Skocz do zawartości

Denon AVR-X2100W i Tannoy V1i


Stuk

Recommended Posts

Cześć
Planuję zakup kina do pokoju 16m.
Z racji tego, że będzie wykorzystywany również do słuchania muzyki wstępnie postawiłem na Denona AVR-X2100W - wybierałem z pośród: Yamahy rx-v677, Marantz NR 1605, HK 171.
Z racji wielkości pomieszczenia i ograniczonej możliwości jego aranżacji skłaniam się ku monitorom. W pierwszej kolejności chciałbym nabyć amplituner i 2szt. monitorów na front. Później dokupię suba i tyły. Kierując się opiniami i gabarytem wybrałem Tannoy V1i.
I teraz pytanie - czy Denon AVR-X2100W i Tannoy V1i razem zagrają w muzyce? Muzyka różna z przewagą rocka. Osłuchany nie jestem, ale niuanse dzwięku postrzegam... Lubię cieplejsze brzmnienie. Nie lubię ostrej góry - dlatego odradzono mi Yamahę.

proszę o ocenę - pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że połączenie Denon AVR-X2100W i Tannoy V1i to dobry pomysł. Jednak większy wpływ na brzmienie maja właśnie kolumny. Sądzę ze takie połączenie może zabrzmieć ostrzej na górze niż np. połączenie Yamahy z kolumnami takimi jak Magnat Quantum 673. Osobiście wybrał bym właśnie tą druga opcje.
Idealnie było by to sprawdzić samemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką odpowiedź.
Wiem, że najlepszym rozwiązaniem są odsłuchy i pewnie tak zrobię jednak wcześniej trzeba nakreślić jakieś ramy - stąd pytanie.
Mówisz, że Yamaha i Magnat będzie lepszym rozwiązaniem?
Yamahy, które słyszałem grały raczej czysto i tak technicznie (takiego grania w muzyce nie lubię). Miały też wyraźną, a czasami wręcz ostrą górę - jednak były to duże zestawy kina ...
Kiedyś słuchałem kombajniku T+A połączonego z Dynaudio DM 2/6. Grało to zacnie. Mimo małych monitorków muzyka miała dużo ''mięska'' i była zwyczajnie przyjemna. Ale to nie ten sprzęt i nie ta bajka cenowa... : )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej kwestia wyższej klasy właśnie kolumn. Wzmacniacz pewnie również miał w tym udział. Metalowe kopułki Tannoya nie należą zwykle do zbyt powściągliwych icon_smile.gif i są adresowane do ludzi którzy lubią takie klimaty. Tu ich recenzja
Te magnaty są bardziej powściągliwe na górze. Za to bardzo dobre w tym zakresie. Jeśli Yamaha będzie za bardzo techniczna można by spróbować z którymś amplitunerem Onkyo. Zawsze trzeba dobierać elektronikę do kolumn i odsłuchiwać wzmacniacze z kolumnami na których maja grać. Kolumny bardziej determinują dźwięk. Jeśli brzmienie jednak będzie zbyt analityczne , może warto spróbować kolumn takich jak Indiana Line
Można tez sięgnąć po kolumny właśnie Dynaudio, jeśli takiego szukasz dźwięku.
Wtedy potrzebny jest właśnie dość techniczny wzmacniacz z dobrą kontrolą niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
połączenie Denonn AVR-X2100W z Tannoy Mercury V1i to jak najbardziej optymalna konfiguracja, która zapewni Ci ciepły, raczej miękki dźwięk z dobrym wypełnieniem. Z mojej strony mógłbym Ci jeszcze zaproponować zestaw oparty na monitorach Indiana Line Tesi 260. To trochę większe, bardziej dynamicznie grające kolumny, które moim zdaniem jeszcze lepiej sprawdziłyby się w Twoim pomieszczeniu. W przypadku Indiana Line można jeszcze pomyśleć o amplitunerze Yamaha RX-V677 lub teraz w nowej, niższej cenie - RX-V777.

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomoca.

Cytat

Cześć
Planuję zakup kina do pokoju 16m.
Z racji tego, że będzie wykorzystywany również do słuchania muzyki wstępnie postawiłem na Denona AVR-X2100W - wybierałem z pośród: Yamahy rx-v677, Marantz NR 1605, HK 171.
Z racji wielkości pomieszczenia i ograniczonej możliwości jego aranżacji skłaniam się ku monitorom. W pierwszej kolejności chciałbym nabyć amplituner i 2szt. monitorów na front. Później dokupię suba i tyły. Kierując się opiniami i gabarytem wybrałem Tannoy V1i.
I teraz pytanie - czy Denon AVR-X2100W i Tannoy V1i razem zagrają w muzyce? Muzyka różna z przewagą rocka. Osłuchany nie jestem, ale niuanse dzwięku postrzegam... Lubię cieplejsze brzmnienie. Nie lubię ostrej góry - dlatego odradzono mi Yamahę.

proszę o ocenę - pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dzięki

Zastanawiałem się i nad rx-v777, bo różnica cenowa nie jest duża, tylko nie wiem czy taki klocek jest mi potrzebny...
Co do Indiana Line - też na nie zwróciłem uwagę, ale z opisów wynika, że są dość ciemne i podkreślają niższe częstotliwości, a to nie jest mi potrzebne, bo zestaw z założenia będzie współpracował z subem (na razie będzie to stare Jamo 200, a docelowo inny - jeszcze bliżej nieokreślony).

Tak więc na placu boju pozostają: Denon AVR-X2100W plus Tannoy Merkury V1i lub Yamaha RX-V677 (777) i Magnat Quantum 653.
Jak znam życie, to przy odsłuchu pojawią sie inne opcje, ale początkowe zestawienie już jest : )

Mam jeszcze jedno pytanie - czy do ampli mogę podłączyć 8 omowe przody plus 4 omowe tyły i głośnik centralny - czy powinna być jednakowa impedancja wszystkich kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam jeszcze jedno pytanie - czy do ampli mogę podłączyć 8 omowe przody plus 4 omowe tyły i głośnik centralny - czy powinna być jednakowa impedancja wszystkich kolumn?


Z tym niema zwykle problemu. Jeśli amplituner obsługuje kolumny 4 Ohmowe to podłączenie kolumn o wyższej impedancji wraz z takimi które mają niższa nie jest niemożliwe. Jednak zwykle to do kanałów Frontowych L i P podłącza się kolumny o niższej impedancji w zakresie basu. Robi się to po to aby wycisnąć ze wzmacniacza więcej mocy w tym zakresie częstotliwości na głównych kolumnach.
Pewnym problemem może być również użycie innego zestawu kolumn centralnej i tylnych ( bocznych). Szczególnie ważne jest aby głośnik centralny grał spójnie z kolumnami frontowymi. Najłatwiej jest , jeśli wszystkie kolumny stanowią zestaw dostosowany do wspólnej pracy przez producenta. Do pewnego stopnia poradzić sobie z tym może zaawansowany układ autokalibracji systemu. Sprawdzałem to tylko na amplitunerze Yamahy i działało to naprawdę nieźle. Sytuacja jest idealna jeśli kolumny wszystkich kanałów są dokładnie takie same. W zestawach większości producentów zazwyczaj się różnicuje głośniki na rożne typy. Robi się to ze względów praktycznych , rożnego obciążenia poszczególnych kanałów występująca w nich mocą i przyzwyczajeniami klientów. Wbrew temu co się przyjęło , głośnik centralny najlepiej jeśli jest ustawiony pionowo a nie w pozycji leżącej. Jednak często brakuje miejsca na takie jego ustawienie. Jednak często spotykam się z sytuacja że jest na to miejsce, ale jednak ustawia się głośnik centralny właśnie taki który jest położony i do takiej pozycji jest przewidziany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różną impedancją na różnych kanałach to mniejszy problem niż chyba przypuszczasz icon_smile.gif
Większość współczesnych kolumn dla których producenci deklarują 8 Ohm impedancji są w rzeczywistości 4 Ohmowe.
Również wzmacniacze na których pisze że są przeznaczone do kolumn 8 Ohm na ogół dają sobie radę z kolumnami o niższej impedancji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...byłem, słuchałem i wybór padł jednak na Yamahe RX-V777.
Odsłuch w trybie direct na Monitor Audio silver 2. Muzyka pop, blues, rock - słowem różna, ale to na Metalice było słychać wyraźną różnicę w ekspozycji basu. W Rx-v777 był dynamiczny, a poszczególne dźwięki rozróżnialne (mówię dalej o basie), a w AVR-x2100 dzwięk się rozlewał, przeciągał i był zwyczajnie zamulony. To nienadążanie i rozwlekłość najbardziej słyszalna była w dynamicznej muzyce - przy spokojnej ten efekt był mnie zauważalny. I Yamaha buduje większą przestrzeń niż Denon.
A ze nie ma róży bez kolców.... Yamaha gra przestrzennie i jasno, ale różnice między obydwoma ampli w zakresie odtwarzanie wysokich tonów są niewielkie - jak dla mnie. Myślałem że Denon będzie w tym paśmie grał znacznie łagodniej niż Yamaha i będzie emitował bardziej ciepły dźwięk w ogóle, a tu proszę...

Tak więc na placu boju pozostaje Yamaha plus ... i tu - no właśnie co?
Silvery grają z Yamahą fajnie, ale chciałbym to granie skonfrontować z czymś, co delikatnie stonuje górę, dosłownie odrobinę. Dalej w grę wchodzą wyłącznie niewielkie kolumny podstawkowe.

Na jakie produkty zwrócić uwagę? Proszę po porady.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Głośniki kupione.
Padło na Monitor Audio silver 2. icon_biggrin.gif
Kupno poprzedziłem odsłuchem - niby prawidłowo, ale nie do końca...
Dlaczego? Bo zazwyczaj akustyka pomieszczenia w domu różni się od tego w sali odsłuchowej i to - jak się okazało - znacznie. Słuchałem 7 zestawów głośnikowych m.in. B&W, Kefa, PCB, Tannoy, Focal, Dynaudio, Eltac i na koniec wybrałem dwa - silvery i indiany 260. Indiany mimo znacznej różnicy cenowej nie grały żle. Więcej grały przyjemnie, a góra pasma podobała mi się bardziej niż w silverach. Te z kolei zdeklasowały Indiany w pozostałych rejestrach. Bawersy - ostra góra, Kefy (dwa zestawy) - jasno na górze i brak zejścia. Fajnie brzmiały Focale. Wszystkie odsłuchy na tych samych utworach i sprzęcie.
Gdy Silvery stanęły u mnie okazało się, że tego czego nie do końca byłem pewien - czyli góra pasma gra zupełnie inaczej. Szybko sprawdziłem ustawienia ampli, ale były ok. Gdzieś zniknęły wyostrzenia, które słyszałem w pomieszczeniach odsłuchowych. Początkowo planowałem delikatną korekcję górnych rejestrów stosując odpowiednie kabelki (podobno jest to możliwe?), ale teraz już nie mam takiego zamiaru, a jeżeli to w druga stronę.
Będę musiał jeszcze pokombinować z ich ustawieniem, bo stoją na komodzie, blisko ściany, a br z tyłu....

Jak się przekonałem na własnej skórze sala odsłuchowa to nie panaceum na dobór kolumn do własnych upodobań, a jedynie jedna z możliwości zawężenia ilości zestawów przeznaczonych do odsłuchu - ale w domu, w warunkach w jakich będą pracowały docelowo ... Jeżeli ktoś taka możliwość ma nie powinien postępować inaczej.

Dziękuję Kolegom za porady i sugestie - pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...