Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

interesuje mnie jakiś dobry program do słuchania muzyki z PC, przy czym bardzo dużo plików 20/24 bitowych o częstotliwościach próbkowania > 44kHz.

Zastanawia mnie przejmowanie kontoli nad urządzeniem dźwiękowy.
Korzystam z DACa Meridan Explorer, który ma diodki do pokazywania częstotliwości próbkowania i jak ustawię we właściwościach Windowsie dźwięk 192/24 to zawsze mam taką częstotliwość na DACu (niezależnie od pliku) i zastanawiam się, czy to nie ma wpływu negatywnego na jakość dźwięku.

Jaki program byście polecili do odtwarzania dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć oryginalne parametry dźwięku na wyjść musisz odznaczyć zadane obecnie wartości. W tej chwili masz uruchomiony up-sampling. Takie ustawienie nie powinno pogarszać jakości dźwięku. Przy odpowiednim oprogramowaniu może go poprawiać.
Na temat jakości dźwięku z poszczególnych programów nie wypowiadam się.
Są ludzie którzy widza różnicę dźwięku w zależności od koloru skórki.
Dobry program do muzyki to pojecie dość subiektywne. Rożne są priorytety.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca rozumiem sedna porady. W Windowsie nie mogę "odznaczyć" zadanych parametrów na wyściu do DACa, mogę je zmienić np na 94/24 albo na 44/16 etc... I to są zdaje się stałe parametry dźwięku na wyściu.

Ale może ktoś wie co się dzieje jeżeli np. przy ostawieniu 192/24 (podkreślam, że chodzi o właściwości DACa w Windowsie) puszczę dajmy na to w Winampie dźwięk 96/16? Mam na myśli to, jaki sygnał wówczas wychodzi z komputera na DACa, co robi z nim system i jak działa wtedy z takim sygnałem przetwornik?

A co do odtwarzacza sprecyzuję, że mam na myśli program, który przejmie wyłączną kontrolę nad urządzeniem dźwiękowym podczas odtwarzania. Bo podejrzewam, że wówczas moje dylematy z jakością sygnału mógł bym uznać za nieznaczące (chociaż swoją drogą ciekawe).

Ściągnąłem kilka polecanych programów i póki co nie znalazłem nic takiego, a po szybkim porównaniu nie jestem w stanie stwierdzić jakichś różnic w jakości dźwięku w zależności od programu. Oczywiście mowa o odtwarzaniu plików dobrej jakości, flac (w tym flacHD) i płyty CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym został przy foobarze2000 z wyjściem WASAPI/ASIO, to pozwala na ominięcie miksera Windows, czyli dokładnie to o czym mówisz. Player jest lekki, nie muli się nawet z wielką biblioteką, ma dużo wtyczek i przede wszystkim jest za darmo. Chodzą słuchy, że te audiofilskie lepiej grają, ale ja wychodzę z założenia, że zamiast inwestować na złej platformie, to lepiej przejść na przyjaźniejszą audiofilom, mówię oczywiście o Macu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foobar2000 i WASAPI/ASIO to najlepsze możliwe rozwiązanie dla Ciebie na początek.
Poczytaj co to jest to W coś i ASIO icon_razz.gif skonfiguruj program i słuchaj.
Następnie poczytaj sobie o próbkowaniu, up-samplingu i co robi z dźwiękiem.
Jak już wyrobisz sobie ąę smaczki to będziesz dalej kombinował icon_wink.gif

PS
Każdy program przejmuje wyłączną kontrolę nad urządzeniem, czy jest to np foobar z ASIO, czy mikser windowsa, a wybór drogi zależny już od Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...