Skocz do zawartości

Jakie wybrać kolumny Hi-End ?


jamakaci

Recommended Posts

Witam serdecznie. Dopiero zaczynam swoją zabawę z profesjonalnym sprzętem muzycznym. Wiem ze przede mna długa droga lecz szczerze chce nią kroczyć. Postanowiłem że kupię kolumny. Mam jednak nie lada probLem. Kompletnie nie wiem co mam wybrać. Z ta prośbą właśnie pisze do was drodzy koledzy audiofile. Bardzo lubię słuchać popu, Rocka, klasyki, blusa, jazzu, łącznie z nowoczesnymi kawałkami. Zależy mi na tym aby kolumny grały jakościowo a nie robiły dużo hałasu. Do przeznaczenia na tą inwestycję mam 2 tyś oraz pokój 40 m2. Z góry dziękuję za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim za 2 kzł nie będzie hi-endu. Poza tym mamy za mało informacji by Ci solidnie odpowiedzieć. Posiłkuj się tym:
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Dobrze by było znać Twoje upodobania brzmieniowe, z jaką elektroniką będą grały kolumny, czy masz możliwość swobodnego postawienia kolumn w pomieszczeniu (powiedzmy 80 - 100 cm od ścian), Potrzebne będą także nie najgorsze kable.
A kolumny mogą być z drugiej ręki, czy chcesz nowe?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chodziło o o 2 tyś"

Wiem, pozwoliłem sobie tylko na taki żarcik icon_wink.gif

Do 2 tys. za kolumny polecę tradycyjnie Cantony
Ergo RC-L
Ergo SC-L
Ergo SC-L z kontrolerem z modelu RC-L
ewentualnie tańsze Ergo 100

Pod warunkiem, że będziesz mieć możliwość zakupu / sprowadzenia ich z Niemiec. W Polsce będzie trudno pod kątem ceny.
Te modele grają neutralnie, dzięki czemu sprawdzą się na każdym materiale muzycznym.

Z innych firm np. Dali, Infinity, T+A, IQ - może poszukaj na allegro / OLX / hifi.pl czegoś, co Cię zainspiruje i podaj nam do oceny (żebyś np. nie przepłacił czy kupił kolumny z nieoryginalnymi głośnikami czy jakieś gnioty z dopiskiem hi-end).

Jak większość tutaj, zdecydowanie polecam sprzęt używany ze względu na bardzo dobrą relację cena/jakość względem produktów nowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wolę kolumny z drugiej ręki. Obecne ustawienie mebli nie pozwala mi na odstawienie kolumn na 50 - 100 cm od ściany, wystawałyby poza meble. Chciałbym aby kolumny dobrze sprawdzały się w muzyce pop, jazz, soul, bluse. Próbuje skompletować sprzęt od zera wiec nie mam określonego wzmacniacza pod którym pracowałyby kolumny, dlatego też prosiłbym o pokierowanie mnie również w zakupie wzmacniacza. Mogę na niego wydać 1000 zł. Dziękuję że chcesz mi pomagać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdybym ja miał do dyspozycji dwa miliony, tobym kupił...



Tia, każdy audiofil ma takie marzenia, włącznie z nierównoległymi ścianami w pomieszczeniu odsłuchowym, własną elektrownią i meblami do odsłuchu w cenie samochodu. icon_razz.gif

A wracając do wątku - jak rozumiem, kolumny hi-end oznacza coś innego (lepszego) niż zestaw Pure Acoustics za 699 zł w sklepie Euro.

Nie chcę polemizować ze stwierdzeniem, że "za 2 000 nie będzie hi-endu", ale koledzy na pewno coś Ci doradzą.

Napisz chociaż czy chcesz podłogowe czy podstawkowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie z powrotem. Przedstawiam wam moje propozycje. Starałem się dobrać kolumny najlepiej jak potrafię. Bardzo proszę o pomoc w wyborze.
Audiovector K3
Dali 850
Dali 800 - 2000 zł
Dali 700 - 1700 zł
dali suite 3.5 - 2000 zł
Dali suite 2.5 - 1900 zł
Realistic optimus T120 - 1990 zl
Canton ergo 90
Hitachi HS-530
Kef IQ70
Kef Q7
Paradigm Monitor 7 V.6
Monitor Audio Rs6
Monitor audio Silver 8i
Focal JM Lab Chorus 726S
Sansui SP-6100 - 2000 zł
Dynaudio Xennon 3 - 2000 zł
Braun ls 150 - 2000 zł
Cerwin-Vega AT-100
Preference 6 B&W - 2000 zl
Quadral Phonologue gold Shogun - 2000 zł
Q-Acoustics 2050i HGL - 2000 zł
ESS Tempest Lab SERIES 2 . 0614 - 1900 zł
Celestion Ditton 44 - 1900 zł
BRAUN L 60 - 1800 zł
Jbl Es 90 - 1800 zł
Jbl Es 100 - 1700 zł
Polk Audio RTA-15TL - 1800 zł
HGP Vola - 1800 zł
Sony ss-636 - 1700 zł
Bowers & Wilkins P6 - 1700 zł
Quadral amun MK IV Phonologue - 1700 zł
Marantz LD 300 - 1600 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wspólnym mianownikiem tych kolumn jest ich cena około 2 tys. Ale pewnie już nie wspólny styl brzmienia, czy ogólna jakość. Wybrałeś za 2 tys i nowe, więc niższej jakości produkty, jak i starsze wyższej jakości, grające fajnie, klimatycznie, jak również takie nieco koncertowo, czy ostro.
Niektóre modele wyjściowo różniła 2-3 krotna różnica ceny, choć oczywiście te tańsze tez mogą się spodobać i zagrać przyjemnie.
-Rzeczą która sporo determinuje jest tu duży metraż, w 40m, a to już parę małych modeli dyskwalifikuje. Zdecydowanie duże, z dobrą efektywnością dB, choć duże też niekoniecznie za wszelką cenę i kosztem jakości.
- Słuchałeś jakiejś marki modelu w sklepie, czy u znajomych, abyś wiedział jakie brzmienie bardziej Ci pasuje ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie powinieneś określić jaki rodzaj dźwięku kolumny mają prezentować.
Ma być ciemniejszy, łagodniejszy, miększy, bardziej wypełniony w średnicy, soczysty, czy jaśniejsze, ostrzejszy, bardziej ofensywny, twardszy, konturowy. Niskie tony szybsze, krótsze rytmiczne, czy większe, bardziej wypełnione, masywne itp... ?
Możesz własnymi słowami. Gdybyś w salonie audio posłuchał kolumn za kilka tysiaków, to pewnie wiedziałbyś które i dlaczego
bardziej Ci odpowiadają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to nie jestem osłuchany na nowych sprzętach sklepowych, bo z założenia chcę kupić sprzęt z drugiej ręki. Wyciągam wnioski z poprzedniego wątku. Zdaję sobie sprawę że za 2k będzie bardzo trudno dobrać odpowiednie kolumny podłogowe. Przeglądając różne fora, wracając nawet do takich z przed kilku lat dochodzę do wniosku że muszę zwiększyć kwotę na kolumny do 3k. Taka decyzja powinna pomóc w doborze bardziej odpowiedniego zestawu. Wzmacniacz do 1,5k i raczej tradycyjna bryła. Myślę że ta konfiguracja cenowa pozwoli na większe możliwości wyboru i ułatwi chociaż w małym stopniu przekazanie jakiś sensownych propozycji. Co do dźwięku : Jasny, uniwersalny, bas mięsisty,soczysty, chciałbym również mieć głębię dźwięku, żeby muzyka sprawiała mi przyjemność, żebym się nie poczuł jak w zajebistej sportowej limuzynie z 400 konnym silnikiem za 40 tyśków icon_smile.gif Chciałbym również aby wysokie tony nie były piskliwe , drażniące i męczące.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sedze że nie będzie trudno znaleźć coś dobrego za 2 czy 3 tyś wśród kolumn używanych.
Wyższa kwota pozwoli wybrać coś lepszego.
Nie będę tu chyba zbyt pomocny , bo przeglądając Allegro zwracam uwagę ( chyba odruchowo ) na kolumny o dość wyrazistej górze takie jak : KEF iQ90 , Focal Chorus JMlab 736s , B&W 604 S2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się troszkę bardziej określiłem, jednak dalej mam problem z wyborem.

1) T+A Criterion 160 - Czy mógłbym prosić o wskazanie dokładnie o jaki model chodzi. Jest ich kilka odmian; t160, tn160, tmr160
2) Monitor audio RX8/RS8 - Czy ktoś wie czym się różnią?, które mogą lepiej zagrać ?
3) Bowers & Wilkins 604 S3
4) Dali 450 - Studio 16Hertz - Czy ktoś zna ten tuning ?

Generalnie chciałbym skupić się już na tych 4 propozycjach. Muszę w końcu podjąć jakiś wybór. Bardzo dziękuję osobą które mi w tym pomagają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Radziłbym też zastanowić się nad Dali, np :
http://allegro.pl/dali-850-i5069738846.html
[ DALI 850 ]


W przypadku tej aukcji należałoby najpierw ustalić co poeta (czyli sprzedający) miał na myśli pisząc "2200zł - 1 z 2 sztuk". 2200zł za 2 sztuki? A może 2200zł za 1 sztukę? A może po prostu nie umiał poprawnie wystawić aukcji?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kappa są super, jednak nie stać mnie na wzmacniacz . Poza tym facet sprzedaje je po okazyjnej cenie bo jest odbiór osobisty w Niemczech. Rozważam kolumny MA RX8. Podobają mi się - ( z wyjątkiem ceny ). Do tego wzmacniacz nada C372.
Poza Rx'ami są do kupienia po okazyjnej cenie dali 470 po tuningu. Ciekawe czy są godne uwagi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem dziś allegro wśród aukcji zakończonych i znalazłem coś, co może Cię zainteresować.

Przede wszystkim Cantony Ergo SC-L icon_lol.gif
LINK
LINK - sprzedawca oferuje dostawę do 200 km, może się załapiesz...

Z Twojej długiej listy z postu #13 nie widzę dla nich konkurencji. Godnym przeciwnikiem są Infinity Kappa 8.2i, przy czym Cantony są łatwiejsze do wysterowania. Jeśli kolumny są do wzięcia, może uda się coś wynegocjować

Zainteresuj się też kolumnami ALR Nummer 4
Te Quadral Phonologue Gold SHOGUN jeszcze w dość atrakcyjnej cenie




Dali 850 to odpowiednik mniejszych od SC-L Cantonów Ergo SC-S, tu jest tzw. klasa dźwięku niżej. Niestety strasznie się sprzedawcy cenią. Dali 850 / 800 / 700, Canton Ergo 90, B&W Preference 6 - to wszystko jest zbliżony poziom jakościowy i cena powyżej 1400 to już moim zdaniem przegięcie. Oczywiście Twoja kasa, Twoja decyzja.

Jeśli chodzi o Criteriony T+A, to serie TMR i TB reprezentowały podobną klasę, tylko różniło je kilka lat i inna konstrukcja. Seria T była zdaje się oczko niżej, ale pewności nie mam.


Wzmacniacz: polecam Myryad Mi 120, doskonale radzi(ł) sobie z wszystkimi kolumnami, które miałem i mam w domu, również z Kappami 8.2i icon_biggrin.gif




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...