Skocz do zawartości

Co i na co zmienić, czyli drugi budżetowy system


PatLove

Recommended Posts

Obecnie posiadam system jak w tytule:
-Denon PMA-250
-Monitory Arcus TS-80
-CD NAD 5320
-kable Procab LS25
-interkonekty Nameless Black Mini Line 0,6m

Jak na pierwszy super budżeowy system zagrał dość ciekawie-przejżyście, dynamicznie, w miarę szczegółowo(nie mylić z detalicznie bo detali właśnie trochę zabrakło) i na pewno dużo poprawniej niż plastikowe wynalazki znajomch za dużo większe pieniądze. Jak wiadomo "apetyt rośnie…" i po mimo, że nadal jestem na początku swojej drogi, to już mniej więcej wiem jak chciałbym żeby grał mój następny system-bardzo delikatne ciepło, kopliwie, dynamicznie, szczegółowo i przestrzennie tak żeby było czuć że poszczególne dźwięki i wokale "wychodzą" z kolumn. Nie piszę o ilości basu itd bo chcę żeby scena była zrównoważona i poprawna, nie przesadzona w żadną stronę.
W związku z tym proszę o pomoc i radę , który komponent wymienić jako pierwszy i na co? Wzmacniacz? Głośniki?

Oczywiście chcę kupić używane klocki i nadal będzie to budżetówka. Jeżeli do wymiany polecalibyście wzmacniacz, to powiedzmy, że mógłbym przeznaczyć ok 400pln(+/- 100pln), jeżeli głośniki to powiedzmy 500pln (+/-100pln).

Warunki odsłuchu to pokój ok 16 m2, a preferencje muzyczne to głównie szeroko pojęty rock/pop i blues.

Z góry dzięki za pomoc

P.S.
Prosiłbym żeby zbytnio nie sugerować się kwotami, które podałem bo jak wiadomo istnieją licytacje i czasami można wyrwać coś za "dobre pieniądze" więc raczej prosiłbym o sugestie odnośnie konkretnych "klocków", a czy wzmacniacz będzie za 300pln, czy za 600pln ma już mniejsze znaczenie bo może akurat uda się taki upolować powiedzmy za 450pln. Z zakupami mi się nie śpieszy bo obecnie gra to, co w tytule więc mogę sobie "polować na okazje"

P.S.2
Jaki profil brzmienia ma Gainclone Premium Dual Mono? Wiem, że to DIY i profil brzmienia zależy od użytych komponenów ale chodzi mi o uogólnienie czy jest to raczej dźwięk ciepły, delikatnie ocieplony, czy może bardziej suchy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem by się "przesiąść" na lepsze brzmienie trochę za mało będzie 400 czy 500 zł na wzmacniacz lub tym bardziej kolumny.
Ja widziałbym tu sumę, 2 - 2.5 krotnie większą. Bo nie chodzi by coś było lepiej a coś gorzej, tylko by większość aspektów brzmienia zyskała na jakości.

Co do Gainclone to naprawdę różnie może być. Jak piszesz w zależności od wykonania, podzespołów, ich klasy no i rodzaj projektu.
sam Peter Daniel pisał o tym tak:
Cytat

Prawidlowo wykonany GainClone nie posiada charakterystyki ani tranzystorowego wzmacniacza ani tubowego. GC psiada szybkosc, definicje basow i pewnego rodzaju bezposrednosc, ktora bardzo ciezko zaobserwowac w innych wzmacniaczach. Wywoluje to uczucie pewnej calosci, gdzie bass nie istnieje sam sobie, lecz stanowi podstawe z ktorej cala reszta emanuje. Jest tez pewnego rodzaju coherencja i poczucie bycia tam, gdzie muzyka sie odbywa. W pewnych momentach mozna tez bardzo dobrze wyczuc dokladnie uczucia ktorymi solista sie kieruje, spiewajac dany utwor. GainClone ani prez chwile nie wydaje sie nudny i usypiajacy.



A taki wzmacniacz chcesz sam wykonać, masz kogoś kto to zrobi, czy chcesz kupić gotowy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dzięki za szybka odpowiedz.
Dokładnie,chodzi mi o to zeby poprawić brzmienie w każdym aspekcie i zbliżyć sie jak najbardziej do profilu brzmienia,którego oczekuje. Rozumiem w takim razie ze w stosunku do systemu,który mam obecnie zwiększajac budżet na wzmacniacz praktycznie 4ro krotnie,a na głośniki 2,5krotnie nie uda mi sie uzyskać oczekiwanych efektów? Skoro tak, to moze zostawmy te orientacyjne kwoty,które podałem i skupmy sie na tym co i na co wymienić zeby uzyskać oczekiwany efekt bądź przynajmniej zbliżyć sie do niego? Jakie konkretnie klocki proponujesz?

Co do GC to zapytałem bo ostatnio sprzedał sie taki na Allegro za 310pln ale trudno wywnioskować jaki miał profil brzmienia i co w nim siedziało bo opisu nie było,tylko tyle ze GC Premium Dual Mono. Jezeli decydowałbym sie na GC to zdecydowanie na kupno bo o samodzielnym złożeniu nie mam pojęcia. Nie wiem czy jest w ogole sens pchać sie w takie klocki? Rozumiem jeszcze budowę pod siebie z konkretnych komponentów zeby uzyskać określony profil brzmienia ale kupno w ciemno tym bardziej bez odsłuchu z reszta komponentów mojego systemu to raczej kupno kota w worku, z kolei budowa pod siebie z konkretnych gratów to dużo większy koszt...

P.S.
f1angel a co mozesz powiedzieć o reloop ha-200/210? Generalnie samym profilem brzmienia chyba odpowiadałby moim wymaganiom? Używkę mozna trafić za ok 300-350pln i teraz pytanie-czy jest sens pakować sie w takiego reloopa za ca 350pln gdzie nowy kosztował w zależności od źrodła 700-800pln, czy mozna w tej cenie wyrwać coś znacznie lepszego i bardziej jakosciowego co rownież będzie odpowiadac mojemu prof brzmienia?Np Rotel,Onkyo,Yamaha czy jeszcze coś innego?

P.S.2
Słyszałeś o takim wzmacniaczu jak AudioSource AMP One/A? Jaki to ma profil brzmienia bo informacji w internecie jest niestety jak na lekarstwo...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca jest tak jak piszesz. Na pewno jeśli się dobrze i cierpliwie poszuka można znaleźć lepszy wzmacniacz czy kolumny.
Tylko chodziło mi o to, że jeśli znajdziesz np. cieplejsze, to niekoniecznie muszą być lepsze w innych aspektach. I możesz być zawiedziony wyrazistością, czy dynamiką. Bo elementy Twojego zestawu nie są złe. A, że kupiłeś je jak to wynika z tego co piszesz bardzo tanio, to juz inna sprawa. I niekoniecznie coś lepszego kupisz za niewiele większe pieniądze.
Denon PMA 250 (naprawdę kupiłeś go tak tanio?), nie jest wcale złym wzmacniaczem. I myślę, że na razie bym go zostawił.
Chyba w tej sytuacji maksymalne środki przeznaczyłbym na zakup jak najlepszych, przyjemnie grających kolumn i jak najlepszych jakościowo. Bo w tym budżecie chyba one zdziałają najwięcej.
Więc szukałbym czegoś o profilu brzmienia jaki oczekujesz.
Jeśli pomysł wydaje Ci się dobry, to podaj maksymalny budżet na kolumny. Możesz dawać tu także swoje typy kolumn.
Później oczywiście gdy uskładasz więcej forsy możesz polować na jakiegoś gainclone, choć trudno ocenić na co trafisz.
Reloopy są niezłe jako niedrogie wzmacniacze, ale chyba rzeczywiście można wypatrzeć coś lepszego. Bo one nadają się do tuningu.
Jeśli ktoś potrafi wymienić kondensatory i okablowanie na lepsze, to może być dobry trop.
O wzmacniaczu AudioSource AMP nie słyszałem.
Z czasem możesz także wypożyczyć od Namelessa lepsze kable. Posłuchasz, zdecydujesz, czy to jest to czego szukasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście PMA-250 udało mi się kupić za śmieszną kwotę i bardzo dobrym stanie ale to tylko zasługa błędu w opisie aukcji czyli jakby nie było szczęście...

Skoro tak, to w pierwszej kolejności skupię się na kolumnach, a o wzmacniaczu będę myślał w późniejszym etapie żeby było to już coś w miarę konkretnego, a nie kolejny półśrodek.

Rozumiem, że źródło-NAD 5320 może zostać jako w miarę neutralne?

Poszło PW w sprawie kolumn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że CD jako teoretycznie "najdoskonalszy" czyli najmniej wpływający na dźwięk systemu element powinieneś wymienić dopiero po zakupie kolumn oraz wzmacniacza (o ile będziesz go wymieniał) i będziesz czuł taką potrzebę.

A czemu w sprawie kolumn na PW? Ja jak widzisz w moim podpisie i tak nie rozmawiam tam na takie tematy.
Poza tym nic nie przyszło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie tych monitorów które podałem powiedzmy ze jest to przedzial ok 500pln (ale nie jest to w żaden sposób sztywna kwota i jeśli cos bedzie na prawdę warte dolozenia 100pln,200pln czy nawet wiecej to też ok) ale im mniej tym lepiej, dlatego bardzo mile widziane przeze mnie sa licytacje i głownie na nie sie nastawiam, gdzie czasami sprzet sprzedaje sie duzo ponizej swojej realnej wartosci.
Czekam w takim razie na Twoje konkretne propozycje i mam prośbę-czy mogłbyś również podać kilka firm produkujących głośniki o oczekiwanym przeze mnie profilu brzmienia, z których mógłbym coś sam szukać?

Kolejny mój strzał, moze w takim razie cos z tego?
-T+A Stratos P30
-Audio Living CE5 AC2 albo
-Tannoy M2
-Tannoy M2,5
-Triangle Titus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieplej zagrają Tannoye. W miarę neutralnie T+A. Triangle raczej bardziej pasują do wzmacniaczy ocieplonych albo lampowych.
Może jeszcze jakieś Grundig BOX czy Dali. Ale nie przewiduję większej poprawy jakościowej dźwięku w stosunku do Arcus'ów.
Raczej zmianę brzmienia, jego ocieplenie czy wypełnienie, nasycenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich konkretnych kolumn Ty proponowałbyś szukać? Nie ukrywam, że zmiana ma pociągnąć za sobą upgrade względem Arcusów, a nie ma być samą zmianą dla zmiany...

Może jeszcze coś z tego?
-Canton Karat 100
-Canton Karat 920
-TSM LA SCALA
-Eltax Silverstone 160
-Acoustic Energy EVO 1
-Monitor Audio Bronze 1

Nikt nie pomoże w wyborze nowych glosnikow? Zadna z moich propozycji nie bedzie w każdym aspekcie brzmienia lepsza od Arcusow TS-80?
Moze zapytam w takim razie inaczej-ile tak orientacyjnie musiałbym przeznaczyć na kolumny zeby upgrade w stosunku do Arcusow był słyszalny w każdym aspekcie i był to "przeskok na poziom wyżej"? Tak, jak pisałem-nie chce zmiany z zasady, tylko zmiany na lepsze.

Swoją droga to ciekawe zjawisko, ze brzmienie Arcusow TS-80, o których czytam niezbyt pochlebne opinie (pisane raczej przez doświadczonych forumowiczów z dużym stazem)na rożnych forach audio-ze to nic specjalnego itp itd potrafi sie obronić np przed Monitor Audio Bronze 1, które sa duzo droższe i bardzo chwalone na forach. Tak wnioskuje, skoro jak na razie nic z podanych przeze mnie propozycji nie jest chyba wyraźnie lepsze od TS-80? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem już w poście #2, że musiałoby to być 2 - 2.5 raza więcej czyli około 800 - 1000 zł.
To, że kupiłeś super tanio swój zestaw wcale nie znaczy, że następny uda Ci się też w tak super stosunku jakość/cena nabyć.
Pamiętaj, że wraz ze wzrostem realnej jakości sprzętu audio postęp ten następuje odwrotnie proporcjonalnie do przyrostu ceny.
Czyli będziesz wydawał coraz więcej za coraz mniejszy przyrost tej jakości.

Najbardziej jednak zaciekawiło mnie to zdanie:
Cytat

Swoją droga to ciekawe zjawisko, ze brzmienie Arcusow TS-80, o których czytam niezbyt pochlebne opinie (pisane raczej przez doświadczonych forumowiczów z dużym stazem)na rożnych forach audio-ze to nic specjalnego itp itd potrafi sie obronić np przed Monitor Audio Bronze 1, które sa duzo droższe i bardzo chwalone na forach.


Domyślam się, że zaczerpnąłeś jakiejś opinii albo lepiej. Słuchałeś. Bo skąd taki wniosek?
Czemu wcześniej nie podzieliłeś się z nami tą wiedzą? Byłoby łatwiej znając Twoje oczekiwania, osądy, spostrzeżenia.
Arcusy faktycznie nie są takie złe, choć brzmieniowo chyba trochę bliżej mi do MA B1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel napisałem przecież ze kwota 500pln nie jest sztywna i ze moze byc więcej ale druga sprawa jest to ze nastawiam sie głownie na licytaje, a tu sam wiesz-bywa rożnie...
Proszę w takim razie podaj swoje typy kolumn, które bedą wyraźnie lepsze od TS-80 i bedą odpowiadały profilowi brzmienia, który chce uzyskać?

Co do opinii na temat TS-80, to zacząłem je czytać dopiero teraz właśnie z powodu chceci wymany i zaistniałej sytuacji, ze jak do tej pory nie udało sie znaleźć nic o poziom wyższego w każdym aspekcie praktycznie potrajajac budżet(na wielu forach cena TS-80 podawana jest w zależności od stanu 250-350pln). Natomiast zestawienie z MA Bronze 1 nasunęło mi sie samo tylko i wyłącznie na podstawie wielu przeczytanych opinii odnoście jednych i drugich monitorów... Nawet biorąc to na logikę, jeżeli o MA ludzie piszą dobre słowa, a o TS-80 ze to przeciętne kolumienki, to wynika z tego,ze wymiana właśnie np na MA byłaby jednak krokiem na przód, zgadza sie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie się zgadza. Bo podobny typ opisu może być na temat kolumn za kilkaset złotych i takich za kilka tysięcy.
To naprawdę trzeba usłyszeć porównać.
I tak do końca nie wiadomo, czy coś co będzie dla mnie lepsze, Ty również za takie to uznasz. Albo tylko w takich aspektach,
które Cię nie przekonują.
Teoretycznnie MA B1 powinny być lepsze. Jednak. Choć bardziej w Twoim guście będą chyba MA BR 2. Jeśli już jesteśmy przy tej firmie.

Co do podawania konkretnych marek, modeli itp, to raczej wolałbym nie. Bo się namyślę, naszukam a później się okaże, że tych kolumn
nie dostaniesz przez kilka miesięcy lub dłużej. Lub, że kiedyś były tańsze a teraz chodzą drożej. I tak bywa.
Lepiej konkretnie szukać i dawać tu linki. Zarówno Ty jak i koledzy oraz ja możemy wyszukiwać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel racja ale ja porównywałem kolumny raczej w okolicach budżetu, który podalem kilka postów wyżej. Akurat opinii na temat MA B1 jest sporo i stad porównanie konkretnie do nich ale równie dobrze mogło by byc do AE Aegis Evo 1 bo tez mozna o nich duzo poczytać i tez raczej pozytywnych opinii.

Ok, cos jednak rusza sie do przodu i jest pierwszy typ-MA BR2, których w używce niestety brak, a wiec szukamy dalej...

Moje kolejne propozycje:
-AE Aegis Evo 1
-Dynaudio Audience 5
Co sadzisz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje w sumie niezłe.
Z tym, że AE są jak dla mnie trochę "chudziutkie". A ciepełka na pewno tam nie ma. Raczej chłodek.
Dynaudio Audience 5 są to niezłe monitory. Właśnie monitory. Dość neutralne, niskie tony nie podpompowane jak w innych tej wielkości
kolumnach standowych (może brakować), wysokie neutralne. Ale... jak to Dynaudio, wymagają mocnego czy raczej wydajnego prądowo i dobrego jakościowo wzmacniacza. Wiele osób nawet lubiących Dynaudio (ja lubię) sparzyło się podłączając nieodpowiedni wzmacniacz
a później bywały opinie, że Dynaudio nie gra, gra źle, muli itp... .

Gdyby Ci się udało upolować jakieś Spendory, Castle, Ruarki (standowe), Dali ... . Chyba za drogie, ale nieraz?
Ja bardzo lubię dość niedrogie Tannoy R 1. Ale naprawdę musiałbyś posłuchać. To są kolumny bardzo niedocenione i oceniane na ogół przez pryzmat taniej elektroniki. A one grają tym lepiej im mają lepszy napęd, lepsze źródło.
Stąd też dużo krzywdzących opinii. Nie są efekciarskie, mogą rozczarować. Ale jak już zagrają icon_biggrin.gif . Podobnie jak Dynaudio. Kapryśne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że temat idzie do przodu i mamy już kolejne typy kolumn.
Co masz na myśli pisząc "chudziutki" w odniesieniu do AE? Reprodukcję niskich rejestrów? Jeżeli tak, to przynajmniej w opiniach które czytałem właśnie wszyscy pisali, że graja dość "grubo" i basu im nie brakuje. Natomiast co do chłodku, to zgadzałoby się to z moim profilem brzmienia bo chyba da się je bardzo delikatnie ocieplić profilem wzmacniacza, czy źródła?
W takim razie Dynaudio Audience podobnie jak AE (87dB) wymagają wydajnego prądowo napędu ale z tego, co widzę to raczej większość tych "lepszych" monitorów uznanych firm wydajnością nie grzeszy bo mają najczęściej 85-87dB. W nawiązaniu do tego PMA-250 raczej średnio się nadaje ale będzie musiał poradzić sobie pewnie przez jakieś 6mieś zanim doczeka się następcy. I tu od razu moje pytanie-jaki wzmacniacz proponujesz żeby był wydajny prądowo i zgrał się powiedzmy z AE, Dynaudio albo Tannoy R1?

Niestety Spendorow, Castle, czy Ruarkow na ten moment brak, a co do Dali to nie wiem jaki model miałeś na myśli, może coś z tego byłoby ok?
-102
-Concept1
-Zensor 1

Jeżeli wybór byłby pomiędzy AE Aegis Evo1, Dynaudio Audience 5, Tannoy R1 lub którymiś z tych Dali(o ile oczywiście któreś się nadają), to które byś sugerował?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali zensor 1 są według mnie bardzo "eteryczne" w graniu, czasem trafiją się większe Zensor 3, a to już inna skala dźwięku, ostatnio była na allegro bodaj za 900zł para. Wieksze Tannoy m2 wydają się trafniejszym wyborem, w ten metraż i jeśli szukasz ciepła, ale pod warunkiem że nie grzebane i nie sponiewierane, bo często takie są.
Tu masz coś większego (model w dobrej cenie) http://allegro.pl/elac-elt-7-monitory-ster...5163218484.html , lub http://olx.pl/oferta/kolumny-podstawkowe-m...html#e0898a57ac, lub grające masywnym basem, ciepłą śrdnicą , wycofaną góra pasma http://olx.pl/oferta/mission-m31-kolumny-p...html#818bd7b546.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75 dzięki wielkie za zainteresowanie tematem i propozycje.
Co mozesz napisać o Concept 1 albo 102? Jak maja sie do Zensor1?
Jeżeli chodzi o mój profil brzmienia to na pewno nie szukam ciepła, tak jak pisałem w pierwszym poście-bardzo delikatne ciepło, kopliwie, dynamicznie, szczegółowo i przestrzennie z szeroka scena i odseparowaniem, tak żeby było czuć że poszczególne dźwięki i wokale "wychodzą" z kolumn. Nie piszę o ilości basu itd bo chcę żeby scena była zrównoważona i poprawna, nie przesadzona w żadną stronę.
Dlatego nie wiem czy Twoje propozycje bedą odpowiadały temu profilowi, a dodatkowo bedą krokiem w przód w stosunku do Arcusow TS-80?

P.S.
Czy 500pln za AE Aegis Evo 1 to jest dobra cena i warto je kupić, czy może jednak szukać czegoś innego?

P.S.2
Czy słyszał ktoś wspomniane przeze mnie kilka postów wyżej ASW Cantius MLII? Z tego, co czytam maja dobre opinie, a i magazyn hi-fi chyba w 2002 roku polecał je bardzo w budżecie do 2500pln
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, tego m31 dalem jako przeciwagę dla starszego m71, który gra właśnie inaczej, dokładnie i w sposób bardziej spójny. Elac elt7 to też nie kluchy i ten model zwykle jest droższy.
Zresztą możesz poczytać tu jest o m71 ( http://www.audiostereo.pl/mission-m71-a-ta...nice_17344.html , http://www.audiostereo.pl/mission_m71_kolu...67-4628-19.html ) Wielkich rewolicji w tym budżecie chyba nie będzie, lekka zmiana, ale to też coś, a nawet dużo.
Często niby analityczność w tanich konstrukcjach jest wypadkową chłodego, pudełkowatego grania, takie niby monitory odsłuchowe-wgląd w muzykę, ale trzeba uważać, bo aż tak fajnie, według mnie, tego się nie słucha na codzień .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na chwile obecna na placu boju zostają(wg cen od najtańszych):
-Mission m71
-AE Aegis Evo1
-Elac ELT7
-Dynaudio Audience 5

Pytanie,które z nich wybrać? Czy warto dopłacać 300pln do Dynaudio w stosunku do M71? Przedział w tym zestawieniu to akurat 400-700pln

P.S.
A co możecie powiedzieć o Tannoy Mercury F1 albo AE Aelite 1?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, AE Aegis 1 są "chudziutkie" bardziej ze względu na barwy, suchość brzmienia. Ogólnie są dość wyrównane, ale wcale nie powiedziałbym, że grają w sposób pogrubiony, mocnymi niskimi tonami. Oczywiście dużo zależy od pomieszczenia i wzmacniacza.

Pewnie będzie za drogo (cena mogłaby być niższa), ale to byłyby kolumny, które zdecydowanie wyrosłyby nad poziom innych w tej cenie.
http://allegro.pl/usher-s-520-i5178955168.html
Jak grają, poczytaj tu:
http://audio.com.pl/testy/usher-mini-s520:1
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/usher.html
Oczywiście szukałbym lepszej okazji cenowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dzięki za kolejna propozycje ale to zdecydowanie juz niestety nie mój budżet, chociaż zdaje sobie sprawę, ze to rownież zupełnie inna "liga" niż kolumny podane przeze mnie...
Muszę zdecydować sie na cos tańszego...

Natomiast co do AE Evo 1, to miałem okazje ich posłuchać i muszę powiedzieć, ze mi profil ich brzmienia odpowiada. Sęk tylko w tym, ze były zestawione ze wzmacniaczem Exposure 2010 S2 AMP i nie wiem na ile to zasługa samych kolumn, a na ile wzmacniacza...
Jeżeli zdecydowałbym sie na zakup tych AE, to z jakim wzmacniaczem (do kwoty +/- 800pln) radzilibyscie je zestawić zeby uzyskać efekt choć trochę zbliżony do Exposure? bo ten na razie niestety jest poza moim zasięgiem finansowym...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...