Skocz do zawartości

Kolumny Dali Ikon 6 i co dalej ?


perygru

Recommended Posts

Witam i proszę o pomoc.
Kilka lat temu odsłuchiwałem kolumny i najbardziej mi odpowiadały Ikony.
Teraz chcę kupić używany system stereo i proszę o pomoc jakich używanych wzmacniaczy szukać do tych kolumn ?
A może inne kolumny w podobnej cenie ? Jaki CD ?
Słucham pop, soul, blues, rock, poezja śpiewana, jazz.
Dzięki z góry za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
1 Kwota na wzmacniacz maksymalnie 2000 zł
2 Używany
3 Stereo
4 tani cd sony, będzie gramofon.
5 30m2 + otwarta kuchnia. mało mebli, zasłony i dywan.
6 Słucham pop, soul, blues, rock, poezja śpiewana, jazz.
7 kolumny i wzmacniacz na kilka lat.
8 najlepszy stosunek jakość dźwięku/cena
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie czytasz innych wątków. W co drugim albo trzecim jest prośba o dokładniejsze dane.
I Ty wielu informacji nie podałeś. Jak choćby wielkość pokoju, możliwość ustawienia kolumn, akustyka (pokój dobrze umeblowany i sporo tam miekkich mebli, dywan, zasłony, czy goły jak święty turecki), budżet jaki chcesz przeznaczyć na sprzęt, czy może być on używany, czy musi być nowy (tu i tu są plusy i minusy), jaki masz gust brzmieniowy (choć można się domyślać po wyborze kolumn, choć nie wiadomo z czym grały).
Tu masz to, jak powinien wyglądać pierwszy post.
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co przepraszać. Ale teraz od razu o wiele jaśniej się zrobiło icon_idea.gif

Wzmacniacza jeszcze w tej chwili nie zaproponuję, bo dopytam o kilka szczegółów. Podam kilka sugestii.
1. Czy podawać typy wzmacniaczy nawet trudno dostępnych, albo nie zawsze w tej kwocie (choć okazyjnie się zdarzają),
czy szukać konkretnych propozycji i podać Ci tu linki?
2. Z racji dużego pokoju i sporych kolumn widziałbym wzmacniacz dość mocny, o dobrym zasilaniu.
3. Akustyka pokoju chyba dość żywa jednak, więc jeśli możesz (o ile wiesz), to wolałbyś wzmacniacz bardziej ocieplony,
o soczystym, gęściejszym brzmieniu, miększy, czy raczej bardziej neutralny, może nawet chłodniejszy a dynamiczniejszy,
czy wręcz twardszy, bardziej konturowy?
4. Czy inne kolumny? Ale jeśli podobały Ci się Ikony? Można by pomyśleć, jeśli jeszcze ich nie kupiłeś.
Jaką sumą na kolumny dysponujesz? Może uda się zdobyć jakieś podobne w charakterze, ale lepiej jakościowo grające?
5. Jeśli jednak Ikony, to za ile możesz je kupić (o ile masz jakieś upatrzone) i którą wersję?
6. CD i kable na końcu. Jeśli masz odtwarzacz Sony, to na początek pewnie może być.
Później, z czasem możesz zastanowić się nad lepszym, który dodatkowo jeszcze pójdzie z dźwiękiem w kierunku, który lubisz
albo trochę skoryguje brzmienie. Podobnie kable.
7. Chcesz bardzo głośno grać, czy poziomy raczej umiarkowane albo wręcz cichsze?

Jeśli nie czytałeś tego testu, to polecam. Napisz czy zgadzasz się z tymi określeniami, czy oddają Twoje odczucia?
A może je inaczej odebrałeś? Nie pamiętasz z jaką elektroniką ich wówczas słuchałeś?
http://audio.com.pl/testy/dali-ikon-6:1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dzięki że poświęcasz czas dla takiego niedzielnego melomana.
Czy dobrze kombinuję: Chcę wydać więcej na kolumny ( 3-4 tys)
a potem dobierać wzmacniacze zaczynając od czegoś za 1tys.
Łatwiej to odsprzedać i wysłać paczkę.
Odpowiedzi na pytania:
1. Podawać wszystkie wzmacniacze konkretne modele bo każdy producent zrobił czasem knota.
Linki, sam nie wiem chciałbym zacząć od kolumn, jak stanie na Dali... ale linki zawsze fajna rzecz.
2. Ja się nie znam.
3. Nie wiem, lubię dynamikę, nie wiem czy ciepły, mógłby lekko łagodzić Dali Ikon. ( te kolumny naprawdę mnie zachwyciły)
4. Inne propozycje kolumn bardzo chętnie postaram się posłuchać (chociaż z używanymi trudno będzie)
5. Chciałem za 3 tys na upartego trochę mogę dołożyć ( Ikon 6 mk2 ).
6.Ok!
7. Powiem tak 70% średnio, 20% cicho, 10% na max ( ale to z dobrym sprzętem może ulec zmianie ).
Jeżeli chodzi o artykuł to dużej części nie zrozumiałem ale ogólnie się zgadzam.
Naprawdę jestem laikiem jeśli chodzi o Hi-Fi. Po prostu lubię słuchać muzyki.
Nie lubię gdy sprzęt jest zbyt skomplikowany i trzeba go mozolnie ustawiać.
Kilka lat temu kupowałem kino domowe i słuchałem różnych kolumn w tym:
Mission M5, Paradigm Monitor 7v5 i kilka innych oraz Dali Ikon 5, które były najdroższe
i najbardziej mi odpowiadały dźwiękowo. Słuchałem z amplitunerami kina domowego Denon, Yamaha
Onkyo, Koda. Nie wszystko ze wszystkim. Jeśli chodzi o Ikon 5 nie słyszałem dużej różnicy, Yamaha była fajna dynamika,
ale za dużo wysokich tonów. Denon z kolei był mdły. Onkyo tak po środku.
Dodam że przeczytałem już ze dwie setki postów.
Tak myślałem, że chcę sprzęt używany bo dobry dźwięk kosztuje a chcę najlepszy za zakładany budżet.
Będę się starał posłuchać zanim kupię, Dali Ikon jestem pewny innych kolumn nie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pomyśleć. 3-4 kzł na kolumny używane, to całkiem dużo. Moim zdaniem można już się pokusić o poszukanie lepszych kolumn niż Ikony 6. Tylko czy by Ci się podobały? Nie bardzo masz pewnie z czym posłuchać. Ale sprzedający powinien mieć wzmacniacz na odpowiednim poziomie. I jeśli by to było blisko Twojego miejsca zamieszkania, to pewnie nie byłoby problemu posłuchać u niego.

Wzmacniacz w takim budżecie da się już wybrać naprawdę niezły.

Jeśli chodzi o ustawianie, to nie tyle sprzęt elektroniczny co kolumny trzeba dobrze ustawić.
Oczywiście elektronikę dobrze posadowić na czymś w miarę stabilnym, nierezonującym.
Ale precyzyjne ustawienie kolumn zawsze się opłaca. Bo to plus dobra akustyka pomieszczenia, to niemal połowa sukcesu.
Tak, tak.
Nawet dobry, wysokiej klasy zestaw postawiony byle jak i byle gdzie może zagrać gorzej niż sporo tańszy trafnie dobrany system
w odpowiednio zadaptowanym (jeśli jest taka potrzeba) pomieszczeniu z dobrze ustawionymi kolumnami.

To dobrze, że czytasz. A jeśli będziesz miał możliwość posłuchania lepszych kolumn, lepszego zestawu, zrób to koniecznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie lubię gdy sprzęt jest zbyt skomplikowany i trzeba go mozolnie ustawiać.
Kilka lat temu kupowałem kino domowe


Kupując teraz stereo odetchniesz i zajmiesz się muzyką, zamiast "pracą doktorską" nad obsługą, konfiguracją amplitunera kina domowego i jego dużego pilota.
Najwyżej pokombinujesz z ustwieniem kolumn, w takim, czy innym położeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy istnieją kolumny za podobną cenę, które zagrają
pięknie w prawie każdych warunkach ?



Jak w tej cenie ustrzelisz gdzieś kolumny Canton Digital 2 lub 2.1 lub 2/98, to tak icon_twisted.gif . Szanse nikłe, ale są. Tu masz opinie nt. modelu wyższego, któremu dwójki tylko nieznacznie ustępują LINK

Poza tym gorąco rekomenduję dwa modele Cantona z serii Ergo, konkretnie Ergo RC-L oraz SC-L
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, posiadacz Dali Ikon 7 Mk I, rzeknę:

Te kolumny grają nie tyle ciepło, co akustycznie. Kupiłem je, bo słucham przede wszystkim muzyki akustycznej (klasyka, jazz) i chciałem mieć w brzmieniu powietrze.
Przyjaciele zwrócili mi jednak uwagę, że przy muzyce bardziej, powiedzmy, przetworzonej (elektronika - np. Jarre, Tangerine Dream, nowsze produkcje rockowe - np. Metallica, Porcupine Tree, Dream Theater) te kolumny się jakby "gubią". Jeśli więc słuchasz sporo muzyki "skompresowanej", to posłuchaj jej na tych kolumnach i zobacz czy Ci brzmienie odpowiada.

Kolumny przez długi czas miałem podpięte do wzmacniacza Advance Acoustic MAP-105 (nowy 2000 zł, już nie jest produkowany). Kombinacja ta była wręcz niewiarygodnie muzykalna. Teraz mam Musical Fidelity A3 i dźwięk jest trochę za bardzo in your face. Tzn. scena wylazła mi trochę za bardzo na pokój. Trochę już się przyzwyczaiłem, ale pewnie poszukam czegoś innego.
Miałem też przez pewien czas Primare i32 - tu z kolei scena była przepastna, ale trochę za bardzo wycofana jak na mój gust.

Piszę to trochę na zasadzie negatywnej selekcji. Wzmacniacz do tych kolumn nie może być zbyt łagodny, bo się może zrobić klucha. Z kolei zbyt dynamiczny może zepsuć tę przepiękną zwiewność ich brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sandflyer dziękuję za twoją opinię.
Może kupić któreś z podanych kolumn gdy będą w okazyjnej cenie, a jak nie spodobają się to sprzedać ?
Ja słucham wszystkiego, najmniej elektroniki, hard rocka, i metalu.
W cenie około 3 tys kolumn uniwersalnych muzycznie nie dostanę ?
Najbardziej mi zależy żeby taka muzyka brzmiała naturalnie jaką puszcza Pan Marek Niedźwiedzki w Markomani i Pan Marcin Kydryński w Sjeście.
Ale Deep Purple-Child in Time też by się chciało na maxa posłuchać, albo Archive - Again.
Napiszcie na jakie modele polować, za pomoc w polowaniu też będę wdzięczny.
Kolumny nie muszą być w stanie idealnym estetycznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny powinny być w stanie możliwie najlepszym estetycznie, bo później żaden marudnik ich od Ciebie nie odkupi.

Myślę, że Ikony w muzyce "Kydryńskiej" sprawdzą się znakomicie.
Child in Time, cóż. To jest okropny utwór i okropnie nagrana płyta icon_razz.gif

Ale generalnie muzyka rockowa z okresu "klasycznej" produkcji - Floyd, Zeppelin, Skynyrd, Clapton - brzmi bardzo dobrze.

Dalej już Ci nie pomogę, bo ja nie jestem eksperymentatorem, więc rzadko zmieniam sprzęt. Jak wspomniałem, ten A3 nie do końca mi odpowiada, ale nie mam jeszcze pomysłu czym go ewentualnie zastąpić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sandflier, myślę, że bardzo koledze pomogłeś. Bo to opinia z pierwszej reki. I do tego kolumny skonfrontowane z różnymi wzmacniaczami.
A3 jest niezły, ale lepsze są niestety wyższe modele. Albo może niekoniecznie Musical Fidelity?
To na pewno temat na obszerniejsze rozważania i na osobny wątek.

A ja, jeśli lubię brzmienie jakiegoś zestawu, to mogę na nim słuchać niemal każdego rodzaju muzyki (której słucham).
Rock czy cięższy metal na miękkim i rozgrzanym wzmacniaczu lampowym nawet mi lepiej smakuje, da się tego dłużej słuchać,
uszy po 15 minutach nie bolą a czasem zauważa się fajne akcenty w nagraniu.
W sumie nie za bardzo do mnie przemawia podział sprzętu na taki co zagra rocka albo klasykę.
Ale wiem o co chodzi i zdaję sobie sprawę, że pewne zestawienia zagrają lepiej taką a inne odmienną muzykę.

Tak Perygru, bardzo trudno nawet za takie pieniądze a także za znacznie większe znaleźć w pełni uniwersalny zestaw,
który by zagrał wszystko. Był mocny, dynamiczny, nawet brutalny ale i muzykalny, zwiewny, delikatny kiedy trzeba.
Dobrze by było gdybyś jednak wybrał się do dobrego salonu audio i posłuchał kilku modeli kolumn z przedziału 7 - 10 kzł z odpowiedniej klasy elektroniką.
Bo w takie brzmienie, w taką jakość możesz celować jeśli chodzi o sprzęt używany.
Byłoby łatwiej w coś konkretnego celować przy wyborze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę uniwersalne i niezbyt drogi podłogówki to np. Jamo 7.7
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/06/183901.php
Co prawda sprzedawca jest z Wrocławia, ale bywają też bliżej Warszawy.
No i ten model poprzedzał kolumny JAMO D590 - a nie jak jest w opisie odwrotnie icon_cool.gif

Do tego np. wzmacniacz Xindak 6200
http://allegro.pl/xindak-xa-6200-v-1-wzmac...5040760382.html
u dystrybutora - czyli firma Polpak w Regułach
Zresztą warto, byś tam podjechał i posłuchał, daleko nie masz - a są czynni również w soboty.

Pozdrawiam
PS. Te dwa modele Canton Ergo o których pisał wcześniej Profi też polecam - słuchałem na 20 i 30 metrach icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A3 jest niezły, ale lepsze są niestety wyższe modele. Albo może niekoniecznie Musical Fidelity?



Tylko żeby zamknąć podwątek:
Bynajmniej nie muszę mieć MF, niemniej na droższe MF mnie niestety nie stać.
Mam jednak (mniej lub bardziej nieracjonalną) słabość do dwóch rzeczy - konstrukcji dual mono i wzmacniaczy z wbudowanymi przedwzmacniaczami phono icon_smile.gif
Mam ochotę posłuchać wzmacniacza Music Hall 70.2 (też powyżej budżetu, ale wygląda bardzo interesująco).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przepraszam, że zabawię się w adwokata, ale gdzie Ty mieszkasz Profi?
Może nie tak daleko od kolegi, który mógłby podjechać do Ciebie na odsłuch i sprawdzić, czy mu Cantony pasują?



W mojej miejscowości diabeł mówi dobranoc icon_wink.gif . Serio, wolę pozostać incognito, tym bardziej, że powodów do dumy nie ma... Do Raszyna mam jednak daleko, ale nie odległość stanowi problem, lecz mój czas, a raczej jego brak. Zbyt dużo zadań się spiętrzyło, w dodatku w maju córa idzie do 1-szej Komunii no i lokum trzeba odświeżyć. Stąd wolny czas mam tylko w nocy.

Tak, że sprzętowo na razie nie pomogę

Co do wspomnianych Cantonów to są to na tyle sprawdzone i bezpieczne propozycje, że polecam ich zakup w ciemno. Gdyby autorowi wątku zdarzyło się je zakupić i nie trafiłyby w jego gust, bez problemu je odsprzeda. Czego nie można powiedzieć o znakomitych bądź co bądź produktach firm mało znanych. Kto się skusi na kolumny Ecouton? Ręka w górę! (już widzę ten las rąk icon_lol.gif )

Kolego Perygru, sprzęt przede wszystkim ma się podobać Tobie i grać Twoją muzykę tak, jak Ty lubisz. Jak chcesz mieć choćby blade pojęcie o możliwościach proponowanych Cantonów, poproś w salonie o ich kolumny za przynajmniej 15 tys.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze opinie.
RoRo jak sie mają jakościowo i dźwiękowo te Jamo 7.7 do Dali Ikon 6 Mk2 ?
W Regułach byłem już nie raz jednak nie po Kody. icon_wink.gif
Profi piszesz żebym porównał z kolumnami za minimum 15 tys. ?! Jestem za Cantonem ! Łatwo odsprzedać ale trudno kupić, brak w Polsce a nie znam niemieckiego.
Sandflyer Dali pozostają faworytem jeszcze tylko wybór między 6 a 7 no i dochodzą Cantony.
Pora pojechać i posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sandflyer Dali pozostają faworytem jeszcze tylko wybór między 6 a 7



Ale nie sugeruj się moim pianiem nad tymi kolumnami, bo nie chcę Cię mieć na sumieniu icon_wink.gif

One po prostu wyjątkowo pasują do muzyki, której słucham i brzmienia, które lubię.

Charakterystyka brzmienia 6 i 7 jest taka sama. Szóstki są tańsze, mają trochę mniej basu (na papierze 37 Hz, siódemki 36 Hz), ale układ głośników wysokotonowych (kopułka + wstążka) jest taki sam. Ja byłem nastawiony na szóstki, ale trafiły się siódemki wyjątkowo tanio w salonie, bo wtedy Mk I już były na wylocie i wchodziły Mk II.
Nie wiem też, jakie są różnice pomiędzy Mk I i Mk II. Słuchałem kiedyś bardzo pobieżnie siódemek Mk II w salonie i nie zauważyłem jakichś drastycznych różnic, choć to było na kompletnie innym sprzęcie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sandflyer spokojnie, słuchałem już Dali Ikon i w tygodniu idę odsłuchać Ikon 6, Canton Ergo 690 DC,
Dzisiaj słuchałem Paradigm Special Edition z wzmacniaczem proponowanym przez RoRo, kolumny niespecjalne, ale wzmacniacz to ciekawa propozycja.
Właściwie to zawęziłem wybór kolumn do Ikon 6 lub 7 i Canton Ergo RC-L.
Ponieważ jednak jeszcze nie sprzedałem kina domowego to mogę poszukać, posłuchać. Nie zapominam o Jamo 7.7.
Znalazłem takie wzmacniacze Roksan Caspian:
http://olx.pl/oferta/roksan-caspian-m-1-CI...html#e6a5b954e8
http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-roksan-cas...99-ID8xi69.html
oraz Quad 77:
http://olx.pl/oferta/wzmacniacz-zintegrowa...99-ID8jN21.html
i jeszcze Creek Evolution 2:
http://olx.pl/oferta/creek-evolution-2-wzm...99-ID8FMOB.html
Proszę o opinie.
Jeszcze jedna sprawa na odsłuch zabrałem kilka swoich płyt w tym kiepsko nagraną płytę Dżemu co było niestety drastycznie słychać a mam takich płyt sporo.
Co może złagodzić dźwięk źle nagranych płyt ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co może złagodzić dźwięk źle nagranych płyt ?


Piec opalany węglem albo drewnem icon_wink.gif
A tak poważnie, to im lepszy, bardziej rozdzielczy masz zestaw tym bardziej będziesz słyszał niedoskonałości nagrań.
Takie płyty często lepiej grają na mało analitycznym tanim zestawie. Niestety, coś za coś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...