Skocz do zawartości

Kolumny do Denona PMA520A do 1000zł


PiotrekSGL

Recommended Posts

Witam ponownie.

Chciałem zbudować kolumny własnoręcznie, ale im dłużej czytam na temat budowy kolumn, tym mam większe wątpliwości, czy aby na pewno jest to dobry pomysł. Z jednej strony, chciał bym to zrobić, ale z drugiej boję się, że wyjdzie mi niewypał i stracę kupę kasy i czasu.

Dla tego mam pytanie: jakie kolumny polecili byście do wzmacniacza Denon PMA520A? Na razie mam do niego podłączone kolumny ze starej wieży i jedno co mi się rzuciło w uszy, to że piec gra na nich jakby przez watę (gdy wcisnę loudness to ten efekt słabnie). Nie wiem, czy to jest to ciepłe brzmienie o którym ludzie piszą. W każdym razie chciał bym aby średnica i wysokie tony były wyraźniejsze, ale bez jazgotu. Moja muzyka to w większości rock, metal, blues, czasem filmowa i różne inne gatunki.

Do wydania mam 800zł, chyba że będzie coś bardzo wartego uwagi, to mogę podnieść do 1000zł. Zależy mi na podłogówkach. Pokój 17m2. Gdybyście mogli również napisać na co zwracać uwagę przed zakupem i w trakcie ewentualnego odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakie kolumny polecili byście do wzmacniacza Denon PMA520A? Na razie mam do niego podłączone kolumny ze starej wieży i jedno co mi się rzuciło w uszy, to że piec gra na nich jakby przez watę


Zależy co chcesz osiągnąć dźwiękowo-brzmieniowo. Kolumny ze starej wieży , to znaczy jakiej ? jakiejś takiej "plastikowy kompet", jeśli tak to one są strojone pod jednostkę główną, czyli często coś co ma korektor i wysyła masę wysokich tonów, więc bez niej grają teraz beznadziejnie. Jak to normalne kolumny podaj markę.
Z odsłuchów 520 to ten wzmacniacz aż tak barzo nie narzuca swojego stylu. Nieco podkreśla niskie tony, górę, ale w granicach rozsądku i zasady przpodobania się przeciętnemu słuchaczowi.
Kiedy słuchałem go z dużymi JBL es80, pierwsze skrzypce grały raczej jbl, czyli było soczyście, sporo jblowej góry pasma, koncertowy klimat, jedyne co 520 faktycznie sprawił, że jble grały nieco cieplej, miękko w basie. Natomiast z kolumnami spokojniejszymi typu Magnat supreme 202, Wafle diamond 10,6 było juz inaczej.
Spraw technicznych nie masz co się bać, denon 520 poradzi sobie z większymi kolumnami podłogowymi, czy 4 ohmowymi, pozostaje kwestia doboru kolumn do Twoich preferencji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są kolumny jak to trafnie określiłeś z "plastikowego kompletu". Wieża to Aiwa...

Ogólnie ten Denon mi odpowiada, tylko te kolumny psują efekt.

Upodobania brzmieniowe. Jako, że słucham różnej muzyki, chciał bym aby przy cięższych kawałkach było słychać mięso. Uderzenie w struny przesterowanej gitary powinno wywracać bebechy icon_twisted.gif (no może nie aż tak, ale ma być ciężko). Natomiast przy spokojniejszych, powinno być kulturalnie, wyraźnie. Chciał bym aby bas schodził nisko, ale żeby nie był wszechobecny, dudniący. Nie potrafię chyba lepiej tego określić, bo nie znam tych specyficznych audiofilskich pojęć (ciepło/zimno, jasno/ciemno itd.) Może jeśli zadacie jakieś pytanie pomocnicze to będę mógł się dokładniej wyrazić.


Cytat

Spraw technicznych nie masz co się bać, denon 520 poradzi sobie z większymi kolumnami podłogowymi, czy 4 ohmowymi, pozostaje kwestia doboru kolumn do Twoich preferencji.



Chodziło mi bardziej o to, na co patrzeć/czego wysłuchiwać, żeby nie kupić np uszkodzonych, lub mocno wyeksploatowanych kolumn (jeśli w ogóle takie pojęcie istnieje w świecie kolumn).


Cytat

Budowy kolumn niema co się bać icon_smile.gif
Można popełniać błędy i je naprawiać.



To prawda, ale jednak na wszystko trzeba wyłożyć jakieś pieniądze i koniec końców taka zabawa może się okazać bardzo kosztowna. Chciał bym zbudować własne kolumny, ale trochę mnie przeraża widmo wydawania kolejnych kwot na zmiany w zwrotnicy, pomiary itd. Gdybym traktował audio jako hobby, to z pewnością nie miał bym takich oporów, ale mam inną pasję i niestety ona również pochłania sporo pieniędzy. Póki co wybieram mniejsze zło, ale kto wie, czy kiedyś nie przyjdzie taki dzień i zabiorę się za budowę własnego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chodziło mi bardziej o to, na co patrzeć/czego wysłuchiwać, żeby nie kupić np uszkodzonych, lub mocno wyeksploatowanych kolumn (jeśli w ogóle takie pojęcie istnieje w świecie kolumn).



Jeśli ktoś korzysta z kolumn w domu( nie działkowyplener, stołówka itp) i w normalny sposób, to czy kolumna ma dwa lata, czy cztery, pewnie nawet i 10, nic nie zmienia.
Teraz nie mam czasu przejrzeć oferty, ale w sumie jak wspomniałem o słuchanych z 520 jbl es80, to nieco spokojniej, choć nadal z pazurem grają jbl E80, a jak poszukasz to koło 1 tys trafisz na olx, czy aledrogo. Można też powęszyć za jakimiś ładnymi Dali, a jak lubisz ostrą górę i twardszy mocny bas jakieś Acoustic energy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy 30-40cm odstępu od ściany wystarczy dla kolumn z tunelem BR z tyłu?


Na to pytanie niema ogólnej odpowiedzi dotyczącej wszystkich kolumn.
Jedne kolumny dobrze jest odsunac dalej a inne projektuje się do ustawienia przy blisko sciany.
Dotyczy to również tych które mają tunel BR z przodu. Trochę zależy to tez od naszych preferencji i akustyki pomieszczenia.
Bywają kolumny z tunelem u dołu. Najbliższa ściana to wtedy podłoga i taki tunel jest blisko niej.
Bywają kolumny do umieszczenia w rogach pokoju i takie które trzeba umieszczać daleko od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. W tym tygodniu miałem okzaję posłuchać mojego Denona na kolumnach B&W DM603 S2 u mojego kolegi. Do wzmacniacza podłączyłem również moje "plastikowe" kolumny z mini wieży. Gdy po chwili słuchania kolumn kolegi przełączyłem piec na moje, poczułem się jakbym słuchał głośników z telewizora. Zauważyłem przepaść między Dźwiękiem a "dźwiękiem".

Bardzo podobało mi się brzmienie tych B&W. Pewnie dla tego, że pierwszy raz słuchałem czegoś lepszego na tym wzmacniaczu. Jedyne czego może mógł bym się "przyczepić", to że mogły by mieć bardziej szczegółową - albo wyrazistą było by lepszym określeniem - górę. Wydaje mi się, że wzmacniacz po prostu gra tak delikatnie i to dla tego całość zabrzmiała tak a nie inaczej. W każdym razie nie było źle. Później posłuchałem zestawu kolegi - wspomniane B&W oraz Marantz PM7000. Tutaj znacznie ostrzejsza góra i środek. Na Denonie włączałem różne utwory, od łagodniejszych po całkiem ciężkie i dawało radę. Z Marantzem wydawało mi się, że ostre metalowe kawałki mogą na dłuższą metę zacząć męczyć tymi wysokimi tonami. Być może, to tylko pierwsze wrażenie po przełączeniu z Denona. Nie było mi dane tego dokładnie sprawdzić, gdyż wpadłem tylko na chwilę.

Wracając do kolumn. Ogólnie wydaje mi się, że na początek, jakiekolwiek kolumny będą dla mnie znośne. Jak już pisałem, fajnie by było gdyby te wysokie tony były bardziej wyraziste. Oczywiście bez przesady. Co do basu - wydawało mi się, że moje obecne "kolumny" mają jakiś bas. Miałem rację - wydawało mi się...

W niedzielę jadę do innego kolegi posłuchać jego JBL E60 i porównać mój wzmak z jego Pioneer'em (o ile dobrze pamiętam model A676 lub wyższy). Wrażeniami się podzielę.

A teraz chciał bym Was prosić opinię (odniesienie się do słuchanych przeze mnie B&W, jeśli to możliwe) na temat kilku kompletów kolumn:

Acoustic Energy Aegis3 - http://allegro.pl/acoustic-energy-aegis-3-i5087436597.html
Heco Victa 700 - http://allegro.pl/kolumny-podlogow-heco-vi...5088694787.html
Monitor Audio BR5 - http://allegro.pl/kolumny-monitor-audio-br...5080730287.html
Celestion F30 (czytałem, że cierpią na niedobór basu - czy to prawda?) - http://allegro.pl/piekne-kolumny-stereo-ce...5058135992.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...