Skocz do zawartości

AUX+Phono+Kolumny


Ard

Recommended Posts

Cześć!

Od bardzo dawno przymierzam się do zakupu czegoś, co będzie stało w okolicy biurka/komputera. Obecnie korzystam z wiekowej już mini wieży Panasonic, która z miesiąca na miesiąc działa już coraz gorzej. Pozbawiła mnie już kaset, płyt a i radio zaczyna szwankować. Jedyna jej funkcja to aux, dźwięk lecący z komputera.

Starałem się przeglądać wszelkie tematy, które łapią się w moim pułapie, ale nie będę ukrywał, że muzycznie/technicznie nie jestem nawet początkującym i ciężko mi pewnie kwestie załapać.

Na starcie chciałbym mieć możliwość podpięcia komputera oraz gramofonu. Tego drugiego elementu niestety nie mam, ale liczę, że przy dobrych wiatrach jestem w stanie znaleźć na allegro coś bardzo przyjemnego do ~300zł. W takim wypadku zostaje 900zł-1.2k na kolumny i aux. Myślę, że na początek jest to wystarczająca kwota? Tak do 3 miesięcy chciałbym dokupić od razu CD, potem może tuner, dlatego warto to mieć na uwadze. Chyba, że można CD dorzucić już teraz? Choć wydaje mi się, że nie ma co oszczędzać na kolumnach, więc mogę sobie na CD poczekać.

Sprzęt jak najbardziej używany. Pokój ma z ~13m2, jego rozłożenie:



Obecnie na biurku leży wieża i kolumny. Najprawdopodobniej nie jest to najlepsze wyjście, ale chciałbym mieć wszystko pod ręką. A już na pewno 'pokrętła'.

Muzycznie głównie ciężko, bardzo gitarowo choć czasami poleci także coś elektronicznego, bardzo lubię 'new retro wave'.

Z góry dzięki za odzew, bo wiem, że wymagam podania rozwiązania na tacy.
Widziałem jednak, że forum stara się pomagać nawet takim jak ja icon_wink.gif Z kolumn zupełnie nie wiem co wybrać, wydaje mi się, że nie powinny być mega wysokie, jeżeli chce je trzymać na biurku. Chyba, że takie rozwiązanie zupełnie nie ma sensu? Obecnie nie narzekam, ale może 'robię to źle'. Przy wzmacniaczu znam tylko duże firmy, ale nie poszczególne modele, a jak wiadome, pewnie się znacząco to różni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Bardzo rozsądnie, że przy jesteś zdecydowany na sprzęt z drugiej ręki. Nowy w takim budżecie byłby kiepski delikatnie mówiąc.
W Teoim pokoju wystarczające będą kolumny podstawkowe. W sumie to nawet lepiej, bo w przedziale cenowym 500-600 zł lepiej zainwestować w monitory niż podłogówki.
A to AUX, to rozumiem że chodzi Ci o wzmacniacz, tak ? Wnioskuję że go nie masz.
Nie sądzę że warto za te pieniądze kupić wszystko na raz. Dokupiłbym się na kolumnach, wzmacniaczu i albo gramofon, albo odtwarzacz cd i tuner. Zawsze możesz dokupić poszczególne elementy później. Szkoda ograniczać się przy wyborze kolumn i wzmacniacza tunelem lub cedekiem, które nie są aż tak drogimi elementami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A to AUX, to rozumiem że chodzi Ci o wzmacniacz, tak ? Wnioskuję że go nie masz.


Tak, wybacz, że zamieszałem icon_smile.gif

Chcę się skupić na wzmacniaczu, kolumnach i gramofonie. Mój budżet to 1200zł-1500zł. Później chciałbym dokupić CD, dlatego fajnie jeżeli podrzucicie jakieś modele, które mógłbym potem wyszukać na allegro.

Patrząc po allegro, to jedyne co kojarzę z kolumn to:
http://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-tons...4990387616.html

ale nie mam zielonego pojęcia czy jest to model w jaki warto uderzyć. Później są już firmy, które z nazw nie znam zupełnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć znów. Mam tutaj propozycje kolumn :
http://allegro.pl/kolumny-tannoy-mercury-m...5053920479.html
[ TANNOY M2 ]
http://allegro.pl/acoustic-energy-evo-one-...5060240839.html
[ AE EVO ONE ]
Ze starszych, dobrze grających kolumn :
http://allegro.pl/kef-k-140-swietne-brytyj...5038796355.html
[ KEF 140 ]

Nie wiem czy planujesz do tego dokupić standy, czy kolumny będą stały na komodzie/biurku ? Wtedy można by było poszukać kolumn do 700-750-ciu zł. Chociaż wolałbym przeznaczyć na gramofon jakieś 500 zł. Wtedy trzeba szukać kolumn do 600 zł i wzmacniacza za +/- 350 zł. Reszta na gramofon.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest takie zainteresowanie ze względu na ich stan. 700 zł są warte na pewno. Obserwuj, a w razie czego będziemy szukać czegoś innego. M2 często się pojawiają, może nie zawsze w stanie gabinetowym, ale jednak. Cierpliwości.
W między czasie rzucę okiem na gramofony. Masz jakieś konkretne wymagania ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, żadnych.

Przez całe swoje życie korzystałem z Unitra Artur, bo takie cudo należało do rodziców. Kilka miesięcy temu wysiadło już totalnie, winyle się kurzą a ja czekam na 'nowy' zestaw.

Na allegro przeglądałem głównie te do ~300zł. JVC L-A31 czy Onkyo CP-1015A rzuciły się w oczy, ale nie skusiłem się jednak na zakup, bo nie byłem pewny czy warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak to często bywa ostatnio polecę bardzo tanie i naprawdę dobre kable Alphard DaVinci
http://www.zbyromex.pl/pl/p/Przewod-glosni...-DA-VINCI-/1522
Najlepiej podłącz je bez końcówek, jeśli nie będziesz często wpinał i wypinał kabli.
Po prostu odizoluj potrzebny kawałek (1 - 1,5 cm) i zakręć pod tymi zakrętkami zarówno w kolumnach jak i wzmacniaczu.
Czerwone do czerwonego a czarne do czarnego. Czyli plus we wzmacniaczu do plusa w kolumnie.
L we wzmacniaczu puścisz do lewej kolumny a R do prawej.

We wzmacniaczu skorzystasz tylko z sekcji A (dolne cztery zaciski) jeśli połączenie ma być jednokablowe.

Bo jest też możliwość połączenia dwukablowego (dwa kable do jednej kolumny), czyli bi-wiring. Wówczas wyjmujesz zworki (blaszki) w kolumnach i podłączasz np, sekcję A wzmacniacza do dolnych zacisków kolumn (prawa - lewa) a sekcję B wzmacniacza do górnych zacisków kolumn.
A jak to się robi masz na załączonych rysunkach.

Jeśli zdecydujesz się na połączenie jednokablowe, to i tak wyjmij blaszki a odizoluj więcej kabla, i przeprowadź go przez dwa zaciski np. od dolnych do górnych (w kolumnie). Takie zworki na ogół psują dźwięk, lepiej użyć kawałków kabla, albo tak przewlec jak Ci proponuję.
W razie wątpliwości pytaj, albo zrób zdjęcia z zapytaniem, czy dobrze podłączyłeś. Ktoś się na pewno odezwie i Ci pomoże.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajnie . Użyj we wzmacniaczu sekcji spekers A. Od nich prowdzisz przewód głośnikowy, dwu żyłowy, do kolumny. W kolumnie są zworki między sekcją wysokotonową i niskotonową, więc podłączasz np . od czarnego wyjścia wzmacniacza przewód (z kreską, napisem) do czarnego w kolumnie, a od czerwonego we wzmacniaczu do czerwonego w kolumnie.
Oczywiście możesz z czasem pobawić się i zobaczyć czy usłyszysz różnicę podłączając kabelki do dolnej niskotonowej sekcji, czy może do górnej wysokotonowej sekcji kolumny...

Można też bi-wiring, czyli bez zworek w kolmnach !, ale z dodatkowymi kablami. obrazków w Google grafika nie brakuje icon_wink.gif Czyli np. grubszy kabel tylko do sekcji niskotonowej, cieńszy do wysokotonowej.
Spekers B we wzmacniaczu służy bardziej do szybkiego przełączania na inną parę kolumn, jeśli masz takową.
Nie ma prawdopodobnie w tym wzmacniaczu( jak i w znakomitej większości) dodatkowej końcówki mocy dla drugiego wyjścia, więc nie trzeba koniecznie z niej(B) prowadzić kabli do niskich tonów, a do wysokich z koniecznie z sekcji A, bo w środku obudowy przy włączeniu A+B i tak są "połaczone" i moc płynie z "jednego i tego samego źródła mocy".

EDIT: 3 minuty się spóźniłem icon_lol.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tys piknie to opisałeś icon_biggrin.gif Hej!

A tu rysunek do połączenia jednokablowego (single-wire).
Czasem w trzpieniach pod nakrętką jest otwór albo trzpień jest jakby rozpiłowany na pół i można przez ten otwór przełożysz kabel.
Zobaczysz jak rozkręcisz zaciski.

Pamiętaj jednak, że kable dla kanału lewego i prawego powinny być jednakowej długości, nawet jeśli elektronika będzie stała bliżej
jednej z kolumn.

Do podłączenia gramofonu, odtwarzacza CD i tunera też przydałyby się lepsze interkonekty (kable połączeniowe).
Na początek możesz słuchać na takich zwykłych kabelkach. A później w miarę potrzeb napisać co chciałbyś w dźwięku lekko skorygować
i wówczas doradzimy Ci jakieś interkonekty. Do podłączenia komputera też przydałyby się lepsze. A najlepiej byłoby zastosować pomiędzy nim a wzmacniaczem DAC.

Kolumny proponuję postawić na kulkach ulepionych z Blu Tacka i mocniej docisnąć kolumnę z góry. Oczywiście już po ustaleniu miejsca gdzie będą stały. Ta substancja odsprzęgnie kolumny od blatu biurka i nie pozwoli wzbudzać się rezonansom.
http://allegro.pl/bostik-blu-tack-masa-kle...5111449675.html
Do znalezienia również w sklepach papierniczych czy z artykułami dla plastyków.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za odświeżenie ale nabyłem już wszystko (teraz czekam na gramofon, postawiłem na JVC L-A11) i chciałem podziękować za pomoc. Zwłaszcza za ostatnie posty o podłączeniu, poszło dzięki temu bardzo sprawnie.

W całości:

B&W 601 s3,
Pioneer A-676
Alphard DaVinci 2x4mm2 SL-10
JVC L-A11

za jakiś miesiąc muszę uderzyć w CD i starczy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...