Skocz do zawartości

Różnica w wersji lamp a brzmienie.


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Od około tygodnia jestem posiadaczem DAC aune t1 mk2 z małą lampką 6922 EH.
Ponieważ brzmienie tej lampy jak również w porównaniu z 6N23P-EW znacznie bardziej mi odpowiada, zastanawiam się nad wersją 6922-eh w wersji 6922 EHG - czy wraz ze złoconymi nóżkami (tylko?) mogę się spodziewać zmiany w dźwięku?


Drugie z pytań dotyczy alternatywy dla wspomnianej wzorcowej EH, która byłaby nieco bardziej, delikatnie matowa (sucha)? i możliwie rozdzielcza (gęstsza?).

Pozdrawiam
nUmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Samo pozłacanie nóżki nic w brzmienie nie wniosą. Jednak nawet lampy tego samego producenta i tym samym oznaczeniu mają różne parametry (stąd konieczność dobierania ich w pary czy kwarty). Oczywiście w samym sprzęcie też możemy (konstruując go) dobierać różne punkty pracy lampy przez co uzyskuje się inne brzmienie. dlatego w jednym sprzęcie dana lampa gra tak a w innym trochę inaczej. Oczywiście nie chodzi tu o jakieś spektakularne różnice.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złocenie elementów styku lampy i jej podstawki jest szczególnie istotne jeśli ich powierzchnie się rozgrzewają i są przez to bardziej podatne na utlenianie. Samo regularne poruszanie lampami w podstawkach na jakiś czas to załatwia. Bardziej ekskluzywnie wykonana lampa często może być jej ogólnie lepsza wersją. W tym wypadku wersja Gold z tego co wiem jest tylko nieznacznie lepsza. Jeśli szukasz ocieplenia dźwięku to trzeba wybrać inną lampę kompatybilną z tą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lamp, to kolejna poprawa będzie na pewno z lampami typu NOS. Warto takich poszukać. Niestety lampy z dawnej produkcji są na ogół lepsze albo dużo lepsze niż współczesne odpowiedniki. Możesz poszukać takich tu:
http://www.hornet9.com/lampy.htm
Albo na Allegro czy Ebayu.

Moim zdaniem lampa grająca bardziej matowo, to raczej nie sucha, ale mniej rozświetlona. A bardziej rozdzielcza rzeczywiście może być gęściejsza w sensie ilości szczegółów, mikroinformacji, choć na ogół gęściejszymi nazywa się bardziej nasycone, soczystsze, pełniejsze w brzmieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Cytat

Co do lamp, to kolejna poprawa będzie na pewno z lampami typu NOS. Warto takich poszukać. Niestety lampy z dawnej produkcji są na ogół lepsze albo dużo lepsze niż współczesne odpowiedniki.
(...)



Zakupiłem ostatnio takiego Simensa i potwierdzam, że jest znaczna poprawa w brzmieniu na +. Gdzieś czytałem, że Simens Simensowi nierówny, co wynika właśnie z takiej współpracy, gdzie jedna firma produkuje dla drugiej lampy. Czy ta jest w miarę ok, czy jeszcze można się spodziewać większych zmian w stosunku do oryginału Simensa?

Drugie pytanie - która lampa zagra podobnie do 6N23P-EW NOS, przy czym nie będzie miała tak wycofanej średnicy?

Pozdrawiam
nUmer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że dużo zależy od fabryki, która robiła dane lampy. Ale też od roku w którym były wyprodukowane.
Najczęściej te z lat '50 i '60 są najlepsze.
A zamienniki lamp 6N23P to ECC88, 6DJ8, CV5358
Dla ECC88 to 6922, CV10320, CV2492, CV8065, ECC868. Ale nie mam pewności, musisz poszukać potwierdzenia.
Co do firmy, to różnie bywa, ale najpełniej, najsoczyściej grające lampy robił Mullard.
Można spróbować także Amperex Bugle Boy, Philips Miniwatt, RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...