Skocz do zawartości

Kolumny do metalu, ok 1500pln, Pearl 25?


jackson_hill

Recommended Posts

Większy wpływ na brzmienie mają kolumny. Jednak można złagodzić zbyt ostre brzmienie góry odpowiednio dobraną elektroniką.
Jednak dobrze reprodukowanej, kontrolowanej stopy szukał bym bardziej wśród niemieckich ( tych z nieco wyższej półki ) głośników niż oczekiwał bym jej po kolumnach Mission. Tam raczej dobiera się wzmacniacze tak aby opanować ich niezbyt dobra kontrolę nad tym zakresem. A Dali jest znane z mocno wykonturowanego dźwięku ( szczególnie nowe konstrukcje ). Pylony Pearl 25 sądzę że mogą się okazać w sam raz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No i posłuchałem tych pylonów i niestety nie nadają się do metalu w ogóle - płasko i sucho. Oczywiście to tylko moja opinia i komuś innemu może zagrają.
Posłuchałem jeszcze Melodiki i było lepiej, ale naprawdę dobrze było przy Heco Music Style 500. Perkusja dobrze kontrolowana, bas głęboki, fortepian zyskał 3 wymiar - słychać, że gra on w jakimś pomieszczeniu, a nie plumka jakby to była klawiatura midi wpięta w line in.

Budżet niestety x2, ale po tym pokazie wiem, że mój inicjalny budżet będzie się musiał trochę zwiększyć. Posłucham jeszcze dla kontrastu Monitor Audio i zobaczymy co będzie dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kuzyn chciał kupić kolumny, nowe ok. 2 tys. po paru odsłuchach wybór padł na Indiana line nota 550. Był zaskoczony dokładnoscią brzmienia, a jednocześnie nie nachalnością, ja słuchałem ich już tzreci raz i też byłem znów mile zaskoczony( inny wzmacniacz).
Te kolumny do 2tys są rewelacyjne i świetnie bronią się z konkurencją.
Może w ten metraż lepsze byłyby ciut większe, jednak pylon 25 też nie jest jakimś goliatem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem Twój wątek i nie włączałem się w dyskusję aż do tej pory. Przeczytałem wszystko jeszcze raz i takie wnioski mnie naszły:
Pomieszczenie myślę, że można z powodzeniem potraktować jako 33 metrowe a nawet trochę mniejsze.
Dlaczego? Ponieważ obszar Twojego odsłuchu zamyka się w sumie chyba w kilkunastu metrach. Scena dość wąska, siedzisz blisko.
Nawet przy tej odległości miejsca odsłuchowego kolumny mogłyby być szerzej rozstawione. Ale ogólnie może być.
Problemy widziałbym raczej przy zbyt bliskim ustawieniu kolumn względem tylnej ściany a prawej kolumny także względem ściany
z prawej strony. A co za tym idzie przy zbyt bliskim ustawieniu względem rogu pokoju.
To wszystko może powodować spore zniekształcenia dźwięku, nierównowagi niektórych rejestrów a także nierównowagi w odbiorze sceny stereo.
Jeśli dotychczas nie dostrzegłeś tego problemu być może nie jest od dokuczliwy. Ale być może przy lepszych kolumnach i elektronice to
się ujawni. Wówczas trzeba by pomyśleć o większym wysunięciu kolumn do przodu i być może jakimś panelu pochłaniającym albo rozpraszającym w miejscu pierwszego odbicia dźwięku z prawej strony.
Jeśli chcesz poczytać o ustawieniu kolumn, akustyce, mogę Ci podesłać trochę materiałów. Napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
Warto poznać choćby podstawy, bo to bardzo ważne jeśli myślisz poważnie o dobrej jakości dźwięku.

Kolumny rzeczywiście raczej używane, bo widzę, że masz jednak pewne wymagania co do dźwięku. Zieluwid podał Ci kilka fajnych typów. Warto czekać aż się pojawią w Twojej okolicy.
Ja z ciekawszych kolumn zauważyłem tylko Audio Academy Mimas II http://allegro.pl/audio-academy-mimas-ii-i5118626053.html
Widzę, że nie poszły, może napisz do sprzedającego, umów się na odsłuch. Jeśli Cię interesują.
Albo bardzo fajne AA Phoebe III
http://allegro.pl/audio-academy-phoebe-iii...5116199224.html
Te kolumny może nie wyglądają "zadziornie", ale potrafią fajnie zagrać różne gatunki muzyki.

Wzmacniacz Technicsa możesz oczywiście brać na odsłuchy. Bo wiesz jak gra i nawet jeśli zagra niedobrze z różnymi kolumnami, to już znasz jego brzmienie. Zresztą u sprzedającego posłuchasz pewnie kolumn także z jego wzmacniaczem, już raczej dobrze dobranym.

Nie napisałeś nic o przyszłym wzmacniaczu. Albo mi umknęło. Jaki planujesz albo ile możesz na niego przeznaczyć?
Co ma mieć "na pokładzie"?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż - zgadzam się, odsłuch nazwijmy to "kwalifikowany" będzie się odbywał na kilkunastu metrach. Nie wiem jak będzie się to miało do akustyki całości pomieszczenia, ale dokształcę się - chętnie zapoznam się z materiałami od Ciebie icon_smile.gif

Przesyłam w załączeniu fotkę obecnego ustawienia - w tym prawym kłopotliwym rogu wisi relatywnie gruba zasłona, więc część fali dźwiękowej jest pochłaniana. Po lewej stronie być może pojawi się cegła albo płyty kamienne , więc pomogą z odbiciami. Trudno mi powiedzieć jak obecne ustawienie wpływa na stereofonię, bo mam wrażenie, że na altusach scena nie jest w ogóle zobrazowana.

Dzięki za linki do AA, posłuchałbym ich, ale małżonka nie da mi ustawić tak jasnych (okleinowo) kolumn w salonie, który jest dosyć ciemno wykończony icon_wink.gif Widziałem że robili te kolumny też w ciemnej okleinie, więc pomyślę jeszcze.


Przyszły wzmacniacz: trudna sprawa. Chciałbym wydać ok 500 pln, myślałem o NAD 326 bee (nie ten budżet), albo CA z serii Azur, albo stary rotel integra lub dzielony, nie wiem na ile to trafny wybór icon_wink.gif
Wyposażenie wzmacniacza: okazyjnie słucham vinyli więc super jakby miał wbudowany przedwzmacniacz riaa, poza tym 3-4 gniazda rca i wystarczy. Będę też musiał wymienić tuner, bo obecny technicsa wyłącza się po jakimś czasie.

Będę to wszystko zasilać przez FiiO olympus 2 przez 90% czasu, 5% PS3, 5% tuner.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy cegła albo płyty kamienne pomogą, to będzie zależało od ich struktury. Im większe zróżnicowanie tym lepiej.
Najbardziej pomogłaby cegła "kratówka" lub "dziurawka" położona w ten sposób jak na rysunku (druga i trzecia od góry jakby co icon_lol.gif ):
http://www.kangoo.pl/szukaj/ceg%C5%82a+krat%C3%B3wka+k+3
Albo takie ustrojstwa (te jasne):
http://panoramafirm.pl/%C5%9Bl%C4%85skie,c...zbktbx_jjs.html

Preampy gramofonowe w niedrogich wzmacniaczach są na ogół takie sobie. Warto pomyśleć o integralnym. Ale na początek może
taki we wzmacniaczu wystarczy.
Jednak najpierw zdecyduj się na kolumny i dopiero do nich dobierzemy wzmacniacz. Tak będzie rozsądniej. No chyba, ze trafi się jakiś
naprawdę fajny i niedrogi wzmak, to warto wziąć i dopiero martwić się o kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna się ( żona) bliżej im i innym przyjrzeć . AudioAcademy nie mają raczej tanio wyglądającej "świecącej połyskującej" okeiny winlowej, bliżej jej do półmatu jak w fajnym naturalnym fornirze. Chyba zresztą fornir też bywał jak ktoś zamówił. Mają gustwony stabilny cokół i wyglądają też jako całość bardzo godnie. Co najważniejsze dobrze brzmią.
W ogóle w kolumnach są "okleiny" i okleiny, różnią się baardzo i wizualnie i w dotyku.
Wiem że czerń kolumn bywa neutralnym kolorem w umeblowanym często różnie pokoju ( też tak mam) jednak delikatna jasna faktura drewna wygląda ładnie na jasnej ścianie, to jak upierać się przy noszeniu czarnej reklamówki, jak można mieć dorebkę ze skóry, lub ładnej ecoskóry.
Obecne czarne kolumny ze zdjęcia wyglądają jak dwie czarne dziury na tle ściany-mało w nich piękna, a przecież kolumny nie muszą stanowić dodatku i elementu mebli tylko stanowić jego autonomiczną ozdobę.
Wystarczy wpisać a google grafika jakąś frazę typu 'salon audio' 'kolumny w salonie' i zobaczyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie jak to jest z designem, co innego się każdemu podoba i nie chciałbym wnikać w ten aspekt, bo on nie ma nic wspólnego z brzmieniem. Ściana jak widać jeszcze nie jest wykończona (muszę m.in. ukryć te paskudne drzwiczki od wyczystki komina).

f1angel, wiem co to kratówka icon_wink.gif mało dekoracyjna rzecz w salonie icon_smile.gif ale rozumiem zamysł.

Profi - dzięki za sugestię, poszukam.

Teraz najświeższe newsy:

Testowane na NAD 326:

Indiana line nota 550 - do spokojnej muzyki, rocka - naprawdę super, ładnie zbudowana scena, super stereofonia w moim odczuciu... ale w mocnym graniu się już gubią i wszystko się miesza, przy tym utworze od 10s jest już wszystko pomieszane ( Fear factory - Slave labor: http://www.youtube.com/watch?v=0TJVHHQW6aE )

Magnaty 675 - dużo więcej basu, ale bardziej rozlazłego, góra brudna względem Indiany, przy ww. utworze basu jest już sporo za dużo, dudni i wpada w rezonans. Talerze perkusji przygaszone - są, ale nic poza tym nie można powiedzieć. Za to ciekawostka - po raz pierwszy usłyszałem nowy element w tej piosence (Otis taylor - Ten million slaves - http://www.youtube.com/watch?v=YEI17W5eSMk) - tuż przed wejściem basu, basista (albo wokalista) tupie do rytmu

Heco musical style 500 - ponowna próba, brzmią lepiej niż magnaty, bas duży, ale lepiej poukładany, za to znowu góra niewystarczająca.

Monitor Audio BX6 - te kolumny zagrały najlepiej - równo w całym paśmie, ładny poukładany bas, poukładana góra, jest tupanie, wszystko super, tylko nie ten budżet - musiałbym dozbierać, także temat dalej wisi. No i nie byłem oczarowany tym brzmieniem, mimo, że było poprawne.

Podsumowując najważniejsze:
Indiana Line Nota 550 - najlepsza scena, ale nie do metalu
MA BX6 - równo w całym paśmie, stereofonia porównywalna do Indiany

Chyba pora podejść teraz do używek...

Poza Audio Academy, co myślicie o Acoustic Energy? Aelite 3, AE 109, Evo Three?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś kolumny AE z różnych przedziałów cenowych. AE 109 to nie drogie konstrukcje i dość specyficznie grające. Ale na pewno nie o taką klasę brzmienia Ci chodzi. Trochę lepsze są Evo Three. Ale najlepsze Aelite 3.
Do Twojej muzyki chyba powinny być odpowiednie. Mocno i zdecydowanie grają. Dźwięk dość ostro zarysowany, szczegółowy, niskie tony mocne, szybkie, trochę twarde.
Mógłbyś się jeszcze rozglądać za podłogowymi EPOSami. Też bardzo adekwatnie do tego co szukasz powinny zagrać.
Albo szukaj używanych MA BX6. Ewentualnie jakiegoś innego modelu MA. Byle nie najtańszych MR.
Ale podobnie jak z Cantonami tu dałbym jakiś dobry, wydajny, soczyście z dobrym wypełnieniem średnicy grający wzmacniacz.
Wiem, nagle się robi drogo, ale co zrobić. Dobrych kolumn byle g... się nie napędzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Odświeżam temat.
Posłuchałem Aelite 3, no i niestety nie zagrały. Bas niestety dość wolny i wlekący się, bardzo mocno(naprawdę bardzo) zaakcentowane wokale. Wysunięte zdecydowanie na pierwszy plan, tak że cała reszta pasma jest schowana i nieistotna. Tak je odebrałem.

Natomiast podczas tego samego odsłuchu pojawiło się światełko w tunelu, które po bliższym poznaniu nie okazało się 3 światłami pendolino jadącego prosto w moją stronę... icon_wink.gif

Magnat 677 podpięty do lampy Cayin TA35 mod lampizator ( http://lampizator.eu/AMPLIFIERS/CHINA/Cayi.../CayinTA75.html )
Jak to zagrało.. bas sprężysty (teraz dopiero wiem co to znaczy), szybki, niestety trochę dudniący, ale w granicach przyzwoitości. Scena szerooooka.

Słuchałem 675, ale podpięte do NAD 326 i wiem, że to bardzo niedobre połączenie. Tak jak pisałem poprzednio - dół rozlazły, słabo kontrolowany a góra przygaszona.

Prawie jestem zdecydowany na te 677 (cena koło 2 - 2.2 tyś), tylko teraz prośba do Was o podpowiedź, z jakim wzmacniaczem to może zagrać tak jak z tą lampą? Przyznam, że byłem oczarowany po przełączeniu z AE 3.

Piec oczywiście używany, myślicie że jest szansa na coś sensownego w kwocie ok 500pln?
Moim zdaniem charakter pieca powinien być taki, że dół zostawia w spokoju, bo to kolumny zapewnią, środek mocniejszy, góra minimalnie podbita. Chyba, że Waszym zdaniem się mylę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne opisy z odsłuchu. Może jak napisał f1angel poszukaj używanych MA bx6, może bx5 jako że są dość popularne bywają na rynku wtórnym, czasem jeszcze na gwarancji. Może faktycznie nie zaszkodziałoby też posłuchac jakiegoś Cantona, nawet z tych nowszych tańszych, może ma lepszą górą i mniej bułowaty bas.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacza takiego jak Cayin TA35 raczej nie kupisz za 500zł. Również wzmacniacz tego typu nie jest najszczęśliwszym połączeniem z kolumnami takimi jak Magnat 677. Sąd ten dudniący bas. Kolumn tego typu nie sprawdza się z wzmacniaczami NADa. Lepiej połączyć nieco tańsze kolumny Magnata 675 z używanym wzmacniaczem Denona z serii PMA7xxAE .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zdaję sobie sprawę, że Cayin to inne pieniądze. Nie wiem też, czy to byłby najlepszy wybór w jego przedziale cenowym.

Denona słuchałem, co prawda z Dali Zensor 7 i wtedy ciął górą przy fortepianie tak, że uszy krwawiły. Te same Zensory przy NADzie już tak ostro nie grały, więc Denonowi podziękuję. Mam do tej marki niekoniecznie racjonalny uraz..

Co myślicie o Rotelu? Jest tego trochę na allegrach, tylko w sklepie tego nie posłucham :/

Pytanie zasadnicze - czy przy takim budżecie będzie różnica w stosunku do obecnego technicsa?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kolumn Dali Zensor to właśnie one były winowajcom tak ostrego brzmienia. Własne takie kolumny łączy się z NADem. Z wzmacniaczami Rotela może być jeszcze ostrzej niż z Denonem. Bywały Denony z dość łagodna górą. Do tych Magnatów zwykle dobiera się wzmacniacze właśnie o dość ofensywnej górze. I to często o zdecydowanie bardziej zdecydowanej niż serii 7xxAE. Raczej odradzał bym coś elektronikę zbyt łagodnie brzmiącą, żeby nie stępić ich brzmienia za bardzo.
Trzeba jednak tego posłuchać.

Denony o jakich wspominałem były by na pewno postępem we właściwym kierunku we współpracy z Magnatami Quantum.
Zaczął bym jednak od kolumn. I myślę że Quantum 675 wystarczą. Na wzmacniacz warto przeznaczyć jednak więcej niż 500zł.
Może zupełnie inny. Najlepiej będzie go posłuchać u siebie w domu na kolumnach które znasz.
Ten Technics który masz, powinien wystarczyć na początek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W przypadku kolumn Dali Zensor to właśnie one były winowajcom tak ostrego brzmienia. Własne takie kolumny łączy się z NADem. Z wzmacniaczami Rotela może być jeszcze ostrzej niż z Denonem. Bywały Denony z dość łagodna górą. Do tych Magnatów zwykle dobiera się wzmacniacze właśnie o dość ofensywnej górze. I to często o zdecydowanie bardziej zdecydowanej niż serii 7xxAE. Raczej odradzał bym coś elektronikę zbyt łagodnie brzmiącą, żeby nie stępić ich brzmienia za bardzo.
Trzeba jednak tego posłuchać.

Denony o jakich wspominałem były by na pewno postępem we właściwym kierunku we współpracy z Magnatami Quantum.
Zaczął bym jednak od kolumn. I myślę że Quantum 675 wystarczą. Na wzmacniacz warto przeznaczyć jednak więcej niż 500zł.
Może zupełnie inny. Najlepiej będzie go posłuchać u siebie w domu na kolumnach które znasz.
Ten Technics który masz, powinien wystarczyć na początek.



Muszę jeszcze posłuchać dla potwierdzenia na tym samym sprzęcie, ale czemu uważasz, że 675 wystarczą względem 677? Te większe odebrałem lepiej podczas odsłuchu.

Jeśli je kupię, to posłucham oczywiście z Technicsem, ale czy poza Denonami jeszcze jakiegoś producenta polecasz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś podpięte do tego samego sprzętu 675 i 677 ? W 677 taki sam głośnik jest używany jako średniotonowy jak we wszystkich kolumnach z serii Quantum 67x. Nie za wiele pożytku wynika z takiego podziału. Dlatego tak wiele jest konstrukcji 2,5 drożnych tego typu a 677 z tego powodu jest niewiele droższy od 675. Podejrzewam że dlatego odebrałeś większe jako lepsze bo słuchałeś ich ze znacznie lepsza elektroniką. O ile zwykle lepiej jest podłączać kolumny lepsze do tańszej elektroniki jeśli zamykamy sie w tym samym budżecie , to jednak droższa elektronika może przynieść dalsza poprawę dźwięku. 677 i 675 to bardzo podobne kolumny i od 677 nie możemy oczekiwać wyraźnie więcej. Jednak kwota jaka je dzieli dołożona do używanego wzmacniacza może znacząco poprawić dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, słuchałem większych z inną/lepszą elektroniką. Myślałem, że mimo tego, że średniotonowiec jest taki sam, to 3-drożność daje przewagę nad kolumną 2.5 drożną, ze względu na to, że każdy przetwornik dostaje swój kawałek pasma. Nie widziałem charakterystyki przenoszenia tego głośnika, więc tym bardziej mogę być w błędzie..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trójdrożność "z automatu" nie zawsze jest lepsza. Dlatego stosuje się w kolumnach dwu i pół a nawet dwudrożność w całkiem drogich kolumnach.
Trzy drogi, jeśli ma być lepiej, wymagają lepszego dodatkowego głośnika i lepszej (lub droższej, bo bardziej rozbudowanej) zwrotnicy.
A wzmacniacz (elektronika) to obsługujący też powinien być wówczas lepszy by sobie z tym odpowiednio poradzić.
Nieraz zyskuje się na rozdzielczości, ale traci się koherencję brzmienia. Tu trzeba przy projektowaniu i odsłuchach dużego doświadczenia, wyczucia no i tego "czegoś".
Mamy mnóstwo kolumn niezłych, bardzo mało bardzo dobrych i tylko nieliczne są wybitne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele wyjaśniliście, nie będę tego parametru aż tak brał pod uwagę.

Plan na teraz jest taki: porównanie MA BX5, BX6 i Magnat 675/677. Pytanie zasadnicze - z jaką elektroniką? Denon PMA*AE to jeden pomysł, czy warto coś jeszcze brać pod uwagę w zakresie 1000-1500 nowy? Wpada tu jeszcze CA Topaz (azur używki), NAD odpada, Fatman - ale to chyba lipa, Maranz'e PM 500*, no i Yamaha.

Odnośnie kwot, bo namieszałem już ostro - jeżeli bym miał kupować nowe kolumny, to jestem w stanie dać za nie ok 2k - 2.5k PLN. Łapie się w to Magnat i MA BX5.
Jeżeli chodzi o używki, to kwota ta sama, przy czym ciągle jest mały wybór na alle i nie ma czego posłuchać. Mam też jedną bardzo dużą obawę - jestem w stanie ocenić kolumny w porównaniu bezpośrednim, natomiast słuchając solo jednego modelu - już nie bardzo.

Co do pieca - dalsza kolejność, ale chciałbym posłuchać ww. kolumn z piecem nowym, który do tych kolumn były dopasowany, tak żeby wiedzieć, czego się po nich spodziewać i do czego w przyszłości dążyć przy wymianie technicsa na nówkę lub używany sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to jest pomówienie icon_wink.gif Monitoruję z uwagą pewną kategorię produktów na alle w przedziale cenowym do 3k i jestem z nią na bieżąco. Jeżeli któraś z kolumn które występują w tym wątku by się pojawiła, to bym zareagował.

Absolutnie nie mam problemu z używkami, a jedynie obawę o której pisałem gdzieś wyżej, że niesłuchanej dotąd kolumny mogę nie być w stanie ocenić, bez porównania do czegoś innego. Przykładowo przy odsłuchu Aelite 3 pierwsze co mi się rzuciło w uszy, to wysunięty wokal, ale dopiero po podpięciu quantumów 677 okazało się, że czystość brzmienia i bas różnią się zdecydowanie przy mojej muzyce na korzyść Magnata.


Od razu szybkie pytanie bo trafiłem jedną aukcję - Monitor Audio RS6 to chyba poprzednia wersja RX6 - czy mogę się po tych kolumnach spodziewać podobnych wrażeń, co po BX6?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...