtwarzać na sprzęcie co chcesz.
Poza tym bezpośrednio z laptopa mozesz odtwarzać znajdujące się na nim pliki muzyczne - odtwarzacz strumieniowy wtedy działa jak serwer muzyczny.

A poza tym to pytaj pytaj icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo wielkie dzięki Sandflyer : )

No to problem z radiem wydaje się być rozwiązany, skoro piszesz, że te bazy są tak potężne, to pewnie niepotrzebnie się martiwę na zapas.

Jednak zaintrygowało mnie nieco to co napisałeś nt odtwarzania np soundclouda. Rozumiem, że nie ma możliwości odtworzenia dźwięku za pomocą portali takich jak YT czy SC, ale jak odbywa się odtwarzanie np zwykłych FLAC'ów czy mp3 które mam na dysku w laptopie. Używam foobara jako odtwarzacza, napisz mi proszę czy na odtwarzaczu wyszukuję udostępnione w laptopie foldery muzyczne i z poziomu odtwarzacza je odpalam, czy trzeba instalować jakis specjalny soft na kompie i dopiero za pomocą tego właśnie oprogramowania odtwarzać pliki?

Sorry jeśli to laickie pytania, ale nie mam pojęcia jak to działa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

pewnie niepotrzebnie się martiwę na zapas.



Tak, i nawet jeśli czegoś nie ma w bazie, można to dodać, więc nigdy nie będzie tak, że nie masz możliwości odtworzenia strumienia (chyba że odtwarzacz nie odtwarza danego rodzaju strumienia internetowego).

Cytat

jak odbywa się odtwarzanie np zwykłych FLAC'ów czy mp3 które mam na dysku w laptopie. [...] czy na odtwarzaczu wyszukuję udostępnione w laptopie foldery muzyczne i z poziomu odtwarzacza je odpalam?



Właśnie tak. Odtwarzacz strumieniowy automatycznie widzi foldery udostępnione w sieci i może odtwarzać pliki w tych folderach. Być może będziesz musiała udostępnić konkretne foldery w Windows.
Nie jest potrzebny żaden dodatkowy soft, sterowniki itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam go! Mam! Nareszcie przyszedł, bo czekałam ponad miesiąć, jest piękny!
Właśnie go testuję, pilot sprawia trochę kłopotów, ale liczę, że przywyknę. Mam jednak kłopot ze słuchaniem stacji radiowych. Otóż jest tu kilka zapisanych, ale to raczej stacje, które nie do końca mnie interesują.

Cytat

Nie pamiętam teraz czy można adres streamu wpisać w urządzeniu "na piechotę", ale generalnie wyszukiwanie stacji internetowych i programowanie urządzenia odbywa się za pomocą specjalnej strony internetowej, przez którą łączysz się z urządzeniem i programujesz zapamiętane stacje. Jeśli znajdzie się stacja, której nie ma w bazie danych (szanse małe, bo te bazy są cholernie duże), to przez tę "dedykowaną" stronę internetową można wpisać adres streamu (jeśli urządzenie może go odtworzyć) i dodać do zapamiętanych stacji.


Pytanie jaka to strona? Gdzie to znajdę? pliz help!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od razu mam jeszcze jedno pytanie: otóż znadjuję np stację radiową - niech to będzie Trójka. Klikam odtwórz i odtwarzacz rzeczywiście odtwarza mi Trójkę. Wow! Problem jest tylko taki, że w bardzo niskiej jakości tzn 96 kbps, jest opcja znaleźć gdzieś przynajmniej 320 kbps? Od czego to zależy? Czy Trójka nadaje tylko w takiej niskiej rozdzielczości?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Problem jest tylko taki, że w bardzo niskiej jakości tzn 96 kbps, jest opcja znaleźć gdzieś przynajmniej 320 kbps? Od czego to zależy? Czy Trójka nadaje tylko w takiej niskiej rozdzielczości?



Hy hy...
Streamy internetowe Polskiego Radia należą do najgorszych ze wszystkich mi znanych streamów radia publicznego. Nie tylko niska jest rozdzielczość samego streamu, zły jest również algorytm kompresji. Powoduje to, że streamu jako takiego, zwłaszcza w muzyce jaką czasami puszcza Trójka (nie mówiąc już o Dwójce) prawie nie da się słuchać.
Teoretycznie lepsza jakość streamu jest po wykupieniu abonamentu Piano, no ale to kosztuje 20 zł miesięcznie.
Ja osobiście Polskiego Radia słucham po bożemu, ze zwykłego tunera i Tobie też tak polecam - mniej frustracji.

Cytat

przynajmniej 320 kbps?



Nie znam stratnych streamów o "rozdzielczości" wyższej od 320 kbps. Do słuchania takiego streamu i tak musisz mieć niezłe łącze, żeby za bardzo się nie wcinał.

Teraz co do ulubionych stacji.
Pioneer korzysta ze strony vTuner:

http://vtuner.com/setupapp/guide/asp/Brows...s/startpage.asp

Wszystkie stacje z tej strony powinny być znalezione z poziomu urządzenia.

Jeśli dobrze czytam instrukcję, to stacje niezarejestrowane musisz zarejestrować tu (wcześniej sama się musisz chyba zarejestrować):

http://pioneer.vtuner.com/setupapp/pioneer...ogin/SignIn.asp

Jeszcze raz - wszystko jest w manualu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Sandflyer, tak po cichu liczyłam właśnie na Twoją odpowiedź. Dzięki raz jeszcze.

Trochę szkoda, że np taka stacja jak Trójka nadaje w tak słabej jakości. Słucham głównie elektroniki, na Trójce w soboty w nocy jest świetny program prowadzony przez Margańskiego, ale w jakości 96 kbps to raczej nie polecam.

Dzięki jeszcze raz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...