Skocz do zawartości

Kolumny do NAD 304


Literat

Recommended Posts

Ponieważ to mój pierwszy post na forum to na początek chciałem wszystkich serdecznie powitać.
Mam możliwość zakupu skromnego zestawu NAD-a czyli wzmacniacza NAD 304 oraz kompakt NAD C515. Sprzęt oczywiście budżetowy, ale mam teraz dużo większe wydatki i nie będzie mnie na razie na nic innego stać icon_sad.gif Poszukuję teraz kolumn które sympatycznie aczkolwiek niekoniecznie rewelacyjnie (ze względu na budżetowość) zagrają z tym zestawem. Kable będą z gatunku przyzwoite, a nie Hi-End, ale i nie badziewne icon_smile.gif
Teraz szczegóły. Salon w kształcie prostokąta 32m2, na jednej ścianie telewizor i właśnie kolumny. Pomiędzy słuchającym, a kolumnami będzie około 5m. Po drugiej stronie jakaś ława i narożnik. Słucham wyłącznie muzyki klasycznej i jazzu, lubię ciepłą barwę w której słychać wszystkie niskie instrumenty, ale średnica i góra też ważna, lubię jeżeli mogę wysłyszeć wszystkie instrumenty, a nie tylko magmę. Dużo słucham muzyki wokalno-instrumentalnej (Bach, Haendel). Niestety z kolumnami chciałbym zmieścić się w budżecie 1000 za parę używanych - na nowe nie bardzo mogę sobie pozwolić. Wpadły mi w oko Tannoye Mercury F3 Custom, myślałem również o polskich Pylon Audio 20 (lub 25 jak się uda upolować). Wzmacniacz z kompaktem nie jest jeszcze kupiony (mam zapłacić 800 zł za komplet w super stanie) więc jeżeli są inne sugestie odnośnie kompletu do 2000 to będę wdzięczny. Jeszcze jedno - do tego będzie jeszcze podpięty gramofon analogowy, którego wreszcie chciałbym zacząć słuchać.
Kiedyś dawno temu miałem HK510 oraz Luxmana L5xx (nie pamiętam) , ale to była inna przestrzeń i inne czasy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wsrod forumowiczor i entuzjastow dobrego brzmienia.
Moze zaczne od tego ze dobre naglosnienie pokoju 32 metrowego kolumnami za 1000zl nawet uzywanymi bedzie bardzo trudne zwlaszcza przy takich preferencjach muzycznych jakie masz. Sam slucham duzo takiej samej muzyki co Ty i wiem co mowie. Zwlaszcza przy klasyce gdzie oddanie wszystkich szczegolow przy duzych skladach orkiestrowych jest bardzo trudne dla wiekszosci kolumn. Przy jazz-ie jest juz troche inaczej i mozna znalezc odpowiednie kolumny...
Co do elektroniki to NAD jak dla mnie zawsze robil dobre urzadzenia tylko nie wiem czy zwmak 304 jest na tyle duzym wzmacniaczem mocowo aby naglosnil wspomniany metraz Twojego pokoju. No i 5 metrow do sluchacz rowniez robi maly problem. Mam w drugim komputerze super artykul napisany przez inzynierow z firmy Audio Physic o ustawieniu kolumn w pokoju odsluchowym. Podesle jak wroce jutro do domu. Bardzo dobry artykul.
Gramofon (uwielbiam czarna plyte). Nie pamietam dokladnie czy Twoj Nad ma wejscie phono abys mogl cieszyc sie analogiem bo inaczej czeka Ciebie kupno phono preampu zewnetrznego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze sugestie icon_smile.gif Oczywiście zdaję sobie sprawę z trudności jaką jest kupno czegoś co będzie namiastką dobrego brzmienia. NAD 304 posiada wejście phono (specjalnie na to zwracałem uwagę) więc przedwzmacniacz odpada - na szczęście. Co do kolumn to pisałem o Tannoy-ach dlatego, że mogę je kupić na miejscu w Zielonej Górze - zawsze kurier to jakieś zagrożenie. O Pylonach Audio Pearl 20 myślałem dlatego, że również mogę je kupić poniżej 1000 zł w sklepie icon_smile.gif i oprócz tego zbierają bardzo dobre recenzje - nie wiem tylko czy zasłużenie i dlatego od Was jako od forumowiczów chciałbym tylko "ukierunkowania" czego mam szukać - oczywiście w rozsądnych granicach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do NADa, to słuchałeś tego zestawu jak gra? Z jakimi kolumnami? Podobało Ci się? Bo to owszem dobra firma, dobra elektronika, tylko nie każdy lubi takie brzmienie.
Rzeczywiście wzmacniacz przydałby się trochę mocniejszy, choć NADy nawet te pozornie niezbyt mocne grają dość dynamicznie.
Niepokoi mnie tylko ta odległość kolumn od miejsca odsłuchowego.
A kolumny będą stać jak daleko od siebie? Bo wiesz pewnie jak należy rozstawić kolumny? Najlepszy byłby trójkąt równoboczny.
Ostatecznie równoramienny, ale ramiona biegnące do Ciebie nie mogą być dużo dłuższe niż to między kolumnami.

Jeśli chodzi o kolumny, rzeczywiście przydałyby się trochę większe do nagłośnienia takiego pomieszczenia.
Bierzesz pod uwagę takie z drugiej ręki i rozglądanie się za nimi w swojej okolicy, abyś mógł podjechać, posłuchać i ew. sam je przywieźć do domu?
Nie muszę chyba wspominać, że takie z drugiej ręki byłyby lepsze dźwiękowo od nówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niepokoi mnie tylko ta odległość kolumn od miejsca odsłuchowego.
.....A kolumny będą stać jak daleko od siebie? Bo wiesz pewnie jak należy rozstawić kolumny? Najlepszy byłby trójkąt równoboczny.

.....Bierzesz pod uwagę takie z drugiej ręki i rozglądanie się za nimi w swojej okolicy, abyś mógł podjechać, posłuchać i ew. sam je przywieźć do domu?
Nie muszę chyba wspominać, że takie z drugiej ręki byłyby lepsze dźwiękowo od nówek.



Więc od początku icon_smile.gif Pomiędzy słuchającym i kolumnami będzie trójkąt równoboczny. Po dokładnych pomiarach - biorąc pod uwagę, że będą stały 1m od ściany to odległość czyli ramiona trójkąta będą miały po 3,5m Z tym odsłuchem to właśnie jest problem. Wzmacniacz i CD stoi w domu, ale nie mam skąd wziąć kolumn icon_sad.gif Na terenie ZG gdzie mieszkam niestety nikt nic nie sprzedaje. W piątek będę jechał ze wzmacniaczem do sklepu odsłuchać Pylon Audio Pearl 20 i 25, Kolumny Tannoy-a Mercury F3 niestety są zapakowane i przygotowane do wysyłki, a ponieważ właściciel jest w Irlandii to nie można ich rozpakować. Można tylko kupić icon_sad.gif Dlatego proszę o podpowiedzi - czego szukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szukaj czegoś innego. Najlepiej by było używanych w swojej okolicy, których można posłuchać. Nie teraz, to za jakiś czas na pewno coś się trafi. Szybko, to można kupić a później kłopot.
Jeśli nie będziesz miał możliwości odsłuchu, czy będziesz kupował z dalszej okolicy, to trzeba szukać takich, które ktoś z nas zna. Wie, że są dobre, odpowiednie do pomieszczenia, wzmacniacza, muzyki. Trochę ryzyko, ale jeśli się kupi kolumny dobrej, znanej marki, chodliwe, to w razie czego zawsze możesz je odsprzedać bez straty.
A kolumny, które są zapakowane i nie można ich rozpakować, choć się trafia potencjalny kupiec (Irlandia to nie Alpha Centauri, rodzina może nawiązać kontakt ze sprzedającym), to coś mi tu nie bardzo gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba święte słowa. Problemów narobić sobie można od razu - gorzej to potem wszystko naprawić/odkręcić. To czekam na ludzi z NAD-ami którzy pochwałą się co mają do tego podpięte. Z tego co czytałem to NAD-y grają dość podobnie. Wiem że to dosyć ryzykowne stwierdzenie ale czegoś się muszę chwycić.
Ostatnio gdzieś wyczytełem, że Celestion gra przyzwoicie z NAD-em, ale to znowu tylko jakaś odosobniona opinia, a Tannoy-e wręcz odradzano icon_sad.gif
Trochę też doczytałem i zacząłem się zastanawiać nad Mission MX4, Pylon Pearl 25 może Indiana line nota 550 - wiem, że trochę przekracza to zakładany budżet, ale może warto icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest problem z Zieloną Górą, że niestety jak na razie nie ma nigdzie możliwości odsłuchu kolumn. Jestem na piątek umówiony w firmie zajmującej się sprzedażą audio na odsłuch różnych modeli Pylonów i właściwie jest to jedyna możliwość (przynajmniej na razie) w Zielonej Górze. Stąd stąd właśnie moje pytania - bo pewnie dojdzie do tego, że będę musiał coś zamówić "w ciemno". O Indianach czytałem dużo dobrego i przyznam szczerze to na razie mój faworyt icon_smile.gif Niestety na Alledrogo nie widziałem wcale używek. Ponieważ temat nie jest jakoś specjalnie pilny to pewnie będę szukał okazji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Zielonej Gory nie jest zbyt daleko aby podjechac do Wroclawia a tam sklepow branzowych i to naprawde bardzo dobrych jest wiele i wydaje mi sie ze znalazlbys to czego szukasz. Zawsze mozna wypozyczyc za kaucja do domu na pare dni i posluchac w swoim systemie. Nikt raczej nie robi z tym problemu. Indiana Line bardzo ciekawe koumny o rownie przyjemnym brzmieniu. Warte zainteresowania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pylon Pearl 20 o których myślałeś wydoliłyby? Fakt, że Pearl 25 mają dwa 18 cm woofery a Nota 550 dwa 15 centymetrowe.
Wszystko zależy jak mocnych niskich tonów i jakich natężeń dźwięku oczekujesz.

Dlatego tak namolnie proponuję Ci rozglądać się za używanymi. Do (powiedzmy) 1200 - 1500 zł można znaleźć naprawdę zdecydowanie lepsze kolumny. I jesteś duży krok dalej w kierunku wyrafinowania.
Bo te Pylony, Indiany czy Missiony grają naprawdę nieźle ale jednak słychać, że kolumny są budżetowe.
Trzeba by cierpliwości w poszukiwaniach kolumn z drugiej ręki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlatego tak namolnie proponuję Ci rozglądać się za używanymi. Do (powiedzmy) 1200 - 1500 zł można znaleźć naprawdę zdecydowanie lepsze kolumny. I jesteś duży krok dalej w kierunku wyrafinowania.
Bo te Pylony, Indiany czy Missiony grają naprawdę nieźle ale jednak słychać, że kolumny są budżetowe.
Trzeba by cierpliwości w poszukiwaniach kolumn z drugiej ręki.



Znalazłem starsze Dali 104, Dali 5005 (wolałbym jednak trzycyfrowe Dali), B&W 603 P6 - może jakiś KEF - jest KEF CARA w dobrej cenie - czy dobrze trafiam, czy może poleciłbyś coś konkretnego - wtedy bym się "zasadził" na Allegrogo i polował na okazję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali zdecydowanie 400, 450. Ostatecznie 505. B&W 603 całkiem niezłe. Mniej nasycone w średnicy, twardsze. Moim zdaniem B&W z serii P, to nie są udane kolumny. Grają bardzo dziwnie, niespójnie.
KEF grają bardzo różnie, zależnie od modelu. Mnie podobają się tylko zupełnie taniutkie Cresta i różne drogie, bardzo drogie modele.
W większości jednak nie za bardzo. Ale to mnie. KEF Cara, to raczej duży monitor niż mała podłogówka.
Trudno mi polecać coś, czego możesz bardzo długo nie dostać. Raczej podrzucaj tu, pytaj. Może koledzy coś znajdą, albo ja?
Bo sam nie wiem co? Castle, Ruark, ESA, Elac, Monitor Audio ???
Ile tak maksymalnie możesz wydać na kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ile tak maksymalnie możesz wydać na kolumny?



Nie chciałbym przekroczyć kwoty 1600 zł - chyba żeby się trafiła jakaś perełka to wtedy mogę się zastanowić icon_smile.gif
Na Allegro są Dali 450 w cenach 1450-1590, B&W za 1750. Jest też KEF Cresta 30 za ńiecałe 800 zł, znalazłem Monitor Audio Silver S5 za 1299. Skoro nie ma nimi zainteresowania to domniemam, że cena jest lekko zawyżona. Czy może się mylę i warto się którymś zainteresować icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 450 nigdy tanie nie były, jednak w oststnim czasie ich cena jest nieco wyższa, równiez model s5 bywał nieco taniej. Przytaczane propzycje trochę już wiszą na aukcjach, może to argument do negocjacji ?
Elacki na alegro są albo bardzo stare, albo z tych nowych, natomiast na olx sa ciekawe i niedrogie Elac 122 i to wysokotonowym JETem ! Są 207, tyle że elac chyba lepiej zgrywa się z czymś co ma lepsze dociążenie dołu pasma, zresztą co kto lubi i oczekuje, mama wrażenie że słuchając muzyki wokalno instrumentalnej nie ozcekujesz koncertwych doznań. Z nowych wymienionych wcześniej przez Ciebie polecam noty 550, bardzo smacznie się słucha.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dali 450 nigdy tanie nie były, jednak w oststnim czasie ich cena jest nieco wyższa, równiez model s5 bywał nieco taniej. Przytaczane propzycje trochę już wiszą na aukcjach, może to argument do negocjacji ?
Elacki na alegro są albo bardzo stare, albo z tych nowych, natomiast na olx sa ciekawe i niedrogie Elac 122 i to wysokotonowym JETem ! Są 207, tyle że elac chyba lepiej zgrywa się z czymś co ma lepsze dociążenie dołu pasma, zresztą co kto lubi i oczekuje, mama wrażenie że słuchając muzyki wokalno instrumentalnej nie ozcekujesz koncertwych doznań. Z nowych wymienionych wcześniej przez Ciebie polecam noty 550, bardzo smacznie się słucha.


Na te Noty mam chrapkę od pewnego czasu - tylko nie wiem czy dadzą radę na 30m2 - głośno nie słucham, ale czy się nie "pogubią". Co do pozostałych to pewnie będę próbował coś negocjować icon_smile.gif Zastanawiałem się jeszcze czy na razie nie kupić Dali 104 - w sumie dobrze grających, a tylko za około 800 zł - a za jakiś czas poszaleć z czymś lepszym icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie 30metrów może rodzić pewne obawy, jednak wspomiałem o nich ze względu na to że sam wspominałeś o dużo mniejszych kolumnach pylon 20, kef cresta 3, w sumie porównywalnym skalą brzmienia pylon 25. Dali 450 są trochę większe, ale to też nie jakaś waga cieżka.
Forumowicz jackson hill oststnio też ich słuchał i w konteksćie np. pylon 25 i noty 550 wypadły jak pisał dobrze, choć oczekiwał w muzyce metalowej innych wybrzmień. To bardzo wymagająca muzyka jesli chce się słuchać na wysokim poziomie.
Czytałeś coś o wcześniej wysłanych elac 122 z wstęgowym JETem, niezła cena jak na przygodę z taką konstrukcją.
Tu masz moje amatorskie spostrzeżenia z odsłuchu dwa lata temu, http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=104358 słuchałem ich potem jeszcze dwa razy, na różnym sprzęcie, ale w sumie wrażenia nadal podobne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu będę musiał jeszcze trochę powalczyć, poczytać i na coś się zdecydować. Najgorsze jest to, że Zielona Góra jest tak uboga w sklepy ze sprzętem audio - o możliwości odsłuchu nawet nie wspomnę. Muszę się po prostu wybrać do Poznania lub Wrocławia i tam "nausznie" przekonać się co warte są poszczególne modele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...