Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze nagłośnienia


hashec

Recommended Posts

Witam. Chciałbym kupić zestaw kina domowego do salonu, w załączniku rysunek poglądowy. Mój budżet to około 4,5 tys. W tej kwocie chciałbym nabyć amplituner i zestaw głośników. Na poczatek mogłyby być to dwie kolumny z możliwością późniejszej rozbudowy do systemu 5.1 lub 7.1. Zestaw byłby wykorzystywany do słuchania muzyki i oglądania filmów w stosunku 40:60 na korzyść filmów. Głównym źródłem byłby komputer PC. W mniejszym stopniu dekoder NC+, radio internetowe, urządzenia przenośne. Jeśli chodzi o brzmienie to słucham głównie klasycznego rocka, hard rocka, metalu, lubie też solówki gitary akustycznej i perkusji (dobrym przykładem mogłyby być filmy Whiplash lub Only Lovers Left Alive). Ogólnie zależy mi aby brzmienie nie było "męczące" i "dudniące", ale "czyste" i "dynamiczne". Na rysunku czerwonym kolorem zaznaczone miejsca wyprowadzenia kabli głośnikowych. Pomieszczenie znajduje się na poddaszu więc dwie ściany ułożone są pod skosem, jest też otwarte przejście do kuchni. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem zielony jeśli chodzi o dobór głośników. Nie mam też niestety zbyt dużych możliwośći odsłuchu, ponieważ mieszkam w małej miejscowości z dala od większych miast.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam podobne wątki na forum już od kilku tygodni i wydaje mi się że amplituner yamaha 677 byłby dla mnie dobrym rozwiązaniem. Zastanawiam się jeszcze nad różnicą między tym modelem a modelem 777. Czy ktoś mógłby to wyjaśnić? Jeśli chodzi o kolumny to polecano tutaj zestaw Indiana line nota 555. Czy koledzy mogliby podać jakieś alternatywy? Czy to zagra dobrze razem? I jaki ewentualnie subwoofer dokupić w późniejszym terminie?

Im dłużej się zastaniawiam tym bardziej przekonują mnie kolumny Jamo 628, ze względu na to że nie potrzebowałbym do nich subwoofera. Martwi mnie jednak czy boczny głośnik niskotonowy nie będzie sprawiał problemów jeżeli kolumnę postawię obok szafki RTV... Czy ktoś mógłby coś doradzić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamo 606,626,628 to kolumny dość specyficzne, z jednej strony boczny głośnik, który kreuje jakąś tam przestrzeń dźwiekową, ale w ciasnym pomieszczeniu, może być z tego więcej szkody niż pożytku. Brzmią faktycznie trochę kinowo, jak dla mnie w muzyce raczej przeciętnie .
Natomiast sub jeśli oglądasz filmy i lubisz efekty zawsze się przyda, nawet jest niezbędny zwłaszcza z ampli kinowym. Tak jamo 626, jak i nota bas oczywiście mają, tylko inaczej podany, w muzyce sub będzie w nich absolutnie zbędny i niewskazany.
Z Twoich przymiotników wymienionych wczeniej " Ogólnie zależy mi aby brzmienie nie było "męczące" i "dudniące", ale "czyste" i "dynamiczne" " do jamo pasuje dynamicznie i nie męczące, ale bas lubi się poślimaczyć i dać efekt duuum( dla jednych bezie to wow , dla innych fuj), a co do czystości to są średnio analityczne. Choć z drugiej strony może yamaha będzie je lepiej kontrolować i da bardziej jasny dźwięk niż np. jakiś kinowy pioneer.
Z notą 550 w kinie miałbyś podejrzewam niedosty basów( sub potrzebny, ale tak jak do innych ), w muzyce grały by jednak lepiej.
Pozostałbym przy tańszym ampli np.677, na taki metraż i średniej wielkosci kolumny wystarczy, jednak skupił się na lepszym dopasowaniu kolumn.
Myślę że nie powinieneś ograniczac się tylko do dość specyficznych dwu zestawów, a jeśli tak to koniecznie je porówanć słuchając.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
kwestia elektroniki to moim zdaniem wybór pomiędzy amplitunerem Yamaha RX-V677 a Onkyo TX-NR636. To dwa urządzenia podobnej klasy i w podobnej cenie.
Kwestia kolumn - odradzam pod względem brzmieniowym kolumny Yamaha, w podobnym budżecie kupisz zestawy znacznie lepiej brzmiące. Zwróć uwagę chociażby na bardzo dobrą, polską konstrukcję Pylon Audio Sapphire 25 lub Dynavoice DF-6. Każda z powyższych kolumn zaoferuje bardzo dobry dźwięk, który powinien Cię w pełni usatysfakcjonować.
Jamo S 626 HCS lub S 628 HCS to mocne, bardzo dynamicznie grające zestawy, które raczej sugerowałbym do systemów, gdzie przede wszystkim zależy nam na kinie domowym, natomiast muzyka jest dodatkiem, dodatkowo lubimy charakter brzmienia z podbitymi skrajami pasma. Jamo serii S sprawdza się dobrze w muzyce popowej i mocniejszych kawałkach rockowych.
Bardzo natomiast dobrym rozwiązaniem jest Jamo serii Concerto np. C95 lub C97. Jeśli lubisz brzmienie dobrze wypełnione, lekko ocieplone z głębokim, miękkim basem, spójrz na Indiana Line Tesi 560.

Edytowano przez zieluwid
Cytowanie postów w całości nie jest niezbędne do udziału w dyskusji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady i zainteresowanie.

Jeśli chodzi o amplituner to jestem zdecydowany na Yamahę 677. Natomiast w kwestii głośników nie mam żadnych faworytów, zastanawiałem się wcześniej także nad zestawem WHARFEDALE DIAMOND 10.6 10.0 10CC, ale chyba jednak pozostanę przy koncepcji dwóch lepszych kolumn na początek. Myślę, że Dynavoice DF-6 mogłyby spełnić moje oczekiwania. Chyba, że mają Panowie jeszcze jakieś ciekawe propozycje do 3 tys.?

Chciałbym także wiedzieć jak to jest z awaryjnością kolumn głośnikowych. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy warto przejmować się faktem, że na jedne głośniki producent daje 5-cio letnią gwarancję a na inne tylko 2 lata?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Myślę, że Dynavoice DF-6 mogłyby spełnić moje oczekiwania. Chyba, że mają Panowie jeszcze jakieś ciekawe propozycje do 3 tys.?



Myślisz tak na podstwie odsłuchu, czy opisu w prasie ? Opieranie się na opisach i testach ma sens jak masz pewne doświadczenie , np. słuchałeś kilku kolumn i potem czytałeś ich opis, masz więc punky odniesienia, wtedy czytając opis jakiejś nieodsłuchanej kolumny możesz w pewnym stopniu ją sobie wyobrazić.

Inna sprawa że jeśli zwiększasz budżet na przednie kolumny z 1500zł za parę na 3 tys to masz bardzo, bardzo duże pole do popisu - szansę dobrego wymarzonego dźwięku, ale też nie znaczy że chroni Cię to od wtopy.


Cytat

Chciałbym także wiedzieć jak to jest z awaryjnością kolumn głośnikowych. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy warto przejmować się faktem, że na jedne głośniki producent daje 5-cio letnią gwarancję a na inne tylko 2 lata?


Mnie czy mojemu koledze kolumny się nigdy nie popsuły, a łącznie będzie parę dekad grania, niektóre kolumny były kupione jako używane.
Na forum też nie było raczej wątków typu "głośnik nagle przestał grać", mimo czasem wiekowych kolumn.
Większość "awarii" wynika z winy, bezmyślności użytkownika. Awaryjność kolumny to trochę jak awaryjność filiżanki, dywanu, czy młotka - trzeba się postarać icon_wink.gif , a producenci tychże nie licytują się na okresy gwarancji.
W rankingach bezawaryjnych aut na czołowych pozycjach są te z kraju kwitnącej wiśni i Niemiec mimo zazawyczaj krótkiej gwarancji, a auta z Włoch i Francji okupują zazwyczaj końcowe miejsca, mimo o wiele dłuższych okresów gwarancyjnych, więc nawet w dużo bardziej złożonych zabawkach jakimi są auta, nie jest to gwarantem spokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytłumaczenie. Tak też podejrzewałem jeśli chodzi o tą gwarancję.

Odnośnie budżetu to zastanawiam się nad dwoma podejsciami do sprawy:

Czy kupić amplituner i dwie kolumny za około 4,5 tys. A potem dokupić reszte

Czy może amplituner i zestaw 5.0 za tyle samo a potem dokupić subwoofer.

Myślę, że kupując najpierw kolumny już na wstępie mogę liczyć na dobre brzmienie, a z czasem może się to tylko poprawić. Niestety tak jak pisałem w pierwszym poście nie mam zbyt wielkich możliwości odsłuchu, dlatego czytam dużo testów i próbuje wyciągnąć z nich jakieś wnioski. Poza tym dla takiego laika jak ja zapewne odsłuch wiele by nie zmienił, pewnie różnice bym zauważył ale nie wiedzialbym jak to się zachowa u mnie w domu gdzie akustyka wnętrza różni się na pewno od tej w salonie sprzedazy. Dlatego przy wyborze swojego pierwszego zestawu zdam się na opinie i testy ludzi, którzy "siedzą" w temacie.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia moich pochylych ścian - czy w takim układzie kolumny trzeba ustawić w jakiś specyficzny sposób, jaki to będzie miało wpływ na dźwięk?

@Jacek
Pisałeś o dużo większym wyborze, jeśli dysponuje takim budżetem, możesz podać jakieś przykłady? Kolumny, które sprawdziły by się w rocku i muzyce instrumentalnej, ale też w kinie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poza tym dla takiego laika jak ja zapewne odsłuch wiele by nie zmienił, pewnie różnice bym zauważył ale nie wiedzialbym jak to się zachowa u mnie w domu gdzie akustyka wnętrza różni się na pewno od tej w salonie sprzedazy.


Nie stawiaj się w pozycji osoby która ma zaburzone postrzeganie i i percepcję ( bez urazy icon_wink.gif ). Myślę że jako facet odróżniasz na słuch czy jedzie benzyna, diesel, traktor, czy motocykl (mimo różnej akustyki na zewnątrz). Na poważnie, jeśli w sklepie bardziej spodoba Ci się brzmienie np. jamo, a mniej np. tagi, to raczej w domu wiele się nie zmieni.
Słuchając w sklepie o takiej czy innej akustyce, kolumny będą się różnić i usłyszysz która ma jakie cechy.


Cytat

Dlatego przy wyborze swojego pierwszego zestawu zdam się na opinie i testy ludzi, którzy "siedzą" w temacie.



Nic tak nie uczy na przyszłość jak utracone ( źle wydane ) pieniądze, niestety. Nie wiem czy te ok. 3-4 tys na komplet tych kolumn to dla Ciebie kwestia jakiś wyrzeczeń i oszczędności, czy tygodniówka w pracy. To jednak spora suma i warto być zadowolonym, a może być różnie. tego zestawu nie kupujesz chyba tylko na miesiąc i warto podjechc do sklepu i posłuchać - to nie jest absolutnie koszt paliwa, dnia wolnego z pracy, to jest coś co robisz dla siebie.
Co do amplitunera to owszem pewnie mało kto odróżni brzmienie modelu 677 od 777, ale już z innej marki amplitunerem jest różnica. Zostań przy ampku który wybrałeś, ale kolumn postaraj się posłuchać- bo to są duże różnice.

Cytat

Pisałeś o dużo większym wyborze, jeśli dysponuje takim budżetem, możesz podać jakieś przykłady? Kolumny, które sprawdziły by się w rocku i muzyce instrumentalnej, ale też w kinie?


W tej cenie (2 do 3 tys za parę na przód ) masz już czasem nie pierwszą, a drugą, czy 3 w szeregu tzw. jakości lub wielkosci( byle nie za duże) kolumnę podłogową wielu firm typu Monitor audio bx5, monitor audio mr4, Magnat quantm 675( 677), Canton gle /lub chrono , melodika bl 40, Heco aleva, Audio pro avanto( trochę są jak jamo), jbl es80/90 lub studio 270, Yamaha ns555, Dali zensor 5 /7 Mission mx4, warfadele 10.6, jamo 626, Indiana line 550, Tannoy v4, Boston Acoustic, Taga Platinum itd . Wierz mi niektóre marki/modele różni bardzo wiele moze i więcej jak te noty 550 i jamo550. Monitor audio bx, canton, magnat quantum są dość popularne może to będzie coś bardziej pośrodku oczekiwań ?

Forumowicz, młody starzem, już po pierwszym odsłuchu dobrze napisał "
Cytat

Nie kupuj w ciemno, a jak będziesz odsłuchiwał, to porównaj je z jakimiś innymi kolumnami. Chyba, że kupisz w ciemno i nie będziesz świadomy, że coś może brzmieć inaczej.. to też metoda, tylko nie zachwalaj potem pod niebiosa tego co kupisz w ten sposób icon_wink.gif

"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najbliżej mam do Krakowa, czy ktoś zna jakiś dobrze wyposażony sklep w tym mieście?



W Krakowie masz http://audio.com.pl/sklepy-lista/krakow , który i jak zaopatrzony, cóż musisz sprawdzić w necie sam, zadzwonić co jest, umówić się. Są sklepy z szeroką ofertą i taką dwu, trzech prestiżowych marek. Pod Krakowem jest też Olkusz( nie wiem skąd jedziesz) . Myślę że nawet jak trafisz w między czasie do znanego marketu elektro, to też warto. Wiem że są różnie zaopatrzone, jednak nawet przeciętne 5-7 par podłogówek da Ci pogląd że można zagrać inaczej od siebie nawet w dość podobnych pieniądzch. Amplitunerów kinowych też zazwyczaj jest parenaście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w paru salonach, niestety nie byłem umówiony i udało mi się usłyszeć tylko trzy zestawy na jednym amplitunerze.

Było to Onkyo TX-NR636 na kolumnach:

Jamo C 97
Acoustic Energy 103
Monitor Audio BX5

Z tych trzech zestawów bezapelacyjnie najlepiej wypadł Jamo. Grały najbardziej żywo i z najlepszym basem. Zamierzam się jeszcze umówić na jakiś odsłuch. Jakie kolumny wg Was mogłyby konkurować z Jamo C 97? Co myślicie o tym modelu Onkyo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hashec zdziwiłbym się gdyby było inaczej ( co do basu ) te jamoC97 są największe ( 4 głośnikowe na 2x16kach) tymczasem MA bx5 są 3 głośnikowe na 14cm a AE na 11kach .
Aby było sprawiedliwiej musiałbyś podłączyć i porównać jamo c97 np. z Monitor audio bx6, Magnatami quantum 677, Dali zensor 7, Elac 68.2 , CANTON Chrono 508.2 DC, Jbl studio 280, Mission mx5, Wharfedale Diamond 157 itd.
Mniejsza kolumna wytworzy dobry bas, często nawet lepiej kontrolowany ( przez np. słaby wzmacniacz) niż w jakiś tanich monstrach, jednak aby było go więcej, czy był niższy zwykle musi być nieco droższa i wyższej klasy, od większego tańszego konkurenta.
Nie znam niestety Jamo C97 i serii C, jednak skoro było ok. jest to jakiś trop, zdaje się że wcześniej sklep q21 Ci polecał C97 zamiast typowo kinowych i zapewne gorszych muzycznie popularnych jamo s626.



Cytat

też szukam czegoś fajnego, dotychczasowy sprzęt niestety uległ poważnemu uszkodzeniu przez mojego małego chrześniaka... nie dało się niestety nic zrobić... poczytam co tam polecacie icon_smile.gif


pisu Twoje wpisy coś mają wnosić, czy tylko przeszkadzać i opowiadać o sytuacji rodzinno mieszkaniowej, a może to jakaś smętna agitacja przedwyborcza? Sorry, myślałem że tu na forum jestem wolny icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...