Skocz do zawartości

Kolumny do metalu, ok 1500pln, Pearl 25?


jackson_hill

Recommended Posts

Teoretycznie starsze wyższe serie przekazują technologie niższym nowszym seriom.
Kolumny MA RS6 znam bardzo, ponieważ kupił je mój znajomy. Napędza je Cambridge Audio 840A.
To mocny i dynamiczny wzmacniacz, ale moim zdaniem te kolumny potrzebują jeszcze efektywniejszego napędu.
Ale to tylko moje zdanie. Bo jak słucham tego zestawienia, to ciągle mam wrażenie, że przydałoby się więcej prądu.
Zauważyłem, że kolumny z metalowymi membranami na ogół pragną mocy jak kania dżdżu.
Kolumny grają raczej ze wskazaniem na jaśniejszą stronę. Ocieplenie jeśli jest, to tylko bardzo minimalne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jeszcze nie kupiłem, ale sprawa stanie na Monitor Audio BX6. Gra najrówniej z kolumn, które miałem okazję odsłuchiwać. Jest moc z dołu, jest czysta średnica, jest naturalna góra, która nie jest ostra i nie kuje w uszy, a jednocześnie wystarczająco szczegółowa. Bas sprężysty, nie przykrywa środka, nie dudni. Budżet razy 2, więc muszę dozbierać, ale nic innego mi tak nie zagrało.

Słuchałem jeszcze Dynavoice Definition DF-5 i DF-6. Małe grają grzecznie, w miarę równo, ale nie mają tego uderzenia, które jest esencją rocka i metalu. Duże z kolei mają uderzenie, ale bas nie jest taki zwarty jak w mniejszych - mam wrażenie, że dół nie jest poprawnie zestrojony z resztą, rozłazi się. Odniosłem wrażenie jakby grały 2 kolumny na raz - jedna robiąca tylko dół, druga grająca środek i górę. Do innej muzyki pewnie się nada, ale znowu - nie do metalu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeszcze nie kupiłem, ale sprawa stanie na Monitor Audio BX6.


Jeśli możesz to warto dozbierać do RX6/silver6. Dopiero co kupowałem kolumny i też brałem pod uwagę bx6. Porównywałem je bezpośrednio z silver6 i moim zdaniem w silver6 jest dużo, dużo lepszy bas. W bx6 miałem wrażenie że ten bas się trochę "ciągnął". Góra w najnowszej srebrnej serii wyraźnie łagodniejsza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jackson_hill dobrze że MA BX6 słuchałeś i jak pisałeś było nieźle. Seria BX różni się od RX i nie chodzi tu o dodatek forniru w tych droższych. RX6 mają inny przekaz. Musiałbyś znów posłuchać, jeśli planowałbyś wyższą serię .
Co do wcześniejszego postu wspomniałeś o marantz pm 5005, raczej zbyt słaby na tak duże kolumny i szybką pełną muzykę, jak już to 6005, a jak drogo to faktycznie yamaha as500, czy może ciut tańszy pioneer A30 jak lubisz takie rytmiczne granie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem jeszcze odsłuch RS6, ale sprzedawca nie za bardzo chce je sprzedać mimo wystawionej aukcji allegro...

Na ten moment BX6 oferuje mi wszystko czego potrzebuję, więc szukam używek, których nie ma, a jak nie znajdę powiedzmy przez miesiąc, to chcąc nie chcąc pójdę w nowe, bo dostałem w miarę sensowną ofertę na nie.

Wydaje mi się, że na razie nie ma co kombinować, skoro znalazłem to brzmienie.

Co do pieców - dzięki za sugestie, posłucham na razie na swoim, a potem Was pomęczę na co zmienić, jak będę wiedział czego mi brakuje.
Dziś odbiorę też przesyłkę z kablami Alphard Da Vinci 4mm2, zobaczymy czy na altusach będzie słychać jakąś różnicę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwna sytuacja z tymi RS6. Sprzedający chce sprzedać a zarazem nie chce sprzedać... hmm coś tu jest nie tak. Zwłaszcza że wystawione są na allegro te same kolumny w dwóch różnych cenach. Chyba, że mówimy o innych ale nie sądze bo tylko 2 pary są wystawione. Jeżeli masz okazję kupić nowe kolumny w dobrej okazjonalnej cenie to bym to zrobił. Nowe to zawsze nowe!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzo o to zeby kupowac sprzet nowy i tylko nowy bo niekiedy uzywany mozna kupic w idealnym stanie. Bardziej chodzilo mi o to ze jak masz okazje kupic nowy w dobrej cenie to bym korzystal. Ostatnio zauwazylem ze lepiej jest kupowac bezposrednio u dystrybutora niz w sklepie. Kupilem ostatnio nowa wkladke do gramofonu i zaplacilem z rabatem mniej niz bym kupowal w sklepie z rabatem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
No i stałem się posiadaczem BX6, po podłączeniu niewygrzanych kolumn widać zasadniczą różnicę względem dotychczasowego setupu. Słucham ich już około tydzień i jest rewelacyjnie - po raz pierwszy usłyszałem co to znaczy, że dźwięk się nie dobywa z kolumn, tylko "istnieje" w przestrzeni. Tak samo głębokość uderzenia stopy, werbla, nie mówiąc o gitarze basowej.

Jest też minus - w związku z otoczeniem kolumny nie stoją w jednakowym środowisku - prawa stoi przy ciężkiej zasłonie i firankach, lewa przy otwartej przestrzeni przy kominku. Efekt tego jest taki, że panorama stereo jest przesunięta lekko w lewo. Kręcę kolumnami i próbuję je ustawić poprawnie pod kątem tej panoramy, ale nie wiem czy się uda. To też zależy od nagrania - dla jednych wokal jest bardziej przesunięty, dla innych mniej.

Z technicsem SU-v55a się generalnie zgrywa, co do brzmienia jeszcze nie wiem czego mi brakuje. Brakuje mi za to bardzo pilota i precyzji przy niskiej głośności. Te kolumny są dużo skuteczniejsze od Altusów 110 i regulacja głośności jest przez to utrudniona (dodatkowo trzeszczy mi potencjometr głośności w tym zakresie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję zakupu kolumn. Co do akustyki, to postaraj się wyrównać otoczenie pod względem odległości od ścian i rodzaju/twardości/faktury materiałów. Słowem. Albo zdejmij zasłony albo od strony kominka załóż na stałe, czy na jakimś stelażu coś podobnego do zasłony.

W kwestii wzmacniacza, to oczywiście Technics jest zbyt słabym (wydajnościowo i jakościowo) wzmacniaczem, by prawidłowo napędzić
takie kolumny. Zbieraj na jakiś lepszy. Membrany C-CAM są według moich obserwacji (jak już pisałem wcześniej) dość prądożerne.
Potrzeba Ci wzmacniacza z dobrą wydajnością prądową.
Precyzja przy niskim poziomie głośności jest sprawą trudną do osiągnięcia nawet w drogich systemach. Z tego co zaobserwowałem, by to osiągnąć potrzebne są kolumny łatwiejsze do wysterowania (raczej nie Twój przypadek) i wzmacniacz o dużej wydajności prądowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to gratuluję zakupu kolumn. Co do akustyki, to postaraj się wyrównać otoczenie pod względem odległości od ścian i rodzaju/twardości/faktury materiałów. Słowem. Albo zdejmij zasłony albo od strony kominka załóż na stałe, czy na jakimś stelażu coś podobnego do zasłony.
Dzięki, będę eksperymentował dalej.



Cytat

Potrzeba Ci wzmacniacza z dobrą wydajnością prądową.


Jaki parametr brać pod uwagę, żeby wiedzieć, że dany wzmacniacz ma dobrą wydajność prądową?

Powiedzmy, że mogę zainwestować pod koniec roku do 1000 pln..

Wymagania funkcjonalne:
- pilot do regulacji głośności - wymaganie konieczne icon_wink.gif
- dobrze jakby miał przedwzmacniacz MM.
- dodatkowo 3-4 wejścia rca (ps3, dac, tuner, ?)

Wymagania brzmieniowe:
- słuchałem tych kolumn z NAD C326BEE - dobre uderzenie z dołu, ale ten bas zamula resztę, góra stłumiona
- słuchałem ich też z AMC XIA - dość poprawnie, więcej nie mogę powiedzieć, nie przytłoczył mnie tak jak NAD
- nie chciałbym wyostrzać góry względem tego co mam teraz w technicsie. Małżonka już mówi, że te kolumny grają "za bardzo dokładnie" icon_wink.gif

W grę wchodzi tylko użwka, integra, dzielony, bez różnicy.

Może dzielony Rotel? Tylko one chyba nie mają pilota icon_sad.gif albo przejściowo Technics + końcówka Rotela, ale to chyba bez sensu.. ( http://allegro.pl/rotel-rb-960-bx-dwa-traf...5311467577.html )

Może Pioneer A6? Podoba mi się jego konstrukcja, ale nie wiem jak to gra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer A6 gra raczej sposób, który nie będzie Ci się podobał, nie będzie także moim zdaniem dobrze współpracował z MA BX6.
Poza tym ma 61W przy 8 omach i ta moc wzrasta tylko do 86W przy 4 omach. Niby nie najgorzej, ale ... .

Końcówka Rotela? Pierwsza sprawa, że Rotele też grają w sposób wykonturowany, trochę ostrzej nawet. A druga, że to końcówka mocy.
Jeśli nawet miałaby zagrać, to z odpowiednim przedwzmacniaczem. Raczej miękkim, pełnym, ocieplonym, bez wyostrzenia w górnych rejestrach. A taki preamp swoje musi kosztować.
W jaki sposób chciałeś użyć Technicsa jako pre, jeśli nie ma on wyjścia z przedwzmacniacza?

Propozycja Zieluwida naprawdę dobra. Ja polecę Advance Acoustic MAP-105. Gra bez wyostrzeń, ale dostatecznie rodzielczo. Ale też dość miękko, z dobrym wypełnieniem, mocnymi niskimi tonami. Bardzo muzykalny. Posiada pilota i preamp gramofonowy.
Poszukaj na allegro oraz w ogłoszeniach takich portali jak nasz czy tu
http://www.hifi.pl/gielda/audio.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może Caspiana M1 udałoby się za granicą kupić, ale chyba nie będzie łatwo. To samo dotyczy bardzo dobrego Musical Fidelity E-100.

Wzmacniacz lampowy do 2 kzł. można znaleźć choćby tu http://www.hifi.pl/gielda/audio-lista.php?grupa=wzmint-lamp
Ale szczególnie z Twoimi kolumnami trzeba by taki posłuchać, bo różnie może być. I nie chodzi tu o waty, których na ogół niedrogie wzmacniacze lampowe mają niedużo (choć te bardzo drogie też czasem mają niewiele - zależnie od konstrukcji).
Chodzi o wydajność zasilacza. Nieraz pozornie słabszy wzmacniacz może lepiej napędzić dane kolumny niż inny mający tych watów więcej w specyfikacji technicznej.
Tu się właśnie szkiełko rozmija z okiem. A raczej z uchem. Bo trzeba wiedzieć gdzie, co i kiedy przyłożyć.

A podane wcześniej typy wzmacniaczy tranzystorowych Ci nie odpowiadają? W tej cenie trudno kupić lepsze odpowiadające Twoim wymaganiom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że nie odpowiadają - rozpoznaję co można kupić w tych pieniądzach, zwłaszcza, że zakładam zakup pod koniec roku, więc trochę czasu na analizę i szukanie jest icon_smile.gif

Co do Musical Fidelity - o E100 już czytałem w innych wątkach, powiedzcie czy grzejnik o nazwie A1 pociągnie ostrzejszą muzykę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ma pociągnąć nie muzykę, ale kolumny. I to jest według mnie ważniejsze.
Czy charakter brzmienia A1 nadaje się do ostrzejszej muzyki muzyki?
Wiele osób będzie twierdziło, że nie. Ale ja nie lubię takich podziałów. Może mam inne priorytety. Po prostu przyjemniej mi się słucha
takich nagrań na sprzęcie grającym cieplej, pełniej, płynniej, mniej ostro. Da się dłużej słuchać bez zmęczenia.
Co Ty wolisz, musisz sam wybrać.
Na pewno inne ww wzmacniacze są bardziej uniwersalne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...