Skocz do zawartości

Kolumny stereo do ok 1500zł


Ula

Recommended Posts

Witam wszystkich, przymierzam się do zmiany kolumn.
Mam amplituner sony STR-DB925. Moc wyjściowa to 4Ω, 5x100W. Używam go głównie do oglądania filmów, rzadziej do muzyki. Jeśli już słucham muzyki to nie za głośno, głównie rock, elektroniczna. Sprzęt stoi w pokoju 5x5 m. Myślałam, żeby na początek kupić kolumny stereo a docelowo, stopniowo zbudować 5.1. W grę wchodzą raczej kolumny podłogowe choć nie wykluczam podstawkowych, przestrzeń między plecami kolumny a ścianą będzie ok 10cm.
Będę wdzięczna za wszelkie propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat powinien znaleźć się mimo wszystko w dziale Kino Domowe, ale niech tam. Pytasz o kolumny stereo.
Pamiętaj jednak, że kolumny do KD czyli jak u Ciebie 5.1 powinny pochodzić od jednego producenta i najlepiej z tej samej serii.
Wówczas uzyskasz najlepszą spójność dźwięku dookólnego.
Jak wspomniał kolega lepiej by było kupić od razu cały zestaw takich kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Raczej wszystkie nowe zestawy 5.0 w cenie do 1500 zł w muzyce będą brzmiały delikatnie mówiąc przeciętnie (na co duży wpływ ma sam amplituner)

jeśli chodzi o używane to średnio osczędność 20-50 % kwoty.


Jak pisalam powyżej za tą cenę chcę kupić stereo a nie 5.0.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Pearl Monitor jako głośniki stereo bez subwoofera raczej nie dadzą sobie rady w 25 m2. Sprawę diametralnie zmieni użycie głośnika subniskotonowego.
Za to świetnie powinny w przyszłości uzupełnić system jako głośniki tylne lub nawet głośnik centralny. W połączeniu z subwooferem chętniej bym je widział we wszystkich kanałach niż z Pearl 25. Jako przednie bez subwoofera kolumny podstawkowe lepiej poradzą sobie Magnat Quantum 673. Uważam że są lepsze od Pearl Monitor i to chyba pod każdym względem również od pozostałych z serii Pearl. Pearl 25 mogą grać chyba najgłośniej z wszystkich wyżej wymienionych tutaj kolumn.

Kolumny Pearl Monitor dedykowane są pomieszczeniom 13 - 22 m2 w których odnajdą się optymalnie.

Tak swoja drogą, to dziwna sprawa z tymi monitorami Pylon Pearl. Wygląda na to że w trakcie ich produkcji zmieniono użyte głośniki nie zmieniając w ogóle nazwy. Wczesne wersje miały głośniki brane z Tonsilu ( polskie ). Nowe maja głośniki innych producentów. Niskotonowy STX a wysoko-tonowa kopułka Monacora. Pierwotnie kosz głośnika niskotonowego był plastikowy , w nowej wersji jest blaszany. Pierwotnie kosz głośnika niskotonowego nachodził na płytkę przednią głośnika wysoko-tonowego , a obecnie dzieli je niewielka odległość. Wypadało by oznaczyć nowa wersję że to jest np Mk II
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako centralny najlepiej sprawdzają się kolumny identyczne jak te w kanałach frontowych lewy i prawy. Najlepiej jeśli wszystkie mogły by stać na tej samej wysokości i w pionie. Pozornie wydaje się że najlepiej jest użyć wyspecjalizowany głośnik centralny i 2 duże kolumny po bokach. Taki obraz kształtują zestawy sprzedawane przez producentów kolumn. Leżący głośnik centralny często najwygodniej jest umieścić poniżej telewizora. Tak naprawdę można położyć zwykle i głośnik przeznaczony do postawienia. Dynaudio sprzedawało zestawy składające się z 5-ciu prawie takich samych głośników. Głośnik centralny różnił się kierunkiem w którym była naklejona plakietka z logo firmy. Leżące głośniki centralne wyglądające symetrycznie są najczęściej 2,5 drożne, w których jeden z bocznych głośników stożkowych zajmuje się wyłącznie przetwarzaniem niskich częstotliwości. W tej sytuacji głośnik zajmujący się przetwarzaniem średnich częstotliwości ( czyli najważniejszy w tej kolumnie ) jest z boku po jego jednej stronie. Wg specyfikacji Dolby Digital i DTS kolumny wszystkich kanałów powinny być takie same. Jednak tylne i boczne kolumny zwykle są najmniej obciążone i z tego powodu zazwyczaj są najmniejsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podpiąć się poniekąd pod temat, bo zauważyłem że założyłem prawie identyczny.

Mam pytanie jednak jakie głośniki konkretnie pod amplituner DENON AVR-X1100W będą najlepiej się sprawdzały. Póki co chcę używać tego ampli w stereo, możliwe że kiedyś go rozbuduję ale to już odległa przyszłość. Bardziej zależy mi na dobrej jakości dźwięku w stereo. Nie jestem audiofilem i może chcę wydać niespecjalnie dużo pieniędzy na głośniki ale jak już mam coś wydać to chciałbym aby to było dobre. Wybrałem ten amplituner poniewż ma sporo możliwości jak na ten przedział cenowy (wifi - tu akurat mógłby być ew. kabel, bluetooth, spotify, fm, ewentualny subwoofer). Jeżeli znacie lepszy, który miałby te możliwości, śmiało piszcie. Co do kolumn to mam następujące typy:

- jbl 230
- magnat 202 (tu jako opcja budżetowa + ewentualnie subwoofer)
- magnat quantum 753
- boston acoustics A25

Które z tych kolumn najlepiej zgrają się z tym amplitunerem w opcji stereo? Może macie jakieś inne propozycje? Na kolumny nie chciałbym wydać więcej niż 1500 zł ale gdyby znalazło się coś równie dobrego ale w dużo niższej cenie to też by było miło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...