Skocz do zawartości

jaki wzmacniacz do altus 300


grzegorz39

Recommended Posts

Witam wszystkich. Wiem,że ten temat był ''wałkowany'' wiele razy,jednak posty jakie znalazłem były napisane dość dawno i może od tego czasu coś się polepszyło..Polecono mi wzmacniacz yamaha AX-570. Chciałem się tylko upewnić, czy nie zabraknie mu mocy? Czy odtwarzany dźwięk będzie dobrej jakości? Taki jak kiedyś w unitrze lub radmorze? Wiem, że dla wielu z Was kolumny altusy to porażka , ''dudnienie'' i ''łomot'', ale powiedzmy,że komuś to pasuje, a chciałby skompletować jakiś używany sprzęt stereo za niebardzo duże pieniążki....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że Altus 300 to porażka. Nic się tu nie zmieniło od lat. Ale jeśli Ci pasuje dźwięk z tych kolumn niech zamilkną złotouści icon_confused.gif
Jeśli chodzi o Yamahę A-570, to mocy na pewno nie zabraknie. Ale w muzyce nie tylko o moc i swobodę dynamiczną chodzi.
Ja szukałbym wzmacniacza, który nie podkreślałby wad tych kolumn a dawałby dźwięk który dało by się słuchać dłuższy czas bez
poczucia zmęczenia albo rozdrażnienia.
Ile masz pieniędzy na wzmacniacz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

OK. Dajmy sobie spokój. Niepotrzebnie zaczynałem temat


Temat zacząłeś w połowie grudnia 2014 i fajnie się zapowiadał, sporo osób się zaangażowało, była ciekawa dyskusja, jakby na próżno, bez finału...
Mogłeś tamten temat w sumie kontynułować... albo teraz chociaż napisać że te altusy kupiłeś bo masz 50 m kw, a nie np 15m icon_wink.gif .
To nie Ty grzegorz39 zawracasz głowę, oczekiwałeś prostej odpowiedzi, że tak, ten wzmacniacz i kolumny altus zagrają fantastycznie, albo kup model xxx i będzie jeszcze lepiej.
f1angel za dużo wymaga pyta o takie skomplikowane prywatne sprawy, chciałby aby inni też mieli dobry dźwięk w domu, słuchali dobrze muzyki !
Jaki on ma w tym bezinteresowny cel, czy inne osoby, które tu doradzają innym, normalnie idioci - chcą dobrze dla innych, niespotykane icon_confused.gif

PS. f1angel zapominasz ( ja też ) że 90% pytań właścicieli altusów" co dalej" , czy pytań o "jakieś kino domowe" to nie są pytania, tylko prośba o przytaknięcie co do dokonanego już wyboru. Jednak te kilka procent które, się przemogły we własnej jednak sprawie i szukają, są potem zadowolone.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusów nie kupiłem-mało tego sprzedałem cały swój sprzęt... icon_cry.gif Został mi się malutki stary głośnik do kompa... Polecono mi podczas wcześniejszych rozmów między innymi onkyo integrę- udało mi się posłuchać jego grania, ale dla mnie to jakos tak ''bezpłciowo''...chyba,że gośc miał źle dobrane głośniki, albo ja raczej mam gumowe ucho icon_smile.gif A może jak ktoś tak jak ja, miał przez 20 lat unitre, to ciężko się przestawić...nigdy bym nie pomyślał,że dobór sprzętu może być tak trudny. Faktycznie myślałem,że podam budżet, metraż i dostanę ze 3 propozycje składanek stereo...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem fanem Altusów icon_smile.gif I dlatego może nie jestem osobą kompetentną w tej kwestii , a moze własnie dlatego jestem ...
Z moich obserwacji były często łączone z wzmacniaczami Technicsa i pewnie coś w tym było. Często do tego używane były z włączonym loudness i regulatorami barwy na max. Spotkałem się z sytuacjami gdzie jeden korektor graficzny nie wystarczał i podłączano szeregowo 2. Oba z suwakami ułożonymi w pełny uśmiech icon_smile.gif .
Może w tym szaleństwie jest zasada icon_biggrin.gif . Ja słucham z reguły bez żadnych regulacji. Starsze wzmacniacze Yamahy miały dość dobrze kontrolowany mocny bas i ciemną barwę. Sądzę że taki wzmacniacz był by dla Altusów najlepszy. Wybór to kwestia dość indywidualna. Bo tu się często nie cyzeluje , tylko idzie w pełne szaleństwo icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..., jak mawia moja siostra: "różne są zboczenia". icon_mrgreen.gif
Ja sądzę, że jeśli zostałbym zmuszony do korzystania z Altusów, to najważniejszą sprawą byłoby utemperowanie góry i dodanie
soczystości w średnicy. Myślałbym pewnie o jakimś niedrogim wzmacniaczu lampowym DIY albo chińskim.
Albo też o jakimś niezbyt jasno grającym, pełnym, ocieplonym z łagodną górą. Czyli stare NADy "czterocyfrowe", wzmacniacze TEAC, Pro-Ject 7 AMP, Musical Fidelity z serii A, Advance Acoustic MAP-105, Sugden A21A.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na tej prezentacji. Altusy pracowały z elektroniką Marantza. I grało... jak zwykle.
Zapytałem obsługującego ten zestaw starszego pana dlaczego nie podłączył świetnego, stojącego tam wzmacniacza
Rogue Audio Cronus Magnum. Odparł, że podłączył, ale grało jakoś tak... niskie tony mu się nie podobały.
Poza tym coś mu tu nie gra, bo wzmacniacze lampowe mają po kilka, kilkanaście watów a ten ma 100.
Bez komentarza.
Dodam tylko, że pewnie wzmacniacza Rogue Audio nie rozgrzał odpowiednio, stąd również mógł grać daleko od swoich możliwości.
Szkoda, że o to nie zapytałem.
A mogło być tak pięknie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Byłem na tej prezentacji. Altusy pracowały z elektroniką Marantza. I grało... jak zwykle.
...
Bez komentarza.

Też tam byłem, też słuchałem - a właściwie to nie zdążyłem się nasłuchać, bo to dla mnie nie miało sensu.
Kolumny nie były rozsądnie rozstawione, pokój za mały jak na takie "pudła", i raczej bez odpowiedniej aranżacji...
A o sprzęcie towarzyszącym napisał już F1angel icon_confused.gif

Jak dla mnie to było raczej pokazanie kolumn, a nie tego jak mogą zagrać.
W sumie szkoda, bo zawsze to jednak polska myśl konstrukcyjna i zrobione w Polsce icon_eek.gif
No i można było grać na mniejszych kolumnach (tych ustawionych po lewej stronie na zdjęciu).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ilekolwiek. Chciałem usłyszeć coś innego niż moja unitra przez 20 lat i jakiś tam czasem koncert pod ''gołym niebem''. Nie miałem okazji nic posłuchać oprócz altusów i miltonów.. icon_cry.gif Mam jeszcze przy okazji prośbę...Gdzie mogę ściągnąć muzykę w wersji flack, lub innym rozszerzonym formacie, albo chociaż posłuchać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Witam.

Odgrzeje troche temat ALTUSOW i dylematów na temat wzmacniaczy i podziele sie swoim doswiadczeniem.

Tak samo jak niektorzy chcialem poprostu miec te kolumny czyli ALTUS 300

Jakies moze niespelnione marzenia z lat mlodzienczych czy nie wiem o co chodzi... a moze poprostu podobaja mi sie jako mebel...

Nie jestem jakims tam audiofilem ale zakupilem  nowe ALTUSY 300 a do tego dokupilem stary wzmacniacz PIONEERA A-616 STEREO ktory ma wyjscie 2x80w przy 8 Omach i pobor pradu 650W.

Gra to bardzo ladnie w do jakis 50-60% potem juz nie ma sensu krecic.

Bas mam podkrecony na 2 kreske w plus a treble na zero bo tylko takie ustawienia mozna przestawic.

Jak narazie jestem zadowolony bo gra to wystarczajaco w moim 50m salonie .....

Do tego mam tuner pioneer F303-RDS i odtwarzacz DVD DV-525.

Wiem ze moze ten DV-525 nie jest najlepsza opcjá do odsøuchu muzyki ale gra.... choc troche sie nacialem bo juz sie chyba laser konczy gdyzna niektorych plytach wariuje i przeskakuje. (moze ktos poradzi gdzie i czy warto wynienic laser czy caly klocek, a jesli tak to na jaki ? nowy ? stary ? ).

Ale.... Jesli ktos by mi doradzil mocniejszy (lepszy, bardziej odpowiedni, bardziej miekki wzmacniacz, to chetnie bym sprobowal to odsluchac.

Mysle ze ten pioneer A-616 lepiej sprawdzilby sie chyba przy ALTUSach 200 lub jeszcze mniejszych.

Jesli nie na temat lub bez przekazu ten post to admin niech poprostu usunie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na początku na tubowe sopranowe. Nie są to przetworniki znane ze 140, czyli sypiące piaskiem, szumiące i trzeszczące, ale zobacz ja je pozaklejali. Wydłub to i to zacznie naprawdę fajnie i szczegółowo grać. Bass reflexy poskracałem do 8-9cm, te długie rurki dostrojone są do 28-30Hz, co jest absurdem. Do średnitonowca poszedł jeszcze luźny filc (chociaż on i tak będzie "krzyczał"), a pod same przetworniki cienka uszczelka z silikonu, plus dodatkowe 4 śruby na bass.

Przy trzysetkach wyłącz korektor, bo podchodzi to pod agro-tuning znany z filmików YT. A300 napędzam akurat Heglem H80, ale nie jest to kolumna czuła na wzmacniacz, wszystko gra prawie tak samo. Miałem jeden wzmacniacz z deczko "wycofanym" środkiem pasma i to grało lepiej jak z heglem. Po kilku miesiącach, jak masz je nowe, bass się wygrzeje i zmieni barwę, zejdzie sporo niżej. 

p.s. masz też równoległy wątek o Transpulsach 1500, tam "walczę" też z tematem w dużym salonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz ze jak sie skruci rurki bass reflexu.... bedzie lepszy bardziej miekki basik ? 

No w zasadzie nic nie mam wlaczone tylko bas na 2 kreski na plus zeby sie wygrzewal...

No jakos nie wiem czy grzebac w nich narazie zeby gwarancji nie stracic... choc mam nadzieje ze nie bede musial z nij korzystac.

Edytowano przez Jaceka616
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie "lepszy", będzie prawidłowy. Oryginalnie protoplasta A140 nie miała ich w ogóle, a te długie w A300 to absurd, są tak zestrojone (z budą i przetwornikiem), że te 30Hz usłyszysz może w 100m salonie. Wtedy B-R "dostroi się" gdzieś w okolice 40Hz, co w połączeniu z delikatną górką 40-50Hz da pożądany efekt świetnej wzmocnionej i niepowtarzalnej stopy w perkusji, albo wybuchach w filmie. Oczywiście możesz to przetestować, ale na własne ryzyko, za szkody nie odpowiadam, u mnie działa super.

Ze średniotonowym nie zrobisz nic, co najwyżej możesz wsadzić w przetwornik rękę i wyrwać wnętrzności, żeby nie kusiło użyć go ponownie. I potestować/kupić inny. Do średniej i średnio głośnej muzy będzie grał prawidłowo, i ten wokal jest przyjemnie wyostrzony. Potem po mocnym odkręceniu volume, przy niektórych partiach wokalu, głośnik ten wpada w jakiś rezonans, być może winna jest tu też prościutka zwrotnica. Od czasu A140 Tonsil nie zrobił w tym kierunku kompletnie nic. Na imprezie i muzyce dance/disco (zwanej również polo) zupełnie to nie przeszkadza w piciu.

Sopranowy to zupełnie inna bajka jak w A140, ale oryginalnie jest zasłonięty jakimś klejem i gąbkami w około 50%. Nie wiem po kiego grzyba to zrobili, bo cała konstrukcja traci prawie całkowicie na szczegółowości, zwyczajnie jest stłumiona, nie ma kompletnie żadnej "góry". No i zmusza to użytkownika do kręcenia korektorem, co sumarycznie masakruje dźwięk.

A300 generalnie nie jest taką złą konstrukcja jak ją malują, po kilku "zabiegach" jest taka jak ma być, po prostu inna. Ale tego chyba nawet z fabryce już nikt nie słucha, tylko tłuką jak leci na taśmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...